Zápis do školky

Rodičovství

Narodilo se miminko a než se člověk nadál, rodičovská dovolená bude končit a nastala potřeba potomka někam umístit. Nevím, jak v jiných městech, ale v Brně je to problém. A dost velký. Počet dětí o dost převyšuje počet volných míst v mateřských školkách. Konkrétně v naší městské části Řečkovice je 108 volných míst v pěti školkách, do kterých se hlásí 245 dětí. Tudíž je menší, než poloviční naděje, že dítě vezmou.

Zápis do MŠ probíhá, až na Brno střed, celkem snadno – vytisknete si přihlášku ze stránek www.zapisdoms.brno.cz, necháte potvrdit u dětského lékaře (přihlášek si vytisknete tolik, do kolika školek chcete podat, potvrzení stojí 50 Kč za přihlášku) a v určené dny odnesete osobně do školky. Dny sběru přihlášek asi určil magistrát, ale hodiny si stanovila každá školka patrně sama. Rozhodla jsem se dát přihlášky jen do nejbližších zařízení – jednak proto, že syn nemá na přijetí naději a je to jen ztráta času, ale co kdyby? A za druhé, abychom ho v případě přijetí nemuseli vodit nikam daleko.

Naše cesta po řečkovických školkách začala v 9,00 na Měřičkové ulici. Už v 9,15 stála fronta rodičů s dětmi, jakoby se tam dávalo něco zadarmo. Při čekání vedli rodiče dost zoufalé řeči o tom, jak se do školky nedostanou ani pomalu pětileté děti, natož malé tříleté. Naštěstí šel sběr přihlášek celkem rychle. Ředitelka jen zkontrolovala údaje, podpisy rodičů a trvalé bydliště, dítě dostalo papírové zvířátko na špejli a bylo to.

Další zastávka byla ve školce na Škrétové. Sem se nahlásilo zatím 89 dětí, berou jen 13. Fronta nebyla žádná, ředitelka byla moc hodná a dala nám letáček.

V poslední státní školce, kam jsem šla podat přihlášku, také nebyla fronta – možná proto, že výběr začal až odpoledne, kdy bylo dost rodičů už unaveno dopoledním pobíháním. Ředitelka této školky mi sdělila dost pesimisticky, že dítě, kterému v den nástupu do školky nejsou ještě tři roky, nemá prakticky žádnou šanci na přijetí. Když jsem se ptala, jestli bude příští rok šance větší, odpověděla, že záleží, kolik se přihlásí příští rok dětí. Nevypadá, že by za rok byla nějaká nouze o děti.
Cestou domů jsme se stavili ještě v soukromé školce Pampeliška. Je to miniškolka pro málo malých dětí, tedy i dvouletých. Ovšem za nemalý poplatek. I tak to pro nás bude jediné možné řešení. Rozhodování, jestli zůstat další rok doma úplně zadarmo, nebo dát víc než polovinu svého platu za školku, není snadné. Ale musíme si pospíšit dřív, než budou obsazené i ty soukromé školky.

Hodnotilo 14 lidí. Score 2.6.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Taara69
Ukecaná baba ;) 1390 příspěvků 1 inzerát 09.03.13 07:20

Moc pěkné a výstižné. Za rok mě čeká to samé a evidentně se stejným výsledkem. U nás navíc zřejmě upřednostňují děti matek na mateřské dovolené, které berou děti domů po obědě (stačí okolo oběda projít kolem školek). Následující rok pak vezmou ony mladší sourozence, s kterými byla matka doposud doma a můj jedináček bude mít zřejmě smůlu. Už se smiřuji s vyhlídkou, že budu následující 3 roky vydělávat pouze na hypotéku, leasing a soukromou školku a doufám, že nezruší ten předpis, že alespoň předškoláka vzít do státní školky musí.

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 09.03.13 07:32

@Asteria
Celkem dobře si vystihla dost aktuální téma. To že je málo školek a hodně dětí se sice všeobecně ví, ale nic se s tím nedělá. Návrhy na novely o nových mateřských zařízeních, která by nebyla tak finančně náročná jako soukromé školky, leží na stolech úředníků bez povšimnutí a asi tam ještě dlouho ležet budou. Přála bych ti, aby se podařilo tvé dítko umístit do státní školky, ale pokud to nevyjde a bude muset do té soukromé, tak věř že to je investice, které jednou nebudeš litovat. Vždyť je to pro tvé dítě :) Měj se krásně :mavam:

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 9 inzerátů 09.03.13 08:31

Hezký deníček a výstižný. :potlesk:
Taky jsme absolvovali běh po školkách v Brně v naší čtvrti. My jsme stihli za dopoledne 4. :lol: Ale vím, že v našem případě je šance mizivá, ale co kdyby náhodou se to štěstí unavilo a sedlo… :mrgreen:

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 09.03.13 08:43

Přesně to chápu. Letos jsem šla kolem školky s cedulí o příhalšování a říkala jsem si hurá, letos máme volno, zase za rok :) My Adama přihlašovaliv březnu, v črvnu mu měly být 3 roky a nevzali ho. Čekala jsem druhé dítko (3 kamarádkám s mladšími dětmi a z toho 2 těhotným je vzali…No, co nadělám). Další rok ho vzali, hurá! Když ho poprvé nevzali, jedna maminka mi poradila, ať zkusím Dům dětí. Je při něm klub předškolních děti. A tam ho vzali. Sice jen na 3 dopoledne v týdnu na 3 hodiny, mě to spíš ztížilo den, ale on tam byl spokojený a hodně se naučil. A ještě jsme zjistili, že tam pořádají tvořivé dílničky, za minimální poplatek, děti si vyrábí a pak jdou do herničky a bývá z toho krásné odpoledne. Tak zkuste Dům dětí, určitě v okolí něco bude. Držím palce.

 
Taara69
Ukecaná baba ;) 1390 příspěvků 1 inzerát 09.03.13 09:03

@zzuzzinda - to je určitě prima záležitost, ale myslím si, že tyto aktivity by právě měly sloužit pro děti, jejichž matky jsou doma-pokud musí žena na 6-8 hodin do práce 5× týdně, tak to bohužel situaci nevyřeší.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 09:46

@Taara69 : nesouhlasim. Tyhle aktivity by meli slouzit pro vsechny at je ci neni matka v praci ;).

Vzhledem k tomu ze skolka neni hlidaci zarizeni ale vzdelavaci zarizeni tak problem ze nektere matky jsou doma z druhym atd je dost mimo.
Nemyslim si ze tech mist je malo samozrejme nekde je to zasekane a je tam problem co vim tak Bystrc, Lišeń ale jinak nikde jinde ten problem neni. Nebo minimalni dle seznamu co byli vyveseny z lonska. Loni jsme zkousela davat prihlasku na Brne stredu a nebyla prijeta. Nicmene kdybych se zbalila vzala x prihlasek tak v nejakych skolkach jsme uspeli.Mala mela tedkom v lednu 4. A jinak problem nevidim vzhledem k tomu ze kamaradce normalne chodi od zari 3lete dite ktere melo 3 v breznu takze ted uz vlastne 4. A jinak opravdu nechapu na co si stezujete dle kriterii. http://zapisdoms.brno.cz/kriteria-rizeni .Diskriminace v tom zadnou nevidim a podminky mi prijdou fer.
Ono je sice pocet prijatych prihlasek ale kdyz pominu fakt ze kazde druhe dite nedovrsi 3 roky v den nastupu tak mi prijdou ty sance vysoke. ;).

 
Taara69
Ukecaná baba ;) 1390 příspěvků 1 inzerát 09.03.13 09:56

@kattkka - samozřejmě, že by měli sloužit všem - argument, že školka je vzdělávací zařízení a nikoliv hlídací je známý - pak se ale radnice nemůže divit, že ve městě stoupá nezaměstnanost, protože zaplatit z platu prodavačky či referentky soukromou školku v ceně 13 000,– Kč (u nás je pouze jedna s touto sazbou) je dost nepředstavitelné - ale je pravda, že v současné době toto nikoho nezajímá

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 10:05

@Taara69 : tohle neni argument tak to opravdu ale je. ;)

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 10:07

@kattkka Souhlasím s tím, že školka je vzdělávací zařízení. Jen bych chtěla podotknout, že problém se školkou má celé Brno. Např. zmiňovaný Bystrc má podaných 426 přihlášek, volných míst je však jen 150. Ano, pravděpodobně jsou to hodně duplicitní přihlášky, nicméně i tak je to obrovský přetlak. Více čísel je k vidění zde.
http://zapisdoms.brno.cz/mestske-casti
Navíc, pokud bydlím např. ve zmiňovaných Řečkovicích, tak ztratím body pouze za to, že přihlásím dítě někam na okraj Brna. Takže mě předběhnou i mladší děti. Obtížnou logistiku neberu v potaz.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 10:18

@batist : problem jsou jak ty duciplicitni nicmene sance ze se dostane 3lete dite je velka a dobre je ze rodic se rozhoduje hned ne az v zari a do te doby blokuje misto. Skoda ze uz tam nejsou lonske vysledky ale zase takove drama to nebylo ale porad je to otom ze nadava spousta mamin 2 letych deti. A i kdyz zakon mluvi tak ze do skolky muze 2 lete tak kolik deti ve 2 letech v dnesni dobe je bez plin i na odpoledni spani atd je toho vic.Neni to jenom o tomhle. Takze nadavat ano ale az za rok. Mimochodem dite ktere bude mit 6 let napriklad v listopadu tak taky nejde do skoly ten rok ( z vetsi casti jsou ty deti jeste ve skolce). A jeste jedna vec a tu vidim jako problem proc ma spousta 6 letych deti odklady?? Na tohle by se melo doslapnout ale opravdu doslapnout. A pak budou mista i treba pro ty 3lete deti v listopadu.

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 10:25

@kattkka Ano, vím, že čísla jsou zkreslená, ale jak říkám. Vybrat si školku na okraji Brna tam, kde človek nemá bydliště, znamená 40 bodů dolů. A to je hodně. Tím pádem se stejně člověk řídit tím, že někde je více míst vlastně nemůže.
Nevím, zda neoprávněně nadává spousta matek dvouletých dětí, spíš to vidím tak, že dítě má 2 roky nyní, v září (či do konce roku) bude mít roky 3 a matka musí zpět do práce. To je pak samozřejmě problém
Hlavní problém vidím v neochotě zřídit dočasně větší počet míst, která se budou později zase rušit, až tento populační výbuch trochu přejde. Ono pokud je matka např. samoživitelka, tak to opravdu asi není žádný med, i když má dítě 3 roky až na konci září.
S odkladem školní docházky problém nemám, vidím to jako věc, která může být potřebná pro děti, které ještě nejsou dostatečně zralé. Svádět na to přeplněné školky se nedá, chyba je pořád hlavně v nepružném systému.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 10:55

@batist : a kolik takovych deti opravdu je?? Dve z deseti?? Ten zbytek tam opravdu je uplne zbytecne. Jestlize skolka ma 20 predskolaku a 10 jich tam zustane tak to je docela problem. Takze kdyz to poscitas tak je chyba nekde jinde.
Matka musi tenhle problem ale proc ho neresila uz par let zpet kdy si volila rodicak, vi ze se tam 3 lete dite ktere ma 3 roky v listopadu nedostane protoze nema splnenou podminku mela to resit predtim a ne az ta situace nastava. A za ty 3 roky je tolik variant od kamaradek po nahradni babicky atd. Trosku premyslet dopredu. Bydlime 3 roky za Brnem a muzu ti rict ze po roce bydleni jsme meli nabidky na nahradni babicky minimalne 2. My nevyuzili ale tyhle babicky za to nic nechcou a tak se to da delat i v Brne jestlize vim ze tenhle problem protoze moje dite nebude z nej. pravdepodobnosti plnit podminky.
Ona to neni neochota zridit vic mist jenomze v jedne tride muze byt 26 deti na jednu ucitelku ty ucitelky jsou potreba 2. Nase skolka ma treba vyjimku pro 28 deti na jednu tridu a na druhou taky ale ucitelky jsou v kazde tride dve.Neni to tak jednoduche jak to vypada tak navyste kapacitu. Jedna ucitelka nemuze mit vic jak 26 deti na starost. Takze v okamziku kdy tu kapacitu navysi je potreba ucitelek 3.

 
MarketaJ
Závislačka 4236 příspěvků 09.03.13 10:56

My tady v Prze duplicitní přihlášky dávat nesmíme, pouze do jedný školky. Ela je říjnová, takže šance máme mizivý, já jsem s tím tak nějak smířená. JO a Lucka taky chodila do školky a já byla doma na např. na nemocenský a pak na mateřský, to jí jako měli z tý školky vyhodit, jenom proto že jsem otěhotněla? O druhý jsme se snažili několik let, dvakrát jsem potratila, takže jsem byla vděčná, že se Ela narodila a nějaký černý svědomí, že dávám Lucku do školky jsem teda neměla. Prostě jsem chtěla jít do práce, prostě jsem po čtyřech měsících otěhotněla. Nic není tak černobílý, jak si tu některý myslej.

 
MarketaJ
Závislačka 4236 příspěvků 09.03.13 10:59

Tak s těma odkladama. U nás ve školce je zhruba 45 míst, jenomže do školy z celý školky to je ze čtyř tříd, ca 120 dětí jde pouze 35. Takže si dovedete spočítat, kolik dětí asi tak letos vezmou. Tříleťáky těžko, protože jim tam přijde tak 10 předškoláků a jsem v háji. Takže ty odklady prostě problém jsou a je jich v poslední době strašně moc.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 11:33

@MarketaJ V Brne muzes dat kolik chces.Coz vidim vyhodu jako. ;)

 
Any11
Nadpozemská drbna 29293 příspěvků 09.03.13 12:13

Tak u nas na v prazske mestske casti ani prihlasku ditete, kteremu nejsou do 31.8. tri roky, nevezmou. :zed: A muzu se treba stavet na hlavu.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 13:33

@kattkka Opravdu si myslíte, že je tak jednoduché dát dítěti odklad jen tak z plezíru? Na odklad školní docházky potřebujete vyjádření dvou institucí - lékaře, PPP, důležité jsou podklady ze zápisu do první třídy. Pakliže se do školy dostane dítě školsky nezralé, je zaděláno na skutečný problém, ale není v zájmu nikoho držet děti zbytečně ve školkách. Tak by mě to Vaše „došlápnutí si na to“ docela zajímalo. Nebo máte pro své tvrzení, že jsou děti ve školkách drženy zbytečně, nějaký skutečný argument?

Příspěvek upraven 09.03.13 v 13:41

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 09.03.13 14:05

@Taara69 Ten náš kroužek byl takhle krátký vájimečně. Jinak jsou ty kroužky denně na celé dopoledne. Jinak jsem taky z Prahy a dupilicitní přihlášky být nemají. Nám ve školce postavili 3 nové třídy, tak tam naštěstí místa byla.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 09.03.13 14:07

@hanka.br., ano, Hanko, dát dítěti odklad je dnes velmi jednoduché. Pro svou dceru (v červnu jí bude 6 let) o něj žádat nebudu - ale kdybych chtěla, mohla bych jej mít okamžitě. Doporučení k odkladu se dnes vydávají prakticky na požádání - není to v pořádku, ale je to tak.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 14:11

@BohunkaP Bohunko, chcete říct, že vy byste doporučení lékaře ani poradny předkládat nemusela?

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 09.03.13 14:29

@hanka.br., to bych samozřejmě musela. Ale tato doporučení není těžké získat, vydávají se dnes téměř „na požádání“, zejména dětem narozeným v letních měsících. Psycholožka, která dělala u nás ve školce testy školní zralosti, mi jej sama nabídla (po dvaceti minutách hovoru s mou dcerou - „kdybyste chtěla, napíšeme odklad, přece jen je červnová“)… u zápisu dcera uspěla bez jediného problému, učitelky ve školce tomuto zhodnocení také nechtěly věřit.

Naprosto souhlasím s Katčiným názorem, že odklady se v dnešní době dávají příliš - a ve většině případů zbytečně a neodůvodněně.

Příspěvek upraven 09.03.13 v 14:34

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 14:30

@kattkka Díky za reakci. Nemám v okolí tolik matek se školou povinnými dětmi, takže opravdu neznám přesně problematiku odkladů, nicméně sama vidím na svém synovi, že je oproti ostatním dětem prostě mírně pozadu. Není opožděný, jen je o něco víc „dětský“. I ve školce bude nejspíš ve spoustě činností brzdit ostatní, očekávám, že se to potahne až do školního věku, takže s odkladem u nás počítám.
Mám ale pocit, že si spíš nerozumíme. Já opravdu neřeším problematiku školních odkladů, já jen říkám, že se tímto nedá zdůvodňovat přeplněná kapacita mateřských školek. Ano, souhlasím, plánovat se má dopředu. Nicméně zaměstnavatel je vám povinen držet pracovní místo pouze po dobu 3 let. Takže každá matka, která si chce místo zachovat, si rodičák na 4 roky nevezme (pokud nemá skvělého zaměstnavatele). A já nemluvím o pouhém navýšení prostor, já mluvím o dočasném přijetí pracovních sil atd. Mám mezi známými takové, které jsou vystudované učitelky do mateřských školek a práci nesehnaly, proto dělají v jiném oboru. Problém bude v omezeném časovém úseku, na který je potřeba tato místa zřídit, ale všechno jde. A pokud už tedy viníte ze všeho špatný plán ze strany matek, pak by bylo asi nejrozumnější nerodit v době silných ročníků :-)

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 09.03.13 14:39

Nas nejstarsi nastoupi v zari do skoly a v listopadu mu bude osm. A odklad opravdu nedostal jen tak. Mozna zalezi na miste. ;)

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 14:42

@batist : jenomz ei o to navyseni kdyz das ucitelku navic musis mit schvalene a pak taky dostatecne prostory. Tohle vsechno zase necemu podleha. A jinak az se tvuj malej dostane do kolektivu on to dozene.Mala udelala za toho trictvrte roku strasne pokroky od mluveni basnicky sype jako nic, naucila se pocitat, kdyz uz maluje jde videt co to je pokroky vcetne obrazku lidi az jsem zirala a nemohla uverit ze to opravdu malovala. Takze je mozne ze odklad nebude treba a dozeneto vcetne reci atd.

@hanka.br. : v tomhle souhlasim s Bohunkou.Je to jak pise. At se ti to libi nebo ne. Vidim v okoli. V dnesni dobe neni problem nic. A dle meho tyhle odklady by se meli jeste vice zkoumat nez se dela…

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 14:44

@BohunkaP Nezlobte se, ale nesouhlasím s vámi. Odklady se na požádání zkrátka nevydávají! Pokud Vám paní psycholožka odklad nabídla, důvod k tomu nějaký měla.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 14:47

@kattkka Vy jste snad vystudovaný pedagog a pracujete v oboru, že víte, jak a proč se odklady vydávají?

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 14:55

@kattkka Já to pouze dávala jako příklad, mého syna. On mluví skvěle, zručnost a podobné věci jsou také ok, v kolektivu je hodně, snažíme se to zajistit i bez školky. Jsou tam ale i jiné aspekty, které se posuzují. Patří do skupiny dětí, které budou mít na podzim 4 roky a přesto to vypadá, že se do školky nedostane. Nicméně toto je mimo téma. Ano vím, že vše podléhá různým nařízením a povolením atd. Pracuji ve školství (i když o několik stupňů vyšším, než je mateřské. Existuje možnost kontejnerových školek atd. Pokud má matka plánovat školku a školu ihned kolem narození dítěte, jistě mohou městské části plánovat kapacity školek vzhledem k trendu porodnosti. Není překvapením, že porodnost je velká, všechna tato čísla jsou očekávaná. Problém je v tom, že přednost dostávají projekty, které jsou pro městskou část výnosnější, či výhodnější z mnoha jiných hledisek. Zeptám se jinak. Do základní školy se musí dostat každé dítě příslušného věku a stupně vyspělosti, je to tak? Takže v době, kdy tyto populačně silné ročníky budou nastupovat do základní školy, budou opět chybět kapacity a pedagogové. Bude se to muset řešit, protože školní docházka je povinná. To jen tak pro srovnání.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:00

@hanka.br. : ne ale vidim to v okoli. A mohu ti rict ze i ucitelky, ktere ty deti znamji tak zacinaji byt nastvane. A nezlob se na me.Ale jestlize je ve skolce 35 predskolaku a vic jak pulka dostane odklad tak je neco spatne, ze? Neobhajuj neco co opravdu neni pravda. A Bohunce ten odklad nabidli z duvodu ze dite je cervnove jak jiz zminila. :lol:.Coz je chaby duvod na odklad.
A slysim ve svem okolo DALA JSEM ODKLAD CHCU ABY BYLA JESTE VE SKOLCE DO SKOLY JIT MOHLA ALE CHCU ABY ZUSTALA VE SKOLCE protoze je to pro me jednodussi a to jenom jeden z mala prikladu mohla bych pokracovat.Tak je neco opravdu spatne.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 15:11

@kattkka Vidím, že tahle diskuze je bezpředmětná (předpokládám, že Bohunky dceru jste na školní zralost asi netestovala, viďte?)Pokud byste učila tolik let na prvním stupni jako já, pak byste věděla, že školsky nezralé dítě je ve škole nešťastné a špatný start ve vzdělávání dohání jen velmi těžko. V krajních případech musí být děti vraceny zpět do MŠ, což je pro ně velký stres. Existuje-li náznak školní nezralosti v jakékoli oblasti, pak je jeho setrvání v MŠ nejlepší řešení ať se vám to líbí nebo ne. A opravdu na to nestačí říct JÁ CHCU! Možná, že to tak Vaše kamarádky prezentují, protože pravý důvod, proč dítě do školy nedaly, Vám prostě neřeknou. A protože o tom víc nevíte, jen tady šíříte své dohady a nepravdy.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:11

@batist : jenomze to uz je ted meli by byt problemy ve skolach ale ty jaksi nejsou ze ty uz dle toho co se deje by problemy byt meli ale vzhledem k tomu ze nevim ve kterem roce byla nejvetsi porodnost tak nemohu soudit ale myslim ze rok 2007 vim ze 2009 uz klesala. nejhorsi byli roky predtim takze je nekde chyba. Nektere skoly si berou zpet sve prostory ktere treba pronajmuli soukromym skolam atd ale i tak porad ted problem proste neni pokud to neni nejaka vysnena skola ale tam bude problem vzdycky.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:13

@hanka.br. : nesirim. Mimochodem jsem rocnik 85 babicka ucitelka a odklad mi byl zamitnut ze me nasi nesmi dat o rok pozdeji. Takze ted to funguje ale opacne.Dam rovnou odklad a mam klid. :lol: Doba se meni. A ver mi ze kdyby se delalo vice posudku utehledeti tak spousta rodicu ho neda :lol:

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:14

Ale ty budes obhajovat tedkom sve.

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 15:16

@kattkka Ano, s tim souhlasim. Problém na ZŠ není, protože je školní docházka povinná a musí se s tím něco dělat. Docházka do MŠ povinná není, a proto se s tím nic dělat nemusí a také kvůli pár letům ani nic nedělá. Ono to bohužel s sebou nenese žádné lukrativní zakázky pro magistrát atd. A on tady nikdo nemluví o skvělých výběrových školkách, ale o jakékoli nesoukromé školce, kam by dítě mohl umístit, aby bylo v kolektivu, což je pro jeho socializaci velmi důležité.

 
batist
Kecalka 471 příspěvků 09.03.13 15:18

@kattkka V minulém příspěvku jsem zapomněla podotknout, že v Brně byla nejvyšší porodnost v roce 2008, což ještě školáci nejsou, ale velmi brzy budou.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 15:23

@kattkka Není co obhajovat, jen říkám, jak to je. I když odbornice na školství jsi tady ty.Ty víš, jak to funguje! Zřejmě dobrá fakulta nebo léta praxe.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:57

@batist : jsi si jista ze 2008?? Nebylo to jeste driv.Ja prave nevim takze se ptam. Jenomze i tak to proste neodpovida tomu co se zminuje.Ale dobre schvalne se v pondeli zeptam u nas ve skolce kolik je tam deti 2008.Jako ten problem skolek bude jinde protoze 2008 jsou deti kterym uz bylo nebo bude 5 takze bych jich melo byt nejvic. @hanka.br. : nejsem pisu fakt tak se stim jak ucitelka smir. :lol:

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 15:59

@batist : na druhou stranku az na vyjimky ten problem nevidim vzhledem k lonskym vysledkum kolik deti se dostalo vcetne 3.

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 16:13

@kattkka To jsem si myslela, že odborné znalosti žádné nemáš a navíc si pleteš fakta s domněnkami. Snad se s tím smířím, děkuji za radu.

 
Vermilion
Kecalka 312 příspěvků 09.03.13 16:19

@hanka.br. To zni logicky, ale kdyz tedy skoro polovina predskolaku je nezralych, proc nezridit prvni tridy s ruznym tempem? Do jedne dat ty vyspelejsi deti, do druhe ty pomalejsi? My zijeme ve Spanelsku a tady zadne odklady neexistuji. Skolni dochazka je povinna od 4 let, prvni dva roky je pripravka a pak zacinaji „prvni tridu“ v 6 letech, neznam zadny pripad ze by nejakemu diteti rekli „ty jsi nezraly, ty si rok zopakujes“ rozhodne to neni pravidlem.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 16:22

@hanka.br. : tobe to prijde nepripustne vid? Dat odklad i prestoze k nemu neni duvod. Hele pokud se dojde k tomu ze dite nezvlada skolu az ve skole tak je problem jinde ale rozhodne ne v tom ze dite melo mit odklad kdyz se na to dojde pozdeji problem je na strane ucitele a rodice. Otazka je jak se k tomu pak stavi ucitel a rodic ono je v dnesni dobe opravdu jenom par ucitelu, kteri nauci a dokazou s detmi pracovat. A pak jsou taci kteri je posilaji radsi zpet do skolky do zvlastnich skol atd. ;) Ale to uuz se dostavame uplne jinam.
Ty si mysli co chce a ja budu svoje. ;)

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 16:29

@Vermilion : Presne ona myslenka byla na jedne skole zalozena v roce zhruba 89.Kdy se rozhodli ze udelaji tridu chytrych a tridu hloupych. Trida se zrealizovala a dopadlo to tak ze pritel ktery byl ve tride v uvozovkach tech hloupych se dostal bez problemu na stredni a posleze dokoncil uspesne vysokou a ne jen on. Samozrejme se naslo opet par kteri udelali jenim ucnak atd a v druhe tride skoncili na ucnaku. Takze skatulkovat deti je spatne. Ucitel ma spolupracovat s obema tabory a ty co jsou silnejsi by meli pomoc tem slabsim a ne hned posila zpet do skolky a zvlastnich skol atd…

 
Vermilion
Kecalka 312 příspěvků 09.03.13 16:33

Jinak z meho pohledu nesouhlasim s tvrzenim, ze skolka je vzdelavaci zarizeni, od toho je totiz povinna skolni dochazka. Skolka je nepovinna tudiz se jedna o hlidaci zarizeni pro pracujici maminky, ktere nemaji babicky, chuvu, atd. Maminky na materske prece berou od statu rodicak, to nikde v Evrope - ani ve svete neexistuje - takze nechapu, proc by meli tezit jeste ze statnich skolek. Pokud je matka doma, at se stara, o jedno nebo o dve a pokud nekdo „nestiha“ at si neporizuje deti rychle po sobe! Asi za tento nazor sliznu vlnu kritiky, ale ziji ve Spanelsku, kde je materska 16 tydnu, pak jsem sla zpet do prace a maly do soukrome skolky. Dve deti ve skolce si nemuzeme dovolit platit, proto at se mi to libi nebo ne, druhe dite si budu moct poridit, az bude prvorozeny umisten ve statni skole. Mimochodem statni skolky se tady take plati i kdyz jsou levnejsi nez soukrome, ale maji kratsi rozvrh, ktery nepokryje mou pracovni dobu, zaviraji o vanocnich, velikonocnich skolnich prazdninach, cely mesic srpen… A kam bych maleho pak dala?

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 16:37

@Vermilion Tady to taky není pravidlem, spíš se to stává výjimečně a v drtivé většině případů proto, že rodiče zkrátka nepřijali fakt, že jejich dítě je školsky nezralé a na nástupu do školy trvali. Mají totiž „poslední slovo“ a pokud na nástupu do školy trvají, pak jejich děti nastoupí. Přípravky (nulté ročníky) zde existují, ale je jich málo a jsou beznadějně plné. Osobně si neumím představit v praxi prosadit první třídu pro pomalejší děti a jinou pro děti rychlejší, byl by to v podstatě návrat k pomocným třídám a k selekci dětí.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 16:44

@Vermilion : ale takhle to je ze skolka je vzdelavaci zarizeni. Tady to neni zaopatrovaci ustav.Je to jasne dane k cemu skolka slouzi. Proto se nesmi uprednostnovat matky ktere pracuji pred tema co jsou doma, atd…A kriteria jsou tak aby nebyli z tohohle duvodu diskriminacni. Pokud zijes ve Spanelsku mate to jina ale tady je to takhle.

 
mari1912
Vesmírná mluvilka 31742 příspěvků 09.03.13 16:46

Nejsem si tím jistá, ale kamarádka mi ted říkala, že pokud by chtěla odklad, nebo jí ho doporučí, musí za to platit :nevim:

@kattkka žádné náhradní babičce bych své dítě nesvěřila 8o
A nikoho na hlídání nemám a prcek je říjnový-budu mít tedy velký problém :think:
Naštěstí to teď řešit namusím, ale čas je neúprosný :nevim:

 
mari1912
Vesmírná mluvilka 31742 příspěvků 09.03.13 16:49

@kattkka říkej si tomu jak chceš, ale kdybych nemusela do práce, zůstnu s malým klidně pořád a budu si ho vzdělávat sama :lol:
Jasně, že za kritéria ty nemůžeš ;)

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 16002 příspěvků 09.03.13 16:50

@mari1912 Mari, za odklad se opravdu neplatí.

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 16:50

@mari1912 : mas dite male dle metriku. Nemusis nahradni babicce ale kamaradce variant je vice ale chce to premyslet dopredu.

 
mari1912
Vesmírná mluvilka 31742 příspěvků 09.03.13 16:52

@kattkka
ani omylem, žádné kamarádce-tohle bych neudělala. Svěřit dítě není jen tak 8o

@hanka.br.
díky, musím se jí zeptat jak to myslela ;)

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.03.13 16:53

@hanka.br. : spis bych rekla ze si to mari domotala co se plati tak skolkovne v pripade odkladu mozna to myslela ta jeji kamaradka…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama