Malí pacienti

Rodičovství
 • emimino
 • 12.11.01

Být nemocný není nijak příjemné pro dospělého, natož pak pro dítě?

Nejmenší miminka bývají nemocné jen velmi zřídka. To pravé období pro bacily nastává nejčastěji po ukončení kojení, kdy dítě již není chráněno protilátkami své matky a po nástupu do kolektivu ? zejména mateřských školek.

Stav malých pacientů se mění velmi rychle a příznaky onemocnění se objevují většinou náhle, bez varování. Pokud si nejste jisti, co máte dělat, pak raději telefonicky nebo osobně kontaktujte pediatra a poraďte se na dalším postupu.

Existuje několik rad, jak malému pacientovi rychle ulevit:

 1. vyvětrejte místnost, kde bude dítě stonat
 1. teplotu v místnosti udržujte na 18-20oC
 1. zvlhčete vzduch ? můžete použít i mokré ručníky hozené před postýlku
 1. dítě oblékněte spíše méně, aby se moc nepotilo
 1. pokud kašle nebo se mu dýchá s obtížemi, pak podložte postýlku pod hlavou
 1. při rýmě užívejte odsávačku hlenů a podávejte dítěti kapičky nebo sprej proti rýmě
 1. nenuťte ho do jídla, jen dbejte na dostatečný pitný režim
 1. dopřejte dítěti dostatek spánku a klidu
 1. při horečce dávejte dítěti studené zábaly, nebo je osprchujte chladnější vodou, podle věku dítěte dávejte příslušné dávky léků na utišení horečky

Malé děti, když jsou nemocné bývají často rozmrzelé, lítostivé, plačtivé, mají sklon ke zlobení, chtějí se daleko více chovat a mazlit, vyžadují ve větší míře rodičovu pozornost.
Musíte s tím počítat a udělat si na něj čas, být trpělivý a mít pochopení. Musíte dítěti udělat zajímavý program a to zejména, když nemoc vyžaduje, aby dítě bylo pro něj tak dlouhou dobu v posteli. Připravte si knížky, můžete malovat (nejlépe to jde na servírovacím stolku, který je určen do postele), stavět kostky, hrát stolní hry (např. Člověče, nezlob se), povídat si nebo i občas pustit na videu oblíbenou pohádku. V každém případě se musí dbát na častý odpočinek ? nemocné dítě se snadněji unaví a spí mnohem více, než když je zdravé.

Zkrátka i když nemoc není zrovna příjemné období snažte si z něj udělat dobu, kdy budete mít na své dítě čas a kdy se mu budete plně věnovat. Protože kdy jindy si můžete spolu tak dlouho hrát ? věřte, že až bude vaše dítko zase zdravé, tak bude mít na starosti jiné věci, než si hrát s vlastními rodiči.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek