Odstavení dítěte

Ostatní
  • emimino
  • 08.10.01

Jak nejlépe omezit kojení a jak zcela dítě odstavit

Ahoj Šárko,
ráda bych se dozvěděla, jestli jsou maminky, které mají problémy s odstavováním dítěte. Tedy přesněji se závislostí dítěte na kojení, a to hlavně v noci.
Mám dvacetiměsíční dceru, kterou kojím 2× přes den a 4-6× v noci. Vím, že se v noci budí a chce uklidnit, ne zřejmě hlady a jinak než u prsu se to nepovede. Dudlík nikdy nechtěla. Závislost jsem u ní vypěstovala já, dala jsem jí vždycky napít, když jsem ji jinak neuměla uklidnit a teď nevím, jak z toho ven. Nechci, aby ji závislost nějak poznamenala do budoucna. Jinak na časté buzení jsem si sice zvykla, ale ráda bych, kdyby přijímala na usínání i někoho jiného než mě. Zvlášť manžela, určitě mu to je líto.
Vím, že tenhle problém možná není pro vaše stránky, ale zkouším vše možné. Pomohlo by mi i získat kontakt na nějakou osvědčenou psychologickou poradnu. Vím totiž, že metodu, kterou mi doporučuje většina známých, a to nechat vybrečet, nezvládnu.
Děkuji, alespoň za „vyslechnutí“ problému.
Mějte se hezky.
 Iva

Ahoj Ivo,
svůj problém jsi určitě poslala na správnou stránku, jen nevím, zda Ti dokážu poradit.
Někde jsem četla, že čím déle se miminko kojí, tím hůře pak probíhá jeho odstavování. Já sama jsem naštěstí tento problém nepoznala, protože Verunka se ve 12-ti měsících rozhodla, že z prsu už pít nebude.
Tvoje holčička je už velká holka, tedy alespoň na to, aby vydržela v noci zcela bez kojení. Kojit můžeš pochopitelně dál, ale být Tebou, tak kojím přes den a v noci maximálně tak jednou. V každém případě bych ale už nedávala kojení před samotným usínáním. Tak velké dítě by mělo už usínat samo, nikoliv pomocí dumlání a kojení.
Dudlíka ji určitě nedávej. Dej jí večer večeři, nech ji vypít hrnek mléka (už můžeš dávat i kravské) nebo čaje, pusťte ji Večerníčka, pokud se jí líbí, položte ji do postele, řekněte ji pohádku, nebo zazpívejte písničku. To ale vše. Žádné kojení. Nejlépe bude, když zavedete určitý rituál a ten budete dodržovat a nejlepší, jak dítě odstavit je dostatečně „odsunout přísun mléka“ - což znamená, že od určitého okamžiku se matka ztratí dítěti z dohledu a uspávání dostane na starosti tatínek. Pokud nezvládneš pláč, tak se domluv s manželem, že bude u malé dokud neusne a bude ji neustále zaměstnávat - povídat, zpívat, ležet u ní.
V noci, když se malá vzbudí, tak by měl opět přijít na řadu tatínek, podat čaj, pokud má žízeň, popřípadě počkat znovu až usne. Ty by jsi k ní měla jít jen pokud budeš chtít nakojit.
Víš, bez pláče a vztekání to asi nepůjde (v tom Ti nepomůže ani žádný psycholog). Vy znáte svoji holčičku nejlépe a musíte na ni prostě vyzrát. U nás například při uspávání pomáhá to, že Verunka jde do postele se svým oblíbeným plyšovým pejskem, sama mu poví pohádku a pak už musí být potichu, protože pejsek je už moc unavený a chce spinkat a jak ho tak Verunka uspává, usne sama.
Postupujte pomalu, nechtějte vše vyřešit během jednoho dne.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek