Proč nemít děti ? ? Proto !

Rodičovství
  • emimino
  • 02.05.03

Několik důvodů proč se pan premiér Špidla diví, že je tak málo dětí.

Nejdříve bych chtěla předeslat, že jsem sama maminka dvou malých dětí (3,5 a 1,5 roků) a že bych své děti za nic na světě nevyměnila a že nelituji toho, že jsem se rozhodla je mít. Dále bych chtěla říci, že nejsem feministka a že jen chci říct nahlas věci, které mě štvou a stěžují mi život.

Když hovořím o tom, že je dnes velmi těžké mít děti, tak nehovořím o tom, že se ženě celých devět měsíců mění k nepoznání postava, nehovořím ani o tom, že většinou jen velmi těžce ji bude zase dostávat do normálu. Nehovořím ani o kojení, o bolavých a do krve rozpraskaných bradavkách, ani o nedostatku spánku (některé děti jedí v noci velmi často), o věčném strachu o to maličké, o nutnosti neustále prát, žehlit a uklízet. Dokonce nemluvím ani o tom, že každá maminka je často od svého robátka počůrána, pokakána, poblinkána, poslintána či jinak ušpiněna.

Chci totiž mluvit o všem, co si řada z nás jen těžko uvědomí, když plánuje rodinu, o všem na co zapomínají úřaedníci tohoto státu.

Hned první s čím se setkáte ještě dávno před tím, než vůbec začnete o miminku uvažovat je váš zaměstnavatel ? už u pohovoru zjišťuje kdy plánujete otěhotnět, někteří si dokonce vynucují písemný slib, že neotěhotníte do určité doby (přestože obojí je protizákonné, přeci jen zkuste odporovat?).
Pokud jste vdané a máte ten správný věk, pak se můžete jen strachovat, protože váš zaměstnavatel předpokládá, že již miminko chcete a zařadí vás do seznamu případných propuštěných.

Pokud máte štěstí a vše přestojíte a otěhotníte, pak můžete očekávat průvan v peněžence. Prostě mít miminko je dosti drahé a to již před jeho narozením. Kočárek, postýlka, oblečení kosmetika, autosedačka, léky atd. to vše přijde na několik tisíc.

Další rána přichází s nástupem na mateřskou dovolenou. Peněžitá pomoc v mateřství, která je poskytována po dobu 28. týdnů činí jen 69% vašeho vyměřovacího základu, její maximální výše je něco málo přes deset tisíc.
Pokud vám bude mateřská připadat malá, pak Rodičovský příspěvek můžete považovat za almužnu - necelých 2600,– . Navíc stát limituje možnost přivydělat si.

Kromě peněz ztrácíte i své dosud těžce vybudované společenské postavení. Zatímco doposud jste byla paní inženýrka, paní doktorka, paní podnikatelka,? nyní jste je MATKA ? většinou unavená, hysterická, neupravená ženská, která lítá v teplákách po pískovišti a která nemá čas ani si umýt doma vlasy, natož si zajít na kosmetiku. A můžete si být jisté, že okolí tuto změnu vnímá a často ji dává znát (zkrátka, jak hluboko jsi klesla)

Pokud vaši přátelé nečekají rodinu nebo již děti nemají, tak se asi brzy stane, že k nám budou chodit stále méně. Protože u vás pořád řve to škvrně, vy si nemáte čas ani s nimi popovídat a když už ano, tak hovoříte jen o tom kolikrát jste dnes kojila, jaké má mimísek hovínko,? Navíc je u vás pořád jakýsi nepořádek, vy jste poněkud unavená a vaše dítko právě ?označkovalo? velmi drahé šaty naší návštěvy.

Taky se s vámi již nedá počítat s návštěvou kina, divadla, posilovny. Na kafe jdete jen pokud je venku zahrádka, jen za vhodného počasí a s kočárkem. Doma nestíháte číst noviny ani sledovat časopisy a na knížky jen sedá prach. Zkrátka se z vás stal kulturní barbar.

Často nemáte ani šanci se od dětí utrhnout během dne. Manžel pracuje velmi dlouho, vrací se až k večeru a bývá unavený a taky se chce podívat na zprávy, zajít si na pivo, projet se na kole.
Taky hlídání ze stran babiček je jaksi komplikované. Důchodový systém totiž posunul jejich nástup do důchodu a tak když jsou vaše děti malé, ony musí pracovat. A pak přeci jen nejsou ještě tak staré, takže si rády zajdou do cukrárny, do divadla,..

To jak těžké to mají tělesně postižení lidé poznáte na vlastní kůži, tedy spíše na vlastní kočárek - z chodníku na silnici a naopak chybí nájezdy, mnohde jsou příliš úzké chodníky hned několik schodů zpravidla vede do úřadů, zdravotních pojišťoven, lékáren, obchodů (dokonce i obchodů s dětskými potřebami), poliklinik (u nás například byl k dispozici jen výtah, kam se nevešel kočárek ? naštěstí teď povolili jezdit v nákladním výtahu). Stěžovat si nemohu snad jen na banky, kam ale vzhledem k příjmu nejezdí matky příliš často.

Vcelku nejednotnost je dána i v zákonech? například délka mateřské dovolené (stát platí zdravotní pojištění, doba se započítává do důchodu) je stanovena na 4 roky, zatímco zaměstnavatel je povinen vám držet původní pracovní místo jen po dobu základní mateřské dovolené (28. týdnů) a 3 roky místo odpovídající vaší kvalifikaci.
V hodně případech vás však zaměstnavatel propustí ihned po vašem návratu zpět (například já již dnes ? tedy rok a půl napřed - vím, že se mnou jaksi nepočítají).

A pokud nebydlíte ve velkém městě, pak i kdyby jste plánovala návrat do zaměstnání dříve, než jsou dítku tři roky, pak pravděpodobně narazíte ? není totiž dítě kam umístit. Ve většině měst neexistují jesle, mateřské školky mají plno, takže nemohou vzít dítě mladší tří let (museli by pak snížit stav) a na soukromou školku či dokonce chůvu si asi většina z nás nevydělá.
Někde je dokonce složité umístit dítko tříleté ? hodně školek se zrušilo, nové se nezřizují, přednost mají předškoláci, děti matek-samoživitelek a matek, které mají zaměstnání. Takže vzniká bludný kruh ? nemáš zaměstnání, pak není šance na školku, nemáš dítě ve školce, pak nedostaneš práci.

Problémem je také to, že děti, které začnou chodit do školky, jsou často nemocné a vy tak budete nucena být často na paragrafu. Manžel doma zůstat nemůže a babička je příliš mladá na to, aby byla v důchodě. I tato skutečnost velmi snižuje vaši šanci získat nějaké nové zaměstnání či udržet si svoje původní.

Riziková jste taky pro banky a pojišťovny, takže pokud jste na mateřské, tak vám nepůjčí a často vás ani životně nepojistí.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.05.03 22:07

Krasny clanek! To by si mel Spidlon precist. Je velmi pravdivy, bohuzel. Renca

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 03.05.03 00:43

A to ještě nehovoříme o podpoře podnikání a vzniku středního stavu. Maminka živnostnice skutečně nemá téměř žádnou šanci, pokud nevydělávala alespoň 60000 měsíčně nebo nevlastní firmu, která je schopna ji minimálně 3 měsíce postrádat a přitom prosperovat. Být svobodnou matkou může být i příjemné (než-li se každý večer hádat s partnerem) - za totáče jsem zvládala s přehledem a sociální podpora fungovala - člověk akorát musel vědět a uhádat, na co má právo. Nyní se bez dalšího platu - nejlépe co nejvyššího manželova - prostě neobejdete. A někdy ani neuhádáte svá práva a můžete se rychle a úspěšně soudit se státní správou?
Slyším-li slova „sociální pracovnice“, naskakují mi pupínky.
Chápu současnou degradaci mateřství, protože jen blbá husa si teď a v tomto státě pořídí dítě.
Zdraví matka husa

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 03.05.03 07:16

Měla jsem děti už za „totáče“ a vyslechla jsem si nejednou, že nejsem pro zaměstnavatele perspektivní, protože mám děti. Nyní mám další malé děti (= totální husa) a přes 40. Hledání práce mě čeká až za 2-3 roky. Můj zaměstnavatel mě snad zaměstná, ale nevím kde. Bydlím na Vysočině a práce pro matky s dětmi není. A ještě jedna věc mě léta s..e. Jako žena mám vždy plat o 20-25% nižší než můj kolega, protože jsem žena. Když už jsem se mov vyptávala, bylo mi řečeno, že muž musí mít vyšší plat, protože živí rodinu. Na mou otázku - jak to, že jako rozvedená a tudíž živitelka rodiny mám ten nižší plat pořád, dostala jsem tuto odpověď - Dyť se to tak dělá léta. Práce žen všeobecně je podceňovaná. K článku bych dodala ještě jeden bod:
Zaměstnanou ženu po práci v práci čeká druhá směna v domácnosti a manžel ještě očekává noční směnu.
A zkuste si v některém z těchto pracovních úvazků dát leháro.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 03.05.03 10:14

Tak pod tenhle článek se můžu jenom podepsat.Když sme po šesti letech plánovali druhé dítě,skoro všichni si mysleli,že sem se snad zbláznila.Když sem otěhotněla,man­želovo babička mi poslala bonbonieru - prý za statečnost.
Přesto všechno sem šťastná že ty děti mám,to ostatně všechny mámy,ale asi sem vážně úplně padlá na hlavu - začínám si pohrávat s myšlenkou pořídít si někdy ještě miminko jedno.Kdybych to jen naznačila manželovi tak mě asi zabije a tak doufám,že mě to přejde. Miminko je opravdu drahá záležitost,ale většina budoucích maminek (hlavně těch čekajících první děťátko) si v tu chvíli neuvědomuje, že ono nám to mimčo pořád roste a s věkem se zvyšují i finance vynaložené na školy,tábory,sporty atd. atd. Při představě,že by obě moje děti měly jednou studovat mě v podstatě jímá hrůza, protože ač budeme mít to štěstí a budeme oba pracovat,asi se v tu chvíli půjdeme napást.
Vůbec se nedivím těm,kteří s dítětem váhají,ale já bych bez dětí rozhodně být nechtěla. Ovšem dnešní rodičovský příspěvek mě připadá jako almužna a výsměch všem, kteří chtějí mít děti a nechtějí si jich přitom pořídit pět a více a vesele se tak nechat od státu a vlastně nás všech „pracujících blbců“ živit.
 Stáňa

lenca3
Stálice 55 příspěvků 03.05.03 17:53

Skvělý článek, bohužel i skutečný. Ty popsané důvody mě taky přinutily počkat na miminko déle, než jsme plánovali, ale je pravda, že po první mateřské, když je matka závislá plně na manželovi je práce (pokud ještě nějakou má) úplným vysvobozením. Takže pár let na vzpamatování a hurá znovu do nižších vrstev. Ale co by jsme pro to, aby jsme si mohly užívat našich zlatíček neudělali, že?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.05.03 22:00

Bohužel je to pravda. Je mi 25 let a rozhodla jsem se mít mimčo. Bohužel žádná kamarádka (ani ty vdané) do toho nechtěla jít se mnou, takže mě čeká mateřská dovolená v izolaci. Babičky jsou ještě mladé a navíc v jiném městě. Teď jsem v 38. týdnu a právě dnes jsme s manželem narazili na další problém. Jelikož jsou ceny nemovitostí vysoké, koupili jsme jen malinký dvoupokojový byt a dnes jsme se celé dopoledne snažili poskládat postýlku do pidi ložnice :) Nakonec se to podařilo, takže můžeme řešit další problémy, které se v souvislosti s mateřstvím vyskytnou :)
 Terka

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 04.05.03 08:01

Hluboce pravdivý článek!
Uzná to však pouze žena-matka a muž, který ví, co celodenní starost o dítě obnáší.
Radost z dětí všechno podstatně převáží. Takže ať je dětí jako smetí :o))).

Eva

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 04.05.03 11:09

Ahojky,

naprostý souhlas. Ta první část výše dostávané během MD docela jde, ale potom? To se máme jít pást, nebo co? Sama mám hypotéku a nějaké úvěry, takže po první části MD hajdy do práce, abych to stihla poplatit…To je naprostý výsměch státu, dávat tolik maminkám na MD!!!!!!!!!!!!! To i důchodci se mají lépe.

Papa

Veronika a Adámek

Gabi2
Stálice 80 příspěvků 05.05.03 11:48

Je to dobrý článek. Zvlášť ostudné je, jak se k matkám chovají banky. Systém přídavků na děti je také strašný. Poslední kategorie s výší cca 200 Kč je neuvěřitelná. Kdyby ji zrušili, možná by zbylo více na ty, kdo to opravdu potřebují. Také je velice zvláštní politika státu, kde jsou na tom lépe matky, které se nevdaly.
P.S.: Ale maminka nebusí být jen uštvaná ženská v teplákách, že ?! A ani společenský a kulturní život nekončí, to už záleží na každé z nás ;-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.03 13:33

Naprosto souhlasím! Mám jednu dcerku a další děti teď po 6 letech neplánuji. Nechci znovu absolvovat několikaletou izolaci od normálního života, kdy se manželovi a babičce, která ještě chodila do práce, zdálo, že zbytečně otravuji, když mohu být 3 roky doma, tak co ještě chci! Nemohla jsem si v klidu ani nakoupit. Problémy s bydlením ani s financemi nemáme, ale přesto jsem druhé dítě vzdala, jsem moc ráda, že dceři už je 6 let a je zdravá, tak můžu konečně bez větších omezení pracovat. P. H.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.03 14:58

U nas je to podobne vo vztahu k matkam, ale tiez si nemyslim, ze je „vsetkym dnom koniec“.
Mnohe zalezi na kazdej z nas - presne ako pises, nemusia to byt teplaky, kultury sa tiez netreba vzdat. Dokonca s tymi priatelmi - ved si ich predsa sami vyberame, takze si treba vybrat priatelky maminky s rovnako starymi detmi, ci snazilky, ktore rozpravanie o detom tesi, a tych priatelov, ktorym s detmi lezieme na nervy jednoducho dalej za priatelov nepovazovat (ved priatelia stoja pri sebe v dobrom aj v zlom). Navratu po materskej do prace sa nebojim - planujeme rozbehnut vlastny biznis, takze sa snad nikomu nebudem musiet doprosovat, ale ktovie kam ma vietor este zaveje. ;o)
Najhorsi je tusim prvy bod - ked zamestnavatel povazuje zenu, ktora chce deti, za horsieho zamestnanca - to je skutocne ponizujuce. Na Slovensku niektori donedavna chceli potvrdenie od gynekologa kazdy mesiac - nastastie je to uz postavene mimo zakon, ale neviem, ci sa to uplne podarilo z praxe vykorenit.
Pri ostatnych veciach - som optimista. Deti chcem a ani tento clanok ma nepresvedcil, ze je to take strasne hrozne. (Ked sa mi deti narodia, mozno budem inak hovorit, ale moje kamaratky-mamicky ma zatial o opaku nepresviedcaju ;o)
Pekny den, plny detskeho optimizmu zela
 Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.03 10:31

dekuji za „pravdu do oci“
je mi 25 let a jednou bysme s partnerem deti mit chteli. ted splacime cerstvou hypoteku…a jsme oba MOC radi, ze se drzime v zamestnani.
Premyslim, ze za 25 let (po posledni splatce) by se mohla situace trosku zlepsit pro zalozeni rodiny,..? :-))

Kulihrasek
Stálice 52 příspěvků 06.05.03 11:02

Ahoj všichni,

je to bohužel naprostá pravda. Také splácíme hypotéku, máme devítiletou dceru, která si celá léta přála sourozence. Z důvodu manželova úrazu varlete nám to celou dobu nešlo, ale druhé zdravé varle se po tolika letech vzpamatovalo a nečekaně jsem otěhotněla. Ani chvilku jsme neváhali a všichni se těšíme…Za měsíc budu rodit a za dalších 5 měsíců řešit, zda to utáhneme, nebo se budu muset vrátit do práce a sehnat hlídání. Je mi to proti srsti, odejít do práce od tak malého drobečka, ale bohužel v tomto státě to fakt jinak nejde. Hypotéku chceme zaplatit zvláště pro naše děti.

Je to fakt hrůza. Pak si v novinách přečteme, jak si poslanci přidělují byty (rodiny s dětmi se tísní s rodičema v malých bytech) a včera jsem zase četla, že budou projednávat trestní postih lékařů, kteří provedou interupce. Místo aby řešili, aby se naopak dětí více rodilo a zlepšili nám podmínky to ne. Hlavně, že sami mají životní minimum mnohonásobně vyšší než normální lidi. Důchodci se také mají lépe, mohou si neomezeně přivydělat, mají vyšší důchod než 2500 Kč a ještě nemusí tolik utrácet za potřeby pro děti.

Přeju všem hodně štěstí a nervů při plánování rodičovství.

Monika 35tt.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.03 13:48

Chtěla jsem jenom podotknout k těm bankám - banka je podnikatelský subjekt, jako každý jiný a snaží se vytvářet zisk. Divíte se, že vám nepůjčí, když jste na mateřské dovolené? Já se divím, že si vůbec na mateřské chcete půjčit. Pokud vám banka nepůjčí, je to proto, že nemáte prostředky na splácení úvěru, ne proto, že jste na mateřské dovolené. Takže pokud by ty splátky zvládnul manžel, nic v poskytnutí úvěru nebrání. A že banka nepůjčí ženské s příjmem 2600Kč měsíčně, probuďte se, není to přece sociální ústav. Za systém podpor je zodpovědný stát!!!
Já jsem zrovna v toužebném očekávání a úvěrů mám až není zdrávo - docela se děsím, jak to po nástupu na MD zvládnu.
 Kačkač

martie
Nováček 7 příspěvků 09.05.03 12:36

Ahoj. Mám pocit jako bys psala o mě :o). Já jsem sice teprve v 18tt, ale podobné myšlenky už mě také napadají. Přestěhovala jsem se k příteli do městské části, kde nikoho neznám, z mých kamarádek žádná mimčo nemá a ani nechce .. no hrůza. O velikosti bytu ani nemluvím. Přítel tvrdí, že se všechno vejde v pohodě … s tím souhlasím, pokud začneme nábytek zavěšovat na strop :o). Přeju hodně štěstíčka a taky nějakou kamarádku s podobnými „problémy“, aby ta mateřská nebyla moc osamělá.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.05.03 14:33

No nevím, článek je to pěkný, problémy popsané pěkně, ale… … zase se nadává na vládu a čeká se, co „oni“ udělají. Osobně si myslím, že by se mělo udělat jedno - zrušit směšný rodičovský příspěvek i nařízení o držení místa po tři roky - a snížit daně. V ČR je šílená míra zdanění (nezapomeňte, že s každým pitomým rohlíkem si připlatíte 22% DPH!!!). Kdyby rodina neplatila tolik na daních, mohly by si maminky dovolit být doma i bez milostivé almužny od státu. Kdyby si maminky mohly naopak přivydělávat systémem, který funguje v Rakousku a tuším i v Německu, kdy jedna maminka má „živnost“ a může se starat (u sebe doma) o určitý přesně vymezený počet dalších dětí, vlastně mít takovou soukromou pidiškolku, vyřešil by se i problém školek x zaměstnavatelů atd.

Myslím, že by bylo fajn bojovat o něco takového. A taky - přestat čekat, že je někdo povinen někomu něco dávat. Jestliže jsem zaměstnavatel a mám přijmout někoho nového a hrozí mi, že se milá dáma hodí na neschopenku hned s prvním pozitivním tt, já nebudu moct zaměstnat nikoho jiného (co kdyby jí neschopenka zase skončila - v ČR je dost těžké zjistit, kdo má opravdu nějaký závažný problém a kdo si jen tak dělá volno) , a pak můžu zaměstnat někoho jen na dobu uřčitou s tím, že mi pak nastoupí (nebo taky ne, pokud se jí podaří otěhotnět podruhé) a bude dva týdny z každého měsíce na „paragrafu“… prostě takovýhle zaměstnanec by pro mě fakt nebyl zajímavý… a zákony a nařízení na tom nic nezmění a nakonec jsou to právě tyto zákony na ochranu matek, které ženám nejvíc ubližují…
 Sally

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 13.05.03 04:37

Milá Sally,
Samozřejmě zaměstnavatele chápu, obzvlášť živnostníky s malými organizacemi, kde jim mateřinka blokuje tolik potřebné místo, jejichž počet mají omezen + toho účetnického papírování.
Myslím, že ta povinná zaměstnanost je totalitní přežitek a neprospívá ani jedné straně. Ochrana do porodu - to ano, ale pak by měl odpovědnost přebírat stát (kromě novopečených rodičů)

Ale i ty zase nadáváš na vládu a čekáš, co oni… Problém vidím v tom, že i když je několik alternativ řešení, naši drazí poslanci (a skutečně nechápu, kam na ty své nápady chodí - viz nový interupční zákon) vždy ze zá:,–(y vyberou tu nejneschůdnější, nejkomplikovanější a v důsledku pro obyvatelstvo nejhorší. Nechápu, čím to je, myslela jsem, že když vypadají jako lidi, tak jsou to lidi, ale ne - se svými výhodami + známostmi v korupčním prostředí se z nich záhy po zvolení stává nějaký jiný živočišný druh z hmyzího řádu - od larev přes zakuklence až do pěkného hovnivála. Čteš-li na některých diskusích reakce obyvatelstva, většinou by se z nich dal vytvořit nějaký konzenzus, ale ten je diametrálně odlišný od toho, co se později projednává v parlamentu. A proto jsou to „oni“ a nadává se na ně. Fuj Špidlovi.
 Romana

radek
Nováček 6 příspěvků 29.05.03 14:14

Naprosto správně a přesně napsané. Máme dvě tříměsíční mimina, takže vím i jako chlap co to znamená. Prvních skoro 25 000 padlo za IVF a věci s tím spojené (kolik by za to bylo plinek a dalších nutných věcí !!!), dneska nam prislo zamitnuti soc.podpory (prekrocili jsme o 112Kc), prispevek na bydleni take zamitnuti - jak jinak (krom toho na vyrizeni jsem musel 4× na urad, hlavne ze mame o nekolik milionu uredniku zase vice), pridavky na decka jeste neprisli, ze by taky zamitnuti ???.V pondeli jsme byli u doktora, doplatek na nejruznejsi leky skoro 260Kc, k tomu kazdy tyden za min.400Kc mleko a vodu, dale plinky a dalsi nutnosti.....No staci pocitat.
Dneska se napr. vzbudili obe ve 4 hodiny rano, musime vstat oba, ja jedu na 5 do prace, takze spat z nepujdu, kdyz usnou do 23:00 je to uspech, uz toho mame nekdy az po krk. Jsme na vesnici, jesle nebo skolka nehrozi, v praci nikoho nezajima ze meme dve mala decka.

A Spidla se bude jenom divit…

radek
Nováček 6 příspěvků 09.06.03 13:46

Mit dite je luxus ale chodit do prace jeste vetsi.
Jak to ?
Kdyz chodim do prace a zena je na MD, mame prijem xxx Kc, kdyz zustanu doma, doplati nam to socialka a budu mit xxx-112Kc, ale zase usetrim 1320Kc za mesic na dojizdeni do prace, takze budu mit xxx-112+1320Kc, takze co je pro nas lepsi ?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.07.03 22:03

svatá pravda,ale já chci trošku odbočit.Na mateřské mě nejvíc sere to,že se nikam nedostanete.Chci na kafe?jen v létě do kavárny se zahrádkou jinak se na vás všude dívaj co sem leze mám děcko tak má sedět doma,nedivím se že jsou mekáče tolik oblíbené pro rodiče s dětmi nekouří se tam a mají tam i přebalovací pultíky.Ještě že ve větších městech mají shopping centra.A k té bance, bohužel kvůli některým bankovním operacím na pobočku musím,s kočárkem mě tam ale nepustí,prý ať ho nechám venku,zatímco já budu vyřizovat něco 20minut v bance mi toho prcka můžou klidně ukrást,stejný je to i s pojišťovnou.Jo a spoluobčany na vozíčku upřímě lituju, já za pár let kočárek odložím ale oni se nájezdů stejně nedočkají, noco už stím

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 15:49

Fantastické shrnutí. S mojí manželkou uvažujeme o miminku a pár Vámi zmíněných věcí si uvědomujeme, ale že to může být taková síla mi nikdy nedošlo. Doufám, že se to změní ještě v době, kdy jsou děti malé, my mladí a šancí je fůra. Snad nejsem moc naivní.

Maxik1
Povídálka 45 příspěvků 20.08.03 15:11

Ahoj. Teda chvíli musím přemýšlet, co všechno napsat a jak, úplně mi to vyrazilo dech. Článek je moc hezky napsaný, spousta věcí je bohužel pravdivých. Nevím,zda dřív vychrlit ta sprostá slova, co mě na napadají při myšlence,jak stát zabezpečuje maminky a děti, nebo popsat svoji situaci.Ale abych hned na úvod neprudila,tak zvolím to druhé.Jsem ve 12.tt,těhotenství jsme s přítelem zatím neplánovali,ale mimi se ozvalo,a tak teď měníme náš dosavadní život. Možná mě někdo odsoudí, že jsem nezodpovědná,ale celý život se snažím jednat zodpovědně a děti rozhodně chci,ale určit si,kdy je na to ta správná doba asi nejde,tak se to prostě stalo teď. Takže nejdřív je svatba. Asi jsem staromódní, i když vím,že jako svobodná matka bych měla víc výhod a peněz.Pak taky vyřizujem úvěry,ale musíme pohnout,nedej bože, aby se to dozvěděli a půjčku nám nedali.Chystáme se stavět baráček-takže zadlužení na dlouho dobu dopředu…Zatím vůbec nevím,co bude dál,na mimi se hrozně těšíme a asi si ještě pořádně neuvědomujeme,co nás všechno čeká.O tom,jak budeme splácet úvěr a přitom zatím cpát majiteli bytu peníze za pronájem, se nám moc špatně mluví, ale nějak se to prostě udělat musí. A to,jak dlouho budu na mateřské, zatím taky nepřemýšlím, i když asi kvůli penězům budu muset do práce.Ale jak mám toho malého nechat samotného?To taky byla jedna z prvních věcí,co zajímalo zaměstnavatele, jak dlouho budu mít „dovolenou“? No děsný. Nečekala jsem zrovna gratulace a ovace, že budu mamina a že se to povedlo, ale tohle rozhodně taky ne. I když tehdy u přijímacího pohovoru na to taky padla řeč…Sice jsem nemusela podepisovat žádný papír ani jít na prohlídku (to mi říct, tak se asi otočím na podpadku a silně prásknu dveřma),ale na toto téma pochopitelně došlo.Vyšla jsem školu,bylo mi 23,svobodná,takže moc perspektivní jsem nebyla.Prostě klasika.
Vlastně ani nevím,proč to tady popisuju, vždyť to asi každý znáte od sebe.Ale nějak se mi ulevilo,když jsem si postěžovala.Hrozný to je,ale asi mi nezbyde než spoléhat na sebe.A jestli mě kamarádi „zavrhnou“ jen proto, že budu mít dítě,tak ať jdou někam.Poznají to sami,až budou v té samé situaci. Takže všem držím palečky,ať nemusí jíst na mateřské kořínky a aspoň někdy se dostanou slušně mezi lidi a toho svého prcka chrání přede všemi. A taky si přeji,aby se to konečně změnilo k lepšímu a mohli jsme rodit děti beze strachu, že nebudem mít co jíst…Maxik

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.03 13:35

Tak Vam tedy reknu, ze Vam velice dekuji za prispevky. I pres antikonc. pilulky se mi podarilo otehotnet, po porodu mi bude 25let. Nemame vlastni bydleni a bydlime v 1+0 = pronajem = 7500KC/mesic, plat meho pritele nepresahuje 12tisic a po precteni Vaseho clanku, je rozhodnuti jasne, ac jsem dite neplanovala, stalo se a byla jsme s tim smirena, ale ted uz vim, ze mam na nej narok v 50letech, tesne pred duchodem …snad uz budou penize a i plynuly prechod - materska versus duchod, pak mozna. Ale byla bych asi totalni blazen si ho nechat ted. Diky za rady. M.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.03 13:39

Tak Vam tedy reknu, ze Vam velice dekuji za prispevky. I pres antikonc. pilulky se mi podarilo otehotnet, po porodu mi bude 25let. Nemame vlastni bydleni a bydlime v 1+0 = pronajem = 7500KC/mesic, plat meho pritele nepresahuje 12tisic a po precteni Vaseho clanku, je rozhodnuti jasne, ac jsem dite neplanovala, stalo se a byla jsme s tim smirena, ale ted uz vim, ze mam na nej narok v 50letech, tesne pred duchodem …snad uz budou penize a i plynuly prechod - materska versus duchod, pak mozna. Ale byla bych asi totalni blazen si ho nechat ted. Diky za rady. M.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.03 00:54

Teda v drtivé většině s Vámi musím souhlasit ale vživotě bych nenapsl „proč nemít děti ?“ . Vemte si padesát let nazad a řekněte kdy se ty rodiny měli lépe ?
Pokud si nemůžete spomenout tak se zeptejte Vaší mámky .
Zcela jistě Vám řekne jaké to bylo , znárodnění , padla měna , 68 rok .
Jistě dnešní doba není jednoduchá a věřím , že určitá část žen přihlédne k ekonomické situaci .Na druhou stranu proč si kazit svou skvělou kariéru dítětem a ten barák se musí dostavět atd. atd.
Mám dva syny ale ani nachvílku jsem nezapochyboval je nemít .

Jaroslav 32 let

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.03 14:28

Ahoj holky, tohle je teda zajimave cteni. Je tu hodne zajimavych nazoru. Ja ziju v zahranici - tady zadne prispevky na deti nejsou, materska je dva mesice za plny plat a pak hajdy do prace (stezi jsem uhrala 6 mesicu s neplacenou dovolenou), o deti se staraji rodice ne stat, o paragrafu si muzu nechat zdat - kdyz dite onemocni, tak na to padne dovolena, jesle a skolky jsou docela drahe (aspon pro cizince) - ale zato jsou tu mirne dane, zamestnavatele zajima jen kvalifikace a dite si s sebou muz vzit kamkoli krome kina (vubec by me nenapadlo, ze by mi nekdo NEDOVOLIL jit s kocarem do banky - to je sila, my chodime s kocarem vsude a jeste nam obdivuji miminko ;-). Ale zas nemit deti vubec - asi nejsem ten typ, kteremu by kariera byla zivotni naplni (asi nejsem v te kariere tak dobra) a kdyz se na toho naseho prdolku podivam, tak bych ho nevymenila za zadnou pozici ve firme.

No - ale je to dobry material k zamysleni - tak ja pred navratem domu jeste rychle neco vydelam, protoze jak tak koukam, pak uz si neskrtnu.

Jo a ti poslanci, ti mi teda pekne peni krev - hrozne me nastvali, jak zprasili ten adopcni zakon a ted jeste s tema interupcema - holky - asi bychom mely jit vsechny k volbam a poradne s tim zamavat ;-)).

Ja myslim, ze deti rozhodne jo, ale je fakt, ze by na to clovek mel byt pripraven.

Preju vam vsem hromady krasnych a nenarocnych deti ;-))

Kimmy

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.01.04 22:22

jo je to zkratka síla.
Já otěhotněla ve 22, manžel ještě studoval (bylo mu 26, a studoval!), mimco se narodilo asi půl roku předtím než končil školu tak jsme si říkali že ten půlrok na sociálce zvládnem.Ale ejhle, sotva jsme se prokousali tunami lejster a potvrzení „milá“ sociální pracovnice (také se z toho vždy opupínkuju) nám zdělila že je vše zamítnuto protože jsme SOCIALNE NEPOTREBNI (hrozný výraz). Kdyby neměli tchýňové ohromný barák a pole s bramborama tak jdem asi opravdu žebrat. Nakonec mi laskavě přiklepli (po dalších 100 potvrzeních) 3000kčna měsíc. jako opakovanou dávku st. soc péče. ta se údajně vyplácí došlo by jinak k ohrožení života… Tu jsem dostala asi 5× a ještě si neodpustila říct mi jak si za to můžu sama, že jsem si to neměla nechávat. pak šel mužík naštěstí do práce, ted čekáme druhý, ale co budu jednou po tý mateřský dělat já to teda opravdu nevím.....

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.03.04 03:00

Ahojky vsem maminkam a nastavajicim maminkam. Nedalo mi nereagovat na tento clanek a bohuzel, musim s pisatelkou ve vsem souhlasit.
Vlada se nemuze divit, ze pomalu cesky narod vymira, nebot podpora z jeji strany je nulova a v dnesni dobe mit miminko je skutecne luxusem.
Tohle by si meli mili pani ministri uvedomit a neco s tim delat!
Sama jsem tehotna a jelikoz planujeme vice deti nez jedno, mam z toho uz ted velke obavy, jak to zvladneme.
V dnesni dobe kazdy druhy plati hypoteku - a to ne zrovna malou a ono vyjit z jednoho prijmu - a to muze byt i nadprumerny prijem - a udrzet si rozumny zivotni standard- je precijen dost tezke, rekla bych nemozne.
Jestli to s podporou statu vuci mladym rodinam bude takto pokracovat, postupne se jeste snizi populace nasi zeme a jsem pak zvedava, co vlada vymysli za par desitek let pro tou dobou nas - duchodce. Jelikoz v Cechach nebude mit kdo pracovat, treba zrusi podporu v duchodu a hranici odchodu do duchodu nam posunonou na treba 70 let. A proc ne? Drazi pani ministri se preci budou mit vzdycky dobre a obycejny obcan je stejne nikdy nezajimal,…

G.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.03.04 08:11

Taky cekam mimco a hned ze zacatku mi bylo jasni ze se o sebe musime postarat sami. Jsem s veedlejsi sr. Takzze je to tu podobne. diky jistym mensinam ktere sneuzivaji socialni system doplati na to lidi ktery tu pomoc skutecne potrebuji. Bohuzel tvrde reformy byli nutne.
Ja osobne jsem zena husa zivnostnicka. Takze budu pracovat v jednom kuse. Nastesti muzu delat doma. Co jsem se dozvedela je ze kdyz chci jako zivnostnik materskou musim platit soc poisteni. Na druhe strane nemusim ho platit jestli jsem mela prijem nizsi jak 120tis. mesicne odvody jsou 2tis a neco, materska podle primu max 9tis v prumere 4tis. myslim ze to si dokazu i vydelat, bez toho abych platila statu ktery na mne i tak sere. mensinam (uz spominanim) zaplati jidlo, detem vzdelani a oni platej velke h. delaj velke h a jeste rabuji a okradaj ty ktery se snazi udrzat zubama nechtama aspon nejaky zivotni standard. je mi z toho vazne spatne.
Co se tyce tech ostatnich veci ? kino, posilovna, pratele,… myslim ze mnoho zavisi od zivotniho stylu a na samych rodicih jestli se izoluji. Mozna do kina nepujdu 3roky, ale do posilovni urcite a s mimcom v kocarku. Jedine co mi mozna vadi je ze okrem mcdonaldu neexistuje nekorici restaurant :o(.
Jsem vdecna za to ze vubec mohu mit dite a nejaky socialni system tohoto statu mne neodradi. :o)
Preju nam vsem hodne sil aby sme se uspesne poprali se vsemy prekazkami. :o)) danka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.06.04 09:54

Je to hruza je mi 40 mam 3 děti ,dvě jsou dospělé třetí vychází ze z.š.Malé byli za totality a taky žádná slast ale co se děje ted no hrůza mám pocit,že za chvíli vymřeme.Těm mladým se vůbec nedivím že mají strach mít dítě jistota žádná a mateřská mizerná,my,jsme aspon dostali novomaželskou půjčku ale co dneska nic,nic a zase nic,to by si měli tam nahoře páni uvědomit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.05 17:27

Jak jsme dopadli !?
Naše vytoužené dětáťko je již na světě.
Maminka ovšem ztratila mlíčko, musíme
krmit umělou stravou - tj. 150,–kč na 4 dny,
a to jsme jěště malincí, a spotřeba bude za pár dnů daleko větší !!!
Tátu vyhodili z práce - pro nadbytečnost.
Za chvíli budeme mít jen mateřskou, což je
nyní 3600,–kč.
To je tak na to mlíčko a plíny.
Jak zaplatíme nájemné za byt, který budeme jěště 9 let splácet ? Z čeho budeme živi, my - rodiče ?
Napadá mne jediné - jít po 28 - týdnech, zaměstnavatelem placeného rodičovského
příspěvku do práce.
Pokud ovšem, nějakou seženu. Pokud bude místo ve školce. Rve mi to srdce, když
si pomyslím, že budu muset od svého děťátka utéct a nechat jej na pospas učitelkám, které mají na starosti tucet dalších dětí. A to budu muset být za tuto situaci vděčná !!! Protože jedině tak, snad zaplatíme nájemné a zbude i na jídlo.
A to si musím říci, že jsem na tom jěště dobře !!! Vždyť máme svůj byt !!!
V televizi,novinách se naši politici ohánějí slůvkem, zvláště ve spojení s bývalým socialistickým zřízením našeho státu, svoboda člověka, úmluvy o základních právech a svobodách jednotlivce.
Mít děti, mezi nimi však nejsou ! ( Ne pro všechny).
Tím ovšem nechci říci, že by mou oblíbenou politickou stranou byla KSČM, jen chci říct, že ta naše dnešní svoboda není samozřejmá, je závislá na tom, ale je závislá na tom, jak si dokážete přijít k penězům. Jak jste schopni
obstát mezi stovkou dalších nezaměstnaných před, v místě daleko- široko jediným zaměstnavatelem, respektive, kolik využitelných známostí, jste si za svůj život dokázali vybudovat.
To je dnešní demokracie. Pokud ovšem nehcete sklouznout na dráhu neetickou, nemravní ba přímo „nezákonou“, na dráhu zločineckou. Tam se pak máte opravdu možnost setkat s demokracií - bezbřehou a neomezenou.
Co jsou potom ty základní práva člověka ?!

Právo jít k volbám, a volit, volit, voly, voly, pokud možno ty nejméně volovatější.

radana7
Nováček 3 příspěvky 07.04.14 12:25

Pěkně napsáno, bohužel problém má dvě strany, já pracuji nepřetřžitě 13 let, jediný den jsem nebyla nezaměstnaná, vysokou školu jsem dělala při práci, a už není kam postoupit, protože dělám na řídící funkci. Když se kouknu na výplatní pásku, tak je mi zle, z výše mých daňových odvodů se zaplatí tarif tříleté rodičovské třem ženám měsíčně a já si říkám, jak k tomu přijdu? Moje třicetileté spolužačky, které dokončili školu v pětadvaceti a pak šli rovnou na mateřskou, nemají odpracovaný ani den, a ještě mají tu drzost, mě na školních srazech napadat, protože nemám děti. Bohužel si neuvědomují, že žádný stát nikomu nic sám o sobě neplatí, ale že peníze mají na účtě jen proto, že se někde někomu jinému musí vytáhnout z kapes:( A taky jim nedochází, že když jiní nebudou makat, tak nedostanou vůbec nic. Jak jsem řekla i tahle mince má dvě strany, jedné straně (matkám s dětmi) přijde, že je málo podporována a té druhé(pracujícím a bezdětným), že je vykořisťována na něčí úkor. Bohužel něco pravdy mají strany obě:(

Katarina89
Ukecaná baba ;) 2342 příspěvků 07.04.14 12:31
:potlesk:
rumenka
Povídálka 16 příspěvků 02.02.15 21:04

Naprosto souhlasím, a proto (tedy nejen proto) děti nemám. Nicméně k té podpoře od státu, uvědomte si, že ve většině evropských zemích ženy nastupují do práce kolem 4. měsíce dítěte, nějaké komunistické přežitky typu mateřská na 3 roky se nikde moc nevidí.

pisálek007
Povídálka 21 příspěvků 17.03.15 20:13
:potlesk:
Lada84
Ukecaná baba ;) 2018 příspěvků 18.03.15 07:55

Necetla jsem vsechny komentare, ale neni pravda, ze penezita pomoc v materstvi je neco malo nad 10000,–kc, to jste asi zamenila s rodicovskym prispevkem, ten ano, jste-li na 2letem rodicaku, tak vychazi na 11500,–kc. Jinak penez. pomoc v materstvi je tech cca 70% a jeji max. vyse je nekde kolem 28tis, nemylim-li se..

Hanka1
Extra třída :D 13578 příspěvků 19.03.15 11:35

@Lada84
Denicek byl napsan v kvetnu 2003 a tehdy ty vyse prispevku byly skutecne takove.

Vložit nový komentář