Ultrazvuk ? oko do vašeho bříška

Těhotenství
  • emimino
  • 09.12.02

Mít možnost podívat se na vlastní miminko ještě před narozením neměla řada našich maminek. Za jednu generaci se však technika vývoje v této oblasti natolik zdokonalila, že dvojrozměrný pohled je v současné době nahrazován pohledem trojrozměrným, takže i laik pozná, co vlastně je ultrazvukem právě snímáno.

V době těhotenství si ultrazvuk vydobyl již pevné místo a lékaři si neonatální péči bez něj nedokáží vůbec představit.

Jeho nezanedbatelná úloha nastupuje ještě před samotným početím. Zejména u párů, které mají problémy s početím se pomocí ultrazvuku sleduje schopnost ženy ovulovat. Během celého menstruačního cyklu je sledován pomocí ultrazvuku vývoj a růst vajíček, jejich počet a podle rychlosti růstu je pak odhadována či vyvolána ovulace, popřípadě dojde k odběru vajíček k oplodnění mimo tělo matky.

Již v době, kdy měla žena menstruovat lze ultrazvukem zjistit, zda došlo k uchycení vajíčka a vývoji plodového vaku. Pro samotné potvrzení těhotenství se však čeká do doby okolo 7. týdne od počátku poslední menstruace, kdy vývoj plodu pokročil již natolik, že je patrné tlukoucí srdíčko ? to je také indikací pro životaschopné těhotenství.

Během těhotenství, pokud je zcela v normě se provádí minimálně 3-4 vyšetření ultrazvukem.
1. vyšetření ? potvrzení těhotenství, určení stáří plodu podle jeho velikosti a velikosti hlavičky a stehenní kosti (mezi 7 ? 11. týdnem)
2. vyšetření - sledování vývojových vad ? sledování růstu plodu, zjištění stavu a vývoje vnitřních a vnějších orgánů ? končetiny, hlavička, páteř atd. Sledování rizika rozštěpových vad
3. vyšetření ? sledování stavu srdíčka (19. ? 22. týden), stáří plodu, možné určení pohlaví plodu
4. vyšetření ? poloha plodu, množství plodové vody, stáří plodu (30. ? 33. týden)

První vyšetření je prováděno přes pochvu, další pak již přes bříško. Dle uvážení gynekologa je možné množství vyšetření zvýšit, ti kteří ultrazvuk vlastní, pak provádějí vyšetření při každé poradně.

Ultrazvukové vyšetření by se mělo navíc provést při krvácení, při pádu těhotné, při jakémkoliv podezření či riziku, že mohlo dojít k ohrožení těhotenství

Ultrazvuk se používá také při ka6d0m zákroku v době těhotenství ? odběr plodové vody, krevní transfúze plodu atd.

Žádná z vědeckých studií neprokázala, že ultrazvukové vyšetření má vliv na těhotnou či plod.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek