Plavání v 1. měsíci

Rodičovství
  • emimino
  • 05.08.01

Jak plaveme s novorozencem, pokyny pro plavání, abeceda potápění prvek A, B, C

Miminko ještě před narozením trávilo celých devět měsíců v plodové vodě. Proto je mu pobyt ve vodě o teplotě lidského těla velmi příjemný. Kladný vztah k vodě je u miminka přirozený, postupem času ale může vymizet, pokud není aktivně podporován.
Vzhledem k tomu, že novorozenec není schopen sám držet hlavičku je nutné mu ji vždy podpírat, nijak miminko díky své specifické hmotnosti je schopno splývat na vodě bez jakékoliv podpory. Hlavičku vždy podpíráme rukou nebo v kurzech plavání se také jako opora hlavičky používají speciální polštářky.

Pokyny pro plavání
U novorozence můžeme plavání nahradit i pouhým koupáním, kdy miminko ponoříme do vody teplé 36-37oC, později 35-36oC. Doba koupání včetně příprav (svlékání, ošetření pleti po koupání, masáž, oblékání) by neměla přesáhnout 15-20 minut.
Pokud plaveme s miminkem sami (tedy bez přítomnosti instruktora) nepoužíváme hračky ani pomůcky (vyžadují značnou zručnost), pokud to dítě vyžaduje můžeme jej nechat plavat s dudlíkem.
Plavání spočívá ve splývání na zádech s oporou hlavičky, případně i zadečku, tak aby miminko bylo co nejvíce ponořeno (tedy pod vodou jsou i ouška). Dítě pomalu vozíme po hladině, sledujeme nos a ústa, aby se miminko nenapilo.

S novorozencem procvičujeme první tři prvky abecedy potápění - prvek A, B, C

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek