Pravdivý příběh o Matouškovi

Prázdná náruč

Psal se rok 2004, mně bylo 28 let a moc jsem toužila po dítěti. V červenci jsem objevila 2 čárky na testu. Byla jsem štěstím bez sebe a přítel taky. Těhotenství probíhalo v pohodě, užívala jsem si ho plnými doušky.

Musela jsem akorát na odběr plodové vody, ale vše dopadlo dobře. Ve 20. týdnu jsme se dozvěděli, že čekáme chlapečka a hned bylo jasné, že to bude Matoušek. Porodní bolesti se ohlásily v 38. týdnu, jelikož jsem byla prvorodička, tak jsme jeli hned. Rodila jsem v táborském Natalitu, a to byla asi ta první chyba. Porod byl rychlý, za tři hodiny od začátku bolestí byl chlapec na světě.

Byla jsem GBS pozitivní, což jsem nevěděla, co to znamená, dneska už vím. Lékaři v Natalisu to vůbec nezaregistrovali, nebo tuto informaci v průkazce ignorovali, zkrátka antibiotika jsem nedostala. Matoušek byl celý modrý, když se narodil od začátku nechtěl pít a jen plakal, dostal silnou žloutenku a musel se svítit.

Po deseti dnech nás propustili domů s flaškou, ale Matoušek nechtě ani umělé mléko, které vypil, tak vyzvracel, špatně dýchal, měnil barvy v obličeji a stále plakal. Denně jsem s ním chodila k jednomu nejmenovanému dětskému lékaři v Třeboni, ale ten ho za celou dobu ani neposlechl a mě posílal na psychiatrii, že jsem labilní.

Když byly Matouškovi 2 měsíce, tak nám celý zešedivěl a špatně dýchal, opět jsem s ním letěla k lékaři, a ten nás konečně posla do nemocnice, bohužel pozdě, za 2 dny se tam za plného vědomí udusil. Verdikt zněl: náhlé kojenecké úmrtí. Mě to přišlo divné, když se udusil za plného vědomí, ale nic jsme nezmohli. Do dneška jsme nedostali ani pitevní zprávu.

Pravdu jsem se dozvěděla až po 2 letech, kdy jsem přešla s dcerkou, která se nám narodila rok poté k jiné a velice ochotné lékařce, protože tomuto lékaři jsem již nevěřila a neměla k němu důvěru. Dcerka měla stálé kašle a on je neřešil a se mnou jednal opět jako s bláznem.

Paní doktorka dcerku vyšetřila, poslala nás na alergologii, kde bylo zjištěno astma, nasazeny léky a dcerky stav se výrazně zlepšil. Jak už jsem psala, paní doktorka si zjišťovala, na co malý zemřel, kvůli podezření na metabolickou vadu. A přišla rána! Po dvou letech jsme se dozvěděli, že malý zemřel na neléčený zápal plic. Já jsem se z toho sesypala a do dneška si nesu následky ve formě úzkostné poruchy na kterou musím brát léky.

Už jsme to nijak neřešili, lékaře nežalovali, stejně by nám to nepomohlo a s největší pravděpodobností bychom to prohráli, jelikož by se páni doktoři navzájem podrželi. Myslíme si, že lékař je si vědom své chyby, která stála život dítěte a musí s tím žít, a to je pro něj ten největší trest.

Hodnotilo 19 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 17.11.12 12:14

To je horzný, takoví doktoři by vůbec neměli léčit :pocitac: :pocitac:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 17.11.12 12:23

Jsem v šoku, to je hrozné. Je mi to moc líto. TAkové pochybení při porodu! :hug: :hug: :hug:

Příspěvek upraven 17.11.12 v 12:26

 
Taormína
Závislačka 2630 příspěvků 17.11.12 12:42

@Veveří Mrzí mě co se stalo chlapečkovi, jenom musím reagovat na „pochybení u porodu“ při nepodávání ATB kvůli GBS neboli SAG pozitivitě.
Jak se v deníčku píše, tak porod byl velmi rychlý- a ATB potřebují čas, aby stihly zapůsobit a pokud je žena těsně před porodem (a předpokládám, že byla- při 3 hodinovém porodu), tak se ATB nepodávají. Aby byly co k čemu, musí být podány nejméně 4 hodiny před průchodem dítěte porodními cestami.

 
Miš-El
Závislačka 3068 příspěvků 17.11.12 12:53

TO je šílený. Pochybení u porodu i pediatra. Proč takový lékaři mají léčit naše nejmenší, když nepoznají problém? Na psychiatrii bych poslala doktora. Je mi moc líto Matouška, vůbec si nedokážu představit jak hrozný období to pro vás bylo. :roll:

Příspěvek upraven 17.11.12 v 12:53

 
Petra274
Zasloužilá kecalka 851 příspěvků 17.11.12 12:54

Je mi moc líto, čím jste si museli projít :hug: :hug: :hug: Takoví doktoří by vůbec neměli léčit. Je to těžké, ale radujte se ze svojí holčičky a Matoušek vás bude slednovat z nebíčka. :hug: :hug: :hug:

 
betakaš  17.11.12 13:23

Miš-El, přečti si příspěvek od Taomíra, něco na tom je. Já jsem taky kdysi rodila v Natalisu, dokonce jsem tam po nějakým čase podstoupila operaci a s péčí a přístupem jsem byla spokojená. Samozřejmě smutek ze ztráty dítěte je strašný. Do budoucna přeju pisatelce hodně štěstí a radosti z dcerušky.

 
dajka16
Závislačka 3426 příspěvků 17.11.12 13:55

@Taormína Mě v tomto případě dali kapačku a malej se narodil za deset minut po podání kapačky. Přijela sem do porodnice poprvé v šest ráno a to mi doktor tvrdil že nerodím a podruhé o třičtvrtě na dvanáct a malej byl v pravé poledne nasvětě, ten samej den co mi doktor tvrdil že přece nerodím :cert: Pak malého sledovali jestli je vpořádku a naštěstí je. ;)

 
raubirka
Povídálka 18 příspěvků 17.11.12 14:02

Strašně mě to mrzí! :-/

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 17.11.12 15:19

:-( strašné… taková zbytečná smrt malého drobečka. Držte se.
Upřímnou soustrast.

 
Havraní
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 17.11.12 15:31

Chudák mrňousek, hrozné, ale na špatné svědomí doktora bych nesázela, oni takhle nepřemýšlej, pěkně bych mu osladila život, taky jsme měli něco podobného v rodině, a nedarovali jsme jim to, jednoduchý to není, ale když byste za tím šli, dostali byste ho, hajza jednoho, zvláš´t když jde o dítě, nemůže jim to přeci procházet, přemýšlejte o tom, můžete vysoudit spoustu peněz, a neber je jako náhradu za dítě, dneska se trestá jedině penězma.

Příspěvek upraven 17.11.12 v 15:31

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 17.11.12 16:26

Promiň asi blbá otázka. Natalis v Tab? Já bych je hnala k zodpovědnosti. Zdá se mi to jako zlý sen :zed: Brouček. Jsi silná a já ti přeji mnoho štěstí v životě.

Příspěvek upraven 17.11.12 v 16:27

 
Salvaje
Závislačka 3428 příspěvků 17.11.12 16:34

Kriste pane, to je hrozný! Jak se může něco takového stát??? :cert: Jsem totálně v šoku! Je mi to moc líto.
Přeju, ať je dcerka zdravá a dělá Vám jen radost. :hug: :hug: :hug:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30765 příspěvků 17.11.12 17:19

Je mi to strašně líto :-( ale toho doktora bych určitě žalovala..on udělá chybu, a i při druhém dítěti s tebou jedná jako s nesvéprávnou? si vezmi, že takhle může nechat umřít další miminko :-( žaloba by aspoň rozvířila atmosféru, a rodiče by si rozmysleli, jestli k němu chodit, nebo ne :zed:

 
Alenaxxxx
Zasloužilá kecalka 907 příspěvků 17.11.12 17:20

Je to hrozný, stejně jste měli doktora žalovat a rozmáznout to v médiích, aby si tenhle doktor neškrtnul. Že by pochybila porodnice, na to bych nesázela. ATB by stejně nestihla zabrat. Taky jsem rodila rychle pozitivní na streptokoka bez ATB. Naše Mudr. při každé poradně a kontrole děti poslouchá, to je snad základní vyšetření důležité i pro odhalení případných vad srdce.

Příspěvek upraven 17.11.12 v 17:39

 
katerina2095
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 17.11.12 18:53

To je desny :,( ja jsem mela tez u druheho porodu pozitivniho streptokoka a od prijezdu do porodky jsem porodila asi za 1,5 maximalne 2h ale to ani ne.No a samozdrejme to mala ode me chytla :zed: satne dychala jeste se u toho hodn napila vody :zed: no des takze byla na JIRP…dostavala atb mela podporu dychani a musim zatukat je vse v poradku. hrozne me mrzi ze se takove veci vubec deji.toho doktora bych zabila :pocitac: ja bych to neunesla jsi statečna ze jsi to takhle zvladla :hug: :hug: preju moc sily a uz pevne zdravičko cele rodine :*

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 17.11.12 19:11

@Taormína Aha, o těch min. 4hod. jsem nevěděla, přesto považuji za selhání ze strany lékařů, že o pozitivitě matky věděli a nehlídali další stav dítěte. Přitom maminka byla aktivní a lékaře kvůli stavu malého opakovaně vyhledávala. To nikoho nenapadla souvislost mezi streptokokem a neprospíváním novorozence po porodu? Nebo to v porodnici zapomněli uvést do papírů, aby o pozitivitě matky na streptokoka věděla i pediatrička?
Aby laik byl krok před odborníky a hlídal se sám a občas připomenul, co je třeba. Já kdybych po odběru plodovky nežádala o partobulin (jsem Rh-, manžel Rh+), tak by to taky opomněli…

 
Pce
Extra třída :D 13873 příspěvků 17.11.12 19:32

To je strašné…mám úplně husinu. Moc mě mrzi co jste si zažili, možná by jsi měla říci jméno toho „skvělého“ lékaře. Vím, že vám to už Matouška nevrátí ale třeba pomůžeš jiným maminkám a když ne, tak bude mít pan doktor príma reklamu.

 
LuckaJ
Kelišová 6358 příspěvků 17.11.12 19:33

Je to tak - atb se musí podat aspoň 4 hodiny před porodem, jinak jsou k prdu. Ale tím spíš by pak měli hlídat dítě a ne to nechat být… Pediatr je na tečku, toho bych zažalovala jako prvního!

 
isand
Ukecaná baba ;) 2455 příspěvků 17.11.12 20:09

Je mi to moc lito. Mozna by jste to takhle nechat nemeli.Vim, o ktereho dr.se asi jedna a udivuje me to, protoze je velice vyhlaseny a sjizdi se k nemu polovina trebonskeho regionu. I kamaradka k nemu s detmi jezdi 15 km, i kdyz ma vcelku pecliveho pediatra v miste bydliste. O to vic by se melo zverejnit, aby mu rodice tolik neduverovali.Par negativnich hodnoceni se uz na pana dr. objevilo.
Preji vam do budoucna uz jen same stesti s malou a at vas Matousek ochranuje z nebicka.

 
Gabika83
Závislačka 3221 příspěvků 17.11.12 20:12

Já jsi myslím, že si ho měla žalovat!!!

 
anilwap
Kecalka 490 příspěvků 17.11.12 20:52

Já nevím, holky. My máme podobný případ v rodině, zanedbávání ze strany dětského lékaře a následné úmrtí. Taky jsme ale lékaře nežalovali. Já zastávám názor, že i lékař je člověk a dělá chyby jako my. Život už to dítěti nevrátí a já nevím, jestl bych se cítila lépe, řešit to ještě soudně - tahanice na dalších x let, které člověk může strávit lepším způsobem :|

Chlapečka je mi upřímně líto a mamince přeju, aby se s touto ztrátou smířila a její mladší dcerka jí ztrátu co nejvíce vynahradila :kytka: :hug:

 
daja87  17.11.12 22:07

Mrzí mě co se stalo Matouškovi :,( Ale štve mě to, že jsi od toho doktora neodešla dřív nebo nezašla pro sychr do nemocnice?
Jinak ti přeju hodně sil :hug:

 
iveta.zenda
Povídálka 45 příspěvků 17.11.12 22:24

:pocitac: :hug: šílené, šílené, :hug: to zdravotnictví :zed:,kam jsme se to dostali :cert: :pocitac:,přeji hodně štěstíčka rodinko a Matoušek se na vás kouká z nebíčka :hug:

 
Juliiieta  17.11.12 22:49

Ja diky pochybeni lekarky prisla o dva chlapecky. Dodneska ji za to nenavidim a prala bych ji jen to nejhorsi. A soudit se a hnat je k zodpovednosti je na dlouho. Ja na to nemam, nekolik let se soudit, hadat, neustale o te neskutecny bolesti mluvit. Se svoji bolesti jsem se naucila zit. Je mi to opravdu moc lito, soucitim s vama. A prosim maminky, vyhnete se komentarim, proc neudelala to, proc nesla tam. Snad nechcete k ty bolesti pani pridat i vycitky. Vim, co to je. Vycitky, co bylo, kdybych udelala to a tamto. Zili by mi dvojcatka?

 
Juliiieta  17.11.12 22:50

Ja diky pochybeni lekarky prisla o dva chlapecky. Dodneska ji za to nenavidim a prala bych ji jen to nejhorsi. A soudit se a hnat je k zodpovednosti je na dlouho. Ja na to nemam, nekolik let se soudit, hadat, neustale o te neskutecny bolesti mluvit. Se svoji bolesti jsem se naucila zit. Je mi to opravdu moc lito, soucitim s vama. A prosim maminky, vyhnete se komentarim, proc neudelala to, proc nesla tam. Snad nechcete k ty bolesti pani pridat i vycitky. Vim, co to je. Vycitky, co bylo, kdybych udelala to a tamto. Zili by mi dvojcatka?

 
Juliiieta  17.11.12 22:50

Ja diky pochybeni lekarky prisla o dva chlapecky. Dodneska ji za to nenavidim a prala bych ji jen to nejhorsi. A soudit se a hnat je k zodpovednosti je na dlouho. Ja na to nemam, nekolik let se soudit, hadat, neustale o te neskutecny bolesti mluvit. Se svoji bolesti jsem se naucila zit. Je mi to opravdu moc lito, soucitim s vama. A prosim maminky, vyhnete se komentarim, proc neudelala to, proc nesla tam. Snad nechcete k ty bolesti pani pridat i vycitky. Vim, co to je. Vycitky, co bylo, kdybych udelala to a tamto. Zili by mi dvojcatka?

 
Alenaxxxx
Zasloužilá kecalka 907 příspěvků 17.11.12 23:39

Máš pravdu, výčitky bych autorce určitě dělat nechtěla s tím, že měli lékaře žalovat.

Snad by stačilo napsat hodnocení a tento příběh na „znamylekar.cz“.

On každý lékař může udělat jednorázově chybu, ale tenhle ji dělal bez přestávky po 2 měsíce, když dítě pořádně ani neposlechl, to mi přijde dosti neodpustitelné.

 
O12  18.11.12 07:18

Muj by mu sel aspon dat dopusy a stropit ostudu v ce! karne!!hrozne. preji silu. neumim si to predstavit.

 
korzet
Kecalka 107 příspěvků 18.11.12 08:38
Moc děkuji

Děkuji za podporu, zveřejňovat jméno lékaře nechci a to z toho důvodu, že se opravdu nechci mstít. Jen jsem se chtěla po těch letech někomu svěřit a vypsat se ze svého trápení. Musím říct, že se mi trochu ulevilo. Tak ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru v těhulkování a výchově našich mrňat. Jo do deníčku jsem zapomněla napsat, že se nám po sedmi letech narodil ten vytoužený syn přesně 27.4. 2012 jmenuje se Kvído je zdravý a pěkně rozmazlený :hug:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 18.11.12 12:22
:hug:
 
cihajda87
Ukecaná baba ;) 1376 příspěvků 18.11.12 18:23

Je mi to mooooc lito, co se vam stalo :srdce: prisli jsme o dceru take vinou lekare, dokonce nam lhal, na co zemrela a az kdyz uz jsem neunesla psychycky ho navstevovat, jsem zacala chodit jinam, kde jsem se z papiru dozvedela, jak to vse bylo…taky jsem ho nezalovala, presto, ze nam okoli rikalo, ze bychom to meli udelat. Ja ale na to nemam… nemam na to silu, vracet se k te strasne bolesti, proste nemam, takze vas plne chapu, strasne to boli, ale jsem rada, ze mate holcicku :hug: ktera maminku podrzi :*

Příspěvek upraven 18.11.12 v 18:23

 
Pink Lady
Ukecaná baba ;) 2137 příspěvků 18.11.12 19:10

Strašně mě to mrzí :,( :,( :,( Ani nevím, co víc napsat :,(

 
Alice82
Kecalka 111 příspěvků 18.11.12 19:33

Žaluj prosím za nás všechny!!! ať už nikdo nemusí prožívat to co vy:-( je mi Vás strašně líto musí to být strašný a moc gratuluji k holčičce a hrozně správnému rozhodnutí mít další dítě. p. s.žaloba Ti ho nevrátí budeš se babrat zase v těch nepříjemných věcech, ale za pár let si řekneš udělala co bylo správné a bohužel jediné možné p. s.držte se a ať je dcerka zdravá!!!

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 18.11.12 19:55

@Taormína
No pokud byl ten porod rychly tak se antibiotika opravdu nestihnou, ale pokud vim tak se davaji primo novorozenci, ne?

Zakladatelko: :hug:

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 18.11.12 23:31
:hug: :hug: :hug: :hug:
 
bjetuschka
Závislačka 4171 příspěvků 19.11.12 09:48

Tak to je síla.
MInimálně si stěžuj na lékařském komoře. Tam mají povinnost stížnosti prověřovat a řešit. Nemyslím si, že by se lékaři podrželi a vás by odbyli.
Nenech to tak být! Už jen kvůli jiným maminkám, které třeba také přijdou kvůli pochybení toho „umělce“ o dítě…
:hug:

 
fialína
Závislačka 4536 příspěvků 19.11.12 13:23

Korzet, je mi to moc líto… já přišla o dítě v 36. týdnu, určité pochybení lékařky tam bohužel taky bylo, jenže bohužel v takové rovině, že bych na základě toho žalobu nevyhrála (měla jsem trombofilní mutaci, ale doktorka mi neřekla, že se s ní mám léčit a chodit na kontroly, asi opravdu zapomněla, ale mně pak syn zemřel na trombózu pupečníku… bohužel judikatura soudů směřuje k tomu, že pokud by se to mohlo stát i v případě, že bych byla sledovaná a zaléčená (což by se bohužel stát mohlo), tak jsou lékaři z obliga - to píšu ne kvůli sebelítosti, ale spíš pro ukázku pro ostatní, ať vidí, jak je těžké něco vysoudit, pokud chyba není naprosto prokazatelná a jen určitého druhu.

Bohužel, to co píše, je opravdu na hraně - je otázka, kdy a do jaké doby se ty ATB dávají, a hlavně, jestli opravdu může daný typ streptokoka způsobit zápal plic…

Každopádně, prostě chápu, proč ses nesoudila, já jsem sice komunikovala v tomto směru s nemocnicí, uznali, že opravdu v dokumentaci není nic o tom, že bych měla být sledovaná, ale následně mne odkázali na to, co už píšu výše (a jsem právník, tak s nimi bohužel musím souhlasit).

A přeju už jen dobré…

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 19.11.12 15:28

Otřesné. Je mi to neskutečně líto, bože, tolik jste si protrpěli. Udělalo se mi až špatně, když jsem to četla, o slzách nemluvě. Nejsem v té situaci, díky bohu za to, ale asi bych po té lékařce šla, prostě ona by neměla dál ošetřovat a léčit, když to vlastně neumí a už vůbec není pečlivá, fakt je velice smutné, že takovému člověku věří a spoléhá na něj několik tisíc dalších maminek.

 
misicka38
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 19.11.12 22:18

Neee..:(

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 20.11.12 12:37

Je mi to strašně moc líto, chybí mi slova, která by vyjádřila vše…

 
Karolka712
Nováček 1 příspěvek 28.01.13 01:21
Matoušek a Karolínka v nebíčku.

Milá maminko Matouška,
je mi moc líto, co se ti stalo. Hlavně když přesně nevíš, zda se to muselo stát. Ráda bych ti napsala o svoji dcerce Karolínce. V 7dmém měsíci mi začala občas modrat a těžko se ji dýchalo. Vzala jsem ji k doktorovi a už po cestě jsem věděla, že se zhoršuje. Šlápla jsem na pedál. Po příjezdu k doktorovi okamžitě volali záchranku a dali ji dýchat kyslík. V nemocnici ji zjistili zápal plic a ventilátory za ni dýchali týden. Po dvou týdnech šla uzdravená domů. Ale za měsíc se její modrání opět opakovalo. Když jsem ji dovezla k doktorovi, byla šedá a měla modré rty. Opět ji dali kyslík a opět do nemocnice. Jenomže tentokrát z výsledků a rentgenů si nebyli jisti jestli je to zápal plic. Opět byla na ventilátoru a za dva týdny šla domů i s kyslíkem. Nepotřebovala hodně, ale měla na něm být měsíc. Po třech týdnech z ničeho nic potřebovala vysokou dávku kyslíku. Vzali jsme Karolínku na pohotovost. Po hodinovém ultrazvuku ji zjistili „plicní hypertenzi“. To znamená, že srdíčko se překrvuje a míchá se okysličená krev s neokysličenou. A nemá dostatek kyslíku v plicích. Tato plicní hypertenze vzniká pokud je organismus vystavován velkému stresu např. zápalu plic. Během dalších dvou dnů (7.12.2012) nám Karolínka zemřela. Měla necelých 10 měsíců.
Píši ti to proto, že jsem četla jak ti Matoušek modral a šednul. Zeptej se na to paní doktorky.
Naše Karolínka byla velmi často na pozorování srdce, nic se nepodcenilo. Ale někdy tyto nemoci přijdou náhle a rychle. Doktoři dělali co mohli.
Přeji hodně sil! :srdce: Moc dobře vím, jak to bolí. Sama teď prožívám velmi těžké dny!

 
korzet
Kecalka 107 příspěvků 28.01.13 12:58
Tak to je mi líto

U Matouška o plicní hypertenzi nešlo, říkala nám to naše paní doktorka. Pitevní správu nám bohužel do dneška nedali a an neda :,( jí. Soucítím s tebou a přeji Vám v brzké době krásné a zdravé miminko :andel:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Také chcete být dobrou matkou?


Reklama