Šestinedělí

Rodičovství

Aneb sice o tom čtete, víte, že může přijít poporodní deprese, hormonální výkyvy, problémy s kojením, věříte, že to zvládnete a pak následuje tvrdá realita :).

Myslela jsem, že mým porodním deníčkem končí moje psaní, ale když tak rekapituluju na konci šestinedělí, tak přeci jen mám ještě, co říci. Hlavně těm, co prožívají něco podobného.

PO PORODU
Měla jsem štěstí, akutní císař byl v epidurálu a já malého slyšela křičet a hned ho viděla. A měla jsem znovu štěstí, přišel ten nepopsatelný pocit lásky, překvapení, zmatku, štěstí, pocit, že to není pravda, že je ten uzlíček opravdu můj. Neskutečné překvapení, že jsem máma, že je to jen sen, že to nemůže být pravda, že už těch 9 měsíců bylo najednou tak krátká doba.

V PORODNICI
Malý byl hodné miminko, sestřičky říkaly, že s přikládáním si nemám dělat starosti, že se mlíčko vytvoří. No, měla jsem si dělat starosti hned. Příště budu chytřejší. Malý řval jen, když jsem se ho snažila přikládat, střídaly se u mě všechny dětské sestry, nutily mu všemožným způsobem bradavku do pusinky a on jen řval. Nepřisával se, pouštěl se, pokud se nepustil, tak jen dumlal a žužlal. Kapičky mleziva jsem vytlačovala rukou, aby se přisál, ale on je jen olízl jazýčkem a čekal na další a u toho plakal.

A tak jsem dostala 4. den po císaři odsávačku a snažila se rozkojit. Nejdřív přikládat malého, řev, řev, řev, uspat, pak stimulovat prsa odsávačkou, pak chvilka pauzy a celé znovu. Nervy na pochodu, ale nevzdávala jsem se. Zkoušela jsem snad patero kloboučků, jestli to nebude lepší. Nebylo.

Noc byla krušná, brečela jsem, malý už plakal hlady, já se cítila tím jeho pláčem paralyzovaná, nebyla se schopná zvednout z postele, šílené. Nakonec jsem zvonila na sestru, ta, když mě viděla, vzala si malého na zbytek noci s sebou.

A začala poporodní deprese, probrečela jsem zbytek noci - že nebudu kojit, že jsem špatná máma, že by měl mít lepší, že bude lepší, když tu nebudu, že si můj muž najde pro něj lepší mámu, že jsem neschopná atd. Víte o tom, že to může přijít, čtete o tom a když Vás to smete, zdravý rozum se vytratí a Vám zbydou opravdu jen oči pro pláč.

Ráno mě dorazil pediatr - malý zhubnul už moc, musíme začít dokrmovat umělým. To byl poslední hřebíček a přes slzy už jsem neviděla, kapesníky byly už všechny použité a i když se všichni snažili mě uklidnit, že to bude dobré, tak se ten vodopád nedal zastavit. Chudák malý, musela jsem ho převlíknout, jak byl mokrý. Ještě, že se pode mnou nevytvořila loužička slz.

Nicméně malý začal trošku pít i z prsou, po 45 minutách alespoň 20 ml z obou, takže to bylo dobré a s příkrmem začal přibývat. Další den jsme mohli domů.

ŠESTINEDĚLÍ - aneb jak kojit!
Myslela jsem, že nejhorší mám za sebou, ale doma se kojit taky moc nedařilo, pak jsme zjistili, že za 4 dny na mém mléce bez dokrmu přibral jen 20g a začal nový kolotoč. S laktační poradkyní jsem strávila 3 hodiny, další den k ní jel muž pro váhu.

Takže nastimulovat bradavku odsávačkou - zvážit mimino, nakojit z jednoho prsa - zvážit mimino - nastimulovat druhou bradavku - nakojit z druhého prsa - zvážit mimino - dokrmit mimino umělou stravou - uspat mimino - dalších 20 minut odsávání z obou prsou. Zjištění - vysaje tak 10-20ml z obou prsou za 30 minut.

Litry kojícího čaje, homeopatika. Kojení opět z obou prsou, 45minut, pak dokrmovat, odsávat. Bohužel jsme se nedostali na to, abych byla schopná plně kojit. Brečela jsem, malý nesál, vztekal se, zase se objem zmenšoval.

Dostala jsem horečky, 3 dny mezi 37,8-38,9, zimnice, únava, omdlévání. Nebyla jsem schopná udržet malého na rukách. Začala jsem jen odsávat a i když jsem to potom ještě zkoušela, malý už se nechtěl přisát vůbec. Jednou se to povedlo, ale zase se hned pustil.

S odsáváním jsem vydržela do konce šestinedělí, i s dalšími homeopatiky se mi nepodařilo laktaci udržet v potřebách malého a postupně jsme ze 4 dávek mého mléka a 4 umělého byli na 1 mého a 6ti umělého.

Srovnala jsem se i psychicky - jsem schopná říct, že nekojím, jsem schopná vyslovit to nahlas! Nejsem na sebe hrdá, občas mě to trápí, ale myslím, že jsem se snažila. Holt třeba budu kojit u druhého dítěte, ale třeba taky ne. Proto nejsem špatná máma a mám více času, který trávím s malým. Nesedím už vystresovaná u odsávačky, neuspávám ho v rychlosti, aby už usnul, a já mu mohla odsát mlíčko, netrávím noci s odsávačkou v ruce.

I přesto, že nekojím, vím, že se snažím být dobrou mámou a udělat pro něj vše, co mu na očích vidím.

Hodnotilo 31 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Suzienna
Kecalka 397 příspěvků 13.05.13 00:08

Bože, jak mi tohle připomnělo moje šestinedělí!!! Taky se malá nechtěla přisát, taky byly u nás postupně všechny dětské sestry, trápení, pláč, kloboučky a já nakonec bojovala s tou odsávačkou 4 měsíce. Plně kojená teda nebyla nikdy, aspoň jednou denně vždy na UM. Vím co to jsou za stresy a jak to ani za houno nevysvětlíš těm, co jim to jde jako po másle. Blbých otázek si taky užiješ spoustu i chytrých rad. Hodně štěstí :hug:

 
KlarkaK
Závislačka 2696 příspěvků 13.05.13 01:55

:-) jj hormony..no ja myslim, ze ted uz jsi o tom nejen slysela, nejen cetla, ze to muze prijit - ted uz jsi to i zazila… a stejne, az budes mit v naruci dalsi uzlicek, tak se klidne zdravy rozum vytrati zas :-) a kdyz ti tentokrat kojeni treba pujde jak po masle, ona se prece v sestinedeli vzdycky najde spousta duvodu proc probrecet celou noc :-D

 
zuzka90
Kelišová 5980 příspěvků 13.05.13 06:15

Lili kráááásný deníček :) a to že nekojíš nic neznamená :) Pro prdolku budeš vždycky ta nejlepší máma!!! Ta jediná :) :srdce: :* :hug:

 
marllon12  13.05.13 07:19

Jak přes kopírák, akorát jsem to odsávání vydržela 4,5měsíce, jen kvůli malému, kdyby bylo na mě tak s tím seknu hned. Permanentní kolotoč a na malého mi zbývaly pouze chvilky, a to jsem zas pro změnu byla unavená, že jsme si to ani jeden neužili. Při druhém se vůbec nebudu stresovat a pokud to nepůjde hned, sáhnu po UM, proč malého trápit hlady, do něčoho ho nutit, když sám nechce a já pak jsem z toho akorát nervózní a nevrlá. Všechny ty rady od matek, kterým kojení šlo jak po másle, vypouštím z hlavy a laktační poradkyně, možná by se měly zamyslet samy nad sebou a uvědomit si, že tím jak pořád vnucují vyzkoušet tohle a támhleto, a udělejte to tak a tak, jen podporují pochybnosti matek, že jsou vůbec hodny mít své dítko, když ho ani nenakojí. Děs běs, už nikdy více :(

 
Hanulínek
Ukecaná baba ;) 2387 příspěvků 13.05.13 07:29

No a co, tak nekojíš, hlavně že jsi v klidu, mrňousek je zdravý a prospívá. ;)
Mám za sebou něco podobného u 1.syna- malý sál jak o život, ale já měla díky přísné žlučníkové dietě málo mléka.
Taky jsem proplakala potoky slz a nakonec jsem s odsávačkou strávila půl roku, i když přiznávám- skoro celé šestinedělí musel Nutrilon dělat můj muž, já se na něj bez slz nemohla podívat. :oops:
Na dalšího prcka už jsem s možným nekojením byla smířená a připravená, zvlášť když vím, že po císaři, který jsem měla kvůli zdr. potížím naplánovaný, se laktace rozjíždí hůř a déle. No a ejhle, kojila jsem bez jediného problému rok.
A u 3.mrňouse doufám v totéž. ;)
Psychika dělá hodně, zvlášť v době, kdy když přiznáš, že nekojíš, vrhne se na Tebe hejno kojících matek, doktorů… a začnou Tě ubíjet argumenty jak to jde každému, že ubližuješ dítěti… na všechny tyhle prudiče se vyprdni, oni to nezažili. :zed:
Držím palce ať jste v klidu a pohodě a mrňousek dobře roste i z umělého mlíčka. ;) :hug:

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 13.05.13 07:46

No, narodit se ti dítě před 65 lety, taky by vyrostlo. Na slepičí polívce, jako moje teta ;). Jak píše @KlarkaK, důvod se vždycky najde. Já nakonec po peripetiích kojila plně 6m a celkem 13m. Ale šestinedělí jsem probulela, bo malá trpěla na prdy (obviňovala jsem z toho mm, skončila na suchých starých rohlících a ječela furt). Probrečela mi v pohodě 3 hodiny, zejména v noci, a já bulela s ní. Nadto mi přišlo, že svého muže už nemiluji a nemáme si co říct :roll:. Vše mi došlo, až to odešlo :mrgreen:.

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 13.05.13 08:39

Je mi to moc líto…Mikuláš dělal u kojení hrozné věci. Tehdy mi přišlo, že je to v klidu, ne uplně standartní, ale v klidu, zpětně se divím, že jsem plně kolila až do 9m, kdy jsem ho kvůli mé nemoci musela odstavit :lol: :lol: Hodně dětí se u toho vzteká, kroutí, nesaje, malej třeba strašně usínal, nakojit ho najednou na 3-4h bylo nemožné, furt spal, měl žloutenku…chápu tě. Opravdu s tebou tím, s kamarádkama jsme se shodly, že není nic horšího, než 6ti nedělí :hug: :hug: :hug: To nejhorší máš za sebou, bude to už jemn dobré. Pro kojení jsi udělala maximum, už na to nemysly. Má to taky výhody. když už nejde kojit, ber to tak, že mimčo začne nejspíš dřív spát celou noc, že si budeš moct dát zelňačku, bramboráky a zapít to pivečkem…není to nic moc útěcha, ale lepší než se tím užírat :hug:

 
balestra
Závislačka 4655 příspěvků 13.05.13 08:44

Jéé holka, pokud kojení nejde tak nejde. Udělala jsi maximum. Děcko bude zdravé i tak. Odsuzuji, když někdo nechce kojit a nebo při menším problému vezme UM a je to. Ale když se maminka snaží a nejde to, tak s klidným srdcem si z toho nic nedělej.

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 13.05.13 08:45

Teda, osobne te obdivuju, ze jsi takovy kolotoc vydrzela 8o To klobouk dolu. Udelala jsi maximum a nekojeni neni zadna katastrofa ;) Kazda ti rekne, ze vyrovnana a klidna matka je pro dite vic nez 30ml pri nervech odsateho MM.
Tak at ditko prospiva a uzivate spolecnych krasnych chvilek :kytka:

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 13.05.13 08:55

To sis teda užila :,( Měli jsme to podobné: Náš Toníček byl taky moc malý a tak se nedokázal přisát, takže odsávačka, přikládání, odsávačka, přikládání a tak pořád dokola :twisted: Nakonec se nám to ale podařilo anaučil se to ;) Každopádně chápu, jak ti bylo :hug: A na krmení UM není nic špatného ;) Ať jste ty i tvůj malý zdraví :kytka:

 
NoeBi
Stálice 77 příspěvků 13.05.13 08:56

Me se syn narodil 34+3tt v Krci, a ja nekojila vubec. Teda v porodnici jo, i kdyz jsem spis odsavala, malej toho moc nevypil a ja mlika taky moc nemesla. Nejvic co Medela dokazala odsat bylo 50ml mlika, nic vic. Takze jsme prijeli domup 3 tydnech z porodnice a ja najela na UM. Nestydim se za to, nemohu za to ze nemam mleko, kdyz me dohala tez poporodni deprese. Maleho jsem u sebe nemela, byl na jipce, chodila jsem za nim co 3 hodiny s odsatym mlikem nekdy jsem donesla jen 2ml, jak me bylo trapne. Sestry me uklidnovaly ze je to normalni, ale stejne, myslis si svoje. No a dneska je malymu 2 roky, vazi neco kolem 16kg, ma cca 90cm a je to zlobivy kluk ale muj :) neboj se jsi urcite skvela mama, a kdo rika ze jsi neschopna ze jsi nekojila je debil… ;)

 
Renatt
Extra třída :D 14656 příspěvků 13.05.13 09:06

Lili, jsi ta nejlepší máma a doufám, že při odhození odsávačky ti to už došlo, že joo :hug: :hug:
Drž se, mám podobné stavy :hug: :hug:

@jajul jsem se tu musela začít smát, taky mi připadá, že už svého muže nemiluju, leze mi neskutečně na nervy a doufám, že to brzo přejde :zed:.Malá má 8tt a s kojením bojuju podobně jako Lili ;).

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 13.05.13 09:10

@Renatt Vydrž, já jsem svého milovaného muže znovuobjevila jaksi ze dne na den asi ve 12 týdnech malé :zed:. Holt poporodní blues.. Držím pěsti, ať i u tebe rychle odezní :hug:.

 
Betty1981
Kecalka 275 příspěvků 13.05.13 09:28

Měla jsem to téměř stejně…boj o mléko do poslední chvilky a kapky a pak strašná úleva, když jsem si prostě přiznala, že kojit nebudu, víc udělat nemůžu. Najednou bylo mateřství mnohem příjemnější, já vyspalá, malá sytá a klidná… Kojení není vše ;)

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 13.05.13 09:30

Liv, jsi ta úplně nejvíc nejúžasnější maminka jakou Sebíček může mít :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:.
Já nekojila ani jednu z holčiček, protože mlíčko prostě nebylo - než jsem to u Terezky pochopila, trápily jsme se obě - já brečela, že mi to nejde a že váha jí jde moc dolu a Terezka hlady. U Jasmínky už jsem věděla, že se to stát může a tak už v porodnici jsem dokrmovala. Začala jsem být v pohodě - tím pádem jsem si mateřství začala víc užívat a holčičky byly taky spokojené.

Tak žádné trápení - Sebíček má tu nejlepší maminku jakou může mít a kojení nebo nekojení to neovlivní :hug: :hug: :hug: :* :* :*

 
luluso
Kecalka 141 příspěvků 13.05.13 10:04

Obdivuju vsechny mamy, ktere se takto snazi udrzet kojeni ci se rozkojit. Ja jsem nemela zadne problemy, slo vse jak pomasle, jak uz tu nekdo zminoval. Mala krasne sala a me se mleko v pomerne velkem mnozstvi vytvorilo asi 3dny po porodu. Mela jsem i prebytky a bojovala s bolavymi a napjatymi prsy. Nicmene by me nikdy nenapadlo odsuzovat mamu, ktera nekoji. Mela jsem celou radu zdravotnich problemu po porodu a spojene s sestinedelim. Nikdy jsem nezazila tak strasnou unavu jak v tomto obdobi. Predstava, ze se nekdo takto trapi jeste s kojenim, to bych snad s temi mymi problemy opravdu nedala 8o
Mam stale vetsi pocit, ze tyto stresy a desne psychicke stavy si delame hlavne my sami. Me nikdy neprislo na mysl, ze je nekdo spatny, protoze nekoji. Sama u sebe jsem to nechala plynout. Moje mama mela velke problemy s kojenim. Me kojila castecne mesic a brachu castecne asi 4 mesice. Vzdy jsem si rikala, ze to bud pujde nebo ne. Nerikala jsem si ja budu kojit. Proste jsem vyckala co se bude dit. Chapu, ze to cloveka muze trapit a mrzet, ale takhle se psychicky tyrat :nevim:
Kazdopadne mate muj obdiv kdo takto bojujete! :potlesk:

Příspěvek upraven 13.05.13 v 10:11

 
Renatt
Extra třída :D 14656 příspěvků 13.05.13 10:38

@jajul vydržím :D
Ale hormony jsou svině, jsem unavená, vyčerpaná a pro něho se vlastně skoro nic nezměnilo, chodí do práce, v noci spí, přes den je teď důležitý hokej :cert: :cert: a ještě jsem prý zapčklá :cert: :cert:
No nebudu tu prznit téma ;) ale děkuji :kytka:

 
Maky.p
Generální žvanilka 24083 příspěvků 13.05.13 11:02

Lili, krásně napsaný, vidíš, jak jsi to skvěle zvládla :palec: Hlavně, že je vám se Sebíkem fajn :hug:

 
mian
Kecalka 448 příspěvků 13.05.13 11:06

První jsem kojila 6 týdnů, druhou 5 týdnů a obě jsou zdravé jak řípy. U druhé jsem si to ořvala, taky jsem depčila, jedna laktač. por. mě označila za špatnou matku. Doslova. Byla jsem v dupě, řvala jak blbá, až se manžel naštval, vzal flašku a mě vyhnal na dvě piva. Za hoďku jsem se vrátila, malá spala a já se od té doby uklidnila. Teď se mě jedna baba ptala, jestli kojím, žekla jsem, že ne, tak jen ironicky poznamenala: No jo, moderní matka. Nesnáším, když kamkoliv dojdu s miminem, které má už sedm měsíců a každý se hned ptá: Kojíš? Proč ne? Co je komu po tom. Ty si nelam hlavu, kojení není všechno.

 
snažilka1210
Echt Kelišová 7842 příspěvků 7 inzerátů 13.05.13 11:06

Přesně tak, jak píšou holky, zkoušela jsi to, nešlo to…nic zas tak hrozného se přeji neděje. Mám kolem sebe tolik mamin, co nekojily od začátku a že by si z toho dělaly takovou těžkou hlavu jako ty, to teda vůbec.
Vůbec nepřemýšlej nad tím, že nejsi dobrá máma…to jsou jen hormony. Jsi šikovná a teď už to půjde vše jak po másle, věř :kytka:

 
mian
Kecalka 448 příspěvků 13.05.13 11:08

@Renatt Všichni chlapi stejní, já toho svého chtěla po porodu přetáhnout teflonovou pánví :cert: :mrgreen:

 
LůcaD  13.05.13 11:11

Lilia81 ahojky nejsi špatná máma. Já jsem nekojila vůbec. Malej byl nedonošený, ve 14 dnech byl na operaci pravé plíce a moje prsa vůbec nechtěl. Já si odsávala 3,5 měsíce a malej byl od začátku na UM. Mě se asi až po týdnu spustilo MM. Všichni mě uklidňovali, že nebudu jediná kdo nekojí. Chtělo se mi brečet, do toho nervy, že nevíme jestli to náš chlapeček přežije nebo ne, ale byl strašně statečný, všechno dohání. Chodíme cvičit Vojtovu metodu. Je to naše zlatíčko.
Tobě přeji hodně štěstí a užívej si malého. :-)

 
Mall
Povídálka 19 příspěvků 13.05.13 11:11

Milá lili, já jsem sice problémy s mlíčkem neměla, zato se v porodnici nikdo příliš neobtěžoval zasvětit mě do správné techniky kojení. Při prvních problémech jsem vyfasovala kloboučky a ty mi pak zůstaly celých deset měsíců kojení. Bohužel mi kloboučky mnohokrát znepříjemnily život (měla jsem kvůli nim opakované záněty v prsu a několikrát ATB, nehledě na fakt, že když jsem je náhodou zapoměla doma, malej se zkrátka nenabaštil)… Ještě před druhým porodem jsem se skálopevně rozhodla, že se tentokrát nedam. V porodnici jsem prudila, zvonila a vyžadovala kontrolu techniky, vážení a zadařilo se. Pro jistotu jsem sebemenší problém konzultovala s laktační poradkyní. Kojení jsem si nakonec UŽÍVALA rok :-) příště se nedej- máš již své zkušenosti využij je… no a kdyby to přece jen nešlo, tak víš, že na kojení to vůbec nestojí a že i tak můžeš být skvělá máma… :srdce:

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 13.05.13 11:33

To sis užila :? Ale určitě nejsi špatná maminka. Prostě u někoho to jde hladce a u někoho ne. Buď ráda že prdelka i ty jsi v pořádku. A že nekojíš nejsi sama.

 
Nikaja  13.05.13 12:51

Díky, že jsi napsala tento příspěvek. Aspoň člověk vidí, že v tom není sám a spousta žen mám stejný problém.
Mě vůbec nenaběhla laktace a doteď vlastně navím proč. Rodila jsem přirozeně, bez problémů, 7 hodin (na prvorodicku dobrý). Neměla jsem vůbec nic proti bolesti. U porodu byla dula a můj partner. Po porodu 2 hodiny plného bondingu. Prostě všechno bylo správně, ale mlíko se prostě nedostavilo.
Skončila jsem k vůli tomu na psychiatrii. Nejspíš za to může psychika a hormony. Naštěstí jsem narazila ma super doktora který mi řekl, že kojení není všechno. Důležité je, že mám krásné a zdravé dítě. To mi hrozně pomohlo a s tím že nekojím jsem se smířila.

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 13.05.13 12:57

Ahoj všem,
děkuju za reakce všem :) já už jsem v pohodě, smířená, spíš jsem to psala i pro holky, co třeba čekají miminka, že i když se s tím nepočítá, může se stát cokoliv a že pak nejsou samy, kterým se to stane…

jinak malý baští o 106, chutná mu, v 6ti týdnech 4580g a 59cm :-) takže spokojené usmívající se miminko…

 
kaculkadraculka
Ukecaná baba ;) 2388 příspěvků 13.05.13 13:52

Lili, já taky kojila jen 6 týdnů, malý řval jako tur, já unavená, nevyspalá do toho péče o druhého syna, takže nakonec jsem mu dala UM. Nejdřív jsem si připadala jako špatná matka ale pak jsem si přečetla pár diskuzí a ono mateřství není o kojení…
Buď v klidu a užívej si malého, ono to rychle utíká…

 
Eteas
Echt Kelišová 8159 příspěvků 13.05.13 14:12

Dobrá máma není o tom, že kojí, to je jen takový bonus, dobrá máma je láskyplná péče, hraní si, mazlení, učení novým dovednostem, trávení času s nemocným dítkem, zpívání, vyprávění pohádek, prostě vše kolem něj… taky jsem si tím prošla, mně se kojení nakonec podařilo i díky malé, že se přisála a udržela se, ale taky jsem měla období, kdy to nešlo a v porodnici děs, málem jsem utekla… jsi super máma už jen tím, že ti na něm tolik záleží a věnuješ mu veškerý čas…

 
silvik88  13.05.13 16:03

Všem se prostě nezadari. Ty ses snažila, to je hlavní. Neves hlavu, neznamena to, že jsi špatná, nebo neschopna. Potkat to může každou…

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 13.05.13 17:20

Nekojím a vůbec mi to nevadí, naopak jsem ráda. Já vydržela dokrmovat měsíc a když jsem nic nenakojila a vypil UM pomalu celou dávku, tak jsem na to hodila bobek. A jsem co? A jsem spokojená. Máma si bere prďolku i na noc, můžu jíst co chci, můžu jít kam chci… Upřímně pro mě představa kojení nebylo nic lákavého, ale zkoušela jsem to. Nepovedlo se a fakt si to nevyčítám. Malej je zdravej, spokojenej a já taky. ;)

 
Janinka1983
Kelišová 6056 příspěvků 13.05.13 17:23

Gratuluji ti k tomu, že ses dokázala takhle dobře vyrovnat a smířit s nekojením :kytka: Já jsem se strašnými boji kojila 2 a půl měsíce a do teď malé odsávám MM. Být to na mě, tak s tím dávno seknu, protože mě to strašně nebaví a psychicky vyčerpává, ale nedokážu se na to jen tak vykašlat, když mlíko mám, jen malá nechce pít z prsu :( Mám strach, že by mě všichni odsoudili, že kvůli mé pohodlnosti dávám malé UM, každý mi ještě říká, jen jí dávej svoje mlíčko, když máš, to je moc dobře, že to jde, ale nikdo už nekouká na moje pocity, nikdo nevidí, jak mě to ubíjí, dělám to přece pro malou. Vysvobodilo by mě, kdyby mi najednou mlíko „došlo“, ale to se nestane. Takže odpočítávám dny do půl roku malé, snad to zvládnu, ještě jich máme před sebou 59.
A jinak v šestinedělí jsem dost často přemýšlela nad tím, že svého manžela zabiju a nejspíš mě ani neodsoudí, protože by to bylo díky poporodní depresi :mrgreen:

Příspěvek upraven 13.05.13 v 18:34

 
novo123  13.05.13 18:03

Na moje poměry jsi udělat tak 5× víc, než bylo nutné, aby jsi kojila - já to vzdala při mnohem menších problémech, kojila jsem jen v šestinedělí - plně asi ta měsíc a pak nějak tak, jak to popisuješ ty (v mnohem slabším provedení) asi dva týdny a měla jsem deprese jako blázen, normální mešuge - úplně jsem čekala, že mě odvezou do blázince, zastaví laktaci a nasadí antidepresiva - tak jsem z posledních sil rozhodla, že s kojením končím a během dvou dnů se mi neskutečně psychicky ulevilo :palec: u druhého porodu už jsem se o kojení pokoušela jen dva dny a ve skutečnosti jsem věděla, že kojit nebudu vůbec :mrgreen: kupodivu, deprese vůbec nepřišla 8o netrap se, to není žádná ostuda, to je jen masáž laktačních přívrženců, co nám tvrdí, že kdo nekojí, ani není matka - já matka jsem a hrdě říkám, že nekojím :jazyk: jinak kamarádka s kojením bojovala podobně a nenechala toho, jen mi pak mezi náma dvěma řekla, že to dělá jen pro peníze, že kdyby měli na sunar, tak už ho dávno koupila, dokonce měla spočítáno, kolik by to vyšlo a kolik jí na to z rodinného rozpočtu chybí (prostě nejsou moc při penězích).

 
Bjedrunka
Závislačka 4262 příspěvků 13.05.13 19:29

Moc pěkně jsi to napsala :hug: Náš malý sice saje pěkně, ale zase hodně pláče… A přesně jak píšeš, přichází chvíle, kdy brečím a říkám si, že by bylo lepší, kdybych tady nebyla, kdyby manžel našel malému lepší mámu. Moc se těším, až se to všechno spraví a budu šťastná máma.

 
Margery
Závislačka 3909 příspěvků 13.05.13 19:31

Moje šestinedělí vypadalo podobně, jen než mi dorazila odsávačka, tak jsem o mléko přišla :|

 
veverušák  13.05.13 19:41

Jste dobrá máma. Já jsem první nedonošenou dceru kojila dva celé roky. Druhou vůbec, můj zdravotní stav ani léky to nedovolily. V nemocnici mi byla zastavena lékaři laktace, jak jsem z toho byla špatná, že tu druhou šidím. Nyní mohu říci, že holky byly nemocné tak stejně, krmení z lahvičky jsem si užívala, držela jsem dítě v náručí a má to i výhody. Můžu si jí večer posedět-jednou za čas, dítě může nakrmit někdo jiný. Mám kamarádky, které nemohly kojit a děti jim také vyrostly. Znám i takové, které to nebavilo a skončily s kojením. Maminka dává dítěti přeci mnohem víc, než svoje mléko a když to nejde, jsou náhradní mléka ve vysoké kvalitě. přeji hodně štěstí a úsměv na tváři Vaší i vašeho dítěte.

 
eset.t
Povídálka 38 příspěvků 13.05.13 19:44

Jéé to mi připomíná mě :D Já totiž neměla po porodu ani mlezivo. Malá mi první noc proplakala hlady, pak už taky začala rychle ubírat na váze, tak jsem přikrmovala. Naštěstí se mi po 3 dnech udělalo dost mléka, ale nechtěla se pořádně přisát. Musela jsem odsávat, aby si ode mne aspoň trochu ucucla. Když jsem jela domů, měla jsem hrůzu co mě čeká. Přítele jsem poslala pro kloboučky, odsávačku, ale nakonec to vyřešil dudlík :D Od té chvíle sála jak divá. Bohužel jsem kojila jen asi 3 měsíce, jelikož jsem dostala zánět a mlíčko se mi začalo ztrácet :(Přeji pevné nervy a spoustu síly :)

 
Alusina
Nováček 8 příspěvků 13.05.13 19:53
Kojení

Milá Lili já měla také neplánovaného císaře a protože měl malej když se narodil nizký hyperglycerin ( nevím co to znamená ) byl od prvního dne na UM, když jsem ho pak druhý den chtěla začít kojit tak se nechtěl přisát a byl línej tahat, takhle to šlo celých 5 dní v nemocnici, pokaždé když jsem ho chtěla nakojit přišla sestra a radila mi ( každá sestra tvrdila něco jiného) pak jsem přišla domů a začala odsávat páč malej měl totální hysteráky když jsem ho dávala k prsu. Odsávala jsem tak týden pak jsem o mlíko přišla ( nebo se ani pořádně nezačalo dělat) a musím říci že nikdo v mém okolí ani paní doktorka netvrdili že je to špatně. Bohužel jsem spadla do skupiny nekojících mamin a nijak mi to neva. Malej krásně roste ( ve 2. měsících váží skoro 5500g a měří 60cm) a hlavní věc je ZDRAVEJ. Takže ty vůbec nejsi špatná matka naopak jsi skvělá že jsi to vydržela, já na to nervy neměla. Hlavně Vám přeji hodně zdravíčka a neboj u druhého mimča se to určo povede ;)

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.05.13 20:07

@NoeBi Mela jsem to hodne podobne. Mala se mi taky narodila ve 34tt, na kojeni nemela silu ani chut. Porad spala, nechtela se probudit a nemela dostatecne vyvinuty saci reflex jako donosenci. Trapila jsem se jako pes, odsavala nutila ji stipanim do tvari a nic, cela zhroucena jsem jela z porodky s diagnozou napul kojeneho ditete. Doma to bylo sileny, nakonec jsem dekovala chemikum za vynalez umeleho mleka. Ale nezapomenu na to, jak to, ze nekojim bralo okoli. Kazdej mel plnou pusu reci a rad, jak to nesmim vzdat a ze je to pro dite to nej (spec. pak matky v mem okoli, ktere mely podobne stare deti a doted je pysne koji), teprve pote, co jsem rekla, kdy se mi mala narodila a jak to bylo, tak prestaly byt chytre jako radio. Ono se lehce odsoudi, ale kdo ty boje nezazil, tak proste nevi, nemuze..

 
Verča-K
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 13.05.13 20:29

Tak tohle je moje sestinedeli, jsem rada ze v tom nejsem sama…vsichni rikali ze porod je tezkej, ale ze sestinedeli muze byt tezsi, to uz nikde nenapisi :-)

 
Ninocka.1  13.05.13 20:41

Dekuji za denicek :)

Me jako matku, co se nerozkojila, nejvic stvala ta propaganda kolem kojeni - „matky, co koji, maji chytrejsi deti“. Sleva na UM az od druheho stupne - podporujeme kojeni :cert: Myslim si, ze vetsina zen, ktere nekoji, se tak nerozhodla, proste to z nejakeho duvodu neslo.

 
monuline
Kelišová 6054 příspěvků 13.05.13 20:45

@Verča-K no moje řeč :pankac:
Lili, hele, to jsem netušila, žes 6ti nedělí měla tak strašně podobné tomu mému.. :hug: je mi to líto a věř, že ti tak strašně rozumím, ale koukni na nás.. :* :srdce: :hug:

 
aknit
Kecalka 144 příspěvků 13.05.13 22:57

Tak já sice byla v porodnici za hvězdu. Malá přibírala krásně, ale během pár týdnů už mi v poradně doktorka několikrát řekla, že malá málo přibírá, že asi budu muset dávat i umělé mléko. Já se z toho taky hroutila. Dnes si s odstupem ťukám na čelo. Sice už asi druhé dítě mít nebudu, ale kdyby se stal zázrak a zadařilo se, tak s takovou věcí jako je přikrmování umělým mlékem si dělat hlavu nebudu. Samozřejmě něco jiného je, když se to stane hned po porodu. Tak to ty hormony opravdu dělaj mamině v hlavě guláš.

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30585 příspěvků 14.05.13 01:58

Já měla první měsíc úplně stejný, ale u mě to nakonec dopadlo dobře, rozkojila jsem se až tak, že jsem měla mlíka až moc

 
baja85
Povídálka 21 příspěvků 14.05.13 09:30

Jj něco podobného jsem taky měla :roll:.Byla jsem pyšná na to že malý v porodnici přibýval na váze v 6tt dr. chválila, že mám dostatek mléka a já šťastná jako blecha, že patřím mezi maminy, které plně kojí :potlesk:. jenže malý mi přes den vůbec nespal a v noci snad jen pár hodin a já vytřepaná, ubrečená no hrůza :cert: jenže nastala krize malý plakal večer u prsu a já panika co se děje??? Tak jsme zkusili příkrm a malý jako vyměněný spal přes noc krásně i přes den (ale každý bojuj mateřské mléko je nejlepší)tož jsem to obečela :cert: i když do ted kojím ale mléka je nic moc a po kojení stejnak padne příkrm říkám si raději klidné miminko na umělé výživě než vytřepaná matka na mateřské dovolené :D… hlavně umělá výživa není nic špatného. Hold některé maminky nemají dar kojit plně :nevim: a kdysi???Já vyrostla z umělé výživy :lol: :mrgreen: a nijak mě to nepoznamenalo :mavam:

 
dendulice  14.05.13 11:59

Asi se mi to mluví, když je malá plně kojená, ale ten hysterický pláč z porodnice znám moc dobře. Navíc mě nepotkala ta mateřská láska hned, ale přišel spíš strach jak to zvládnu, abych dala malé vše co potřebuje. My jsme byli na dokrmu UM od prvního dne, díky tomu malá asi tolik neplakala a já byla relativně v pohodě (až na tu šílenou bolest bradavek, kdy jsem se třepala před každým kojením)… třetí den jsem se rozkojila a bylo to OK, ale když jsem brečela, že se to mlíko nikdy nespustí tak mi sama sestra řekla, že teď je UM na takové úrovni, že se nemám strestovat, když to nepůjde tak to nepůjde… Znám spousty mamek, které kojit nemohly a nikdy jsem nepoznala menší lásku mezi dítětem a mamkou… takže proč stresovat sebe i miminko, když v dnešní době jsou tak kvalitní UM.

 
Lucík 25
Závislačka 4783 příspěvků 14.05.13 12:03

Mě se mlíko nespustilo vůbec, prý to bylo těžkým porodem…dodatečnou narkozou a trasfuzema a navíc se malej nechtěl vůbec přisát. Zkoušela jsem to 14dní po porodu a za celou dobu asi 10 kapiček mleziva a mlíko nikde. Takže prcek je na sunaru..já si to obrečela, ale je spokojenej, tak už sem se s tím smířila :hug: :hug: :hug: A určitě proto nejsme o nic horší mámy :hug:

 
Cupinka  14.05.13 14:26

Jéééééé, můj deníček :pankac: :pankac: :pankac: Přesně- kolotoč..měla jsem pocit, že život je jen o mlíce, nosila jsem vytahanou noční košili…při otázkách kamarádek.." Jak si užívám mateřství?" jsem chtěla vraždit!!!

S odstupem skoro 4 let/ mám zdravou holčičku, imunitu má stejnou jako všechny kojené děti, ne-li lepší!/ musím říct JÁ NÁNA BLBÁ…asi za to mohly hormony a taky všechny ty kecy o tom, jak…„maminky kojte, kojte kojte a kdo nekojí je nepřítel!!!“

:srdce :srdce: :srdce: :

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 14.05.13 17:55

@Lucík 25 - to mě zaujalo, tobě řekli, že to může být transfuzí? já ji měla taky, naládovali do mě na sále tolik léků, protože jsem jim tam kolabovala s tlakem a s otevřeným břichem zvracela, že se asi pojišťovna pěkně prohla + holt ta krev a plazma… taky jsem si pár dní přišla jako nesvá, byla bílá jako stěna…

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 15.05.13 07:31

Udelala si pro maleho maximum, stejne si vydrzela dlouho odsavat :kytka:,ted je maly spokojeny a ty si v klidu. Sebiček ma tu nejhodnejši a nejužasnejši maminku :hug: :hug: :srdce:

 
Dandulkaa
Ukecaná baba ;) 2347 příspěvků 15.05.13 09:27

Lili ty si skvělá mamina! Udělala si pro Sebíčka maximum a rozhodně se za to neodsuzuj. :hug: To já to kdysi vzdala skoro hned po tom týdnu horeček, kdy byla na umělém a pak se už nechtěla přisát. Mléko sem měla, ale nesnažila sem se tak dostatečně jako ty! :hug:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama