Porod

Porod
  • emimino
  • 16.08.01

hradí porod s epiduralem pojišťovna, je riskantní rodit po třicítce, proč porod může bolet, jak v těhotenství nepřibrat

Četla jsem, že na Moravě se epidurální¨anes­tezie neprovádí, pouze v Čechách a protože je tam hrazena pojišťovnou. Já bych si ji klidně zaplatila, ale to pojišťovna na Moravě prý neumožňuje. Jak mám postupovat, když bych chtěla po lékaři umožnit buď částenou epidurální anestezi nebo utišující prostředky, které jsou uvedeny na Vaší stránce. Při porodu druhého dítěte jsem požádala sestru o „něco proti bolestem“, bylo mi řečeno, že jsem už všechno dostala. Já zaregistrovala pouze kapačku, kterou mi aplikovali po odtoku plodové vody.
Na jaké zařízení se mám obrátit, když bydlím v Odrách, okres Nový jičín. Chtěla bych třetí dítě, je mi 38 let, ale moje noční můra je porod. Nechci aby se na mne v nemocnici dívali jako na nějakou rozmazlenou ženskou, která nic nevydrží. Myslím si, že vydržím hodně ale ty bolesti byly tak intenzivní, silné a trvaly tak dlouho, že bych jednou v životě chtěla rodit jinak.
Mám ještě dva dotazy. Jaké je riziko epidurální anestezie (že bych mohla přestat třeba chodit?)? A má vliv velikost dítěte na porodní bolesti? Děkuji Vám za odpověď
 Eva

Milá paní Evo,
pokud se týče informací, že epidural lze dostat pouze v Čechách - je to nesmysl - já sama bydlím v Břeclavi a nabídla rodit s epiduralem nám byla nabídnuta hned na předporodním kurzu - bohužel ale když jsem rodila, tak kvůli dvou porodům císařským řezem nebyl k dispozici anesteziolog, který epidural provádí.
Epidural nenese žádná rizika, nevýhodou může být omezení pohybu. Podmínkou ale je včasnost jeho podání - pokud se podá příliš pozdě, pak může začít účinkovat až po porodu. Pokud by tedy došlo k žádosti o podání epiduralu nastávající maminkou pozdě, pak jej lékaři již neprovádí, protože je to zbytečné.
Pokud se týče porodních bolestí - velikost miminka, jeho poloha i kolikáté je v pořadí má vliv na porodní bolesti. Prvorodičky v průměru rodí déle, protože porodní cesty se otevírají poprvé, u vícečetných porodů je to již snadnější.
Pěkný seznam porodnic v České republice jsem nedávno objevila na stránkách RODINA, kde u každé porodnice jsou uvedeny i kontakty, nabízené standardní a nadstandardní služby a jejich ceny.
V současné době existuje i řada porodnic podporující přirozený způsob porodu ( CAP ), kde vedle porodu do vody si maminka může zvolit i polohu - nemusí nutně rodit na zádech. Pokud byste chtěla miminko, pak je myslím škoda je nemít, zvláště, když si dnes můžete vybrat porodnici, která bude právě Vám vyhovovat. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek