Reklama

Porod v České republice

Porod
  • emimino
  • 16.08.01

co musí vědět maminka trvale žijící v zahraničí, pokud chce rodit a nebo vychovávat miminko v ČR, na jaké dávky má nárok

Mila Sarko,
uplne nahodou jsem se dostala na tve stranky, ale jsem moc rada, ze jsou. Mam na tebe asi trochu netradicni dotaz, ale prece. Muj muz je american, a tak ted ziji v USA. Nasim planem ale je, ze bychom chteli zit v Praze na dobu, kdy budeme chtit mit miminko (respektive miminka), proste na nekolik let. Na dobu dokud budou deti male, a ja s nimi budu chtit travit cas doma, a taky budu rada, kdyz si s nimi jejich babicka a dedecek, ti cesti grandparents trochu uziji. Hlavu mam ale plnou otazek, jakym zpusobem by bylo nejlepsi to provest. Otehotnet chci tady v Americe a do Prahy se presunout az se priblizi doba porodu, asi v sedmem ci osmem mesici, nebo az po narozeni miminka. Jak Andrea pise ve svem dopise o maminkach v USA, je tu hodne veci hodne jinych nez v Cechach. Pojisteni je drahe, ale doktori urcite kvalitni. Take prostredi porodnice je i pres nutnou sterilitu jaksi domactejsi. Nevim zdali by bylo lepsi dite porodit tady, kdyz budu po dobu tehotenstvi navstevovat lekare predevsim tady, a nebo by bylo lepsi prijet do Prahy pred narozenim miminka, aby uz od narozeni bylo v peci jedne osoby, a aby novorozeneti taky prelet letadlem nevadil. Dalsi veci, ktera me zajima je socialni prispevek pri materske dovolene. Mam na nej pravo, kdyz ted ziju v USA? Patrne nemam pravo na prvni cast materske (o cem jsi psala ze hradi pojisteni zamestnavatele - do doby 28 tydnu), kdyz nejsem zamestnana v Praze, ale mam jako cesky obcan pravo na cast druhou? Taky nevim, jak je to v obdobi materske se zdravotnim pojistenim. Kdo ho hradi. Zamestnavatel meho muze, nebo ja osobne?
Samotne prostredi a moznosti pri porodu budou asi take jednim z hledisek, jestli se rozhodnu pro to rodit tady nebo v Cechach. Rada bych, aby byl muj muz u porodu po celou dobu, aby ho tam nevpustili jen na maly okamzik. Rada bych, abych mohla s miminkem byt stale, odzacatku kojit a tak. Jen tezko tady muzu ziskavat informace o prazskych porodnicich a jejich metodach. Chodivala jsem do Ustavu pro peci o matku a dite, a vkladam v toto zarizeni nadeji, ze by mohli splnit ma prani. (taky myslim provadeji epiduralni lokalni anestezii - myslim, ze mi diky me postave cisarsky rez nehrozi, ale stat se muze vse, a tak i v takovem pripade bych chtela byt schopna byt pri vedomi). Myslis, ze bys mi mohla na tvych strankach na nektere moje otazky odpovedet, nebo mi poradit, kde podobne informace najit?
Mam ceske obcanstvi, cili i ceskou statni prislusnost, mam trvale bydliste v Praze, a zdravotni pojisteni si platim pouze na kratkou dobu v obdobi mych navstev v Cechach. (VZP umoznuje prerusit pojisteni a znovu se pojistit, pokud preruseni trva alespon pul roku, coz vzdycky plnim). I delsi dobu pred prijezdem (cili nasim planovanym stehovanim do Prahy) si rada budu platit VZP pojisteni plne (myslim, ze planuju platit si pojisteni od doby otehotneni tady v USA i v Cechach, abych mela jistotu, ze kdekoli budu, budu pojistena).
Dekuju moc za snahu mi pomoct, a i za milou konverzaci v cestine, kterou s tebou diky tomu muzu mit.

Mej se krasne a uzivej si maminkovani s Verunkou.
 Olga

*Mila Olgo,
ziskala jsem odpoved od Ministerstva zdravotnictvi ( mzcr@mzcr.cz):
K Vašemu dotazu ohledně úhrady zdravotní péče v rámci zdravotního pojištění pro Vaši přítelkyni Vám sdělujeme následující.
Podle platných právních předpisů v systému veřejného zdravotního pojištění (zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů) není pro účast na veřejném zdravotním pojištění rozhodující, zda Vaše přítelkyně je Češka, ale zda má v ČR trvalý pobyt.
Pokud ano, je účastna na veřejném zdravotním pojištění ze zákona a je povinna hradit platby na zdravotní pojištění ve smyslu § 8, odst. 1 prvně cit. zákona a to - jako osoba bez zdanitelných příjmů - ve výši podle ustanovení § 3b/ a § 2 druhého cit. zákona. Po návratu je povinna se u svojí zdravotní pojišťovny do osmi dnů přihlásit (§ 10, resp. 12 prvně cit. zákona).
Z výše uvedeného plyne, že v každém případě po návratu až do porodu musí za sebe platit pojistné ve výši 13,5% minimální mzdy, což je tč. 608 Kč za měsíc (v případě, že už nemá jedno dítě do sedmi let, o které pečuje - pak by byl za ni i za dítě od okamžiku návratu plátcem zdravotního pojištění stát). Po porodu se podle §7, odst. 1 prvně cit. zákona stává za ni a za dítě plátcem zdravotního pojištění stát - to znamená, že v zákonem stanoveném rozsahu jí i dítěti bude veškerá zdravotní péče poskytována bez úhrady.
Jestliže Vaše přítelkyně trvalý pobyt v ČR nemá a nebude zde zaměstnána, nemůže být účastna na veřejném zdravotním pojištění a veškerou zdravotní péči poskytnutou jí i dítěti bude muset hradit zdravotnickému zařízení cash a to ve smluvních cenách až do dne, ve kterém trvalý pobyt získá. Je však také možno uzavřít se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR smluvní zdravotní pojištění. Jedná se zde o komerční záležitost a poskytování zdravotnických služeb je omezeno stanovenými podmínkami.

S pozdravem

MUDr. Zdeněk Hejduk ředitel odboru
rozvoje zdravotního pojištění

odpoved ohledne socialnich prispevku jsem ziskala teprve ted. Dotaz jsem poslala va Ministerstvo prace a socialnich veci - mpsv@mpsv.cz a zde je jejich odpoved. Vzhledem k nize uvedene odpovedi, predpokladam, ze na penezitou pomoc v materstvi ( do 28. tydne) narok nemas, ale urcite mas narok na socialni vyrovnavaci prispevek, popripade nejakou podporu z uradu prace - vse bude zaviset na prijmu cele rodiny.
Vazena pani,
penezita pomoc v materstvi nalezi zene, jestlize byla v poslednich dvou letech pred porodem ucastnici alespon 270 dnu nemocenskeho pojisteni (zak. c. 88/1968 Sb., v platnem zneni), protoze penezita pomoc v materstvi se stanovi stejnym zpusobem jako nemocenska.
Pro dalsi davky, tj. rodicovsky prispevek, porodne, pridavky na deti (zak. c. 177/1995 Sb., o statni socialni podpore v platnem zneni) by mj. musela splnovat podminku trvaleho pobytu v CR.
Podrobnosti a dalsi podminky priznani techto davek naleznete ve zminenem zakone o SSP nebo na nasich strankach pod heslem „Socialni problematika“ - „Statni socialni podpora“.
S pozdravem Mala V. - tiskove odd.

k dotazu, zda je vhodne letat v dobe tehotenstvi a s novorozencem dosly tyto odpovedi ( www.neonatologie.cz):
Cestovani s novorozencem v letadle je teoreticky mozne. Neni prilis doporucovano (nutnost klidu a neinfekcniho prostredi, prostor na kojení), ale mozne je. MUDr. Stranak Dotaz tykajici se cestovani letadlem: obecne se cestovani ve treti tretine tehotenstvi nedoporucuje (nepriznivy je jak dlouhy pobyt v letadle, tak i tlakove zmeny pri startu a pristani). MUDR. Janota

Olgo, mej se pekne a pokud mas jeste nejaky dotaz, tak se ozvi
 Sarka*


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama