Jaké si to kdo udělá

Rodičovství

Mám to za pár. Po pěti letech doma na rodičovské se vracím do práce. A popravdě, těším se, jako před těmi pěti lety na miminko.

Dala jsem si schůzku se svojí šéfovou. Protože mám trochu obavu, jak to všechno bude. Už v lednu, kdy má ten menší prcek třetí narozeniny. Kdy mi snad po padesáti letech skončí „dovolená“. Už nejsem volná… zpívá Petra Janů, a mně se chce říci a dodat, jak se asi budou kolegové tvářit na to, že ve tři mi padne tužka a já poletím do jedné školky a potom do druhé, a to tak, abych to stihla do čtyř. Pochopitelně nákup bych si měla obstarat místo oběda, protože v našem zuprmarketu koupím v půl páté leda kostkový cukr, rozhodně ne čerstvé pečivo. No, nejsem volná, nepůjde to tak lehce, abych mohla denně sedět v práci do půl sedmé a jednou týdně dokonce do půl desáté. A pak rovnou do hospody. Jak tomu bývávalo. Tak jsem se trochu klepala, jak se dohodneme. A jestli se dohodneme vůbec.

Šéfová mě nejdříve uvedla do kanceláře mých bývalých kolegů. Všichni mě neuvěřitelně mile přivítali.
„Jé, ty už ses vrátila z rodičáku?“ Pozdravila jsem se s Vladimírou (není to její pravé jméno, ale chápete, že ho tu uvádět nebudu).
„Já se tak těšila zpátky, že jsem nastoupila dřív,“ odpověděla Vladimíra na mou nevyřčenou otázku. „A co ty, vrátíš se sem do práce?“
„No ráda bych, jestli mně tu budete ještě chtít,“ zasmála jsem se.
„No nazdar, zase s tebou dělat?“ protočil v oči sloup kolega Ivan (taky není pravé jméno) a všichni jsme zasmáli, protože jsme věděli, že mi vlastně lichotí. Že jsme kdysi byli docela „slušný oddíl“.
„Náhodou, já bych na mateřskou šel hned,“ reagoval 25letý kolegáček Karel. Všimla jsem si, že ten studentík, co k nám chodil na praxi a pak u nás nastoupil, docela zmužněl.
„Říká ten, který neví, o čem je řeč,“ reagovala jsem a Vladimíře se rozhořely oči vášní. „Tak tak,“ přitakala.
„No, koukám, že vy dvě si budete dobře rozumět,“ vložila se se smíchem šéfová.

Face to face mně pak uklidnila, že moje mateřské povinnosti rozhodně nejsou v konfliktu s povinnostmi pracovními. „S Vladimírou se ráno dohodneme, na čem bude dělat, a pak jede. Maká. Když jí to nevychází časově, tak prostě vyzvedne dítě ze školky a práci dodělá doma. A v případě, že to fakt nejde, tak včas dá vědět. Helfne pak jinému, kdo tu práci udělal za ní. Není problém. S ní ne. Rozhodně ne takový, jako s některými chlapy, kteří tu sice vysedávají, asi se jim nechce domů k rodinám, ale práce hotová není,“ vylíčila. „Víš sama, že tahle práce není o sezení v kanclu. Mně je jedno, jestli jí člověk udělá tady nebo doma nebo v hospodě nebo pod stanem. Ale pokud se na ní dohodneme, chci jí mít v termínu hotovou. Anebo alespoň dát v dostatečném předstihu vědět, aby jí mohl v termínu dokončit někdo jiný.“

Tak jsem odcházela s pocitem, že to přeci jen možná půjde – skloubit práci, kterou mám ráda, s rodinou, kterou mám taky, občas, ráda. Ne, miluji svou rodinu. Ale když jsem tak procházela chodbou a zdravila se s kolegy, kteří ze svých kanceláří vybíhali a ptali se mě a cítila jsem stále ten respekt, který jsem si před lety vybudovala, znovu se ozvalo moje sebevědomí. Které už několik let mlčí. Cítila jsem se fakt dobře. Rozhodně mnohem více, než na rodičovské doma, kde mám dojem, respekt ke mně a mé práci nemá ani jídelní stůl. Soudě podle toho, jak ho neustále marně uklízím a jak je neustále zašpiněný.

Nechci tady hanit to, že být doma na mateřské je to to nejhorší na světě. Nikoli. Konečně, jaké si to kdo udělá, takové to má. Tak. A já si to tak chci udělat. Tak doufám, že to půjde.

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 15.10.12 06:45

Heh, s tvoji sefovou bych si rozumela :-) Chapu, ze je spousta povolani, kde je clovek zavisly na miste vykonu prace, ale nechapu, ze vic lidi k tomu nepristupuje stejne v tech pripadech, kde se to da… Tak at se dari :-)

 
Kačus82
Kelišová 6363 příspěvků 15.10.12 09:12

Ahoj Emilie, sice se neznáme, ale tvoje zhusta ironické příspěvky čtu ráda a ani deníček mě nezklamal :potlesk:
Mluvíš mi z duše a doufám, že po pěti letech „na dovolené“ budu mít taky takový nadhled

Asi to bude hukot, tak přeju hodně štěstí a neopouštěj Mimino s tím, že si tady s těma vykojenýma mozkama nemáš co říct, joooo ;)

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 15.10.12 12:48

Jéé to máš hezké, já se nemám pak kam vrátit, už teď mi oznámily, že po mateřské už tam bude někdo jiný :roll:

 
Brokoli
Kecalka 365 příspěvků 15.10.12 13:21

Ahoj, já to mám taky za pár, na začátku března. Přeju hodně štěstí, bude to asi náročné, zvlášť když by děti marodily. :mavam:

 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 15.10.12 13:30

Emi opět super!!! A neboj - pečivo narveš do mrazáku a bude denně jak čerstvý :pankac: :hug:

 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 15.10.12 13:30

Emi opět super!!! A neboj - pečivo narveš do mrazáku a bude denně jak čerstvý :pankac: :hug:

 
obleckyslunicko
Stálice 52 příspěvků 15.10.12 14:50

Emi skvělý deníček :-D, no to jsem taky měla celkem velké obavy, furt, jak co kdo bude člověk zvládat, práci, děti atd, ale člověk potřebuje mít finanační nezávislost :-D. Člověk práci potřebuje, ačkoliv děti se postarají o to, aby se člověk nenudil :) :) :) :. Já jsem se neměla kam vrátit, už jen kvůli tomu, že jsem nemohla najít místo ve školce pro malou a v práci mi nechtěli držet místo dýl než jen do tří let :roll: :?, což je asi normální, tak jsem zkusila aspon podnikání, ale to se v této době nedá, víc nákladů než výnosů po tolik let, že bez normální práce, to člověk neustojí, že se strašně těším, až si najdu nějakou pořádnou práci a opadnou ze mně ty starosti, abych stihla poplatit tamto a tamto, přitom moc velký podnik nemám :D :D :D, joooooooooooo bude to boží až odpadnou takové starosti, i když se to vymění zase za další a další :-D, ale to se nedá nic dělat :) :) :) je to koloběh života :mavam: :mavam: :mavam:

 
Miš-El
Závislačka 3068 příspěvků 15.10.12 14:57

Taky se těším do práce, škoda jen že ji budu muset teprve hledat :-/

 
Anonymní  15.10.12 20:54

Super napsané, moc mě to pobavilo a po přečtení jsem si jistá, že to zvládneš, bereš to krásně s nadhledem. Neboj se toho. Já mám dvouletou holčičku a devítiletého klučíka, mateřská nulová, od jejího narození jedu v práci na plný plyn, hlídání mám málokdy (babičky nefungují), manžel jako pomocník absolutně selhal a tak jsem nucena vše dělat při malé v poklusu. Pracuju jako manažer pro italskou firmu a spoustu věcí si chystám i v noci, aby přes den byl i čas na děti a obstarání domácnosti. Musela jsem volit tuto cestu, jinak bych o práci přišla. Tudíž vím, že to zvládneš, držím palce :palec: Omlouvám se za anonymní odpověd, mám k tomu důvod.

 
Gina108
Generální žvanilka 23852 příspěvků 15.10.12 21:54

Emilie, prozradíš nám svojí profesi? Jsi novinářka? Tooo by mě moc zajímalo, jinak nebudu spát :oops:
Já se do práce těšila, když jsem „nic“ nedělala. Teď dělám v neziskovce, prachy teda nula nula prd, ale baví mě to víc než moje původní profese a netěším se, až se budu muset vrátit do komerčního sektoru :roll: přestože mne to kdysi opravdu bavilo. Já jsem teď na RD už konečně ráda. Kdo by to byl řekl, že já budu pracovat skoro zadarmo a pro druhé - no to jsem to na té RD teda dopracovala :mrgreen:

 
renč  15.10.12 22:22

Tak to teda nevím, jestli se budu takhle klepat na návrat do práce, už se vidím jak s nákupníma taškama celá uřícená vtrhnu za 5min zavíračka do školky, domů se doploužím už totálně vyšťavená a tam se na mě sesypou další děti s nezbytně nutnými dotazy a potřebou mojí pozornosti, fakt už se nemůžu dočkat :mavam:

 
lenkabu
Extra třída :D 13747 příspěvků 16.10.12 15:07

MLuvíš mi z duše…pracuju i na rodičovské a jak se mi zvedlo sebevědomí. Doba kdy budou obě děti ve školce a já půjdu do práce aniž bych zdlouhavě řešila hlídání menší…to bude ráj:)

 
lenkabu
Extra třída :D 13747 příspěvků 16.10.12 15:08

To neměla být reakce na renč:) Blbě klikám, reagovala jsem na pisatelku.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama