Dítě a bezpečí domova

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Kde na dítě číhá nebezpečí a jak předejít úrazům, pádům a modřinám. Jak zajistit, aby domov a pobyt dítěte venku byl bezpečný

Bezpečí na silnici - dítě jako chodec
Pokud dítě nedorostlo věku školáka, pak je nutné je neustále hlídat a vštěpovat mu zá:,–(y správného přecházení přes silnici a chození po chodníku.
U malých dětí je nutné, aby jste je držela za ruku, popřípadě za řemínky a to na vzdálenější části od silnice - batole se umí neuvěřitelně rychle vytrhnout. Pokud de dítě opravdu velmi divoké, pak je raději mějte v kočátku a samotné je nechte chodit pouze v parcích nebo na pěších zónách.
Dítě, které je již schopno chápat některé příkazy učte, že samo nesmí vstoupit na okraj chodníku,že při přecházení vozovky se vás musí držet a že musí jít řádně a pokud možno rychle. Naučte ho, kdy může začít přecházet - připravte ho na situaci s přechodem se světelnou signalizací i bez ní. Trénujte přecházení doma - udělejte z toho hru - při zvednutí červeného balónku musí dítě stát, při zvedbnutí zeleného může jít apod.
Pokud požadujete, aby dítě samo dodržovalo bezpečnostní pravidla na silnici, pak mu musíte jít bezpodmínečně příkladem - jak má jinak chápat, že jednou nesmí přecházet na červenou a podruhé ano.
Pokud chcete, aby vaše dítě začalo samo chodit přes silnici, například do školy, pak s ním musíte tuto cestu nacvičit - ukažte mu, kde může přecházet (nejlépe na přechodu se světelnou signalizací), kdy může přecházet (např. „pokud je auto u tohoto domu, pak musíš počkat, až přejede a teprve pak přecházet“), najděte náhradní místo k přecházení, pokud by se v daném místě pracovalo nebo zde byla jiná překážka.

Bezpečí na silnici - dítě jako cyklista
Tříkolky a jiná odrážedla dávejte dítěti raději pouze na hřiště, do parku a popřípadě na pěší zónu. Nikdy ho ale nenechte řídit na chodníku vedle silnici nebo na silnici samé. Dávejte pozor na hrbolky, na kopce, na schody - dítěti hrozí na odrážedle a na tříkolce ošklivý pád.
Dětská kola - dítě dokáže držet rovnováhu na kole asi od pěti let, do té doby musí mít postranní kolečka. Nechte je jezdit pouze na hřišti nebo v parku - pokud musíte kolo na hřiště přemístit přes silnici, pak naučte dítě, že je musí tlačit a na kolo může sednout až na hřišti. Naučte je ovládat brzdu, nenechte je jezdit bez přilby a chráničů na kolena a lokty - pády z kola jsou jedny z nejhorších. Naučte je, že musí jezdit pomalu a dávat pozor na pěší.
Kolo na silnici - do věku 10-12 let by dítě nemělo jet bez dozoru dospělého. V žádném případě nesmí na silnici dítě, které nedokáže velmi dobře samo jezdit. Kolo musí odpovídat výškově, dítě musí snadnou dosáhnout na zem, musí mít funkčí brzdy a světla. Na hlavě musí mít přilbu ( dle zákona až do věku 15-ti let) a pokud možno i chrániče na kolena a lokty. Pokud jede s dítětem jeden dospělí, pak by dítě mělo jet první a dospělí druhý, více vlevo - lépe tak upozorní kolemjedoucí, že je dítě na silnici, lépe tak uvidí, co má dítě na silnici před sebou a lépe tak může dávat dítěti instrukce, co má dělat, nestane se tak také, že by mohl dítěti ujet. Pokud jedou dospělí dva, pak jeden pojede před a druhý za dítětem, více vlevo.

Bezpečí na silnici - dítě v autě
Zákon ukládá, že dítě do 12-ti let a 150 cm musí být připoutáno v autosedačce. Neneche dítě se vyklánět z okna, nebo z něj vystrkovat ruku, nenechejte je sahat na kliku, aby nedošlo k otevření dveří během jízdy.

Jak předejít udušení
I novorozenec dokáže otočit hlavičku, pokud nemůže dýchat, ale to nedává záruku, že by mohlo dojít k udušení. Na madraci postýlky nikdy nadávejte igelit, nepoužívejte polštáře alespoň do 2 let věku dítěte, igelitové tašky a sáčky dejte z dosahu dítěte, nikde je nenechte si s nimi hrát (dítě není natolik duchapřítomné, aby si dokázalo tašku z hlavy samo sundat), umělohmotné bryndáčky a kalhotky dejte také dostatečně daleko od dítěte. Nenechejte bez dozoru dítě na písku a na pláži - případné strčení obličeje do písku, nebo zasypání ve vyhotoveném tunelu může být smrtelné. Pozor na skříně - dítě může umět do ní vlézt ale již nemusí umět vylézt, nebezpečné jsou také mrazící boxy (pokud by došlo k uzavření dítěte, pak díky izolaci neuslyšíte jeho volání) - dejte na ně zámky. Nenechávejte dítě samotné, když jí nebo pije, pokud je malinké dávejte ho spát na bok, kdyby došlo ke zvracení, pak zvrácené mléko vyteče neškodně z úst, nedávejte dítěti do ruky hračku nebo předměty, které by mohlo spolknout, pozor ořechy, na čokoládu s oříšky, třešně a peckoviny

Jak předejít krvácení
Každou hračku, kterou dítěti dáváte ke hraní zkontrolujte, zda není někde ostrá a popřípadě ji uhlaďte pilníkem nebo smirkovým papírem. Šrubováky, nože, nůžky a jiné ostré a řezné nástroje musí přijít mimo dosah dítěte, potřeby na šití uzamkněte do skříňky, skla ve dneřích nebo na stolech by měli mít ochraný filt nebo by měli být nahrazeny nerozbitným sklem.

Jak předejít modřinám, pádům a úrazům hlavy
Kojence a batole nenechávejte nikdy samotné v pokoji, na schody dejte dolů i nahodu bezpečnoství vrátka. Pozor na vratký nábytek - zejména pokud dítě o něj vstává, pozor na ostré hrany stolů - nalepte na ně zakulacené chrániče. Na okna a dveře k balkónům dejte bezpečnostní pojistky, které dovolí je otevřít jen na několik centimetrů, o balkónu pozor na bezpečnostní ohrazení - musí být silná, vysoká, bez příčných částí mezi svislými, aby dítě nemohlo šplhat, mezery mezi zábradlím musí být minimálmí, aby dítě nemohlo prolézt. Pozor na hladké podlahy - na nich nedovolte dítěti chodit jen v ponožkách.

Jak předejít otravě
Veškeré léky a to i vitamíny nebo antikoncepci dejte do uzamykatelné lékárničky mimo dosah dítěte, léky nenoste v kabelce, nebo je dejte do krabičky, kterou dítě nedokáže samo otevřít, nenechte aby si dítě hrálo s práznými obaly od léků - může dojít k záměně nebo se dítě naučí krabičku s léky samo otvírat, pozor dejte na návštěvách - zejména starší lidi mají své léky „po ruce“ snadno dosažitelné. Pozor na léky během cestování - nejlépe je dát do uzamykateklné toaletní taštičky.
Pokud podáváte dítěti lék, pak vždy dávejte správné množství a pouze lék předepsaný dítěti.
Všechny čistící a zahradničké potřeby, prací prášky a aviváže dejte z dosahu dítěte. Vše jako odlakovače, herbicidy, insekticidy, ředidla dejte do uzamčené skříně. Kosmetické přípravky jako laky a odlakovače, depilační krémy dejte mimo dosah dítěte.

Jak předejít pokousání zvířaty a bodnutí hmyzem
Zvířata - pokud bylo zvíře doposud vaším jediným miláčkem a vy mu donesete jako konkurenci dítě, může žárlit a dítěti ublížit, sledujte proto jeho reakce. Během hry dítěte se zvířetem je nenecávejte samotné - nevíte kolik si nechá zvíře líbit a kdy může kousnout nebo dítě poškrábat. Starejte se o zdraví zvířete, udržujte je v čistotě, bez blech, nechávejte je odčervit, očkujte je - pokud by dítě prodělalo „záhadnou“ chorobu-upozorněte lékaře, že máte doma zvíře. Malé savce a morčata nenechte držet maličkému dítěti. Nenechte dítě se máchat ve vodě z akvária.
Hmyz - v místech s nadměrným výskytem hmyzu dávejte dítěti oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi, na postýlku a kočárek dávejte síťku proti hmyzu, na odkrytou kůži dávejte repelent - pozor na oblast kolem očí.

Jak předejít popálení a opaření
Všechny zdroje ohně musí mít pevnou bezpečnostní ochranu. Pokud máte doma krb, pak na římsu nedávejte nic, co by mohlo dítě chtít. Nikdy nedávejte nic do ohně před dítětem, nezapalujte oheň ani cigaretu zapáleným kusem papírů, nedělejte nic, co by mohlo dítě chtít napodobovat. Vyvarujte se petrolejových tolpidel a svítidel. Vařte na zadních vařácích na sporák dejte ohranu proti stáhnutí horkého hrnce, rukojeti při vaření dávejte směrek ke stěně. Rozpálená dvířka trouby mohou dítě popálit už při dokytu, k popálení může dojít vyprsknutím horkého oleje - nenechávejte dítě v kuchyni pokud pečete nebo smažíte. Pozor na žehličku - pokud zcela nevychladne může dítě popálit, i když je již vypnutá. Pozor na horké radiátory a kohoutky s horkou vodou. Horké nápoje dávejte mimo dosah dítěte, nejlépe na vysoký stůl bez ubrusu, aby dítě vřelý nápoj na sebe nestrhlo. Cigarety, popelník, zápalky a zapalovače musí být mimo dosah dětí.

Jak předejít spálení pokožku slunečním zářením
Dítě držte ve stínu, natírejte je opalovacím krémem s vysokým faktorem a odolným proti vodě. Doma natřete pokožku krémem po opalování. Dávejte dítěti při pobytu venku klobouček, tričko a kalhoty.

Jak předejít tonutí
Domácí bazénky a sudy s vodu musí být zabezpečeny tak, aby dítě nemohlo do nich náhodně spadnout. Dokud dítě neumí samo plavat nesmí jít bez dozoru do vody a to ani když má plavací kruh nebo křidýlka. Nafukovací hračky do vody mějte pouze na břehu, mohlo by dojít k odnesení z mělčiny.

Jak předejít úrazům elektrickým proudem
Nenechte dítě, aby se dotýkalo el. zásuvek a zapínalo jakékoliv přístroje zapojené do elektriky, nekupujte dítěti hračky, které je nutné zapojit do sítě, všechny přístroje mějte uzemněné, na všechny nepoužité zásuvky dejte chrániče, používejte správné proidové pojistky, odstraňte všechny rozedřené el. kabely a na kabely používejte držáky, aby byly mimo dosah dítěte.

Jak předejít úrazům prstů
Věci, které se rozkládají - lehátka, žehlící prkna, sušáky, atd. dejte mimo dosah dětí, nejlépe do uzamykatelné komory, dávejte pozor, zda dítě nestrká prsty do dveří zejména v místě pantů, zda je nemá strčené v šuplíku.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek