Těhotenské testy

Těhotenství
  • 04.08.04

Jsou situace, kdy se každá chce dozvědět, zda v jejím těle právě vznikl nový život. Ať již je to žena, která si přeje narození potomka, nebo naopak dívka, která si po vášnivém románku není jista, zda se nestane matkou v době, kdy na to ještě není připravena.

Již v prvních týdnech těhotenství se objevují v těle ženy příznaky, které jsou pro toto těhotenství typické. Dochází k vynechání menstruace, případně je krvácení slabší, spíše jde o špinění. Časté jsou ranní nevolnosti a zvracení, zažívací potíže a změny nálad. To je jen malý výčet příznaků, ze kterých je možné usuzovat na rané těhotenství. Jedná se však o nespecifické příznaky, které mohou mít i jinou příčinu. Větší jistotu nám může poskytnout těhotenský test.

Těhotenské testy jsou určeny k rychlému a specifickému zjištění raného těhotenství. Jsou založeny na imunodiagnostitické detekci lidského choriogonadotropinu (hCG) v moči. Lékař pak může nechat po odběru krve nechat stanovit jeho hladinu laboratorně v séru, což je ještě přesnější metoda.

Hormon hCG (zvaný též placentární hormon) je glykoprotein, produkovaný lidským zárodkem ve fázi blastocysty ještě před doputováním do dělohy. Působí jako luteinizační hormon a zvyšuje ve žlutém tělísku syntézu a sekreci progesteronu. Proto vynechává menstruace, což je prvním vnějším příznakem začínajícího těhotenství. Po uhnízdění zárodku v děloze (6-8 dní po oplození) produkce hCG prudce vzrůstá (každé 2 dny na dvojnásobek) a dosahuje maxima v 8.- 10. týdnu těhotenství, kdy produkci progesteronu přejímá již vytvořená placenta. Koncentrace hCG se uvádí v mezinárodních jednotkách na 1ml (IU/ml).

Hladina hCG v séru a stejně tak v moči se pohybuje od 10-30 IU/ml ve 2. týdnu těhotenství a roste až na hodnoty 250.000 až 300.000 IU/ml. Proto bylo stanovení hCG zvoleno jako optimální vysoce citlivá metoda kontroly těhotenství. Podle mezinárodních doporučení (WHO 3.IS 75/537) je jako limit pro spolehlivé zjištění počínajícího těhotenství stanovena hodnota 25 IU/ml, které je dosahováno 7-10 dní po koncepci.

Citlivost metody je tím vyšší, čím nižší množství hCG dokáže diagnostický produkt zjistit; řečeno jinými slovy, čím nižší koncentraci hormonu hCG dokáže test spolehlivě detekovat, tím dříve zjistíme skutečný stav věcí. Poměrně často dochází mezi laickou veřejností k omylu, kdy jsou jako citlivější a spolehlivější označovány těhotenské testy s hodnotou 50 mIU/ml, protože ,,?50 je více než 25, a proto musí být lepší??. Včasnost zjištění těhotenství bývá obvykle z pohledu uživatelek velmi významná, proto je nutno volit těhotenské testy s co nejvyšší citlivostí, tzn. s co nejnižší hodnotou detekovatelného hCG. Odborné vysvětlení a osvěta je v této oblasti jedním z nezastupitelných úkolů lékárníka. Druhou hodnotou, která charakterizuje kvalitu těhotenských testů je spolehlivost metody, udávající % možností selhání testu či falešné pozitivity.

Aby test plnil spolehlivě svou funkci, je třeba držet při jeho provádění několika zá:,–(. V prvé řadě je nutné, aby uživatelka věděla, že těhotenství nelze zjistit hned druhý den po nechráněném pohlavním styku. Těhotenství vzniká uhnízděním blastocysty v děložní sliznici asi 6 až 7 dní po oplodnění vajíčka. Dostatečných koncentrací pro zjištění hladiny hCG v moči je dosahováno zhruba v době, kdy je očekávána menstruace. Dřívější provádění testu nemá smysl, jinak by test vyšel nejspíše negativní i v případě, že žena právě otěhotněla. V případě pochybností nad negativním výsledkem testu doporučíme jeho zopakování o několik dní později. Nejvyšších koncentrací hCG v moči je dosahováno ráno, proto zejména v raných fázích těhotenství je doporučováno provádět test s první ranní močí a několik hodin před testem omezit příjem tekutin.

SHRNUTÍ ZÁSAD PROVÁDĚNÍ TĚHOTENSKÝCH TESTŮ ? testovat nejdříve v době očekávané menstruace ? použít co nejcitlivější test ? testovat nejlépe z ranní moči

Použitá literatura:Macků F., Macků J.: Průvodce těhotenstvím a porodem. Grada, Avicenum, Praha 1998

Váš příspěvek
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.08.04 03:30

Několikrát jsem tady narazila na opačný problém: běžný test zakoupený za pár peníz v lékárně (tj test citlivý na 50mIU/ml či více) ukázal pozitivitu po delším čase nebo byla druhá čárka slaboulinká. Zajímal by mě článek o tomto momentu. Např. o tom, že když HCG je změřitelné, tak i v tomhle případě je těhotenství jisté. A pak například článek o tom, že i když dojde k oplodnění (a zvýšení HCG), tak dokud vajíčko není zcela zahnízděné, tak může dojít i třeba k nepozorovaným potratům, lékaři pro tento vcelku běžný jev mají určitě své názvosloví.
Prosila bych tedy o odborný článek o případech, kdy těhotenský test průkazně (zcela podle návodu) nebo neprůkazně (
později nebo málo zřetelně) stanoví těhotenství např. 10 dní po styku. Následuje lehké zpoždění menzesu a např. po týdnu menzes silnější než obvykle. Jako laik se domnívám, že se jedná o nedokonalé zahnízdění oplodněného vajíčka. Prosím, vysvětlete odborně.
Je pravda, že jakékoli dvě čárky (objevující se až např. po hodině i víc, nebo včas ale mnohem slaběji) jsou vlastně platné pro určení, zda došlo k oplodnění?
 Romana

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 07.08.04 20:39

Ahoj Romano,
na toto téma jsem našla zajímavý článek na Babetko.sk (odkaz na hlavní straně vpravo někde doleji), tam se mimo jiné i vysvětluje falešně negativní výsledek (mimochodem to byl i můj případ :-)) a další zajímavý věci.
Ahoj Katka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.08.04 14:30

Měla jsem stejný problém - M vynechala, nakoupila jsem testy a byly pozitivní ale nejdříve po 45ti minutách až hodině. S tím, že kontrolní proužek byl zřetelně fialový, druhá čárka sotva vditelná (ale byla tam!). Testů jsem v jednom týdnu udělal hned několik, ale pak se M dostavila, což mně docela vyplašilo. Byla jsem u doktorky, na ultrazvuku a podle toho tam nic není ani nebylo. Doktorka mi řekla, že tyto testy nejsou absolutně věrohodné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.04 10:45

Narazila jsem na totéž. Menstruace vynechala a já jsem si udělala během týdne hned několik testů. U některých po cca 10 minutách vyšly 2 slabé čárky. Zašla jsem tedy k lékaři - ten těhotenství vyloučil po ultrazvuku. Dal mi injekci a já čekala na menstruaci, když ani ta po 10 dnech nepřicházela udělala jsem si test znovu. Opět se po delší době objevila slbá druhá čárka. Šla jsem tedy opět k lékaři a po krevních testech se těhotenství nepotvrdilo a menstruace přišla asi do 2 dnů. Po těchto zkušenostech hodně pochybuji o věrohodnosti tes­tů.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.04 08:22

Já mám i s těmi nejlevnějšími testy jen dobré zkušenosti. Použila jsem jich již několik a vždy byby pravdivé. Nikdy se mi nezobrazil žádný proužek ani slabě, pokud jsem těhotná nebyla a když byl test pozitivní, byly proužky výrazné už během prvních pár minut…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.04 09:55

Ahojte,
ja som si zakýpila 24hod test v lekárni (vyšiel ma do 200,–Kč) a hned na druhý den som si ho spravila. Ešte len som nakvapkala pipteou na doštičku, tak behom pár seúnd sa mi začal robit druhý modrý prúžok a pritom výsledok sa má dostavit do cca 10min.! Takže som s radostou odišla do izby, kde ležal drahý a netrpezlivo čakal na výsledok.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.04 13:06

Ahojky, já jsem si koupila běžný test v lékárně a po malé chvilce se mi ukázali 2výrazné proužky. Teď už jen čekám na potvrzení od lékaře a doufám že mi ekne dobrou zprávu. M jsem nedostala 11dní tak snad to vyjde.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.05 12:53

Můžete mi někdo poradit nějaké spolehlivé těhotenské testy?

Angel
Nováček 2 příspěvky 01.02.05 10:06

Já mám taky dobré zkušenosti s těh. testy, nikdy mi neukázali to, co by nebyla pravda, i když se přiznám, že teď naposledy jsme koupily test dražší, tedy i citlivější a vyšel pozitivní hned, na druhý den jsme pelášili k doktorovi, ten těhotenství potvrdil a teď už jen čekáme až naše mimi v bříšku vyroste a v září vyjukne na svět :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 14:03

Mě by tedy zajímalo,zda pokud je tedy hladina 25 HCG již 7-10 po koncepci a já přesně vím ,kdy mám ovulaci,protože patřím k těm ženám,které pří ní mají velké bolesti,zda bych mohla udělat těh.test ještě před vynecháním menstruace,te­oreticky je to možné nebo ne?Děkuji za případné odpovědi

zrzek14
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.12 21:40

Dobrý den,
nevím co si mám myslet poslední menstruace mi trvala jen 2 dny přitom normálně ji mývám tak 5 ale nejak jsem tomu nepřikládala význam. Po rozchodu z partnerem jsem se chtela ujistit že nejsem těhotná tak jsem si koupila mamatest a dva testy za sebou mi vysly pozitivní ale po dvou dnech sem si udělala třetí a vyšel negativní tak ted váhám a nevím kterému z výsledků mám věřit .Je možné aby dva testy za sebou selhaly???

panibobina
Kecalka 165 příspěvků 12.07.12 22:50

Ahojky, no já být tebou tak počkám do další menzes :P a pokud jí nedostaneš, tak bych si udělala další test a potom zašla k doktorovi, já si teda dělala jen jeden test a pak šla hned po objevení // k mudr.ale to jsem měla už asi měsíc zpoždění, tak to bylo jasný :D jinak pokud to dítě chceš, teda jestli jsi těhu, tak přeji jen a jen štěstí a zdraví miminko :srdce:

kajineckanalikova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.12 22:12

Ahojky mam takovej dotaz..pred 4tydny sem mela pohlavni styk bez ochrany. mezitim po 3tydech jsem mela mensteuaci ale jen sem spinila necele4dny.pred mensteuaci tyden jsem mela zase pihlavni st k bez ochrany.dnes je to 2den po mensteuaci a ja sidelala test. vysel pozitivni…tet nevim jestli jsem ve 2tydnu a nakem dnu nebo vprvnim mesici:-(mate nakej nazor nato?? :,(

Vložit nový komentář