Prosím, pomozte s dotazníkem o dvojčatech

Ostatní
  • emimino
  • 28.03.04

Milé maminky, čternářky, Asi jako mnoho lidí i mě fascinuje fenomén dvojčat. V době, kterou jsem trávila ve Spojených Státech Amerických, jsem objevila mnoho literatury na toto téma, rady maminkam (jak přítomným, tak těm budoucím). Opravdu velký výběr knih! V té době jsem se rozhodla, že si dvojčata zvolím jako téma své absolventské práce (na VZŠ). Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem se vrátila zpět do Čech a zjistila, že zde na toto téma není pro maminky vydaná jediná kniha v českém jazyce!

Toto už samozřejmě není pravda, jelikož v nedávné době byla na popud Klubu dvojčat a vícerčat vydána kniha ?Dvojčata, jejich vývoj a výchova?. Přesto se domnívám, už vzhledem k přibívajícímu počtu dvojčat hlavně díky metodám umělého oplodnění, že by měli mít maminky daleko větší přísun informací. Proto jsem svou práci zaměřila na informovanost rodiček dvojčat a vícerčat a doufám, že bych touto svou prací mohla také přispět ke zlepšení stavu věci. Žádám Vás proto, všechny maminky (nebo i tatínky), kterým se poštěstila tato ?několikanásobná radost?, zda by byly tak laskavé a vyplnily dotazník, který pak odeslaly na mou e-mailovou adresu: Fengluvka@sez­nam.cz

Předem všem děkuji za pomoc!

S pozdravem Vladana Fenglová

Dotazník si můžete stáhnout ve wordovké podobě dotaznik.doc nebo komprimovaný dotaznik.zip

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.03.04 07:31

Milá Vladano,
já sama mám to štěstí a narodila se mi dvojčátka. Kluk a holka. Beru to jako ten největší dar v mém životě. S výchovou teprve začínáme, mají půl roku a musím říct, že si nedokážu představit, že bych měla dítko jen jedno. O dvojčátkách se dá vyprávět a číst dlouho. Přeji Ti, aby se Ti vydařila absolventská práce na toto téma, i když sama dvojčata nemáš.
Hodně štěstí.
 Rachel

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 29.03.04 08:15

Ahojky Vladano,
máme doma momentálně dvě čertice 8,5 měsíce. Ráda ti pomůžu.Dotazník ti co nejdříve pošlu. a držím pěsti ať ti se ti práce vydaří!! a kdyby ti pak nevadilo mohla bys pro zajímavost zkráceně písnout nějaký závěr co ti z toho všeho vyplyne..

měj se

Zdenik + Martinka a Jaňula

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.03.04 08:29

Ahoj,
a co takhle napsat nějaké rady pro rodiče - od dvojčat? Jsem z jednovaječných dvojčat, a má rada je: až vaše dvojčátka nebudou chtít nosit stejné věci, nenuťte je! Pamatuju si že vše jsme nosily (jsme jednovaječný) stejný, a asi v šesté třídě jsme se vzbouřily - že chceme být aspoň trochu odlišný. Naši to brali jako zradu, že se nemáme rády, že tohle a tohle - nemohli pochopit, že jsme samostatné, a že když nás všichni berou jako jednoho člověka, není to ono:( Takže jsme se začly oblékat podle svého - sice se nám doteď stává že s někým mluvíme, a když se loučíme, řekne „pozdravuj M.“, přitom se mnou mluví - takže celou dobu si myslí že jsem ta druhá (i když - hodně se tak dozvíte… o sobě samé…). Nakonec to je tak, že teď, když už jsme starší, rády hledáme stejné věci a vyrážíme „šokovat“ okolí - třeba u mě v práci o tom, že jsem z dvojčat, nevěděli - a ségru jsem tu jeden den měla. Pomáhala mi - no a když už na ni někdo mluvil a divil se proč nedělá to co má a proč neporadí, zavolala mě a prý - Prosim tě pojď sem, ať tu nejsi za hloupou, a řekni jim že já nejsem ty" :))) Takže: dvojčata jsou super, ale jsou to DVA ČLOVÍČKOVÉ!!! Nezapomínejte na to a řiďte se tím. A nesrovnávejte…

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 30.03.04 11:43

Milá Vladano,

moc ráda Ti s dotazníkem pomohu, jen mi připadá takový dost všeobecný a spíše statistický než aby mohl pomoci budoucím rodičům dvojčátek.
Naše holčičky se narodí v červnu, tak když na to nezapomenu a budu mít čas :o) tak Ti ho vyplním, jestli to pro Tebe bude mít ještě cenu.

Milá M.,
jen víc takových rad od „velkých“ dvojčat! My čekáme jednovaječné holčičky a od začátku jsem byla proti je strojit úplně stejně, ono to asi v začátku moc technicky zvládnutelné není (když se jedna poblinká, tak přece kvůli tomu nebudu převlíkat obě dvě, to bych nedělala nic jiného). Ale přiznám se, že už jsem se neubránila a pár věciček jsem si pořídila ve dvojím provedení, ale to jen tak pro srandu :o)
Výchovu dvojčátek jsme s manželem také probírali a shodli jsme se na tom, že se zaměříme na jejich jedinečnost a samostatnost a budeme se snažit je nesrovnávat a mít rádi každou zvlášť. Chceme i trávit nějaký čas s každou zvlášť, třeba vzít na zmrzlinu nebo někam jen jednu a jindy zase druhou. Ale jak nám to půjde v praxi těžko říct :o)
Pokud budeš mít nějaké tipy ohledně výchovy dvojčátek tak sem s nimi :o)

Přeji všem hodně radosti s prcky a krásné jaro.

Monča a treperendy (28+1)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.03.04 14:44

Ahoj Mončo,
až teď jsem si všimla že jsem se nepodepsala, omlouvám se… Jmenuju se Martina, je mi 24 a jsem starší (o minutu)..:). A ráda nějaké rady předám… Opravdu je lepší brát dvojčátka jako 2 človíčky, i když to asi ze začátku nejde… Třeba poznámky typu: Podívej, sestře to jde líp… Ty jsi ta lepší ve škole, usměvavější, pilnější.. atd. (!ta druhá vyniká v něčem jiném!) - spíš je potřeba varovat prarodiče a příbuzné, ať tolik nesrovnávají. Oblečení: nosily jsme stejné, ani jsme si neuvědomovaly že by to mohlo být jinak (taky proto, že když měla něco jedna, musela to mít STEJNÉ i druhá, protože se oběma líbila např. ta červená sukně a růžová zůstala ve skříni…) Spíš to myslím tak, až se začne protestovat, tak nenutit… Nápad se zmrzlinou atd. je dobrý, ale pravidelně střídat ať to nedopadne tak že „tebe má radši taťka a mě mamka, heč“. Nechci to přehánět, ale fakt to tak dvojče někdy cítí… Na druhou stranu, co je víc než spolčit se proti rodičům… „ale vždyť jsi nám to, mami, povolila - NENE - Marti řekni že nám to mamka povolila!!!“, vlastní řeč, tedy spíš slova kterými jsme se dorozuměly mezi sebou a nikdo nepřišel na to co si říkáme:))) Dvojčátka jsou fajn, vyhrají si spolu, nezlobí (teda to říkala mamka, že jsme si navzájem hrály a když už, tak jsme třeba jen ležely, seděly a koukaly na sebe…) Nevím jaké to je být „nedvojče“, tak nemůžu srovnávat… každopádně neumím si představit být „sama“…:) Přeju ať vše v pohodě zvládnete a zdárně holčiny vychováte.
Martina

Petronella
Kecalka 108 příspěvků 30.03.04 19:27

Ahoj Vladano,
potěšilo mě, že se po dlouhé době objevil na emiminu článek o dvojčatech. I já je očekávám a stejně jako Monis to bude pravděpodobně v červnu. Bohužel zatím nevím, co to bude, ale už teď mám jasno, že stejně jako Monis budu brát každé miminko individuálně. Nejen z finančních důvodů již předem preferuji odlišné oblečení a doufám, že se mi podaří v tomto duchu mimča vychovat. Jedinou literaturu, kterou jsem na našem trhu našla je kniha Dvojčata - Jejich výchova a vývoj a zas mě nějak extra neoslnila. Připadá mi, že u nás jsou vícečetná těhotenství stále brána jako fenomén a opravdu záleží na rodičích, jak se s tím poperou. Já osobně v tom hledám jen pozitiva a věřím, že po počátečním velkém chaosu a obrovské dřině mi to oba prckové vynahradí.
Tvůj dotazník po porodu velice ráda vyplním (tedy budu-li mít na něj čas), ale popravdě mi také připadá hodně povšechný a nepřijde mi, že by mohl do budoucna nějak pomoci budoucím rodičům vícerčat.
Přeji ti při tvorbě diplomové práce hodně úspěchů a doporučuji, aby ses především obrátila na servery Klubu dvojčat a vícerčat, kde se tyto maminky sdružují více a určitě ti velice rády pomohou.

Petronella + 2 Čmeláčci (28 tt)

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 31.03.04 12:37

Ahoj Martino,
moc díky za cenné postřehy ze života dvojčat :o)
Se slovíčkem „nesrovnávat“ denně uléhám a vstávám, vadí mi to i u sourozenců s větším věkovým rozdílem než je jen pár minut. A je pravda, že se tomu asi spíš podléhají prarodiče, příbuzní, učitelé atd. No asi nás dvojčátka naučí velké diplomacii k dospělákům, připravuji se na to, že budu muset neustále babičkám vysvětlovat co si přeji aby holčičky mělz povoleno a co naopak ne a proč to chceme a děláme tak a tak. Začíná to pomalu už teď, ale myslím, že s rozumnou dohodou se to dá zvládnout. Manžel trošku tvrději mojí mamce vysvětluje, že když jim ona něco povolí co my ne a oni to pak doma budou praktikovat, že prostě dostanou na zadeček a jí to bude pak líto, takže bude lepší, když se dohodneme na určitých pravidlech a budeme je dodržovat obě strany. Je to tak lepší i pro děti. Vidím to dost na svých neteřích, které žijí na vesnici a hned vedle nich má barák jejich babička a kousek dál bezdětná teta. Starší neteř, když nechtěla jíst to co měla doma, tak šla k babičce nebo k tetě. Ta mladší už má babičku vycvičenou tak, že jí klidně ve 12 začne vařit její oblíbené jídlo, když se jí nechce jíst to co má doma. Když chtěla ta starší mobil a doma jí řekli ať si ho koupí ze svýho, tak šla a vydyndala ho na babičce. Tak takhle tedy rozhodně ne, v tom máme jasno a moje mamka myslím taky.
Mě zase nesrovnávali s bráchou, protože je o 14 let starší a učil se hůř než já, ale s kamarádkou od naproti a dost mě to štvalo.
Oblékat je budu podle svého asi tak 2 roky, předpokládám, že jestli budou holky po mě tak velmi brzy budou přesně vědět co se jim líbí a co ne :o) Takže si to chci zatím užít než mi do toho začnou brebentit. Jinak si myslím, že je jen dobře pro jejich rozvoj a učení se rozhodovat, když si budou moci vybrat co chtějí koupit za oblečení a tak. Samozřejmě v rozumné míře, nebudu je nikterak podporovat v nošení značkového oblečení jen pro to, že je holky ve třídě taky mají.
No docela jsem se zbytečně rozvášnila a asi to ani nikoho nezajímá, tak toho raději už nechám :o)
Na holčičky se s manželem moc těšíme a uděláme vše co bude v našich silách, abychom z nich vychovali samostatné a soběstačné človíčky.
Přeji Ti pohodové jaro a abys v pravý čas mohla čerpat ze zkušeností se svými dvojčátky.

Monča

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 31.03.04 13:10

Ahojky holky,
Monis, Petronello..a ostatní..já myslím, že ono to ani jinak než individuálně nejde..naše holky jsou ještě drobci a každá je úplně jiná!
k oblečení:máme doma různé oblečení, něco stejné něco ne ..většinou se stejně o něco ušpiní, ublinknou apod takže stejnost doma rozhodně nehrozí…se snažím je rozlišit hlavně barvama..a ono zase není až tak jednoduché nakoupit podobné věci ve stejné velikosti..a o stejných věcech nemluvě! už se těším až si samy řeknou co se jim líbí..
JO a pravidla pro babičky,dědečky a známé…je mi to trochu nepříjemné příkře říct, že „tohle ne“..mám pocit, že ty naše nejmilejší rodiče poučuju já …ale jinak to prostě nejde.jsem zvědavá jak nám to půjde dál, protože už se všichni těší na to rozmazlování!
ale takové problémy mají snad všichni rodičové …
milé těhulky užívejte si klid,jaro,ticho a pohodu..a mimisci ať pěkně rostou!!

mějte se

Zdenik M+J

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.04 20:38

Ahoj holky,
když jsem čekala šklebounky, tak jsem měla naprosto jasnou představu, jak to bude. Žádný děti do postele, žádný dlouhý uspávání, hezky nechat vyřvat, žádný rozmazlování od babiček…Dneska se musím smát. Žijeme podle hesla „udělám cokoli, hlavně, když neřvou“. Stejně jsou oblečení vždycky tak dvě minuty, neboť chlapeček je dost blicí a tak převlíkám i 11× za den. V posteli je mám každý ráno a co se týká rozmazlování, tak jsem jenom pro. Později napíšu proč. Jediné v čem jsem zůstala neoblomná je, že mezi dětmi nedělám žádné rozdíly. A to je někdy sakra těžký. Julinka už od narození měla problémy s jídlem, takže jsem jí nikdy nekojila, narozdíl od Ondřeje. Proto jsem se jí to snažila nahradit tím, že jsem jí víc chovala. Když jsem jí tento týden začala dávat příkrmy, tak jsem musela dát i jemu, protože plakal, když viděl, že má ségra něco co on nemá. Když se jim věnuju, tak oběma najednou, nebo samostatně, ale tak, aby to ten druhý neviděl. Už vědí, že se můžou chovat, jenom když jsou se mnou jejich babičky, nebo jejich tatínek. Myslím, že babičky jsou od toho, aby miláčky rozmazlovaly. Děti si moc dobře pamatují, co od koho můžou čekat a je na nich vidět, jak moc jsou šťastní. že je někdo mazlí a chová. Holky, nebojte se rozmazlování, ono totiž u dvojčat to naštěstí nejde, tak, jak u jednoho dítětě, protože na to není čas.
Srovnávání je opravdu špatné, ale někdy se tomu člověk neubrání. Obecně ale platí, že každé dítě je v něčem lepší a v něčem horší a to by mělo být tak bráno.
Holky, přeju Vám, ať Vám dělají miminka samou radost. Mezi námi, mít dvojčata je úžasný, za nic na světě bych neměnila.
Natálka+Julie+On­dřej (4.měsíce)

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 04.04.04 23:19

Ahoj Natálko,
u Tvých komentářů se vždycky hodně pobavím a hodně mě to povzbudí. Ikdyž je to fuška, dá se to brát s humorem. Přesně jako Ty mám o určitých věcech naprosto jasné představy, vlastně jsem je měla už před otěhotněním a u některých jsem uváděna do reality už teď, takže se taky sama sobě směju. A až se holčičky narodí budu se asi za břicho popadat.
Jinak mě docela dostal ten Tvůj podpis, že už vám jsou 4 měsíce, to je teda síla jak to letí. No já končím 29. tt a nabíhám do 30. a když si uvědomím, že z výbavičky mám jen pár oblečků, plínky a vaničku tak začínám mít zježenou kůži na zádech. Jsem ten typ co nejvíc finišuje těsně před termínem, takže kdybys v červnu potkala něco šíleně funícího břichatýho a hekacího jak o půlnoci rve do vozejku v Tesku balíky všeho možnýho tak to jsem já. Okamžitě mě eskortuj do porodnice nebo budu schopná rodit v oddělení Maso, uzeniny.
No trošku přeháním, ale když jsem své drahé polovičce řekla, že nám zbývá tak 10 týdnů a viděl ten dlouhý seznam úprav, které chceme na bytě udělat (vůbec teď nemluvím o výbavičce) tak ho lehce polilo horko a dostával se z toho dneska celý den tím, že byl zachumlaný v pelíšku a já mu nosila čajíčky a papání.
Prosím Tě ozvi se mi, ať se dohodneme a můžeme vás přepadnout a chvilku rozmazlovat šklebounky.
Přeji Ti krásné jarní skotačení a těším se na celou Tvojí rodinku.
Monča + treperendy (28+6)

Vložit nový komentář