Mrňous a práce II

Rodičovství
  • 14.12.04

Ahoj holky, právě jsem zjistila, že se můj článek přece jenom objevil a konečně si přečetla vaše příspěvky. Fakt je, že trochu s křížkem po funuse :o))

Mému chlapečkovi bylo před týden 6 měsíců. Odstříkané mléko, jak jsem psala v prvním příspěvku, jsem koncem prvního pracovního týde vzdala, protože to nemělo cenu. Prostě si ho nevzal žádným způsobem. Jako kdyby si řekl: „Mě neoblbnete“. Tak jsme začali krmit kašičkou (Hami rýžová) a doplňovat to přes den přesnídávkami (Hipp, Hami). Když jsem přišla z práce, tak jsem ho nakojila a pak kojila zase po zbytek dne až do rána. A tak to šlo každý den. Teď už dostává jednu porci příkrmu i večer. Většinou je to ovoce (nejradši má Hipp jablko-hruška :o)). Takže jeho denní jídelníček je zhruba takovýto: 2× kaše, 1× maso+zelenina (kuře s mrkví apod.), 1× - 2× ovoce (někdy se dožaduje ještě jedné). Mezi tím kojení dle chuti. V noci kojím 1 - 2×. K pití jsme koupili čajík Hipp, ale ten mu moc abych řekla pravdu nejede. Přitom tak krásně voní, že bych ho pila i já :o)) Radši má ČAJánek. Všechno jídlo jí lžičkou naprosto bez problémů. Jenom to moje mléko prostě ze lžičky nechtěl, nevím proč, ale už je to jedno.
Tohle píšu pro maminky, které mají podobný problém. Dneska už jsem trochu moudřejší a vím jedno, plné kojení a postupné přidávání potravin je sice věc krásná, hezky se to v těch knížkách píše, ale každé dítě je jiné a pokud je spokojené, nemá smysl stresovat a něco si vyčítat. Myslím si, že pokud pro dítě kupujeme nebo připravujeme jídla odpovídající jeho věku, bez přídavku cukrů a podobně, tak mu rozhodně nemůžeme ublížit.
Musím se ale ještě vyjádřit k jednomu, a to k tomu, proč jsem šla do práce a stala se tak terčem kritiky nejenom Vlaďky, ale i mnoha jiných v mém okolí.
Je mi 26 let. Žiju v severních čechách, kde jak jistě všechny víte, se pohybuje nezaměstnanost nad hranicí 20ti procent. Mám velmi dobrou práci, která mě nejenom naplňuje (chcete-li, můžu tady udělat kariéru), ale je taky zajímavá po stránce finanční. K tomu ještě studuju VŠ, která taky něco stojí, ale to je vedlejší. Miminko přišlo trochu dříve, než jsme s přítelem, dnes už manželem, počítali. Nicméně jsme ale měli velikou radost a náš chlapeček je velmi chtěné dítě, to zdůrazňuji. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že pro své dítě chci jenom to nejlepší. Jistě tady zase padnou názory, že nejlepší pro dítě je jeho matka. To je sice pravda, ale je to jedna stránka věci. Ta druhá je mít taky co dát dítěti do huby (s prominutím). Všechny víme, kolik stojí dětské ošacení a to ještě v mém případě nedošlo na botičky. Víme, kolik stojí pleny, dětská strava a podobně. Už se nad tím ani nemůžu rozčilovat, je to zbytečné. Moje maminka někde vyčetla, že náklady na prcka se pohybují kolem 5000 měsíčně. Podle mě je realita tak 7000. Jasně, vyžít se dá i s mnohem menším obnosem. Ovšem nepojedete s mrňousem k moři a radši nebudu mluvit o dalších věcech, které jsou prostě pro matky na MD nedostupné. Je to stále dokolečka ta stejná písnička, známe to všechny.
Koneckonců za dob našich maminek byla MD půl roku a nazdar. Děti šly do jeslí a nikdo se nad tím nepohoršoval. Dneska děláme pomalu zločince z každé ženy, která není doma poctivě 3 roky.
Všem maminkám nastávajícím i stávajícím, které mají v úmyslu to co já vzkazuji: Je to jenom vaše a zase vaše věc. Pokud to okolnosti dovolí a vy máte chuť, jděte klidně do práce a nedělejte si výčitky. „Chytré“ rady a narážky neposlouchejte, vaše dítě a vás živíte vy a ne okolí. Navíc když víte, že o vaše dítě je skvěle postaráno.

Fuj, jak to píšu, tak jsem se zase samovytočila.

Tak se mějte všechny moc hezky a chlácholte své mrňouse co to dá, jako já když dorazím domů :o)

Ahoj Maruška

Váš příspěvek
Alenea
Kecalka 122 příspěvků 14.12.04 18:48

Ahoj Maruško
nechápu ,co tě má kdo kritizovat za to že si po 6 měsících MD šla do práce.Znám spoustu maminek které jsou sice doma na MD déle než ty ale mimiskovi se příliš nevěnují.Jediné co je zajímá jsou televizní seriály a kafíčka s kámoškama.Všechno je to o chtění a o přístupu. Nenech se vytočit. Určitě jsi dobra mamina a užíváš si mimčo možná víc a intenzivněji než rádoby pocitvé matky na kafičku v začouzené kavárně.
Držím ti palce,máš můj obdiv
Hezké Vánoce

Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 14.12.04 19:36

Ahoj Maruško!
Nenech se otrávit žádnými komentáři! Já mám děti dvě, po každém jsem si dala pár měsíců přestávku a znovu jsem začala pracovat. Pracuji doma (jsem překladatelka), takže jsem nemusela např. řešit kojení, příkrmy atp., ale svůj rozvrh musím přizpůsobit jak práci, tak dětem a rozhodně nemám pocit, že bych něco šidila (jestli něco šidím tak úklid atp., prostě nemáme pořád perfektně uklizeno ani každý den navařeno - tedy, pro děti ano, ale sebe a manžela někdy prostě trošku odbydu). Měj se, drž se a užívej si jak malého, tak práce, ktrá tě baví. Ahoj,

Jindra ze Štěstíček

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 20:15

Ahojky,
díky za podporu vám oběma. Jsem ráda, že sdílíte můj názor. Jenom by mě, Jindro, zajímalo, jak to děláš s tou prací doma. Já bych s naším mrňousem neudělala nic. Ve škole mi začíná zkouškové období a co se nenaučím v přestávkách v práci, to se prostě nenaučím. Mrňous, když má svůj den, tak usne taky v půl jedenácté a to já pak sotva dolezu do postele. :o))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 20:51

Ahoj Maruško,nemyslela jsem to zle a koukám,že máš opravdu nabitý program,takže Ti přeji ať to hravě zvládáš.Vlaďka

janat
Extra třída :D 10844 příspěvků 14.12.04 20:52

Ahoj Marusko,
pridavam se taky k holkam, a jak jsem uz psala do minuleho clanku-opravdu nikdo te nema co kritizovat. Je to jen a jen tvoje vec, a myslim si, zes vubec se nemusela tady znovu obhajovat, ani snad pochybovat o tom jaka jsi mama, protoze to ze svoje dite milujes a zalezi ti nanem dokazujes uz jenom tim, ze o nem tady pises, nebo ne? Zdravi a spokojene mimco preje Jana

elda
Ukecaná baba ;) 1702 příspěvků 15.12.04 07:31

Maruško, já pracuju od deseti měsíců své dcery, plný úvazek, malou hlídá babička, doma pracuje tatínek, Lída má neustále k dispozici milující osůbku-at už mámu, tátu, babí, dědu…V žádném případě není nutno zůstávat 3 roky doma. Moje dítě je v kolektivu ostatních stejně starých dětí bázlivé, plačtivé, nechá si vše líbit, sebrat hračky, sebemenší náznak příkoří je důvod k pláči. Je taková od narození-ve společnosti dospělých tento problém nemá, tudíž by jesle ani nepřipadaly v úvahu - kde by se taky na malé vesnici vzaly… Nepozorovala jsem, že by nějak utrpěla mým odchodem do práce, přesto, že je takový lítostínek. A to bez rozpaků říkám, že nemáme sebemenší problém s penězi, manžel by nás v klidu uživil i kdybych byla doma se třemi dětmi. Ale nebyla by nová okna, zateplená střecha, pes by nežral kvalitní granule nýbrž zbytky,atd.

takže se samonevytáčej a nenech se vytočit ani externími zdroji, páč si svoje rozhodnutí obhajovat nemusíš :-)))

elda

kostka
Kecalka 405 příspěvků 15.12.04 12:31

Ahoj Maruško a další,

nehodlám Tebe ani nikoho jiného, kdo se rozhodl jít do práce, naprosto kritizovat, jen bych se pozastavila nad těm náklady.
Vše je podstatně dražší než dřív, rodičovský příspěvek je almužna, ale 5000-7000 Kč měsíčně - to je nesmysl, tolik nás malý nestojí. Pleny kupuju většinou Huggies nebo Helen Harper ve slevě, takže nevycházejí více než na 1000 Kč za měsíc. A to spíš přidávám. Do půl roku jsem plně kojila, několikrát ze den ještě kojím, dětskou stravu kupuji minimálně, vařím ze zeleniny a ovoce bud ze zahrádky nebo kupované. Dětskou kosmetiku nepoužívám, protože je parfémovaná, používám olej olivový nebo slunečnicový z lékárny, ted už ani to ne (malému je 13m). Mýdlo přírodní stojí okolo 50 Kč, ale dlouho vydrží. K pití ma většinou převařenou vodu, občas dětský čaj (stojí 20 Kč) nebo čerstvě vylisovanou šťávu z ovoce či zeleniny. Nezlobte se, ale na různé čajánky a hipp čaje nevěřím, stejně tak na stravu ve skleničkách, byť se výrobci chlubí, že je to z bůhvíjak dokonalých surovin. Nekupuji ani instantní kaše. Je pravda, že máme spoustu oblečků poděděných, občas koupím i něco v sekáči, za oblečení v průměru víc než 500 Kč měsíčně nedám. Ale na botách bych nešetřila, první botky stály skoro 500 a jsou to jen capáčky, byla jsem tedy příjemně překvapená, když jsem za zimní dávala u Bati jen 499.

Mějte se všichni moc hezky.

Hana

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.04 14:57

ahoj Hanko
Musím s tebou plně souhlasit. Já jsem se také podivila té částce 5tisíc na měsíc za mimčo. U nás to nehrozilo ani u prvního miminka a to jsme měli první dítě v rodině po 25 letech! Což znamenalo totální obnovu šatníku, autosedačky, no prostě všechno. Na začátku to sice byla pecka investice, ale teď u druhého mimča je to už v pohodě max do tisícovky. S botičkami souhlasím, to je jediné do čeho jsem i u prvního děcka fakt dost investovala a kupuji jenom Baťovky. U nás je to navíc jištěno tím, že dostávám od exmanžela výživné, takže boty se kupují bez výčitek. Když jsme se s mým nynějším manželem rozhodovali, jestli změnit synovi spolu s příjmením i jméno otce v rodném listu - to by pak prý už nemusel platit výživné, moje máma řekla doslova: kašli na rodný list, kdyby už nic, aspoň ti na děti zaplatí každý měsíc nové boty. Mě ta věta vždycky rozesměje, ale je v tom hluboká pravda (možná i trochu sobectví a ironie).

Maruško - tobě ale plně fandím. Kdybych měla možnost nastoupit do zaměstnání a sehnala adekvátní hlídání, udělám to samé jako ty. Vlastně tě obdivuju, že stíháš mimčo, práci i školu, na to bych myslím neměla nervy.
 Radka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.04 20:28

Ahoj maminečky,

i já jsem nastoupila po uplynutí 28týdenní mateřské do práce-sice na dva dny v týdnu, kdy má volno manžel a ten také hlídá,zato si práci nosím i domů-dostanu ji zvlášt zaplacenou.Musím říct,že jsem měla obavy a nechtělo se mi,ale když vidím, jak to doma klape-malej tátu miluje a se mnou si tak nezablbne,táta si tak vyzkouší,jaké to je hlídat dítě a já se dostanu mezi lidi,kde si odpočinu od mimča-respektive od toho,mít se sekundu po sekundě na pozoru,aby se našemu průzkumníkovi nic nestalo.Navíc je malej tak zvyklý nebýt na mě fixovaný tak,že bych si neomohla ani dojít na WC,jak někdo napsal. Doma pak pracuji, když už maličkej spinká-což do těch 20h vždycky bývá.Po návratu z práce se malému věnuji maximálně a nemyslím si,že by strádal-vždyt táta je také plnohodnotný rodič se stejnou zodpovědností jako máma,tak proč by měl být tatulda ochuzen a chodit do práce tak,aby ho malý znal jen jako „tiskárnu peněz“.Musím tedy říct,že manžel je úžasnej a pomáhá i s pracemi v domácnosti.
Jinak k čajíčkům HIPP-taky jsme je bumbali,ale odstavili jsme je-ve 100g je 92g cukru-a ted kolem těch6měsíců se začínuají aspon nám klubat zoubky,takže raději neslazený dětský čaj z lékárny-my ted máme od Megafytu s pomerančovou příchutí.Přes­nídávky od HIPPu jsou také sladké-raději rozvaříme jablko a zozmixujeme-štávu pak vybumbáme-sice je to také cukr ale přírodní.
Co se týče jídel ve skleničce-kupovat chemicky vypěstované potraviny nebo připravenou stravu-to vyjde asi skoro nastejno a né každý má zahrádku-na Václaváku ani jinde v centru Prahy třeba nic nevypěstuji.
Po zkušenosti s nástupem do práce, kdy jsem si připadala,jako bych přišla k maturitě, jsem nakonec ráda,že jsem nastoupila už ted-nedokážu si představit návrat po 3letech.Pohladte mimísky skorobatoláčky
 Lisa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.04 13:43

Ahoj,

já zatím miminko teprve čekám, ale jsem domluvena, že se po půl roce vrátím do práce. Tedy nejspíš budu pracovat hlavně doma, na částečný úvazek a do kanceláře budu jezdit jen na pár dní v měsíci. Chci se vrátit do práce jednak proto, že mě práce baví a jednak proto, že rodičovský příspěvek je opravdu směšná částka. Na miminko se strašně těším a bude pro mě vždy na prvním místě. Mám samozřejmě obavy jestli to budu zvládat, takže článek a některé komentáře mě trochu uklidnily, že je to možné. Gabriela

Vložit nový komentář