Porod prvorodičky

Porod

Stručný popis těhotenství a popis porodu prvního dítka, který proběhl před třemi měsíci... Pro všechny, kteří si říkají: Tohle se mně stát nemůže!

Celé těhotenství bylo vcelku pohodové, na začátku těhu večerní nevolnosti a únava, pak vše o. k. a až kolem 30. tt přišla znovu šílená únava způsobena úbytkem železa. V 35. týdnu obrovské bolesti kříže, nepomáhalo cvičení, masáže, tejpy… Ale dva týdny před porodem to přešlo a v 36. tt pozitivní testy na streptokoka.

Když jsem měla volnou chvilku, pročítala jsem si taky deníčky o porodech a když byl nějaký rychlý porod bez nástřihu či šití nebo bez císaře, říkala jsem si: „Jooo, tak to mně se stát nemůže.“

Byl pátek 23:00 hod a já měla do prvního termínu dle ultrazvuku 5 dnů. Přišli jsme z oslavy, s manželem jsme šli okamžitě spát. V jednu v noci mě vzbudily bolesti po 10 minutách. Spát se nedalo, takže jsem byla vzhůru až do rána - usnula jsem až v sedm na hoďku a půl. Přes den bolesti přešly. Aha, první poslíčci…

Další stejné bolesti přišly v pondělí přes den, opět pravidelně co deset minut. Několikrát denně jsem si dávala horkou vanu - ve vaně bolesti mírně ustoupily, ale jakmile jsem vylezla z vany, bylo to o něco horší. Říkala jsem si, že do zítřka vydržím - to jsem měla prohlídku u svého lékaře.

Vydržela, i když jsem v noci vůbec nespala. Lékař mi jen udělal monitor a řekl: „To budou jen poslíčci, jste prvorodička, budete ještě přenášet.“

Za celé těhotenství (ani den před termínem) mě vnitřně neprohlédl!

Bolesti jsem měla celé úterý včetně noci na středu a když manžel ve středu ráno odcházel do práce, řekla jsem, že až se vrátí, pojedeme, i kdybychom měli jet zbytečně. To jsem měla bolesti už co 5 minut.

Nejhorší pro mě bylo ležet, takže jsem ten den stěhovala postele v ložnici tak, aby se nám tam vešla postýlka. Povlékla postele, matrace, postýlku, vytřela a vysála celou ložnici, utřela prach na postýlce a parapetech, aby bylo vše hotovo, kdyby náhodou…

Porodnici od nás máme cca 20 km. Manžel přišel o půl třetí, já si zašla do sprchy, oholila se, dobalila poslední věci a jelo se. V autě se intervaly zkrátily na 4 minuty. Přijeli jsme na příjem o půl čtvrté odpo a jen jsem slyšela: „Vy rodíte? Na to vůbec nevypadáte.“

Vzali mě na monitory, kde se nic moc neukázalo. „Jak to, že nemáte v průkazce žádný záznam z vyšetření? Já nález nemám s čím porovnat.“ ptal se lékař.

„Můj doktor mě ještě nevyšetřoval,“ odvětila jsem.

Lékař rozhořčen něco pod vousem „zamamral“ a při odchodu třískl dveřmi.

„No tak tady rodit nebudu, to raději půjdu domů,“ řekla jsem si, ale nakonec se vše obrátilo.

Vzal mě na vyšetření - po třech dnech pravidelných bolestech otevřená na téměř dva centimetry!

„To bude nejdřív tak v noci, ale spíš ráno nebo dopoledne. Domluvte se s manželem, jestli tady chce zůstat. Ale možná by bylo lepší, kdyby šel domů a my mu pak zavoláme.“

Cože? Necelé dva centimetry za tři dny bolestí?? Manžel chtěl zůstat a to jsme si také prosadili.

Péče luxusní - teplý čaj, rádio, večeře (kterou jsem snědla až po porodu :-D). Bylo mi řečeno, že až budu otevřená na 4 cm, budou mi co 8 hodin dávat do žíly antibiotika kvůli pozitivnímu streptokokovi. Dělali mi monitory, na nich žádná změna.

Akorát jsem se po monitorech začala strašně třást - nedostatek hořčíku, zima, slabost (vždyť jsem několik dnů nespala)… Kdo ví?! Poslední monitor skončil v 19:00 hodin a porodní asistentka řekla, že se na mě lékař přijde podívat, až dorodí vedle na sále. Od té doby, jak když bičem utne - kontrakce co dvě minuty.

„Tyjo, mně se chce nějak tlačit, já se asi poeru. Musím to vydržet do doby, než mě vyšetří doktor, pak si zajdu na WC a do sprchy,“* říkala jsem si v duchu.

Už se nedalo zhluboka pomalu dýchat. Snažila jsem se o to, ale manžel mi říkal: „Dýchej, dýchej,“ a přitom mi masíroval kříž.

Jeho slova mi pomáhala (viděla jsem aspoň nějaký zájem, do té doby si četl časopis :-D) a já začala dýchat rychle a povrchně. Nepřipouštěla jsem si, že bych to už mohlo být tady, když mi lékař řekl, že až ráno…

Bylo 19:55 a já řekla: „Musím jít na záchod nebo se jim tady poeru.“*

Byla jsem v polovině místnosti a praskla mi voda. Došla jsem na WC, sedla si na záchodové prkénko, sundala kalhotky a boty plné plodové vody a řekla jen: „Zavolej doktora!“

Manžel se mi až po porodu přiznal, že uvažoval, jestli ho má opravdu volat, jestli si nedělám srandu. :-D

Přišla porodní asistentka, říkám: „Praskla mi plodová voda.“

Ona na to: „No paráda, na to jsme čekali. To se nám ten porod krásně rozbíhá. Vstaňte, musíme vám udělat monitor.“

„No tak to ani náhodou, já se už nepostavím a musím tlačit,“ odvětila jsem (stále jsem seděla na záchodě).

„Pojďte, musíme udělat ten monitor.“

Vtom vešel doktor, který do té doby ještě rodil vedle a zopakoval to stejné.

„Říkám, že už nevstanu, musím tlačit!!!“

Manžel mě nakonec ze záchodu zvedl a lékař se z dálky podíval do rozkroku a já jen slyšela: „Bože, hlavička je už venku!! Pojďte na postel a netlačte!“

„Jak mám asi jít, když mám něco mezi nohama?!“ pomyslela jsem si.

Nakonec mě na postel nějak s manželem dovlékli, já si lehla a už jsem měla tělíčko našeho potomka na sobě! Úžasný pocit. Druhá doba porodní trvala maximálně 10 sekund. Rodila jsem přesně na první termín a v 19:56 bylo dítko na světě.

Porod proběhl bez jakéhokoliv natržení, nástřihu, bez šití a dokonce bez tlačení! Možná díky Aniballu a masáži hráze? Kdo ví…

Každopádně všem těhulkám doporučuji se při bolestech co nejvíce uvolnit, pomáhat si třeba i nahlas - já doma dělala „Aaaaa“, jít do širokého dřepu, aby gravitace plnila svou úlohu a hlavně nad porodem moc nepřemýšlet a nestresovat se - vše to jen zhoršuje. Prostě jak to má být, tak to bude.

Já si říkala, že porodní plán psát nebudu, ale manžela jsem zaúkolovala - nechci nástřih, nechci císaře, chci nechat dotepat pupečník, chci svůj klystýr - měla jsem Yal gel a hlavně chci po porodu okamžitě malou na sebe!

A myslíte, že při porodu jste měli myšlenky na to, říct to lékařům? U mě naštěstí dopadlo vše tak, jak jsem chtěla - až na ten pupečník a antibiotika a klystýr se nestihl. Měla jsem připravené i homeopatické přípravky na podporu účinných kontrakcí - nakonec ani na ty nedošlo.

Doufám, že deníček je jakžtakž srozumitelný. A těhulky, které se bojíte porodu - hlavu vzhůru. Takový krásný porod, jako jsem měla já, může mít každá z vás!!!

Hodnotilo 27 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Sachmetkaa
Stálice 84 příspěvků 5 inzerátů 14.12.15 00:18

Tak to gratuluju, takový krásný porod :)

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 14.12.15 01:00

Ano, ano:) gratuluji ke krásnému a nekomplikovanému porodu, není to třeba nakažlivé, že bych to přišla chytit :mrgreen:?

 
MichaelaLiliana
Kecalka 366 příspěvků 14.12.15 06:57

Měla jsem docela podobný porod. Taky tři dny pravidelných bolestí, kdy mi říkali, že to jsou jenom poslíčci a na porod že to nevypadá. Při otevření na dva prsty mi večer v nemocnici povídali, že budu rodit nejdřív dopoledne. Následně jsem se otevřela na deset za hodinu a tlačila další půl hoďky, než byla naše princezna venku :lol:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 14.12.15 07:14

Pěkný deníček a ještě lepší porod, gratuluju :kytka:

 
Popelka12
Kecalka 289 příspěvků 10 inzerátů 14.12.15 07:56

@Kajuli Shodou okolností to nakažlivé asi je. :D Když mi por. asist. přišla oznámit „teď uslyšíte, jak se rodí a třeba se rozrodíte taky“ (tím měla na mysli rodící maminku vedle v boxu, která tlačila tak, že to šlo slyšet přes celé oddělení), řekla jsem si, že to je super (ironicky myšleno) a že já určitě teď rodit nebudu, akorát mě to bude více deptat. Pak nám por. as. vyprávěla, že včera tam měli případ, kdy jedna mamina začala tlačit, a i přes to, že druhá i třetí mamina, které měly rodit taky až následující den, když uslyšely první rodičku, tak se rozrodily i ony, že je to nakažlivé. Takže na tom asi něco bude. :)

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 14.12.15 08:40

Moc pěkný porod a až na ty bolesti 3dny.-) jinka já ani aniball ani masáž hráze nedělala a porodila jsme malého bez nastřihu a bez poranění :-) takže je to spie se psychice :-)

 
astoret
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 14.12.15 09:02

Tak snad taky neporodim, jsme 36 +2 a mívám dost silné a bolestivé poslíčky, v páteek jsme byla na poslední prohlídce u svého gynekologa a čekala, že mě prohlídne, zda se něco neděje a nic, jen mi do vypsal do průkazky poslední výsledky krevních testů, prohmatal břicho, zda je malá hlavičkou dolů, břicho zrovna tvrdlo, tak udělal asi půl minutový ultrazvuk, jen mrkl na tu hlavičku, řekl, že je dole a že si mě příští týden proklepnou v porodnici, byla sjem dost zklamaná, říkala jsme mu, že mívám docela silné bolesti, zda jsou to psolíčci a on mi řekl, že je to normální..čekala jsme, že se podívá, jak je na tom čípek či něco podobného, nebo udělá stěr na streptokoka, pre až půjdu do poradny v porodnici je to až další pátek a to už budu 37. týden..a kdo ví, zda do té doby nezačnu rodit, ještě mi řekl, že kdyby jo, tak v tomhle týdnu už je to ok, jenže 36. týden je pořád bráno za nedonošené, ne? Byt je již asi vyvinuté..

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 14.12.15 09:05

Gratuluju :kytka: Zejména k výběru porodnice.

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 14.12.15 09:10

Parádaa, jak vidno, gravitace funguje a dá se porodit i bez nástřihu a čehokoliv :mrgreen:

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 14.12.15 09:10

@fenny ještě by to chtělo název porodnice, kde nechávaj rodit na záchodě :mrgreen:

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 14.12.15 09:37

@Krrysa Beztak to byla spíš náhoda, kdyby tušili, tak by jí tu vodu určitě píchli :mrgreen:
@Popelka12 I k výběru gynekologa gratuluji, absence vnitřních vyšetření není nijak škodlivá, spíš naopak ;)

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 14.12.15 10:42

Gratuluji! Krásný porod závidím, jen nesouhlasím s tím, že ho může mít každá…neříkám, že psychika nehraje roli - určitě důležitou, ale rozhodně ne jedinou. Ve hře je daleko víc faktorů.

