hypospadie

Rodičovství
  • 24.02.05

Dobrý den, mám problém u svého mrňouska (6 měsíců) a to je hypospadie. Maminy takhle postižených klučinů, můžete poradit z vlastní zkušenosti jak to šlo dál? Děkujeme

Váš příspěvek
ValentYna2
Nováček 2 příspěvky 26.02.05 21:09

Zdravim,
muj syn (4 mesice) ji ma bohuzel take. Uz v porodnici nam po vysetreni ledvin a veci kolem rekli, ze to nema zadny spatny vliv na moceni. Pry je to jen kosmeticka vada, kterou muze vyresit urolog drobnym zakrokem nebo to muzeme nechat byt, ze to nicemu nevadi. Pro zmenu nase detska doktorka rekla, ze je to na operaci. Ted v breznu jdeme na urologii na kontrolu a uvidime. Kazdopadne pujde malej asi na obrizku, aby se pindik trochu upravil.
Po kontrole napisu, jak jsme dopadli :)

MataP
Závislačka 2619 příspěvků 26.02.05 21:17

Ahojky,

jestli si to dobre pamatuju, tak hypospadie jsou nesestoupla varlatka…

Myj synek nema sestouple leve varle, vetsinu casu je na pulce cesty. Pediatricka nam rikala, ze to mam sledovat. V roce to prekontrolovala, bylo to porad stejne. Takze dalsi sledovani (jestli sestoupi pri koupani v teple vode, coz mi prislo, ze docela jo), mam se ozvat ve dvou letech, jestli je to lepsi, kdyztak by nas poslala na endokrinologii na vysetreni. Myslim, ze se to taky da v predskolnim veku resit operativne.

Dulezite je, aby varle nezustavalo v dutine brisni.

Mata

MataP
Závislačka 2619 příspěvků 26.02.05 21:51

Tak se omlouvam, pamatovala jsem si to blbe… Alespon jsem se dovzdelala :-)
Tak moji odpoved neberte v potaz…

M.

ValentYna2
Nováček 2 příspěvky 03.03.05 11:46

Hypospadie nema nic spolecneho s varlatkama. Je to problem mocove trubice. Syn ji ma posunutou a par milimetriku dolu.

http://www.sexus.cz/…ospadie.html

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.05 17:01

muj syn má v polovině penisu ,jdeme na podzim na operaci.Mám z toho hrůzu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.03.05 23:52

musim vas ujistit, ze toto hypospadie neni.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.05.05 14:32

Zdravím, můj teď už 19letý syn se narodil taky s hypospadii. Bylo mi 20let a byl to pro mě šok. Přirození měl jak malou konvičku.Konec močové trubice měl ze spodní strany,močovou trubici měl zúženou a koneček vypadal jako malá bambulka s rozštěpem ze spodní strany. Jezdila jsem s ním každé dva roky do Brna na kontrolu a v 7 letech se odhodlali pro první operaci a to rozšíření močové trubice a její „posunutí ". Po půl roce prodělal další plastickou operaci,kde šlo
o úpravu "vzhledu“.Vše dopadlo na jedničku a je to šikovný kluk s „obřízkou“.
Taky jsem měla strach, ale teď vím, že byl zbytečný.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.05 13:16

Dobrý den, můj syn se narodil s hypospadií I. stupně. Ve středu jsme byli na kontrole a už máme termín operace. Jedná se o plastiku pomocí mikrochirurgického zákroku. Syn prý bude dva dny na JIP, takže tam s ním nebudu moci být. Po převozu na normální pokoj se budu moci vrátit do nemocnice a být tam s ním. Hospitalizace bude prý trvat cca 2 týdny. Až se vrátíme, dáme vědět, jak to probíhalo.

janoudi
Nováček 4 příspěvky 14.10.05 18:53

Dobrý den,
tak jsme zpátky z nemocnice a píšu jak jsem slíbila. Ze dvou týdnů, které jsme měli strávit v nemocnici, byly tři. Dnes jsme se vrátili a syn bude, jak pevně věřím, konečně v pořádku. Operace skutečně trvala téměř celé tři nekonečné hodiny. Hned po operaci byl syn odvezen na JIP, kde zůstal i následující den. Já byla samozřejmě propuštěna z nemocnice a vrátila se tam zpátky po dvou dnech, kdy byl opět převezen na normální pokoj. Tam jsem zjisitila, že syn má provedenou epicystostomii, což je vývod z močového měchýře, aby se nová močová trubice mohla dobře zhojit. Což v praxi znamenalo, že syn celé dva týdny musel pouze ležet, a to nejlépe na zádech, aby si nezalomil cévku a moč netekla močovou trubicí. Nesměl se ani po:,–(it. U dvouletého dítěte celkem problém. Třináctý den po operaci mu byla vyndána dlaha z močové trubice a zaskřípnutá cévka. Tak jsme mohli začít zkoušet čůrat normálně. Druhý den mohl syn začít chodit. Samozřejmě mu to po dvou týdnech na lůžku vůbec nešlo. Dnes jsou to čtyři dny co chodí a ještě to stále není ono. Teď musím končit, ale určitě se ještě ozvu a napíšu další podrobnosti. Když bude mít kdokoliv dotaz, ráda na něj odpovím. Zkušenosti už mám.
Zatím se loučím.

madlenka1
Nováček 4 příspěvky 15.10.05 22:35

Dobrý den,mám též syna(19 měs.) s touto vadou a za 2 týdny ho budou operovat na Urol.kl. Ke Karlovu 6.Marně sháním jakékoliv informace.Syn má roštěp po celé délce penisu,čůrá ústím mezi kořenem a šourkem.Operace je plánovaná na cca 5hodin.Jak Váš syn ty peripetie poté snášel,jak to všechno probýhalo,jak jste to snášela Vy,je nutná nějaká specielní péče?Je to vymodlené miminko,o to hůře to snášíme.Moc Vám děkuji za jakoukoliv radu a Vaše zkušenosti. Magda Jará

janoudi
Nováček 4 příspěvky 16.10.05 13:16

Dobrý den, u nás šlo také o vymodlené mimčo, tak přesně vím, jak se cítíte. Se sháněním informací to byl také problém. Tomáška operovali v Praze v Krči. Operace trvala tři hodiny, protože trubici neměl dorostlou jenom na špičce penisu. Když jsem se vrítila po těch dvou dnech, co byl na JIP, do nemocnice, tak mi ho přinesli a bylo mi řečeno, že musí ležet, ani sednout si nesmí. Takže veškeré jídlo, pití a mytí probíhalo v posteli. V noci jsem nespala, protože Tomášek se budil bolestma bříška, protože jak se nehýbyl, tak střeva pracovala pomalu a Tomášek trpěl na prdíky. Taky jsem ho pořád hlídala, aby neležel na té cévce, která by se mohla díky tomu zaskřípnout a neodvádět moč. To by znamenalo, že moč by odcházela normálně a to by bylo špatně, protože nová močová trubice by se mohla hůř hojit. Speciální péče nutná neni, jenom je potřeba ho hlídat, aby ležel. Jíst mohl všechno, ale samozřejmě méně než doma, protože neměl pohyb. Díky tomu se mi také jednou poblinkal. Já jsem to snášela dost špatně. Byla jsem pořádně vyčerpaná. Měla jsem štěstí, že moje maminka už je v důchodu, takže za náma chodila každý den a byla tam celé čtyři hodiny, co byly povoleny návštěvy. Když mu po dvou týdnech sundali obvazy, tak to bylo opravdu vydechnutí. Zase jsem čekala, kdy se konečně vyčůrá, jestli to všechno dobře funguje. Také jsem se bála, že se odnaučí říkat si na nočník, když celé dva týdny neměl potřebu. To se nestalo, tak jsem byla opravdu šťastná. Na noc máme ještě pleny, takže to představuje, že ho musím jednou v noci přebalit, aby byl co nejvíce v suchu. Protože se to stále ještě dohojuje. Na kontrolu jdeme za dva týdny. Teď musím končit, ale když budete mít jakýkoliv dotaz, tak vám na něj ráda odpovím. Vím jaké to bylo, když jsem měla spoustu otázek a nedostala jsem na ně žádnou odpověď. Nikde se nedalo pořádně nic najít. Eva Janoudová

janoudi
Nováček 4 příspěvky 16.10.05 22:42

Ještě jsem zapomněla na jednu důležitou věc. Celou dobu, co měl syn vývod z močového měchýře, jsem musela zapisovat, kolik tekutin vypil a sestřičky zase měřily, kolik bylo odvedeno moče. Bylo velmi důležité, aby syn hodně pil, protože se tím cévka proplachovala a čistila.

madlenka1
Nováček 4 příspěvky 17.10.05 23:26

Dobrý den,omlouvám se,že píšu až teď,ale má předchozí odpověď se asi někde zasekla.Moc Vám děkuji za vaše zkušenosti a rady.Ještě jsem se chtěla zeptat,měl Tomášek velké bolesti?Tlumili ho něčím?A jak celé dny v nemocnici probýhaly,myslím náplň dne,co jste s ním dělala Vy atd.Pokud by Vám to nevadilo,pošlete mi,prosím,Vaši mailovou adresu,do této krátké se nemohu rozepsat a otázek je více.Děkuji za trpělivost,hezký den. Magda Jará.

janoudi
Nováček 4 příspěvky 18.10.05 00:57

Dobrý den, myslím si, že Tomáška to nebolelo. Každopádně neříkal, že by ho to bolelo. Kdyby to tak bylo, tak by mi to řekl, protože o tom, že ho bolí bříško (kvůli prdíkům) nebo noha mi řekl. Jak to bylo ty první dva dny na JIP nevím, ale od té doby, co byl se mnou, žádné léky na tlumení bolesti nedostával a opravdu si myslím, že to nebylo potřeba. Každopádně první asi čtyři dny dostával antibiotika přímo do žíly kanylou, kterou mu po operaci nechali. Potom mu na:,–(ili sirup, to jsou nějaká chemoterapeutika. Je to něco na způsob antibiotik, ale je na tom dobré to, že je nemusí dostat přesně v určitou hodinu. Dávka se dá třeba o hodinu posunout, když třeba ještě spí ap. Ty dobíráme ještě teď. Bylo to hlavně kvůli té cévce, co mu vedla přes bříško do močového měchýře, aby se tam tou otevřenou ránou nedostala nějaká infekce. A k tomu, jak tam probíhaly dny: podle možností jsme si hráli např. s autama, hodně jsme si prohlíželi knížky a nainstalovali jsme mu tam notebook (na televizi nebylo místo), který měl zavěšený na postýlce přímo před sebou, aby ležel co nejvíce na zádech a pouštěli jsme mu na něm pohádky. Musím říct, že mi ty dny připadaly nekonečný. Prvních pár dnů proběhlo nad moje očekávání dobře. Ale jak se prodlužovala doba, co musel ležet a evidentně ho to nebolelo, tak každý další den než mu odstranili ty obvazy, byl horší a horsí. Ještě jsem nenapsala, že Tomášek dostal do postýlky takovou hrazdičku, přes kterou jsem mu dávala peřinu, abych mu jí nedala rovnou na tělo. Moje mailová adresa je : janoudovi@sez­nam.cz. Určitě napiště všechny otázky, které máte, já vám na ně ráda odpovím. A připojím další informace, pokud si na něco vzpomenu. Zatím, Eva Janoudová

tofu
Nováček 1 příspěvek 26.10.07 13:56

Dobrý den všem, připojuji se jen se svou čerstvou zkušeností s operací hypospádie u syna (4,5 roku), a snad i několika radami.
Syn se narodil s vývodem  močové trubice asi 2-3 mm níže, než by měl být, a se z toho plynoucím rozštěpem předkožky. Operace byla plánovaná už před dvěma lety, kvůli opakované nemoci jsme ji museli asi 3× odložit, termín byl holt vždy na jaro nebo podzim. Týden před termínem byl tentokrát u babičky, aby zase neonemocněl. Operace proběhla relativně rychle a v pořádku, druhý den trochu komplikace, praskl mu prý nějaký slabý steh a prý trochu krvácel, tedy druhá operace. Toto vím pouze zprostředkovaně, v nemocnici byl s malým manžel. Zotavoval se relativně rychle, jediný problém udržet ho v posteli na zádech (v penisu měl cévku pro odvod moče a na sobě mřížku, či jak to nazvat, aby mu pokrývka neležela na těle). Překvapilo mne, že nedostává žádné léky na bolest, ale na žádnou si nestěžoval. Dávali jsme mu hodně pít, k večeru meduňkový čaj, aby se zklidnil, všechny noci prospal bez probouzení. Mohu doporučit (lze použít i hloh). Jídlo a čaje jsme mu nosili pokud možno vlastní, domácí kvalita je holt domácí kvalita. Snažili jsme se, aby měl dost vlákniny (ovoce - jablka, hrozny, banány, zelenina), problémy s vyprazdňováním neměl žádné. Občas jsem mu promasírovala nohy, aby neměl „mravence“ a trochu se mu prokrvily, preventivně jsme mu občas natřeli bříško olejíčkem na masáž bříška, abychom se vyhnuli bolestivým větrům. Chlapečka vedle nás dost trápily, olejíček mu trochu ulevil, jinak klasika - rektální rourka. Olejíček vyrábí např. firma weleda, obsahuje mj. olej z majoránky, snad kmínu, fenyklu, již si nepamatuji, doporučuje se ho trochu ohřát v dlaních a pak jemnými krouživými pohyby PO SMĚRU hodinových ručiček (čili po směru posunování stolice ve střevech) vtírat do bříška. Masáž jde dělat průběžně i nasucho, nemusí se nijak tlačit, jen dodržet správný směr, mít pokud možno teplé ruce a klid. Pokud to jde, dítěti trochu zvedat pokrčené nohy, aby se bříško uvolnilo.
Co se týče čištění zubů, protože vleže je vyplachování pusy dost  nešikovné, můžu doporučit zubní pasty od weledy, které se mohou polykat, protože jsou čistě přírodní bez chemikálií, a navíc pomáhají trávení.
Malému po týdnu vytáhli cévku a pustili ho domů, až na mírně zvýšenou teplotu (kolem 37 stupňů) zatím vše zvládá bez problémů, tak doufáme, že mu nehrozí třeba infekce.
Doktorka nám doporučila heřmánkový odvar na omývání. Trochu se bojíme píštělí (chlapeček, co byl s námi na pokoji, tam byl již počtvrté, naposledy právě s píštělí, je ale pravda, že u něj byla operace složitější, vývod měl původně až u varlátek). Nejsem si tím zcela jistá, ale mám dojem, že mi po porodu, kdy jsem byla hodně natržená a objevily se mi píštěle, porodní asistentka právě na toto doporučila mast „Dubová kůra“, která mi dost pomohla. Ale pro jistotu doporučuji se na to přeptat doktorky.
Tolik ode mne asi vše, přeji hodně štěstí a pevné nervy všem rodičům.
 J.

bojka
Nováček 1 příspěvek 19.05.09 14:03

odpovidam asi pozde, ale i kdyz jste mela z operace hruzu, udelala jste moc dobre, muj manzel s tim zije uz 50 let, dodnes tchyni vycitam, ze s tim tenkrat neco neudelala,ale asi to neslo, nebyly moznosti. Trpi s tim cely zivot on, vojna apod. a ja s nim, jelikoz pohled na TO nebyl nikdy hezky, milovani strasne rychlem citlivost tam byla velka, a ze jsem nemohla otehotnet, to bylo take drama. Jestli jste operaci podstoupili, gratuluji, usetrili jste klukovi hodne trapeni
 bojka

Dáda76
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.11 14:41
po pár letech po operaci..

Ahoj všem,

můj synek se narodil s nejtěžším rozsahem - neměl moč.trubici vůbec. Operoval ho pan docent Kočvara na klinice v praze s tím, že budou potřeba asi min 3 operace. Nakonec vše dopadlo víc, než dobře a stačila pouze jedna. Kontroly po letech probíhaly ok. Vše vypadá ideálně. Ale…synovi je nyní 14let.. a máme trochu obavu, že mu penis neroste tak jak by k jeho věku měl.. :( Je nervozní, že má menší penis, než jeho kamarádi. Čekáme na objednání na další kontrolu. Nemáte někdo zkušenost a starší chlapce už pár let po operaci??
Děkuji za vaše info a přeji VŠEM, at vaši chlapci prospívají co nejlépe!!

Vložit nový komentář