Početí miminka

Jak vlastně miminko vzniká, kdy je nejlepší se o miminko pokoušet

Pokud chcete, aby vaše těhotenství bylo spojeno s co nejmenšími obtížemi, je nejlepší začít se chovat jako již těhotná asi tři měsíce před početím. Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Snažte se prostě žít zdravě - jezte zdravě, nekuřte, nepijte alkohol, udržujte se v kondici a pokuste se vyvarovat stresu. Pokud jste dlouhodobě nemocná a užíváte léky, je vhodné o vašem rozhodnutí informovat Vašeho lékaře. Toho by jste měla také informovat pokud vy a nebo váš partner máte v rodinné anamnéze dědičnou chorobu, aby bylo možné vyhodnotit výši rizika případného těhotenství.

Jak jistě víte z přírodopisu miminko vzniká oplodněním ženského vajíčka mužskou spermií. Asi 14. den menstruačního cyklu dochází k uvolnění zralého vajíčka a to střídavě z jednoho vaječníku. Tento proces se nazývá ovulace. Vajíčko je zachyceno fimbriemi na konci vejcovodu a je vtaženo dovnitř. Může přežívat až 24 hodin, není-li oplodněno vychází z dělohy do pochvy spolu s děložní výstelkou a dojde k dalšímu měsíčnímu krvácení.

Při orgasmu dochází u muže k ejakulaci asi 200 - 400 miliónů spermií do ženské pochvy. Některé jsou zase vyplaveny, jiné se po cestě ztratí, některým se však podaří proplout až do vejcovodů, kde se v době ovulace nachází zralé vajíčko. Jakmile se jedné spermii podaří vniknout do vajíčka, stane se povrch vajíčka neprostupný pro další spermie. Spermie, která vnikla dovnitř ztratí svůj bičík, její hlavička se začne zvětšovat, splyne s vajíčkem a vytvoří jedinou buňku. Došlo tedy k oplodnění vajíčka. Téměř ihned dochází k dělení buňky. Dělící se buňka postupuje vejcovodem. Asi 4. dne po oplodnění dospěje vajíčko do dutiny děložní, kde volně plave několik následujících dní. Koncem třetího týdne dojde k implantaci - vajíčko se uhnízdí v děložní výstelce., Tím je proces početí ukončen.

Z výše uvedeného textu vyplývá, že největší pravděpodobnost početí je v období ovulace, což je tedy asi 14. den menstruačního cyklu. Tento den lze také určit pomocí bazální teploty, stavu poševního hlenu, mikroskopickou analýzou slin. O vhodné metodě se poraďte s vaším gynekologem.

Pokud vaše snaha o početí miminka vychází naprázdno, svěřte se zhruba po 6-ti měsících s tímto problémem vašemu gynekologovi, který vás a vašeho partnera může poslat na určitá vyšetření, pomocí kterých bude moci určit příčinu. V každém případě se snažte nepropadat panice, neboť příčinou neúspěchu může být i stres a strach z neplodnosti. Na doporučení vašeho lékaře nebo i sami se můžete obrátit i na specializované pracoviště, kde se zabývají metodami umělé reprodukce.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1
8.10.03 07:53

Děkuji, tento článek mi snad pomůže najít nejvhodnější dobu k otěhotnění.
S manželem se milujeme vcelku často, ale je dobré vědět, kdy je tu ta pravděpodobnost početí miminka nejvyšší.
Díky, jen tak dál

  • Zmínit
  • Nahlásit