Jinak - ta vnitřní vyšetření před porodem jsou podle mě úplně k ničemu…taky jsem se dozvěděla (právě na základě vnitřních vyšetření a CS), že budu přenášet a tři dny na to (38+0) jsem porodila :-/.

 
Shell89
Kecalka 169 příspěvků 14.12.15 10:54

Hezky popsáno. Pobavila jsem se u kojení :lol:. Gratuluji a přeji hodně zdravíčka :kytka:

 
Kriss Tina
Závislačka 3491 příspěvků 14.12.15 11:41

Krásný deníček, moc gratuluji, připoměl mi můj rychlý bezproblémový porod :D

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 14.12.15 11:51

Velká gratulace! Taky jsem měla jeden porod téměř takhle rychlý - ten druhý :) Ostatní děs a hrůza a mohla jsem se psychicky „ladit“ jak jsem chtěla, využívat gravitace (přesně jak popisuješ), uvolňovat se a já nevím co všechno :mrgreen: Hlavně ten čtvrtý porod, kdy měl syn 4220g, špatně naléhal, nerotoval… jsem si byla jistá, že nepřežiju :D Ale ani já jsem neměla nikdy žádné poranění i bez aniballu, takže jsem se zase vždycky rychle vzpamatovala a během chvilky běhala jak kdyby se nic nestalo :mrgreen: Za to by také některé maminky daly nevím co, no a děti mám zdravé, takže si vlastně nemám na co stěžovat :P A takovéto deníčky mě vždycky alespoň povzbudí, že příště, pokud ještě nějaké bude, můžu třeba porodit taky takhle hladce :D A i kdyby ne, nejdůležitější je stejně ten výsledek :srdce:

 
Alena27
Kecalka 290 příspěvků 2 inzeráty 14.12.15 11:57

Gratuluju k miminku :kytka: Líbilo se mi že jste si stála za svým že budete tlačit a nedala se odvléct na monitor. Tak by se měla ozvat každá.

 
Hermio
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 14.12.15 12:42

@Misel02 Nám PA v porodnici říkala, že čím víc výtoků, tím spíše nástřih, že je prostě ta kůže rozmokvaná. A neuděláte prý nic :nevim: @Alena27 to s tím monitorem mě přijde taky praštěný, oni ti doktoři jsou někdy jak umanutí :think:

 
viky23
Neúnavná pisatelka 15213 příspěvků 14.12.15 13:39

Ani ja nepouzivala anibal ani masaz hraze a rodila jsem dvakrat bez nastrihu, poprve asi 3kosmeticke stehy, podruhe nic. Ale bolesti jsem mela teda sileny. Takze nemyslim, ze takovy pohodovy porod muze mit kazda. Nekoho boli min, nehoho vic ;)

 
silvie19
Nováček 3 příspěvky 7 inzerátů 14.12.15 17:24

„Nechci císaře“ jak tohle může někdo napsat?!Takle rodit nechce asi žádná z nás, ale když je miminko namotané do pupečníku a selhává mu srdíčko jako se to stalo v mém případě. Tak by paní řekla lékařům nechci císaře nechám dítě zemřít? Opravdu by se měla paní zamyslet co piše!! :think: za bláboly.

 
Popelka12
Kecalka 289 příspěvků 10 inzerátů 14.12.15 20:15

@silvie19 Doslechla jsem se, ze nektere porodnice delaji cisare i v pripadech, kdy to neni vubec nutne a bala jsem se, ze to bude zrovna muj pripad. V ohrozeni ditete bych samozrejme s CS souhlasila. :)

 
vbu
Povídálka 33 příspěvků 14.12.15 21:14

Gratuluji k miminku a krásnému porodu :) Ten široký dřep jsem si říkala, jak budu praktikovat v 1. době porodní, ať gravitace pomáha, ale zkusila jsem to jednou a bolestí jsem mohla zešílet :/ Zvládla jsem jen chodit nebo stát, ale u dřepu jsem myslela, že mě to dítko rozerve.

 
loves
Závislačka 4183 příspěvků 14.12.15 21:16

Porod si měla krásný, gratuluju. Každopádně bych netvrdila, že takový porod může mít každá z nás, stačí se jen nestresovat. Má druhá doba porodní trvala dobře hodinu, při X tlačeních. Jednoduše jsem měla asi slabší kontrakce, tak sem vše musela dohánět vědomě břišními svaly. Polohy jsem samozřejmě měla příznivé pro gravitaci, zkušená PA mi dobře radila, nejvíc pomohlo stát u postele, to s mimčem naštěstí hodně pohlo. A cvičila jsem s aniballem a masírovala hráz… Takže všem přeju, aby měly krásný porod jako ty, ale když vidím, jak píšeš, že každá může mít takový porod, tak vidím trochu rudě, protože pro zdárný průběh porodu jsem udělala asi vše, homeopatie, aromaterapie, bachovky, pohodové prostředí, bez zásahů, bez léků, bez stresu a stejně to trvalo opravdu dlouho a tlačící fáze byla hodně zlá… Čímž si nestěžuju, celkově můj porod vidím pozitivně:) Ale právě pro podobné deníčky, kde se píše, jak člověk 3× - 5× zatlačí a prcek je venku, mne to na sále dost odrovnalo, že to tak ve skutečnosti nebylo.

Příspěvek upraven 14.12.15 v 21:20

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 14.12.15 21:44

Jééé po dlouhé době hezky a čtivě napsaný porodní deníček :-) moc gratuluju! taky jsem měla pohodičkový porod a přikláním se k tomu, že to taky bylo tím, že mě celou dob drželi v nevědomosti…a sice že to jsou možná jen poslíčci a ještě půjdu domů..no a najednou otevřená na osm :-D takže jo, nejlepší recept na hladký porod je říct prvorodičce, že to ještě porod není :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
blobfish
Závislačka 3826 příspěvků 14.12.15 22:39

@Popelka12 Tak on ti nikdo neřekne „uděláme vám SC jen tak z plezíru, protože už chceme jít na oběd“… ale chápu, jak to myslíš. Gratuluju k porodu i k pozitivnímu myšlení, štěstí je ale dost potřeba (že miminko vylezlo dřív, než tě stihli dát na záda, přivázat pásy apod.)

 
araw
Neúnavná pisatelka 16486 příspěvků 15.12.15 06:06

Mě by tedy zajímalo, když píšeš, že Ti lékař neudělal ani jedno vyšetření, jak jsi mohla mít pozitivného streptokoka? :mrgreen: Ten se zjistí přeci logicky jen vnitřním vyšetřením :think:

 
Popelka12
Kecalka 289 příspěvků 10 inzerátů 15.12.15 07:43

@araw Stěr na Streptokokoka proběhl opravdu jen jako klasický stěr, ani si nevzal gyn. zrcadlo, byla to otázka 3 sekund, takže tomu vyšetření neříkám. :)

Poslední větou, kdy píšu, že každá z těhulek může mít takový porod, chci především povzbudit těhulky, aby se zbytečně nestresovaly a neříkaly si u tohoto deníčku „Jéé, tak já takový hladký průběh mít nebudu“, protože se možná právě na ně usměje štěstí a budou mít krásný porod. :) Rozhodně to nemyslím tak, že když mi někdo řekne, že měl nástřih nebo že tlačil hodinu nebo měl CS, tak mu neřeknu „No, to bylo určitě tím, že jsi nebyla dostatečně uvolněná“. To zase ne, hraje tam roli hodně faktorů, ale jak říkám, mělo to být povzbuzení pro nastávající maminky. ;)

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Hubnutí a cvičení po porodu


Reklama