Než do toho vlítnem

Člověk se nějak připravuje. Dělá vše proto, aby to vyšlo. A když to má konečně přijít, tak se z toho může zbláznit.

*

Podle odborníků byla prvním hromadným financováním sbírka na české Národní divadlo. To je tedy crowdfunding, tedy hromadné financování, díky kterému se nám možná povede vydat naši knihu Já, miminko. Naše kampaň trvá 45 dní, a je to pěkně náročná jízda, ale jaké to bylo, ještě předtím než jsme to vůbec spustily?

7 dní před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 43
Je to paráda! Už se nemůžu dočkat až kampaň na Hithitu spustíme! Už jsem obeslala s prosbou o podporu nekonečné množství lidí, máme vymyšlenou hromadu parádních grafických výstupů. Můžeme to rozjet třeba hned! Čtu všechno, co se dá o Hithitu najít, doporučení, diskuze, jak to řeší ostatní, atd. V jednom článku jsem dokonce četla o borci, který si podle vybraných procent cílové částky holil hlavu. To cením, fakt srdcař.

3 dny před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 14
Renča mi řekla, že už je z toho všeho unavená a pěkně ji to štve… V tu chvíli se ve mně něco trošičku zlomilo. Jak jako že ji to už štve? Copak neví, co nás teď čeká? Copak neví, že to, co bylo doteď, byla ranní rozcvička? Že celé to 45 dní trvající peklo teprve začne? Do toho do mě začal rýpat můj muž s tím, že jsem furt vylepená na Instagramu a že je to pěkně otravný. Jenže jak asi seženu podporu pro knihu, když o ni nikoho nepožádám? Tyhle dvě věci dohromady nějak způsobily totální kolaps mého dosavadního nadšení a šťastného adrenalinu. Do teď jsem se neskutečně těšila, až to vypukne, udělala jsem pro to přece tolik. Jenže jakých těch 45 dní, co kampaň na Hithitu poběží, vlastně bude?

2 dny před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 5
Mám pocit, že bych si měla dát pauzu. Naposledy jsem si dovolila nestrávit každou volnou minutu nad knihou jen v nemocnici. Taky bych měla uklidit celý dům, protože mám takové tušení, že mou rodinu čeká 45 dní rozkladu domácnosti. Taky bych si měla umýt hlavu. Anebo bych možná měla udělat detailní plán dalších dní, co sdílet, kde nastavit jaké tlačítko, komu co poslat atd. A měla bych ležet, doktoři mi to kladli na srdce. Měla bych toho zkrátka spoustu. Začínám přepnutím telefonu do letového režimu… Píše Renča, v noci dělala na vizuálu. Hodinu řešíme grafiku. Když už jsem v tom, dělám na plánu pro Instagram. O dvě hodiny později je telefon už doopravdy v letovém režimu, samozřejmě s doprovodnými poznámkami mého muže, že si nebral žádnou Instab*tch… Jdeme pařit Star Wars: Knights of the Old Republic. Ve chvílích, kdy hra graduje, mě opouští pocit staženého žaludku, nořím se do hlubin Kashyyyku, teď je můj úkol najít Hvězdnou mapu. Asi chápu, proč je tolik lidí na počítačových hrách závislých… Lítat galaxií a zabíjet Sithy je prostě brnkačka.

1 den před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 2
Je neděle. Balvan na mém hrudníku má velikost menhirů ve Stonehenge. Co když skončíme jako ty projekty, které vybraly 2 % z cílové částky? Měla bych vymyslet něco jako ten borec, který si holil hlavu… Ale přeci si nebudu holit hlavu?!
Je devět večer, po 14. (to číslo si nevymýšlím) kontroluji všechny texty, odměny, fotky… Rodina už mě má plné zuby: „Už to proboha odešli!!!“ Klikám na tlačítko „Odeslat ke schválení“ a vytvářím příšernou grafiku na post na Facebook: „Tak jsme to odklikly!✊“ Mám radost z toho, že si ze sebe můžu udělat srandu, grafika je fakt hrozná, tak připisuji: „PS.: Takhle by to vypadalo, kdyby v našem projektu dělala grafiku Sebi… Naštěstí ji dělá Renáta, takže se máte na Hithitu na co těšit!!!“ Jdu spát.
Než dojdu do postele, bliká mi telefon, naše externí poradkyně, čti „kamarádka, která má za sebou úspěšnou Hithit kampaň“, se teď podívala na naši kampaň. Zkrátím to: Všechno špatně. Píšu na Hithit mail, aby nám to neschvalovali, že to ještě chceme celé překopat. Už zase. Nastavuju budík, abych ráno poslala sms paní, která se o nás na Hithitu stará, abych se ujistila, že nám to fakt neschválí. Mám strach, že mě začne nenávidět. Ve čtvrtek a v pátek jsem jí volala 3krát. Nakonec jsem vzhůru do jedné ráno. Jdu spát. Usnula jsem po čtvrté.

1 den před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 0

„Celou noc se mi o tom zdálo. Že ke každé odměně dáváme obrázek. Jak to, že jsem si té možnosti nevšimla u počítače?!“ Říkám po probuzení svému muži. „Mně se taky zdálo o Hithitu… Že jste s Renčou dělaly video ke každé odměně a přišlo mi to hrozně zbytečný!“ Super, takže z toho zblbneme všichni, ještě než to vůbec spustíme.
Znovu mě čeká 1 den před spuštěním. Na Hithitu jsou skvělí a dali nám ještě možnost úprav. Asi jsou na takové srdcaře/magory, jako jsme my, zvyklí.

Den začíná, sedím před počítačem, telefonuju s Renčou, v náručí mám dceru a dávám jí mléko k snídani. Chci si psát poznámky, došly mi ruce. Řešíme, že naše poradkyně chce, abychom znovu snížily cílovou částku. A jak asi??? Copak můžu za to, že výrobní materiál té knihy je podle kalkulace asi ryzí zlato? Ztrácím nervy. Vztekám se přímo před mojí ani ne roční dcerou. Manžel mi připomíná, že děti se učí opakováním… Pak se nemám divit, že máme doma vzteklouna. Stydím se za sebe, v tom videu na Nevýchově to říkali. Slibuju si, že to bylo poprvé a naposledy… Tedy alespoň v přítomnosti dcery, nikdo mi nemůže zakázat mlátit hlavou do zdi v soukromí.

∞ dnů před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 0
Omlouvám se za poplašné zprávy, pravděpodobně to nespustíme ani tenhle měsíc. Víte, jak se říká „budu z toho mít osypky“? Pozdě, už je mám. Olezly mi rty, prý je to ze stresu a samo to časem sleze. Super.

Dnes jsme s dcerou doma samy, muž odjel na jednání do Prahy a babička k doktorovi do Ústí. Mám přepisovat všechny texty na Hithit, asi po šesté. Díky kombinaci roční dcery a absence hlídání nepřepisuju vůbec nic. Místo toho se po dlouhé době vracím do fajn módu ženy na mateřské. Přebaluju, krmím, zpívám, bavím, uklízím jednu skříň, zatímco dcera vyhazuje oblečení z druhé. Už mi to celkem chybělo. Patřím k té části žen, která si mateřskou fakt užívá. Od porodu jsem přečetla stohy knih, a dokud se nerozjelo Já, miminko, tak jsem si po letech dávala zaslouženou pohodu.

Večer se mi ozvala příbuzná z manželovy strany, se kterou jsem se shodou okolností ještě nestihla setkat. Všimla si někde knihy a podle příjmení si domyslela, kdo asi jsem – to je celkem jednoduché, v republice je nás teď 7. „Hithit znám, můj muž tam dělal kdysi projekt, oholil si kvůli tomu půl hlavy.“ … Neskutečný, co? Jsme se srdcařem příbuzní.

∞ dnů před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 10
Den začíná telefonátem s kamarádem Peťou, který na projekty často přispívá a sám má někdy v plánu spustit crowdfunding. Voláme hodinu a je z toho A4 poznámek, co ještě musíme udělat. Jdu na to.

Uvědomuju si, že sice mám hotovou prezentaci o projektu pro firmy, ale díky tomu, kolik jsme toho změnili, ji musím celou překopat. Jdu na to.

Zjišťuji, že jsem TÝDEN nedala příspěvek na Instagram. Jak jsem mohla? Sociální sítě nejsou úplně moje hobby, ale poslední dobou jsem byla fakt poctivá, příspěvek jednou za dva nebo tři dny. Jdu na to.

V noci jsem si dala závazek, že napíšu alespoň deseti firmám denně, aby nás podpořily, až TO spustíme. Jdu na to.
Když jsem ve tři ráno přebalovala dceru, tak jsem pak nemohla usnout a rozepsala jsem článek. Měla bych ho dopsat. Jdu na to. …
Vzpomněla jsem si na rozhovor s kamarádem z minulého týdne:

„Sebi, a ty jsi teda u vás v projektu ten copywriter?“ „Ano.“

„A kdo vám pro knihu dělá PR?“ „No to budu asi já.“

„A kdo vám dělá sociální sítě.“ „Já.“

„A finance? Rozpočty a tak?“ „Já.“

„A takový ten celkový marketing?“ „…. Já. A kdybys někde sehnal kostým mývala, tak se do něj klidně navleču a budu lítat po Praze a dělat guerilla marketing.“ To zní vlastně docela dobře, obvolám pár půjčoven, jestli nemají kostým mývala. Jdu na to.

Koukám do diáře, na tenhle týden je citát o tom, že každá překážka člověka zocelí. Pokud je to pravda, tak po tomhle projektu by se film o mně a Renče jmenoval Žena z oceli.

∞ dnů před spuštěním
Počet lidí, se kterými jsem komunikovala ohledně podpory projektu: 38
Spánkový deficit roste. Místo toho, abych si užila, že dcera ve skoro roce konečně spí skoro každou noc bez přestávky, tak se teď několikrát za noc budím s tím, že mě osvítil nějaký nápad. Šmátrám po mobilu, abych si tu perlu zapsala. Ze začátku jsem na to zapisování kašlala, že si ráno vzpomenu. Nevzpomněla, a pak jsem si jen rvala vlasy, protože TO určitě byla TA myšlenka, díky které bychom to dokázaly. Ale já jsem šla radši nezodpovědně a sobecky spát a teď to kvůli mně nedáme.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
26.6.19 12:52

Gratuluji, holky moje! :kytka: Měla jsem možnost, sledovat projekt od začátku a jsem fakt pyšná, že jste to dokázaly! (Pro ty, co to neví, tak holky už zvládly na www.hithit.com/jamiminko vybrat 105%!) :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 13:06

@RetroBabi :srdce: Děkujeme moc! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14152
26.6.19 13:44

A kdy ta kniha tedy vyjde? A za kolik?

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 14:01

@warita Dobrý den, moc děkuji, že jste napsala! :kytka: Teď knihu můžete pořídit na Hithit.com/jamiminko za 949,– osobní předání nebo 1089,– poslání poštou a nebo za 1399,– Přejmenovanou knihu na míru podle miminka, kterému ji chcete věnovat a s krasopisným věnováním. :) Doručit bychom Vám ji mohly už během léta, protože lidé, kteří nás podpořili na Hithitu je dostanou jako první. :srdce: A jinak kniha oficiálně vyjde někdy na podzim, ale nevíme, jaká bude finální cena, protože kniha je vyráběná ručně, a tak je technologicky náročná na výrobu. A kdyby jste nás chtěla podpořit a ještě si ji na Hithitu pořídit, tak zbývá posledních 24 hodin. :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14152
26.6.19 14:26

@Sebi Chomiszak takze by ta kniha mohla byt i drahsi, nez ty ceny na hithitu? 8o

Hele, ja ti fandim a nepocitam zrovna kazdou korunu, ale tohle se mi zda cenove trochu z jine galaxie.

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 15:30

@warita Bohužel je to tak, původně jsme chtěly, aby kniha stála okolo šesti set, ale nakonec je na výrobu tak drahá, že to nejde. Rozhodovaly jsme se mezi tím, jestli kniha bude levná nebo tím jestli bude kvalitní a taková, která na trhu není. Právě z toho důvodu, že se to nikomu nechce tak složitě vyrábět z krásných materiálů. Jenže jsme došly k tomu, že kdybychom knihu vyrobily levně, tak bychom na ni nebyly moc pyšné a nemohly, jsme se za ni postavit, a pak by vlastně všechna ta práce a rok a půl času vyšly vniveč. :nevim:
Další věc je, že to není spotřební zboží, v rodinách bude složit třeba dvě tři generace. Samozřejmě chápu, že někdo by za ty peníze šel třeba na dvě luxusní večeře nebo udělal velký nákup, ale jako všechno je to o prioritách a na trhu jsou podobné knihy i mnohem dražší.
No a v neposlední řadě vyjde pouze v malém nákladu 500 kusů, protože nemáme na to a ani nechceme nechat ji vyrobit někde v Číně, kde by pravděpodobně stála míň, ale už by nebyla vyrobená v Čechách. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14152
26.6.19 15:43

Ja tak nejak cekala cenu mezi 500-700 a to jsem byla ochotna za ni dat. Pres 1000 korun je trochu drahy spas. Chapu vasi logiku a treba se mylim a kniha pujde na odbyt, ale osobne si myslim, ze pekny papir je cloveku na dve veci, kdyz si knizecku z duvodu ceny neporidi.

Ale i tak vam drzim palce, snad to pujde dobre. Skoda jen, ze na tom Hithitu teda nemate ty ceny takove vice v akci. Predpokladam alespon, ze ta kniha uz dal nepodrazi… snad…

PS: 500 kusu? :think: Stoji to za ty nervy a namahu? Jak ctu tve denicky, tak mam respekt vuci tomu projektu. Ja bych to nikdy nedala dohromady se musim priznat. Nemela bych tu vydrz. Ale kdyz uz, rozhodne bych na tom chtela neco i vydelat. Pokud al e prodate pouze 500 kusu… hmmm

Příspěvek upraven 26.06.19 v 15:47

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 16:06

@warita Řešit tu cenu je fakt složité. Třeba s tím papírem to pak může být zase obráceně, že si ji kvůli nekvalitnímu papíru někdo nekoupí. :D To si člověk nevybere. :nevim: Taky to není malá kniha na A5, ale fakt velký fotmát pořádné bichle.
K těm akčním cenám - třeba milníkové kartičky jsme daly za 349,– i s poštovným s tím, že po Hithitu se budou prodávat mnohem dráž díky tomu, že k nim dáváme i ručně šité psaníčko z plátna jako obal. U něčeho ty akční ceny šly, a tak jsme se do nich pustily. :kytka:

S těmi 500 kusy je to tak, že na víc kusů nemáme, protože pak by Hithit musel být na dvakrát větší částku, a to už bychom zkrátka nedaly. Ale třeba naše nakladatelství je zrovna takové, že dělá malý náklad od všeho a knih je jen pár pro fajnšmekry, kteří jsou třeba zrovna „ujetí“ na ten krásný papír. :D Nikdy jsme neuvažovaly o tom, že by se kniha prodávala masově, protože ilustrace ani ten čistý styl bez barviček, který máme rády, určitě není pro každého a má spíš omezené množství fanoušků. Nezbývá nám nic jiného než to zkusit a zjistit, jestli o knihy a případný další náklad zájem je. Jsem moc ráda, že nám držíš palce, protože teď to do zítra moc potřebujeme. :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1391
26.6.19 16:59

Gratuluji k úspěchu hithitové kampaně! Když čtu všechno, co budeš muset okolo zvládat, doufám, že nakonec najdeš čas a vyplníš jeden výtisk pro vlastní dcerku, protože - pokud vím - tím to všechno začalo :).

 • Nahlásit
 • Zmínit
2332
26.6.19 18:32

@warita tak v prvním kole může vyjít pouze 500 kusů a když se to prodá může se za utržené peníze dát druhé kolo do výroby a do prodeje..

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 18:52

@Pennya Přesně tak bychom si to moc přály! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 18:57

@PenelopaW Děkujeme moc!!! :hug: Kampaň zítra v půl druhé odpoledne končí, tak už to bude konečně volnější, i když samozřejmě povinnosti po Hithitu jako je posílání odměn všem co přispěli atd., dá taky zabrat, ale už to nebude 45 dní každodenního masakru jako teď. :palec:

Na náš vlastní výtisk se už neskutečně těším! :dance: Všechno poctivě zapisuju do dokumentu v počítači a už se těším až to budu moct přepsat a přidat fotky, protože koláže jsou od dětství moje velké hobby. Takže to bude taková moje největší odměna. :srdce: I když to asi bude trvat, protože jestli mi něco fakt nejde, tak hezky psát rukou, takže budu 100% pěkně nervózní, abych Josefíně tu její knihu nezkazila svým škrabopisem. :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1391
26.6.19 19:06

@Sebi Chomiszak Taky nepíšu jako mistr japonské kaligrafie, ale zas ta autenticita má taky něco do sebe ;).

Příspěvek upraven 26.06.19 v 19:07

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 21:54

@PenelopaW Já vím, ale kéž by to šlo aspoň přečíst, aby z toho jednou něco měla. :think: Po mně rodina nepřečte ani seznam na nákup. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4553
26.6.19 21:56

Holky gratuluju, jste dobry, mala je asi hodna, s nasi dracici si to vůbec neumim představit a celou noc bez toho, aby se aspoň jednou v polospanku (se mnou v posteli samozřejmě) pricucla, nedá ani ted v 21 mesicich… Takze po nocich by mě asi moc pracovat nenechala, pres den max.tu hodinku behem odpoledního slofika…a ta obvykle padne na likvidaci bince, kterej během dopoledne napachala…obdivuju vsechny maminy, co zvladnou pri detech delat cokoliv navic… :palec: A Renca ma taky dítě? :) :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.6.19 23:38

@Jahudka82 Děkuji moc za sebe i za Renču, která zatím děti nemá. :) Naše malá rozhodně patří do sekce dračice. :cert: Boží mlýny melou, takže je celá já. :mrgreen: Kdybych neměla muže a moji úžasnou mamku - babičku, tak si ten projekt nikdy nemůžu dovolit. Oba se teď poslední dva měsíce starali o malou, zatímco jsem pracovala a kdykoli nemohli hlídat, tak jsem já nemohla pracovat a Hithit musel počkat. No a o rozkladu naší domácnosti ani nemluvě. To je jedna velká katastrofa a jakmile Hithit skončí, tak budu několik dní likvidovat škody. :dance: Jsem na tom úplně stejně - neskutečně obdivuji všechny maminky, které při dětech zvládnou dělat cokoli navíc, protože já k nim nepatřím. Během Hithitu byl s dcerou zbytek rodiny a když jsem si chodila po práci ve dvě ráno lehnout, tak mi bylo po dceři smutno. :nevim: Proto mi není líto, že už na Hithitu končíme, nikam se teď s projektem neženu a jsem ráda, že teď zvolníme. Těším se na svůj návrat na mateřskou, kdy budu pracovat max v té hodince odpoledne, kdy Josefína usne, a neujde mi žádné nové slovo nebo vylomenina. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
27.6.19 10:45

Cena a hodnota jsou dve odlisne veci. Me prijde taky zvlastni, ze lide zaplati za tricko i petistovku a jeste ze sebe zadarmo delaji billboard :lol: ze si koupi vonavku za dva tisice, kvuli tomu ze ma pekny flakon, ale ten pak daji do koupelny a nikdo ho nevidi. Nehlede na ceny detskeho sortimentu, kde jdou ceny do nebes…Takze na cenu bych nekoukala. Kdyz i obyc Chlapecek stoji tolik stovek, na papiru nic nedrzi a vlepit se tam nic neda, protoze se to otevira, lidi zaujme zase neco jineho. Ja bych to videla jako idealni datek k narozeni ditete, kde misto plenkoveho dortu, ktery se beztak vyhodi, mate neco, co vam zustane…

Holky, hodne stesti.

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.6.19 11:30

@Astyna88 Díky moc! :srdce: Napsala jste to nádherně! :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4553
28.6.19 08:36

@Astyna88 Mas recht, Kelisova :lol: :palec: ne vzdy zvucna znacka vypovida o kvalite, a u oblečení obzvlast, kdyz se vse beztak sije v Cine, akorat podle toho, kolik za to dostanou a pro koho to je, si davaji vic zalezet na kvalite. Jinak je rozdil akorat v tom, jestli na to nasijou 3 pruhy nebo 4 :lol: S tim srovnanim papiru je to dobrej postreh, s podobnýma knížkama ja osobně zkušenost moc nemám, malymu jsem kdysi začala vyplnovat online Denik dítěte, ale moc me to nebavilo, jako darek je knizka fajn:)

Příspěvek upraven 28.06.19 v 08:43

 • Nahlásit
 • Zmínit
4553
28.6.19 09:01

@Sebi Chomiszak Tak to je super, ze mas v rodine podporu a takovouhle pomoc, o tom se spouste z nas muze jen zdat… Mne teda zacla malou prekvapive vic hlidat tchyne, nez moje mami, kdyz to bylo potřeba kvuli doktorům, priprave na zapis se starším, logopedii apod., nabizela mi uz i hlidani az pujdu do práce a mala bude treba nemocna, protoze mam ted rodicak jen cca do 2,5r., ale ted s tim slibenym navysenim si ho asi do tech 3 let protahnu… Ale i tak se to bude urco hodit, ze uz bude v duchodu. Moje mami je mladsi, takze tu ještě par let v praci ceka a radsi si zase bere kluka, na vikendy a prázdniny. Coz je taky super ze:)

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
29.6.19 12:47

@Jahudka82

:lol: ja si kvuli tomu Chlapeckovi koupila i spesl nesmazatelnou fixku, aby se to nestiralo. Nevim, na co tvurci mysleli, kdyz tam dali leskly hladky papir :roll: rozlozeni fotek jsem taky nepochopila, jak je mysleno. Ale protoze se me na to darci casto ptaji, tak jsem aspon vyplnila klasicky rust, prvni zuby a prvni vylety, Vanoce, narozky…me to docela bavi, clovek pak vzpomina, mame i videa…ale musi to byt fakt hezky udelano. Ja jsem skrabopisatel, kdyz se mi to navic jeste nekolikrat smaze po zavreni knihy, tak to je nic moc…jeste ze to sloje dolu odlicivaci vodou :lol: takze holky, snad myslite i na tohle…

 • Nahlásit
 • Zmínit
8.7.19 21:29

@Jahudka82 Hlídání je k nezaplacení. Nikdy bych to bez rodiny nezvládla. :nevim: A hlavně si pořád říkám, jak to sakra dělají ty maminky podnikatelky, o kterých se všude píše. :D Teď když nám skončil Hithit, tak jsem konečně s dcerou a vynahrazuji si, jak moc mi chyběla. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8.7.19 21:39

@Astyna88 Teď jste mi udělala neskutečnou radost! Tiskárnu, která by knihu vyrobila tak, jak chceme, jsme hledaly 7 měsíců. O papíru jsme zrovna dnes rozhodovaly. Rozložení fotek jsme navrhly do návodu, ale tak, aby si vyplňující rodič mohl dělat, co chce, přeci jenom každá kniha bude originál, tak do toho nechceme moc mluvit. :) Ale vytvořily jsme návod, jak s knihou co nejjednodušeji pracovat, třeba že doporučený formát fotek je 9×13 atd. S tím smazáváním textu se mi to u jedné vyplňovací knihy kdysi taky stalo - Vždycky jsem po vyplnění pak vkládala kapesníky, aby se text nerozmazal, ale odvázaná jsem z toho tedy nebyla. :D
Moc Vám děkuji - Jsem fakt ráda, že se vyplatí ten čas, který jsme strávily právě nad tím, aby kniha byla „dobře použitelná“. :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4553
11.7.19 08:41

@Sebi Chomiszak :potlesk: :palec: Super:)

 • Nahlásit
 • Zmínit