Zážitek z MHD

Cestování

Mám hrůzu z cestování MHD s kočárkem a zatím se tomu úspěšně vyhýbám. Nedávno jsem ale byla svědkem toho, že se dá s kočárkem cestovat různě. A taky proč jisté etnikum nemá alergické děti.

Pokud potřebuji něco zařídit ve městě, miminko hezky poputuje do nosítka Erga. Šátky mám také, ale nebaví mě je vázat.

Minulou středu jsem takhle vyjela do švédského obchodu s nábytkem, který se ovšem nachází na druhém konci města. Cesta tam nebyla zajímavá, ale tu zpáteční nám zpetřilo představení tří snědých paní s kočárkem. Rázným krokem vešly do autobusu, hlasitým křikem si zjednaly místo na kočárek k tomu určené (rozuměj - vyhnaly cestující, kteří jim stáli na kýženém placu), podotýkám, že autobus byl narvaný. Když se jakžtakž uvelebily, přitáhl mou pozornost obsah kočárku. Špinavá zelená deka obsahovala nějak moc ručiček a nožiček. Náhle se vynořil malý tmavý okatý obličejík a za ním ještě jeden. Holčička tak maximálně rok a půl, chlapeček zhruba devět měsíců.

Děcka byla na sobě naskládaná systém sendvič, mladší chlapeček pochopitelně zahrabaný úplně vespod. Ještě mě zarazilo, že v poměrně velkém vedru měla ta děťátka krom své zašlé deky ještě svetříky a tlusté mikiny. Možná aby na ně to teplo nemohlo. Tak takhle se vozí děti, z toho si vezmu příklad, kdyby se mi náhodou do roka narodilo další. Kočárek ovšem sloužil i jako popelník a zásobník cigaret. Jiné matky si tam patrně dávají pití, nebo něco pro děti, tato ženština tam měla vajgly a zbytky něčeho neidentifikova­telného. Celou cestu se dámy vesele překřikovaly, zajímavé, že děti byly zticha, jen zvědavě pozorovaly okolí.

Když vystupovaly, neopomněly ještě hlaistě sdělit řidiči, že je…(sprosté slovo maďarského původu) a pár jiných jejich specifickým folklorem podbarvených kleteb, protože omylem zavřel dveře dřív, než vyjely s kočárkem ven - patrně nedaly znamení, že chtějí vystupovat. Řidič je zkušeně ignoroval, k jejich očividnému zklamání - asi se chtěly hádat.

Celý výjev dětí ve špinavém kočárku ve mě ale nahlodal myšlenku, jestli to nedělám špatně. Proč pořád desinfikuji vanu a umyvadlo, proč peru hračky pokaždé, když spadnou na zem? Není snad lepší si toho nevšímat? Ubylo by mi starostí a práce a ještě bych měla odolné dítě. Jenže mě ten jeden pobyt na infekční klinice stačil. Raději budu dál čistit a pak zoufale výt, když mi dítě v nestřeženém okamžiku ožužlá pantofle ve kterých chodím ven.

PS: doufám, že nebudu za rasistku, jednak zde etnikum není nikde jmenováno a druhak se tak opravdu chovají.

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Anonymní  08.08.11 06:24

jo jo, já to říkám pořád našim dětem chybí ci.....á imunita. My děti opečováváme, staráme se, aby měli vitamíny, probiotika, ovoce, aby byli správně oblečeni a ti rostou jako houby v lese. Moje zkušenost taktéž z MHD lidi navlečeni zapnutí ke krku a na zastávce tramvaj doběhnou dvě děcka asi 9.let a sebou vláčí asi 4.-5.leté, vtáhnou ho dovnitř. Koukáme všichni jak blázni, děcka v mikinách bez čepic a na nohách cvičky-plátěnky. Podotýkám, že byl asi listopad a zima fakt byla. To malé mělo něco neidentifikovatelné v ruce jedlo to a v momentě, kdy žvýkalo, tak s tím, co drželo v ruce šmidlalo okno, pak opět kouslo. Jak byli v obličeji špinaví a o rukách ani nemluvím, tak fakt člověk nechápe. Nebo když jsem pracovala v hypermarketu, kdy hodili děcko do vozíku a to ožužlávalo rukojeť nebo kov kolem vozíku-„kufr“ se mi obracel.
A o tom to je, čím víc se člověk stará tím hůř.

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 08.08.11 08:52

Tak to fakt nevím, proč furt desinfikuješ vanu a pereš hračky pokaždé, když spadnou na zem. Normální to není :wink:

Že si paní hlasitým křikem vydobývaly místo na kočárek, ještě na místě k tomu určeném? No to je opravdu strašné, to si dovolily hodně. Ale moje zkušenost je taková, že někteří lidi jinak prostě neuhnou, dokonce už v době, kdy parkuju kočátrek v autobeuse klidně zasednou místo, které je označeno značkou kočáru, i když by si mohli sednout jinam. A je jim fuk, že já pak sedím od kočáru bůhví, jak daleko nebo celou cestu stojím. Jezdit busem často, možná bych preventivně ječela taky :lol:

Děti ve vedrech navlékají matky všech etnik, to spíš svědčí o IQ jedince, než o příslušnosti k nějaké národností skupině.

Zazvonit si skutečně před výstupem měly (ale víš jistě, že to neudělaly?), cigarety v kočáře neschvaluju - ale osobně vídám i bílé rodiče, co báňají u kočáru. Stejně tak více dětí na kočáře přepravují také všechny etnické skupiny. Každý holt nemá na to, aby si koupil sourozenecký kočár a ne každé dítě se rádo nosí…

Deku taky máme občas jako prase, když ji dítě vyhodí z kočáru nebo se mi sveze a přimotá ke kolečkám…

Jasně, musel to být šokující pohled, ale omezovat tohle chování na určité etnikum mi skutečně přijde rasistické - jenom se lépe rozhlédni kolem sebe :wink:

 
P28  08.08.11 08:54

No, tak já hračky neperu, když upadnou na zem, umyvadlo, vanu ani nic jiného doma nedesinfikuju a z toho, co všechno synek doma či jinde ožužlá se nehroutím, protože tomu stejně nezabráním. A pokud nastupuju s kočárem do autobusu, tak lidi, kteří stojí/sedí na místě pro kočárky, taky hlasitě rozháním. A jinak je to folklor, no. Myslím, že ty děti vyrostou zdravé a spokojené. Co se z nich stane potom, to už je věc jiná.

 
ibbu
Kelišová 7040 příspěvků 08.08.11 09:12

tak mě se deníček líbí :palec: nevidím na něm nic rasistického! Anguo myslím, že si všichni dokážeme představit jak asi ten kočár a deka vypadá … je fakt že občas potkám „prasečí“ kočár a není romský … a nevím co je divného na desinfikování vany :roll:

každopádně obsah, který chtěla autorka sdělit opravdu sedí - čím míň se člověk stará, tím asi líp … ale stejně mi to nedá a dál budu čistit :palec:

 
Lucianna.84
Ukecaná baba ;) 2046 příspěvků 08.08.11 09:48

Anguo, nějak jsem nepochopila, proč tzv. etnikum tak bráníš? No proč asi, že :-) já už naštěstí pár let MHD nejezdím a jsem za to ráda (kor když teď čekám své 1. mimi), mimochodem jsem z Brna, já mám taky zkušenost, kdy jsem jela jako asi 16letá šalinou a když řidič zastavil a otevřel dveře na zastávce, tak se mi z těchto otevřených dveří dostalo flusance přímo do vlasů a části obličeje. Aniž bych stačila nějak zareagovat, dveře se zavřely a řidič jel dál. Opravdu skvělej zážitek, na který jen tak nezapomenu a to už bude tak 11 let, o dalších zážitcích nemluvně. Takže se vůbec nedivím, že se dělá špatně většině inteligentním lidem, když toto etnikum chvíli pozoruje. A abych nevypadala tak nenávistně, dodávám, že jsem za svůj život potkala i pár slušných jedinců, ale těch nikdy bohužel nebude víc, jak nás čechů a moraváků. Toť vše a myslete si o mě co chcete :-)

Příspěvek upraven 08.08.11 v 09:49

 
Haninac
Kelišová 5456 příspěvků 08.08.11 10:34

tak ja souhlasim vice mene s Anguou, denicek na me zapusobil stejne :lol: a to mezi to etniko nepatrim, hadam, ze Angua taky ne :lol: :lol:

ale je pravda, ze se tak chovaji a radsi se jim vyhybam :nevim:

ja teda brnenskym MHD jezdim a zazitku mam taky na denicek, ale byl by spis o bezohlednosti ceskych muzu :think: protoze na ty ochotne jaksi nemam stesti

 
Hodaka  08.08.11 11:03

Tak já když vlezu do MHD, a na místě určeném pro kočárky je banda důchodců, kteří na mě čumí a uhnout se nechtějí tak na ně taky halekám :lol: a musím říct že já nemám tedy problém s Romy, nebo s mlaďáky ale s důchodci, Romové a mlaďáci jsou většinou ochotní a nabízejí pomoc s kočárkem i v nízkoprahovém autobusu :lol: důchodci jsou bezohlední, kolikrát už jsem dostala ránu do zad, minulý týden mi dokonce jedna „stařenka“ posunovala kočárek 8-o i když jsem vystupovala, takže já hlasitě halekám často :mrgreen:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 08.08.11 11:27

Tak já (bohužel) využívám služby MHD poměrně často :-) Věřím. že pohled na kočárek, kde jsou típlé vajgly není opravdu nic moc :poblion:
Ale jak píšeš, tak ty zkušenost s cestováním kočárkem městskou nemáš … a to bude asi ono. Jinak by jsi určitě chápala, proč ty ženy halekaly na bandu lidí stojících na místě určeném pro kočárky-když to totiž neuděláš, nikdo se neuhne a ty máš smůlu :-/ A i mě se normálně stává, že si 2× zazvoním pro výstup s kočárem a řidič na to stejně nereaguje, autobus nesníží ani nijak dýl nenechá otevřeno :zed:

 
Solvejg
Stálice 93 příspěvků 08.08.11 11:59

Brněnskou MHD už nejdezdím- vyřvala jsem si auto. A ani to mě neuchrání před ataky ze strany jisté menšiny. Posledně mi nějaká dvě cikánská dítka nalila z okna domu na hlavu jakousi odporně páchnoucí tekutinu (ani nechci domýšlet, co to bylo). To, že mě čas od času nějaký rom začne na veřejnosti tahat za vlasy, na to už jsem si zvykla…asi jim vadí, že jsem blondýna. Vždycky jsem se jich zastávala, že přece nejsou všichni stejní…ale teď, když někoho z nich uvidím, doslova a do písmene prchám…bojím se jich…všech…to jsem to dopadla…
Podotýkám, že vanu nedesinfikuji, hračky po spadnutí na zem neumývám. Pravdou je, že kočár jako prase a dvě děti v něm nemusí být záležitostí pouze jisté menšiny. Ale deníček se mi líbil, předpokládám, že byl psán s nadsázkou a hlavním cílem pisatelky bylo pobavení čtenářů…za rasistický jej opravdu nepovažuji.

 
xsaleen
Echt Kelišová 9026 příspěvků 08.08.11 12:31

já teda autobusem nebo tramvají ještě s prckem nejela, stačí mi co vidím v okolí paneláku.
nevím proč ale viděla jsem Roma,po pás v popelnici a vedle popelnice malé mimi v kočárku..třeba mu tam něco spadlo? :think:
a podruhé jsem viděla dvě Romky, hrabošili v popelnicích u obchoďáku, něco vyndali a dali to k jídlu batoleti v golfkách.. neměli co jíst?
a nebo jim to nepříjde divný?? :think: - -

 
Oz
Echt Kelišová 9305 příspěvků 08.08.11 13:17

Já MHD nejezdím, protože jsem z malého města, etnika tu žije víc než dost, ne všichni jsou špatní, ale bohužel většina ano a to, že jsou zdraví, to jsou hlavně geny, částečně i to, jak žijí :lol:
Já jsem taky furt čistila a utírala u prvního, u druhého už o poznání míň, z čehož se hroutí přítel, ale prostě když jí spadne rohlík a ona si ho z trávy zvedne a jí dál nebo když jim neutřu venku ruce před každou sušenkou nebo piškotem, pro který si přiběhnou, tak se snad nic nestane :lol: Základ je asi si umýt ruce po wc a před jídlem, děcka mít v rámci možností čisté a večer je vykoupat 8-)

 
žampion
Závislačka 3434 příspěvků 08.08.11 14:19

já jsem deníček teda nepochopila jako rasistycký, spíš tam vidím takový ten vzkaz zbytečně moc často svoje děti nemýjte a když jim třeba spadne rohlík do trávy tak se taky nemusí hnedka vyhodit :lol: :lol: a jo něco na tom je, že pak mají děti lepší imunitu :think: :think: :think: :think:

 
eva1978  08.08.11 14:30

Dobrá diskuse pod článkem :lol: :lol: :lol: :lol: anqua není z etnika, viděla jsem ji a ani nesmrdí :mrgreen: ¨
Ale ztotožňuji se s jejím vyjádřením, jelikož „u nás“ máme i hodně takto fungujících z národnostní většiny.
Já jsem děti do roka vozila taky v jedněch golfkách..

 
Lotynka
Stálice 93 příspěvků 08.08.11 14:31

Mne by se v denicku libilo, kdyby autorka rozvedla obyt na infekcnim. Protoze na me jinak opravdu denicek pusobi rasisticky (to, ze etnikum nejmenujes, ale vsichni vime, o jake se jedna, je dost sumafuk), Mne ridic s kocarkem privrel pri nastupovani a nenadavala jsem mu jen proto, ze jsem byla v soku. Oni totiz nekteri ridici jsou dost magori. Komentovat, jak jsou deti navlecene nebo ne, je ceske specifikum, ono totiz kazdy to vedro vnimas fakt jinak a pokud doma nekdo topi i v lete, no tak musi nosit mikiny i v lete, a co? Ja jsem teda zajedno s Angua a Hidakou, taky mam spis negativni zkusenosti s nervlymi duchodci…

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 08.08.11 14:47

Lucianna, proč? Přijdem ti s malým z na profilvce černovlasí a snědí? :mrgreen: BTW v našem městě je tato menšina početná, takže toho vídám celkem dost a musím říct, že většina Romů má lepší kočár, jak já :mrgreen: Nejde prostě o to, že to byly Romky, protože takto se chová i plno bílých mamin - čili tahle informace tam byla podle mě zbytečná (ačkoli debata o tom, jestli byly nebo nebyly by u jistě proběhla :mrgreen: ).

Eva1978, kurňa, to teď budu přemýšlet, kdes ke mně mohla tak čuchat a kdo jsi :lol:

Ibbu, já nevím, já jsem vanu nedesinfikovala nikdy, ani moje mamka… :think: Prostě ji normálně myjeme prostředkem k tomu určeným - zas tak špinaví tam nejsme, nic jedovatého tam taky nedáváme a když se tam vyčurá malý… Moč je sterilní, ne? :mrgreen:

 
EvickaS
Ukecaná baba ;) 1713 příspěvků 08.08.11 15:00

Anguo, jsem z VS diskuse, jen jsem nebyla přihlášená. Potkala jsem Tě kdysi v hypernově, ale nebyla jsem si moc jistá… nicméně faktem zůstává, že mají kolikrát lepší kočárky a oblečení než my.
Něco děláme špatně?

 
Stani+3kotata  08.08.11 15:24
ja tasista jsem

Ja odbocim trochu od tematu.
Je mi to lito,ale ja verejne priznavam,ze rasista jsem. Stala jsem se jim po pobytu v porodnici,kdy se mnou na pokoji byla 17ti leta ci…a,kazdy den za ni chodili matka,kmotra,bratr a sestra. Byli tam 3 hodiny,mezi tim si sly ty dve stare 3× zapalit, smredli tam jak tchori, kazdy den ji dosnesli narvanou igelitku hader z Tesca nebo Kauflandu, hned do toho to mimino navlikli (bez vyprani-jen urvali vysacku)…Mlada nebyla schopna mimino zvazit kvuli kojeni, kdyz se doktorka na vizite ptala, kolik vypila, tak rikala, byla tam 3 a 5 a 8…napsat,ze pila v pul jedne rano ze je 0.30, to taky nebyla schopna pochopit. Zcela presne ale vedela uredni hodiny na socialce a kolik bude dostavat penez, ale co me fakt s prominutim nas..lo bylo, ze neplatila ani za pobyt v nemocnici ani za matinku u porodu, protoze je to prece socialni pripad!!!! PS:o nadstandartni pokoj jsem si nezadala, protoze my travime v porodnici vzdycky min.7 dni a pokoj pry stal 1700, tak to bych si fakt dovolit nemohla.Byla jsem tam s ni 3 nadherne dny:-( Toz u nas tak.
A jinak je se svymi detmi MHD v Brne jezdim a mam docela dost pozitivnich zkusenosti, dokonce jeden ridic pustil hlaseni „uvolne misto pro kocarek“ a druhy vybehl od volantu a podal nam tasku,kterou si mala vyhodila, kdyz jsme nastupovali a ja si toho nevsimla..Taky mam docela stesti na ochotny „chlapce“ co bez reci pomuzou. Ono je docela zahul jet sama se trema detma. Pravda stvou me nekteri duchodci, kteri maji pocit,ze uz nikdy nevystoupi, kdyz jede kocar a prevratili by vas i s tim miminem,ale to je bohuzel to stari…

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 08.08.11 15:44

Evicko, nemáme příbuzné v Anglii :mrgreen: Aha, tak to já nevím, jak vypadáš, tak to bych se k tobě stejně neznala :lol:

 
EvickaS
Ukecaná baba ;) 1713 příspěvků 08.08.11 15:48

Hodím foto do naší diskuse, ať si v obraze 8-)

 
Tomikate
Echt Kelišová 9950 příspěvků 08.08.11 16:14

Tak mně se deníček teda moc líbil a klidně si o mě myslete co chcete, ale já osobně cigáni nesnáším!!! Jo, o pár jedincích vím, že jsou slušní, ale to jsou opravdu jen jedinci. Jinak neznám žádné co by byli tak nějak normální. Už od pohledu z nich čumí, že by někde něco šlohli, věčně je zajímá kolik jim sociálka přizná, čekaj jen na to co jim kdo kde dá. Tady u nás je bohužel přecikánováno a večer vyjít do města je pomalu o strach! Dostanou barák a oni ho úplně vybydlí, tak dostanou nový domek, ale že je plno lidí, kteří tady na byt čekají, nikoho nezajímá!! A to si všechno necháváme líbit, jen abysme nebyli považovány za rasisty??? Tak to u mně teda nejde. Takže si ten jejich odpudivý kočárek umím předtavit a přesně to k nim sedí :pankac: :pankac: A klidně mě teď sežerte, stejně to vidíte i vy ostatní taky tak, akorát to třeba radši nepřiznáte!

 
LucieHo  08.08.11 16:16

Já mám s tímto etnikem špatné zkušenosti, hlavně na Vsetíně. To bych tu byla asi do večera. Tady ve Valmezu mám i pozitivní zkušenost. Při nástupu do MHD mi šel jeden pán toho etnika hned pomoct, ostatní seděli jako kačeny a dělali, že mne nevidí. Spíš mám špatné zkušenosti s důchodci a to nejen po porodu, ale i před porodem. Bouchání do zad, aby se dostali k místu, i když vidí, že tam stojí plno lidí a já se nemůžu hnout. To jsem tu bábinku seřvala jako malou, protože to zaprvé bolelo a za druhé mi bylo hodně zle. Šlápnutí na nohu a žádná omluva. Bouchnutí do břicha a zase žádná omluva, jen blbé zaksichtění. Naštěstí MHD nejezdím často, jela jsem snad 3×, ale stačilo mi. Blbé pohledy, žádná pomoc. Důchodci sedí jako slepice v kurníku a nezajímá je, že obsazují místo pro kočárek.
S tou sterilitou prostředí to moc nepřeháním. Myslela jsem, že budu taková, ale není na to čas. Vanu a umyvadlo umývám normálním čistícím prostředkem. Pokud spadne hračka na zem, tak jí opláchnu vodou.

 
LucieHo  08.08.11 16:19

Tomikate: S tím souhlasím. Ty nezaplatíš nájem a letíš. Oni nezaplatí a dostanou jiný byt nebo jim počkají s nájmem. Jedna taková dáma řekla na plnou pusu, že oni mají soc. dávky a mají se dobře i bez práce. My jsme blbci, kteří na ně děláme.

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 08.08.11 16:37

Tomikate, toto mi samozřejmě taky vadí a hodně, ale za to nemůžou oni, za to může většinová společnost, že jim ty baráky furt dává, i když na ně nemají nárok, že jim toleruje neplacení nájmu atd. Tak jim to netolerujme, nedávejme nikomu nic, na co by neměl nárok, nastavme jasně pravidla a nikdo si nemůže stěžovat :nevim:

Já jsem z toho Vsetína, jak píše LucieHo a jestli si vzpomínáte na „kauzu Čunek“ - všichni ho oduzovali, jaký byl na ně zlý a jaký je rasista, ale já bych jim nedala vůbec nic. Ať mají ti lidi barvu, jakou chtějí - tohle moc neřeším - neplatíš, bohužel. I když zkušenosti jsou různé, opatrnější jsem, z práce vím, že třeba děcka bezostyšně zalžou do očí, i kdybych je důkazem mlátila přes hlavu, ale to jsou věci s kterýma tak nějak počítám. Osobně jsem byla radši, když přišlo 5 romských puberťáků, to jsem se aspoň zasmála, než jeden napruzený dědek :oops: :lol:

Příspěvek upraven 08.08.11 v 16:39

 
Asteria
Kecalka 392 příspěvků 08.08.11 17:02

Ano, opravdu jsem chtěla deníčkem říct, že to dítě nějak moc opečovávám a chráním od nečistot a že jejich alternativní přístup je pro imunitu rozhodně lepší - btw. určitě mají vesměs děti rádi a tarají se, jak umí. Až do příchodu do Brna jsem měla s cikány zkušenost tak maximálně z návštěvy Popradu, v mém rodném městě nikdy nebyli (možná teď už tam jsou, nevím, zas tam nebydlím já). Za to, jak se k nim lidi chovají, si můžou sami.
Jo a hračky taky omývám vodou, u pantoflí řvu proto, že téměř všichni sousedi maji psy a téměř 80% psů má škrkavky a jiné parazity. Vanu meju savem, páč koupu malého v řepíčku a zkusili jste někdy umýt ten pruh po tomto bylinném odvaru?

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 08.08.11 20:17

Stano, to Ti teda stačí málo k tomu, aby jsi byla rasistkou… Já byla v porodnici na třílůžáku sice s bílýma ženskýma, ale ta jedna měla denně několika hodinovou návštěvu svýho muže + otce nebo strýce + nějaký ženský - asi máma a ségry. Odcházeli po sedmé večer, jednou jsem je v půl osmé už vyhodila. Byla jsem z ní totálně na prášky. Do toho jí nosili jídlo z Meca, což teda smrdělo dost a byly toho plný tašky (paní byla tlustá, jedla jak 2 chlapi). Neměla jsem absolutně žádný soukromí. Zapisování kojení a převažování tam taky vyžadovali a byl to pro mě totál opruz. Příště jsem rodila jinde a nikoho to nezajímalo a neobtěžovali s tím…

Anguo - naprostej souhlas, taky hračky neperu, ani neumývám a žijem a myslím, že tu máme i docela čisto.

 
eňula
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 08.08.11 22:06

Holky, bydlím v současné době v Ostravě, takže Romů je tady dost a dost. Ovšem spoustu let jsem bydlela v mrňavé vesnici, kde bílí lidi (omlouvám se za ten výraz) žijou jako dobytek. O děcka se nestarají, ženské těhotenství tráví v hospodě, následně tedy vysedávají celé dny (a to nelžu) v hospodě s kočárem… no děcka tam prostě u té hospy rostou. Z nich se stává tupá mládež, která nemá absolutně žádné cíle, žádnou motivaci. Končí uplně stejně jako jejich rodiče. Zadlužení, ověšení exekučkama a s vypnutou elektrikou. Hlavně, že je na pivo a cígo.
Co se týče té desinfekce, tak se musím přiznat, že jsem taky trochu jetá, co se týče bacilů, ale dítko ještě nemám, tak kdo ví, jak to bude, až se konečně jednou zadaří.

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 08.08.11 22:23

Deníček mi přijde rasistický. Já je taky nemusím, ale tohle mi přijde teda divně napsaný. :think:

No a já jsem asi prase, ale od té doby, co jsem načapala moje dítě, jak olizuje kolečko od kočárku, tak jisté věci fakt neřeším. :wink: Hračky neperu a ani neotírám po každém pádu, vanu teda desinfikuju (1× týdně), ale když mu třeba doma na zem upadne okurka, oberu případné chlupy a dostane jí zpátky. Asi jsem čuně :wink:

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 08.08.11 22:43

Tak já se hlásím taky mezi ty čuňata :mrgreen:
Nedezinfikuji, hračky neperu po spadnutí na zem a mé dítě si nacpe do pusy cokoliv :roll:
Mé první dítě nebylo do tří let ani jednou nemocné(až z nástupem do školky), druhé dítě zatím také nic :lol:
No, já se s cikány taky zrovna nekamárádím, ale tohle je trochu mimo mísu :nevim:
To co vidím kolikrát u ,,bílých,, to mi hlava nebere :evil:

 
kate02
Nadpozemská drbna 26096 příspěvků 08.08.11 22:53

Já teda to „vyřvávání si“ místa pro kočár v místě, který je pro kočáry určený chápu… V Brně žiju od narození a doteď mi prostě nedošlo proč, když trolejbus má troje dveře, všichni nastupujou těma jedinejma, kde můžou nastupovat i kočáry :mrgreen: A to i v případě, že tam třeba ty dva kočáry stojí :-) Asi to je nějaký lukrativní místo, protože i když bývá zbytek trolejbusu - autobusu - tramvaje volnej, tak v místě pro kočáry je většinou plno :mrgreen:

A o bezohlednosti některejch lidí je zbytečný mluvit… Já dva týdny před termínem jela se starším prckem na ruce dvě zastávky, protože nikdo nebyl schopnej mě pustit sednou a já nejsem typ člověka, co by si něco vyřvával… :nevim: Takže jsem počkala, až vystoupí někdo, kdo před tím seděl… :think:

Mně tady ten deníček přijde docela nešťastně napsanej… :nevim:

 
Oz
Echt Kelišová 9305 příspěvků 08.08.11 23:11

Tento stát je debilní, cikáni řvou, že jsou diskriminovaní, no kdo za to asi může? Oni sami! Znám X případů, kdy se je snažil někdo zaměstnat a když nekradli, tak do práce chodili jak se jim chtělo nebo ožralí nebo taky vůbec. Ale tady vládne diskriminace, jenže pozitivní, to, co dokážou vytlouct ze státu cikáni, tak žádný běloch nedokáže, dostanou bydlení a peníze, protože jak ne, tak jsou diskriminovaní, je to tu debilně nastavené, já třeba ani moc nemusím Vietnamce, mám pocit, že je jich tu nějak moc, ale viděl někdo nějakého na pracáku nebo sociálce? Já teda ne. Jo, jsou i bílé matky, co jsou zavrženíhodné, není jich úplně málo, ale přesto si dovoluji tvrdit, že když to hodíme na procenta, tak etnické matky coby čuňata určitě zvítězí.
Jak jsem už psala, znám i v pohodě cikány, čisté, slušně vychované, pracující a dokonce i docela chytré, ale to je minimum. A když míjím hlouček cikánských puberťáků, co hulí a chlastají na autobusové zastávce, lituju, že nemám místo malé teriérky rotvajlera, opravdu se necítím dobře.

 
irrrenka
Kelišová 6283 příspěvků 08.08.11 23:13

K nejmenovanému etniku nepatřím, ale deníček se mi nelibi. Ani některé příspěvky pod ním. Je to rasistické, útočně napsané a zlé. Už jenom s jakým despektem a opovržením o těch lidech píše zakladatelka i některé dalsí. A je mi jedno, jestli to byli špinaví, hluční kuřáci.Takhle se o lidských bytostech mluvit a psát nemá.

 
Oz
Echt Kelišová 9305 příspěvků 08.08.11 23:34

Zajímalo by mě, zda by chtěla mít některá z obhajovatelek etnika mít tyto lidi za sousedy :mrgreen: Můžu říct, že otec vyrůstal uprostřed cikánské kolonie (ač je bílý) a užili si své, i když jsme byly se ségrou děti a byly u babičky, tak to byl mazec, dělali jí naschvály, očůrávali barák, kadili do ohniště, kde jsme si dělali táboráky, než jsme přišli pro dřevo , šlohli lavičku, počmárali novou fasádu, házeli na dvůr zdechlé myši, zabili jí kočku… mám pokračovat? Navíc pisatelka deníčku to určitě nemyslela tak, jak to některé přecitlivělé dušs pochopily, ale já bych to klidně napsala i hůř. Je to prostě můj pohled a můj názor, něco jak z Dědictví, černoch ti nevadí, cikána nepustíš? Ano, tak přesně tak to je, černoch mi nevadí. A do mě :jazyk:

 
Maia22
Závislačka 3089 příspěvků 08.08.11 23:51

Kury: Já s tebou souhlasím,sama žiji tam kde je jich plno a je to děs,všude jen vyřvávají,všechno je jejich,kdejaká romka má 5 i více dětí,v 16 už mají břicho a jen sledují na co mají nárok. Normálnímu člověku stát nasere,takovýmhle dá protože jsou jinak chudáčci diskriminovaní a divím se těm kteří se jich zastávají protože i ti na ně dělají nebo budou muset dělat,vám ztrhnou z platu o to vyšší daně,vám a vašim dětem utrhnou od pusy jen aby to mohli dát romům. Samozdřejmě slušní mi nevadí,ale těch je mezi nimi málo,rozhodně nejsem rasistka,nekoukám na někoho zkrs prsty protože je jiný,ale vědomí že celý život na ně a jejich 10 dětí musím dělat a sama si budu muset vzít hypotéku a zadlužovat se,přitom by stačilo jim žádné dávky a něco podobného nedávat ať si jdou vydělat a měli bychom se všichni jako prasata v žitě,toť můj názor. :think:

Příspěvek upraven 09.08.11 v 00:04

 
Sepishka
Ukecaná baba ;) 2401 příspěvků 09.08.11 00:03

Ja v podstate souhlasim s Anguou. Za tu zast k cikanum si muzeme sami. Kdo jim dava byty k vybydleni, kdo jim dava socialni vyhody? Spis by bylo potreba se nastvat na lidi, co tohle dopousti nez na cikany, kteri toho jen vycurane vyuzijou…Jenze ona ta rovnost pred zakonem u nas neplati ani pro dva bily…Staci, aby jeden mel znamosti a dlouhy prsty a taky uz je to nekde jinde…
Ja jsem se pri cestovani hromadkou setkala s necim podobnym- dve matky s miminama, jen na ne rvaly, cigaro u pusy, spinavy kocarky, usmudlany deti…Obe byly bily.

 
Anonymní  09.08.11 00:07

Sepishka: Jasně dává jim to vedení státu,ale určitě ne my obyčejní lidé,my na to musíme jen vydělat,nás se rozhodně nikdo neptá.

 
Miťulka
Ukecaná baba ;) 1297 příspěvků 09.08.11 05:36

Ahoj, tak jsem si přečetla příspěvek, který se mi moc líbil :o) co se týče romů, v porodnici jsem ležela s romkou, které bylo 27 let, já měla po porodu a ona tam ležela jako na rizikovým těhu. Měla klučinu asi 5letýho. Byla to sympaťačka, se vším se rozdělila, manžel za ní chodil každý den, donesl jí chlebíčky, buchty atd. a ona každýmu nabízela, byla moc milá. Je pravda, že tam vykládala o tom, že už byla 5 x na potratu, ale to je věc každýho člověka. Bohužel je toto ale jediný případ normální romky, kterou jsem zažila.!!
Moje bývalá střední škola kam jsem chodila byla v romské čtvrti a bylo to děsné,si pamatuju, že jsme o přestávkách ani nemohli jít koupit si svačinu, protože učitelé měli strach, aby nám někdo něco neudělal. Nevím jak jinde, ale v Brně jsou teda romové dost agresivní.
V jiných zemích se s nima nemazlí, třeba já osobně jsem původem z Bosny a Hercegoviny a jezdím tam za rodinou, byli jsme tam v červenci a tam neexistují sociální podpory, když někdo sedí doma, nedostane ani korunu, tam romové vybírají popelnice a umývají okna aut, aby přežili. Mateřská tam trvá jen půl roku, tam to berou tak, když ženská bude sedět doma tři roky, na co jim pak bude v práci platná po třech letech, všechno zapomene. Připadá mě to trochu krutý, nedokážu si představit, že bych dával půlroční dítě chůvě na hlídání a šla do práce. Ale s tou sockou je to super, tam se s romama nemazlí jako tady, ostatně tam si Romové nevyskakují, když jim hl. město Sarajevo dovolilo bydlet v zbořeninách zničených z válek, byli rádi, že maj kde bydlet a nešpitli ani slovo. To češi ne, ti se s romama mazlí, cpou je prachama, to je neuvěřitelný. Člověk chodí do práce aby ze svých daní platil tyto menšiny, které stejně nikdy dělat nebudou.
No a k té hygieně, já teda vanu, umyvadlo i wc čistím každý 2-3 den domestosem, nedokážu si představit, že bych to umývala něčím jiným :-) ale s hračkama to nepřeháním, mám půl roční holčičku a když jí spadne na zrm hračka, tak jí otřu a vrátím, něco jiného je z dudlíkem, když spadne na zem doma, tak je to oki, ale nechápu matky, které jsou s děckem v nemocnici v ambulanci, děcku spadne na zem dudlík a oni jim ho vrazí do pusy aniž by ho opláchli a jakože v nemocnicích umyvadla jsou !!! nebo jsem byla svědkem toho, jak matky nakupovaly na stánku ovoce (broskve, hrozny) a bez umytí to dávali děckám, kdyby to bylo ze zahrady fajn ale kupovaný na stánku kde je to chemikáliema šplíchaný no fůůůj to bych nejedla ani já bez umytí natož tak to dát dítěti, to jsou matky prasata s prominutím a nedělaj to jen snědé matky.
A můj 3 letý syn, když si hraje doma na dovře, tak mu taky neumývám ruce každých pět minut, ale po wc nebo potom, když dojde domů z města atd. tak mu je samozřejmě mýdlem umyju :-)

 
Miťulka
Ukecaná baba ;) 1297 příspěvků 09.08.11 05:59

mimochodem ta romka z porodnice, o které jsem psala, její manžel chodil do práce, dokonce měl v porodnici domluvené, že bude chodit až po návštěvních hodinách, že dřív kvůli práci nestihne. Jejich 5ti letý syn chodil do školky a ona, než nastoupila na rizikové těhotenství taky pracovala.

 
Kristyonela
Kecalka 381 příspěvků 09.08.11 09:30

Miťulka určitě pár takových vyjímek je,tak jako se všichni bílí nechovají tak jak by měli a že jich není málo.Každopádně mají to v krvi,nechce se jim dělat a jenom ždímou stát a všichni se tváří,že s tím nejde nic dělat!!!!dělají bordel,fetují,kra­dou!!!!ATD!!!Až tady nějakou z vás,co tady to berete jako rasismus,vyfetovaný cigán tak jako mě,tak jsem zvědavá co budete říkat!!!Já mám celkem velké sociáoní cítění,že mi jich bylo hodněkrát třeba i líto ale pokaždé se mi to vymstilo!!!takže tak
cikán obecný

Noční živočich, příbuzný šimpanze. Má hnědé zbarvení, samička může mít světlou srst v oblasti hlavy. Bojí se vody a je charakterizován specifickým pachem. Původně stepní druh se přizpůsobil životu ve městech. Vyskytuje se po celém území ČR. Je stěhovavý, někteří táhnou za potravou až za oceán. Samička rodí i několikrát do roka.Mláďata sají sociální dávky až do smrti. Cikán obecný loví kořist bezbrannou a na tu útočí v tlupách. Škodlivý, zákonem chráněný.

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 09.08.11 10:12

Deníček není rasistický ani útočný… je psanný tak jak to dotyčná cítí… tohle by mohly být i jiní sociální případi… jenže tohle byly zrovna romští sociální případi! A jak se něco špatného napíše o romech je to rasismus. Setkala sem se s tím ve škole moje romska spolužačka mě napadla, že sem husa bíla, kráva a mnohem horší nadávky… a když já sem jí řekla, že je blbka atd. přiletěla druhý den její máti do školy a bylo hororo prý, že sem rasistka a že sem ji rasisticky nadávala, že ona nemůže za to že má tmavší plet, ale já se v nadávkách o její pleti vůbec nezmínila to ona mě nazvala husou bílou atd.Já se za rasistku nepovažuju jen na cikánskou populaci…A to díky školním létůn. samozřejmě, že všichni nejsou stejníííí jeden z 1000 je možná normální pracující čistotný.

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 09.08.11 12:52

Fakt trefně napsaný deníček, já se veřejně přiznávám, že jsem rasista, když se kolem sebe podívám, vždycky mi pohled na vyvalený spoluobčany před barákem se hordou dětí létajících do silnice rozčílí. Přítelova mamina dělá na sociálce, a věřte, oni mají fakt načtený zákony a vše kolem toho, na co vše mají nárok. A co svobodné maminy, mladý rodiče? Mají smůlu, leckdy mají na různé penízky nárok, ani to neví, nežádají o to, a hlavně, neumí si to „zařídit“. Opravdu jednoduché jít si vyřvat na úřad s kupou dětí (možná ani ne jejich), že nemám na nájem a boty pro děti… Ale na druhou stranu, ne všichni jsou takoví, znám spoustu slušných občanů a taky čechů, který místo aby si vydělali to samé,co dostanou,za dřinu v továrně, proč by to dělali… Třeba se někdy dočkáme lepšího systému přidělování, stačí si poslechnout pár příběhu z úřadů a neubráním se té myšlence, že jsem rasista… A ohledně debatované čistoty, každý má jiný názor, pokud je to v mezích normy, každého věc.

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 09.08.11 12:54

Móc pěkný, pobavila si mě popisem druhu, ale fakt přesný.

 
Weru
Hvězda diskuse 46868 příspěvků 09.08.11 16:26

Super denicek. pointu jsem pochopila a souhlasim s ni. :palec:

Rasismus vypada uplne jinak. Zila jsem kousek od Cejlu a byla sem svedkem spise rasismu naopak. :wink:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 09.08.11 18:54

Ač teda cikány taky nemusím, nejsíš by ten deníček mohl být i o mně :mrgreen: Co je zlého na tom vyhnat lidi z místa na kočárek? Obzvlášť v Praze tam stojí jak tvrdý Y, na uších sluchátka, se holt zařvat musí. :wink: Kdyby mi řidič málem skřípl kočár ve dveřích, tak ho pošlu též do té nejčernější prdele, ať už předem zvoním nebo ne, prostě první reakce :oops: Děti vozím taky dvě, ale ve dvojkočáru, ačkoli až se ho zbavím a starší bude unavené, tak ho taky vrazím do sporťáku s mladším na klíně, dík za ynspyráci :wink: :mrgreen: Deky po celodenním výletu bývají zaprasené a dítka též. Jsem tedy čekala nějaký brutálnější zážitek z MHD :mrgreen: ale diskuzi to rozvířilo, takže dobrý deník :potlesk:

 
Miťulka
Ukecaná baba ;) 1297 příspěvků 09.08.11 19:18

Tak jsem dnes byla ve městě ( v Brně) a na zastávce stála romka, těhotná k tomu další tři děti, byla mladá, tipuju tak 25 let, revizor jí vypisoval pokutu a ona na něho řvala, že je to rasistickej kok*t a nechtěla podepsat pokutu, dokud revizor nevyhrozil policií.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 10.08.11 07:14

Tak rasista je trochu kazdej z nas - i my, co se snazime na romech najit vzdy taky neco hezkeho, jsme vlastne rasisti naruby. Nerasista si proste ani nevsimne, ze se jednalo o jinou rasu, natoz aby to nekde uvadel.

Asteria nepochybne rasistka je, prestoze rasu neuvedla, protoze je preci kazdemu jasne o koho se jedna - o cernochy samozrejme :-)

Ja ale musim rict, ze uplne chapu, kdyz nekdompo osobni zkusenosti s jakoukoli mensinou zaujme zaujaty postoj. Jen je treba to si pripustit - ano, jsem zaujata. Je spravne to i napsat, jakota prispevatelka, co ji vadilo, ze v porodce navlekaji nammimino nove neprane kusy obleceni - no to je preci silenost!
(mmch ja mela vsechno vyvarene a vyzehlene parou, ale kdyz mi prokadil jedine bodycko, ktere se neoblekalo pres hlavu, tak jsem ho vyprala v umyvadle a ususila na topeni)

Hele ja zase fakt nemusim bezdomovce. Je to o osobnich zkusenostech. Uznavam, ze jistym zpusobem za to nemohou (ale nebyvaji to okolnosti charakteru „vyhorel mi dum a vsichni mi v nem zahynuli“), ale klidne bych je internovala nekde mimo mesto, kde bych je dobre krmila, ale taky nutila pracovat co by mohli a k nejblizsimu chlastu by to meli alespon 15 Km pesky.

 
Asteria
Kecalka 392 příspěvků 10.08.11 12:31

Nejde o to, že si ty tři dámy vydobyly místo na kočárek, ale jde o způsob, jakým to dělaly a ten slušný nebyl. A řidič jim nic epřiskřípnul, jen jim zavřel dveře před nosem, ale to všechno byla jen taková omáčka. Ono by to totiž na deníček nestačilo, kdybych napsala: „Vlezly tam tři ženský, měly špinavej kočár plnej cigaret, na něm dvě na sobě naskládané navlečené děti v třicetistupňovým vedru ještě překryté dekou a celou cestu se překřikovaly. Navzdory všemu děti vypadaly šťastné.“
A znovu říkám, mě byli cikáni jedno, dokud jsem se nepřestěhovala. A bezdomovce taky nesnáším, hlavně ve tři ráno o službě - ten smrad nejde do rána vyvětrat.

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 11.08.11 14:18

DYSKRYMYNACE!!!!!!!!!! :lol:

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 12.08.11 20:27

Jen bych doplnil - tak jako mezi většinou, i cikáni/Romové (ať si každý vybere, co se mu líbí) mají spoustu sociálních vrstev. Nejde jen o dělení Olachroma versus Rumungro. No a bohužel je to tak, že nejvíc jsou vidět a slyšet ti nejchudší ( a nejhloupější). A přitom to nejsou ti, kterých bychom se měli bát, jenom se hloupě projevujou. Ale to bychom se hádali do alelujá - každý máme jinou zkušenost.

 
byron  13.08.11 00:43

Tak já mám zkušenosti s pražskou, a někdy si opravdu musím nepříjemě říct o uvolnění místa, kamarádka má stejné zkušenosti…

Jednou mě řidič budsu hrozně vyřval, že jsme nezmáčkla tlačítko, že vystupuji…

Vídám často bílé rodiče vozit dvě děti v kočárku, nebo dítě+psa. Já psa také vozím, ale dole v koši…

Já teda tady u nás špinavé cikány nepotkávám

 
santi
Ukecaná baba ;) 1202 příspěvků 17.08.11 17:28

Ja ziju uz 17 let v USA, ruznych etnik spousta… nerikam, ze tu rasismus neni, ale priznam se, ze mi tu zivot hlavne v tehle strance vyhovuje daleko vic. Proste rasa cloveka neni pro vetsinu lidi prvni veci, o ktere se zminuji, kdyz je popisuji. Moje deti prijdou ze skoly a reknou, ze si hraly s Jimem a nebo Arshou, kdybych do te skoly nechodila dobrovolnicit, tak netusim, ze Jim je cernousek a Arsha je z rodiny, ktera pochazi z Asie. Jsem rada, ze moje deti se nad timhle proste absolutne nepozastavuji a barvu pleti ci neco jineho nepokladaji za dulezite nebo neco odlisujiciho. Chovani… to je neco jineho, ale i v tom je tu spolecnost daleko ruznorodejsi a tolerantnejsi. Kazda kultura je proste jina, ja vychovavam svoje deti po svem, soused uplne jinak… a nemusi byt ani jine „rasy“. Nad necim se pozastavim ja, nad necim asi krouti hlavu oni. Samozrejme ze vajgly v kocarku… to by se mi taky nelibilo, „sandvicovani“ deti v kocarku… taky bych to nedelala, ale jak vyrustaly nasi rodice? Babicky? Myti ve vane jednou za tyden a ve stejne vode se vystridala postupne cela rodina… Proste pokud nekdo deti nemlati ci je jinak neohrozuje, kazdy je proste trochu jiny. Tot muj nazor.

Pisatelce denicku nekritizuju, ale hlavne bych ji chtela doporucit, aby bud premyslela o aute… a nebo si uvedomila, ze donekonecna v tom nosici miminko taky neunese… proste pokud do toho mesta bude chtit/potrebovat zajet, asi ji ten kocarek taky brzy nemine. :jazyk: A souhlasim s tim, ze nekdy v MHD clovek na ty spolucestujici zarvat musi - i kdyz takovy otrly typ neni a „rvani“ mu dela ze zacatku problemy. Stacilo mi par navstev Prahy a cestovani po ni s kocarkem pri navsteve moji sestry. Nekdy proste lidi delaji, ze neslysi/nevidi. :roll:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama