Kdy a kolik

Těhotenství
  • emimino
  • 22.06.01

Kdy a kolik dětí mít aneb recept na šťastné manželství

Každý pár se jednou dostane před otázku, zda mít děti, kdy a kolik. Je moc dobré, když tento problém oba vyřeší ještě před uzavřením manželství, aby pak náhodou opačné představy nebyly důvodem k případnému rozchodu.

Udělat rozhodnutí o miminku není jednoduchá záležitost - toto rozhodnutí totiž ovlivňuje celý váš další život. A zatímco jeden pár v tom má jasno hned od počátku, druhý vede dlouhosáhlé diskuse. Jistě někdy se to nedá vyřešit za jeden den a někdy se stane, že pár ještě není zralý na takovýto rozhovor. Faktem ale zůstává, že se tato otázka musí řešit a musí se vyřešit.

Příchod miminka je jistě radostná událost v každé rodině, ale tato radost také dokáže řádně zamíchat se životem každého člena rodiny. Ona radost je vyvážena starostmi, časovou tísní, stresem a obavami, zda jste dobrý rodič.

Dnešní doba je velmi hektická a řada mladých lidí se zrovna nežene do manželství a do rodičovství - učí se jazyky, cestují, chtějí dělat kariéru, užívat si. Je sice dobře, že již dnes vzrostl průměrný věk nevěst a prvorodiček a na radnici místo v 18-ti se chodí až okolo 23 let, ale na druhou stranu si je nutno uvědomit, že s věkem ženy, ale i muže klesá schopnost početí. Sice nikde není dán optimální věk prvorodičky, ale porodníci jsou rádi, když to žena stihne do třiceti. Později může mít pár problémy nejen s početím, ale rostou i rizika pro matku-prvorodičku a i nenarozené miminko.

Nikde ani nenajdete recept na to kolik dětí a jak časově po sobě je mít. Někdo nechce mít děti vůbec, jiný touží po velké rodině. Někdo chce mít děti brzy po sobě, aby ti to tzv. odbyl a také aby si děti vzájemně rozuměli a hráli si spolu, jiný s druhým raději počká až to první bude vcelku soběstačné, nejlépe když jde do první třídy.

Jistě důležitou roli při rozhodování bude mít finanční situace rodiny, možnost vlastního bydlení (popř. velikost bytu), touha partnerů po kariéře. Ale i tak vše závisí jen na vás.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek