Moje droga patchwork

Ostatní

Už v tom lítám taky. „Patchwork je jako droga. To tě chytí a už nepustí,“ prohlásila Venda Kamená, českobudějovická lektorka této kreativní techniky, když jsem se k ní hlásila na kurz.

Deka pro miminko Diminika
1 komentář

To máte totiž tak. Můžete si nakoupit řadu knížek o nejrůznějších věcech, jak se co dělá, ale nic se nevyrovná tomu, když máte možnost vidět skutečného mistra při práci a když máte možnost, aby ten mistr viděl při práci vás. No, aby vám řekl, co děláte špatně. Proč ty čtverce a trojúhelníky se nechtějí tak pěkně spojit v jednom bodu, proč se vám látka krabatí, a dalších sto a jeden proč. Alespoň tak jsem to vnímala já, když jsem po letech samoučení seznala, že mé výtvory se zdaleka nepodobají těm na fotografiích v knížkách a na webu. Takže následující postup, vyhledat si kurz a přihlášku, byl více než logický.

„Tak tě tady vítám,“ odemkla svou dílu Venda, usměvavá obrýlená bruneta, a současně se zeptala, zda mi nevadí, že mi tyká, neb všechny patchworkářky si tykají. Všechny patchworkářky na kurzu nebyly pochopitelně doslova všechny, které se v Budějovicích tomuhle stylu šití věnují, ale byly to „holky“ od 30 do 60 let. Nováčka přijaly vlídně, ale přeci jen ostražitost odložily až ve chvíli, kdy zjistily, že fakt o svém začátečnictví nekecám – jednak jsem zde poprvé držela v ruce nezbytné pomůcky jako například řezák, a jednak jako pomyslné schody i u patchworu platí, že jakmile se naučíte a zvládnete jeden vzor, už na vás číhá o fous těžší, a šička v porovnání s těmi výše se prostě opět považuje za začátečnici. „Holky“ prostě jen sledovaly, na kterém schodu jsem. Na tom druhém, přičemž ten první znamená, že už jste k sobě už někdy v životě úmyslně přišili dva čtverce.

Rozhlížela jsem se po Vendině ateliéru a můj údiv neznal mezí. „Tak tohle někdy ušít,“ komentuiu polohlasně deky nejrůznějších barev a vzorů. „Ušiješ, neboj. To tě chytne a naučíš se to,“ směje se Venda. „Po dnešku už budeš umět tohle,“ a ukazuje jedno z „uměleckých pláten“ na zdi.

Stejně jako já začínám patchwork, začala i Venda. Na mateřské dovolené, kde měla potřebu se kromě dětí věnovat i nějaké konkrétní kreativní činnosti. Začala šít, udělala si lektorský kurz, založila dílnu a obchod. „Bohužel Češi nedokáží ocenit originál, ruční práci, takže musím své výrobky prodávat hluboko pod skutečnou cenou,“ komentuje to, co zná každý řemeslník. Vypočítává, že například přehoz přes dvojpostel by si podle materiálu a doby práce ocenila na 25 000 korun. „Je to hlavně koníček, rozhodně to není žádný extra výdělečný podnik,“ dodává. „A je to hodně drahý koníček,“ směje se. Vytahuje kousky asi šesti látek, které nedávno nakoupila v zahraničí na výstavách patchworku. Metr stojí přes 20 EUR. „Musela jsem si koupit alespoň kousek, aspoň kousíček. A je mi jasné, že do toho v životě neříznu!“ protáčí sama oči nad cenou.

Když na konci lekce odcházím, neodolám a v jejím obchodě kupuji nějaké látky. No, prostě je nutně potřebuji na ten nový vzor, co jsem se dneska naučila. Venda odměřuje a já mezitím pročítám „desatero závislosti na patchworku“, které má vyvěšené na zdi. Stojí tam, mimo jiné, že ačkoli máte doma tolik látek, že je do konce života nespotřebujete, stále kupujete nové. Směji se tomu. „No vidíš, já ti to říkala,“ pokyvuje Venda hlavou. „Už v tom lítáš. Je to jako droga.“

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 05.05.12 10:19
:potlesk:
 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 05.05.12 11:05

Emi - jsi hvězda!!!! Měla jsi dát víc fotek - všechno, co máš už doma hotové je nádherné :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

:hug: :hug: :hug:
 
Kapřík90
Závislačka 3089 příspěvků 05.05.12 12:38

:potlesk: :palec: super

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 05.05.12 13:32

Nádhera - škoda, že nejsem doma, hned bych sem hodila tu, cos mi dala, ta je snad ještě hezčí… :srdce: :srdce: :potlesk: :potlesk:

EDIT: a není to „reakce na Cmochy“, mě z tohohle fakt švihne!!! :pocitac:

Příspěvek upraven 05.05.12 v 13:33

 
kozisek
Hvězda diskuse 35540 příspěvků 05.05.12 16:36

Jak já ti rozumím, tak moc, že si to neumíš představit ;) :hug: Zrovna teď chodím na základní kurz a trpím, moc trpím, nejdřív jsem říkala, že je to cáklé, ale přihlásila jsem se, že si to zkusím. Nadávala jsem si, ale když už je ten kurz zaplacený :nevim: :mrgreen: No a následkem je, že už jsem měla doma půl knihovny, chystám se předplatit Švadlenku a mám objednané další látky na deku pro Honzíka. Teď budeme dokončovat deku - základní prvky - bude celkem dvanáct čtverců/na fotce je jen polovina/, ručně šité. Samozřejmě už mám doma patchworkovou sadu :oops: Jsem moc ráda, že mám tak tolerantního chlapa a mé „koníčky“ trpí, chodím totiž ještě na pedig, fimo, háčkuji a pletu. No a výbavu plen jsem si také našila sama - též nic laciného. :mrgreen:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 05.05.12 18:46

Emi krásně napsané jako vždy :potlesk: :potlesk:
Jsi šikulka :kytka: jen tak dál :palec:

 
teresa20  06.05.12 08:11

šikulka :kytka: krásné jako vždy :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 10.05.12 06:58

Me se to libi, drive jsem take „rukodelala“, ted nejak tezko nalezam cas - tak doufam, ze se k tomu nekdy dostanu a zkusim to taky.

Ono ale nic se nema prehanet, patchwork je podle me hezky jen, dokud je to soliter.

 
meduzza
Echt Kelišová 8509 příspěvků 10.05.12 12:28

edit chtěla jsem napsat reakci na zakladatelku :oops:

Příspěvek upraven 10.05.12 v 12:28

 
meduzza
Echt Kelišová 8509 příspěvků 10.05.12 12:29
:palec: :potlesk:
 
paya72
Kecalka 151 příspěvků 05.02.13 14:19
Inspirace

Nějaká nová stránka, hezké povlaky:
http://patchwork.goneo.cz/…galerie.html

 
Páčko
Stálice 63 příspěvků 20.05.13 20:07

Super

 
LucyMar
Povídálka 42 příspěvků 14.01.15 11:07

:potlesk: :palec: parada :)

 
radeklehky
Stálice 51 příspěvků 15.01.15 16:29

To je pěkné :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama