Porodní plán

Ahojky budoucí maminky a hlavně Vaše bříška! Když jsem čekala naši holčičku a termín porodu už přestával být tak vzdálený, začali jsme spolu s manželem vybírat porodnici a přemýšlet nad tím jak chceme naše miminko přivést na svět, tedy zpracovávat náš PORODNÍ PLÁN. Mimo jiné jsme hledali nějaký vzor či radu na internetových stránkách, ale informací bylo docela málo. Přesto, že je to věc čistě individuální a intimní, uvádím zde náš porodní plán a tiše doufám, že Vám dá alespoň trošku inspirace pro vypracování toho Vašeho. Při jeho psaní jsme postupovali podle našich priorit, a to kojení, absolutně žádný příkrm dítěte bez našeho svolení, přirozený neklasický porod a být od našeho miminka odloučeni po co nejmenší dobu. Jeho znění :

Obracíme se na Vás sestřičky s velkou prosbou :

 • prosíme abyste nám nechaly možnost porodit přirozeně,
 • prosíme, aby všechny zásahy, zákroky před, během a po porodu byly s námi předem konzultovány a byla nám ponechána možnost a čas se rozhodnout,
 • prosíme o porodní stoličku, na které chci porodit naše dítě,
 • přejeme si zachování intimity během porodu,
 • přejeme si, aby dítě nebylo od nás po porodu odděleno,
 • prosíme o přiložení dítěte k prsu do 30 min po porodu,
 • prosíme, aby u veškerých poporodních vyšetření dítěte byla přítomna matka nebo otec dítěte,
 • chci dítě plně kojit a nepřeji si, aby mu bylo cokoliv podáváno bez vědomí matky nebo otce dítěte,
 • dát možnost otci přestřihnout pupeční šňůru.
  Nálev před porodem - ne, aplikace přípravku Yal (máme se sebou)
  Oholení před porodem - ano
  Nástřih hráze - ne, od 36 t.t. prováděna pravidelná masáž hráze a celé těhotenství cvičení pánevního dna
  Focení, filmování porodu - ano, během celé doby porodu a po porodu
  Celé těhotenství jsem cvičila a chodila plavat a absolvovala kurzy předporodní přípravy a kojení u porodní asistentky ?.

Dále jsme uvedli osobní údaje matky a otce, adresu, r.č., zaměstnavatele, zdravotní pojišťovnu, gynekoložku, jméno miminka, dětskou lékařku a zdravotní anamnézu. Článek o kojení jsme také předali na novorozenecké oddělení.
Ráda bych ještě dodala, že nám s jeho zpracováním pomohla naše dula a porodnicí Brno - Obilný trh byl plně respektován, tímto jim za toto i krásný porod děkuji. Porod jsem měla indukovaný bez komplikací, vše s námi bylo předem konzultováno, manželovi jsem rodila na stoličce v náručí, na moje přání jsem si mezi stahy mohla ?sáhnout? na porozenou hlavičku a miminko mi položili ihned po odsání na mě, na kůži a s ním v náručí jsem rodila placentu. Kojila jsem ihned po ošetření, manžel byl přítomen ošetření miminka na novorozeneckém oddělení a dítě mi předali ihned jak jsem o ně požádala.

Přeji Vám ať máte nádherné těhotenství a porod Vašeho miminka ať je Vaším nejkrásnějším zážitkem. Také Vám z vlastní zkušenosti doporučuji na vše se ptát, chtít vysvětlit, projevit svoje přání, nejste panenka na hraní, protože slyšet od porodníků ?ale na to jste se neptala či neříkala jste, že toto nechcete nebo chcete ? je docela běžné.
Tydynka

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
111
18.11.04 16:40

ahoj tydynka,

moc krasny dennicek. ja si zrejme spisem nieco podobne, co ma vsak zaujima je, kedy si ten plan lekarom dala? ked si prisla do nemocnice alebo este predtym? ja mam svojho gynekologa priamo na porodnickej klinike, dufam, ze ma bude rodit on, takze s nim tie veci asi preberiem, ale co ak tam zrovna nebude a ani nebude moct prist?

prajem ti krasny novy zivot s babatkom a hlavne vela zdravicka a pohody.

katinka + drobcek 30tt

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
18.11.04 17:16

Ahojky Katinko a drobečku v bříšku!
Porodní plán jsem předávala v nemocnici naší porodní asistentce, která nás dostala na starost při příjmu do porodnice. Na porodním pokoji jsme jej ještě společně s porodní asistenstkou a samozřejmě manželem znova probrali a upřesnili, např. že při komlikacích porodní plán respektovat nebudou, což je naprosto pochopitelné, domluva o případných záktorocích, např. píchnutí plodové vody a tak podobně.Náš požadavek o konzultování (druhá odrážka) jsme řešili tak, že p.a. něco navrhla, odešla a za cca 5min se vrátila jak jsme se rozhodli. Opravdu je nutné se ptát, nechat si vysvětlovat, vědět co chci a být co nejvíce informován. Ideální je, když tyto věci vezme do rukou manžel, tak jako u nás a já se mohla soustředit pouze na ulevování porodních bolestí.
Přeji Ti krásný zbytek těhotenství, nekoplikovaný porod a ať se Ti stane tím nejkrásnějším zážitkem ve Vašem životě. Držíme palečky
Tydynka se svou dudlinkou

 • Nahlásit
2304
18.11.04 17:33

Milá Tydynko, špičkový deníček a měla jsi štěstí na PA a dozajista i porodnici. Když je člověk v klídku, všechno jde asi lépe a taky se lépe snáší? Já mám taky za sebou „porod ve vlastní režii“ a patřil k tomu nejpěknějšímu co jsem kdy zažila. Samozřejmě že nebyl bez bolesti a nebyl zcela hladký. Bylo mi vyhověno i v tom, že holení a nálev nechci. Ta jistota, že opravdu je všechno jak potřebuju a nemusím se o nic dohadovat mi moc pomohla a přispěla k tomu, že jsem měla radost a užila jsem si to.
Jako dula byl můj manžel, ale kdyby opravdu nechtěl, dulu bych hledala. Potřebovala jsem mít někoho vedle sebe od začátku, abych si s ním mohla povídat a tak.
Celé rodince přeji hodně zdraví, štěstí a lásky. Stefinka

 • Zmínit
 • Nahlásit
2185
18.11.04 19:29

Ahoj,
hezky napsano a urcite to muze pomoct spouste tehulek. Ja bych jen rada dodala, ze predstavy pred porodem a samotne prani ci skutecnost pri porodu se mohou lisit.
U me to tak alespon bylo. Napr. chtela jsem prirozeny porod, ale pak jsem byla stastna za epidural, take jsem si prala porodni stolicku, ale jelikoz porod trval dlouho, nakonec jsem byla rada, ze jsem mohla rodit vleze, nastrih hraze hodne urychlil porod a tudiz prestoze bych ho take radeji nemela, byla jsem za nej vdecna, …

Takovy porodni plan bych spise brala jako voditko pro doprovod rodicky, nebot samotny doprovod muze prosazovat „aktualni“ prani rodicky - kdyz ta na to nema silu. Zaroven se nemusi spolehat na to, ze nekdo si da tu praci a nejen ze si porodni plan precte, ale dokonce si zapamatuje vsechna vase prani. Kdyz vezmu napr. Motol, kde muze rodit treba i 6 zen najednou, nikdo by nemel byt zklaman, ze si to lekar vsechno proste nemuze zapamatovat.

ALe presto si myslim, ze je dobre si porodni plan napsat, treba uz jen proto, aby si rodicka v hlave srovnala vsechny moznosti co by chtela, kdyby to bylo mozne a tak.

Drzim palce vsem tehulkam!!!

Hromix z Letnich miminek

 • Zmínit
 • Nahlásit
1460
18.11.04 20:36

Ahoj Tydynko!

Také jsem měl pečlivě vypracovaný porodní plán. Obsahoval skoro všecho, co ten Tvůj, ještě jsem chtěla darovat pupečníkovou krev.

Nakonec jsem rodila císařem takovým fofrem, že jsem si pomalu ani nestihla počíst souhlas s operací…

Ale na Obilňáku jsou fakt milí a věřím, že i tak byl porodní plán dobrý. Můžu všem doporučit.

Alice

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
19.11.04 01:35

Ahoj Mamino,
moc krásné! Přesně takový jsem chtěla náš první porod, ale mé požadavky byly pouze ústní a nerespektované - moje chyba, věděla jsem o možnosti napsat si porodní plán, ale pořád jsem to odkládala, až jsem to nestihla … i přesto byl samotný porod nádherný a miminko jsem držela okamžitě v náručí jako horký pecen chleba právě vytažený z pece … a tak po negativních zkušenostech z prvního porodu/mj.zbytečně při něm zlomili miminku klíční kost, doufám, že aspoň neúmyslně …/ jsem druhé miminko porodila s porodní asistentkou doma - dokonalá nádhera! První porod byl rozbouřenou řekou - poznamenaný stálým bojem s porodnicí, ten druhý byl klidným jezerem uprostřed hlubokých lesů, naprosto ničím nerušený. Jediná bolest,kterou jsem cítila, byla ve zbytečné jizvě po prvním porodu v porodnici, způsobené nesprávnou polohou v důsledku nerespektování mého přání, které jsem nahlas opakovaně vyslovila. A taky povahy dětí tomu odpovídají - první je divoké, druhé klidné a mírné !

A tak vřele doporučuji všem maminkám, aby se zařídily podle Tebe, protože co je psáno, to je dáno, nejlépe nechat si ten plán porodníkem podepsat a ponechat si kopii .

Přeji všem maminkám krásné těhotenství a porod, a pamatujte, kdo je připraven, není ohrožen !!!

 • Nahlásit
Anonymní
19.11.04 06:23

Ahoj Tydynko,
moc děkuji za krásný deníček. Já jsem v 31.tt a zrovna minulý týden jsme si s manželem začali sepisovat náš „porodní plán“, takže jsem si ten tvůj vytiskla a určitě z něj budu čerpat, ale ve spoustě věcí se shodujeme - Yal gel už mám koupený, taky VELEDA olej na masáž hráze a plánujeme porod na porodní stoličce u manžela v náruči, manžel chce odstřihnout pupečník apod. Aktivně navštěvujeme předporodní kurzy, chodím pravidelně plavat a každý večer 30 minut cvičím (pod přísným vedením trenéra - manžela), tak doufám že bude vše v pořádku. Já vím, že tato příprava není 100 % zárukou bezproblémového porodu, ale snažíme se udělat pro naše první miminko všechno jen to nejlepší… Chystáme se rodit ve Zlíně a po návštěvě porodnice věříme, že naše přání budou respektována.
Tak ještě jednou moc děkujeme za inspiraci a přeji Ti za nás za všechny 3 šťastný život s Tvým miminkem. My už se nemůžeme dočkat, až mi naše miminko po porodu položí na bříško.
Zdraví
Hanka + Hanička 31.tt

 • Nahlásit
Anonymní
19.11.04 08:38

Ahoj Tydynko,
taky bych tady v Brně chtěla rodit s dulou. Byla bys tak hodná a poslala mi na ni kontakt?
Mockrát děkuji,
Jana

 • Nahlásit
Anonymní
19.11.04 15:32

Obdivuji Vaše porodní plány. Já si sice nastudovala veškerou odbornou literaturu, ale když mi lékař řekl, ať příště přivedu do poradny manžela (řekla jsem, že bude u porodu), abychom si mohli promluvit o našich představách, tak jsem mu rovnou řekla, že nepříjde. Jen jsem pozvání mezi řečí manželovi tlumočila a reakce: ?Copak? Potřebuje s něčím poradit?? J.
Na předporodní kurzy jsem nechodila, abych nedostala strach ? četla jsem si zkušenosti a rady z internetu a knížek a popravdě mi to stačilo. Bylo to i díky lékařům a sestřičkám v Podolí, kteří se opravdu úžasně starali.
Manžel byl u porodu moc prima, masíroval mi záda a zkrátka jsem si mohla s někým povídat, sice mi později řekl, že to byl jeho nejhorší zážitek vidět jak mi není dobře (a to jsem všechny kolem sebe povzbuzovala já ? zlaté hormony) a jak mi nemůže pomoc, konec směřující k císaři už těžko vydýchával, zatímco já nechápala vážnost situace (hormony zabírali). Ale řekl, že by tam šel příště znovu, když mi to pomohlo a bylo to pro mě důležité.
Moc bych ho tam příště chtěla, ale pokud by to tentokrát šlo do finiše normálně a dostala jsem se až do fáze tlačení (a ne 24 hodin kontrakcí po dvou minutách), tak bych tam chtěla být asi sama, přece jen nemusí být u všeho a v té chvíli by mi už do řeči asi nebylo a natož někoho povzbuzovat ? doktory, sestřičky a manžela … to už je moc i na ty hormony štěstí a optimismu J

 • Nahlásit
Anonymní
19.11.04 23:34

Těsně před porodem s námi pracovala a u porodu byla dula Petra Steinerová, tel. 602 527 521, cestazeny@seznam.cz, byla moc pozorná, dělala s námi aromaterapii, akupresuru a relaxace, oba nás dokázala uvolnit, v porodnici to byla ona, kdo mi dal ruku na právě porozenou hlavičku. Na porod nás s manželem připravovala dula Petra Sušická, tel.604 314 192, mejlík homeopat-fakulta@quick.cz, protože vážně onemocněla tak jí zastoupila Petra Steinerová.
Obě připravují individuálně manželské páry k alternativnímu porodu, Petra Sušická vede těhotenskou homeopatickou poradnu, byla strašně fajn, provázela nás celým těhotenstvím, tvořili jsme s ní tento porodní plán a absolvovali jsme u ní předporodní přípravu a kojení. Dále mám dobré zkušenosti s agenturou Větrník (541558811) a PA Jarmilou Kovaříkovou (608767639), obě pořádají cvičení a plavání pro těhotné, kurzy předporodní přípravy a kojení a jako soukromé PA chodí k porodům.
Přeji hezké těhotenství a krásný nekoplikovaný porod podle Tvých představ.
Tydynka

 • Nahlásit
Anonymní
20.11.04 00:05

Více informací o dulách najdete na www.rodina.cz/duly. Ahojky Tydynka

 • Nahlásit
Anonymní
23.11.04 14:16

Tydynko,
mockrát děkuju za informace. Určitě se na paní Sušickou obrátím. Dostala jsem na ni velmi dobré reference i od mojí masérky, tak se těším. Mohla bys mi ještě říct, jak je asistence duly finančně náročná? Kolik stojí příprava před porodem a kolik přítomnost u samotného porodu?
Díky moc.
Jana

 • Nahlásit
Anonymní
23.11.04 20:08

Ahojky Jani!
Je to docela finančně náročné. I když jsem rodila před rokem tak na přesná čísla jsme si s manželem nevzpomněli. Asistence u porodu stála cca 2 500 Kč. Konzultace či kurzy ať individuální tak kolektivní stály cca 600 Kč za jednu. Absolvovali jsme individuální konzultaci plánování porodu (ujasnění priorit, porodní plán, masáž hráze, homeopatika), skupinová psychologická relaxačně-meditační hodina (byla nutná, kreslil se zde obrázek, ze kterého ?vyčetla? pravděpodobný průběh porodu i Tvoji osobnost), kurz kojení ? kolektivní (doporučuji, Petra je laktační poradkyně), kurz péče o dítě (doporučuji, kromě péče o tělíčko dávala dobré rady o péči o dušičku miminka), pro nemoc jsem nebyla na skupinovém kurzu porodu (video, zkušenosti maminek, které s Petrou rodily). Myslím, že nyní má širší ucelenější nabídku, včetně cvičení a plavání. Já jsem chodila plavat k PA Jarmile Kovaříkové a na těhotenské cvičení do Větrníku, kde jsme jako součást měly přednášky o těhotenství, výživě, porodu i šestinedělí a prohlídku porodnic. U ní jsem si informace doplňovala, dozvěděla jsem se o ní, když už jsme měla Větrník zaplacený a plavání bylo tak super, že jsem o změně vůbec neuvažovala.
Přeji Ti ať jsi s Petrou spokojená alespoň jako já, krásný nekomplikovaný porod. Držíme palečky!
Tydynka s dceruškou

 • Nahlásit
Anonymní
23.11.04 20:18

Ahoj Tydynko,
díky za vyčerpávající informace. Myslím, že takto investovat peníze je lepší, než investovat je třeba do dovolené. Za pocit, že člověk dělá pro svoje miminko (a taky pro sebe) maximum, to určitě stojí.
Na porodní asistentku i na Větrník se určitě obrátím.
Měj se krásně,
Jana

 • Nahlásit
Anonymní
25.11.04 19:25
 • Nahlásit
Anonymní
13.8.05 21:16

Když jsem před třemi lety rodila,o nějakém porodním plánu jsem neměla ani tušení. Ale vše co je výše naplánováno bylo v porodnici samozřejmostí.

 • Nahlásit