Život mezi odpadky

Ostatní

Voňavá koupelna, běloskvoucí záclony, plyšové pantoflíčky a urovnané polštářky na pohovce. Tak to známe z časopisů, filmů, ale i z mnoha domácností. Ale jak se žije tam, kde je úklid přežitkem? Vyrůstala jsem v prostorném a dispozičně šikovně řešeném bytě v samém centru Prahy. Jak je byt krásný, jsem si však uvědomila, až když jsme se stěhovali a já ho viděla úplně prázdný.

Neznala jsem, co je to sednout si v kuchyni na zem a hrát si se psem. U nás se lino vytíralo až tehdy, kdy se jeho zelená barva měnila na tmavě šedou, nebo když ho náhodou pes poblil. Luxovalo se jednou za měsíc, a to ještě polofunkčním vysavačem, takže nebyl problém si v dubnu zapíchnout do ponožky jehličí, které zbylo po vánočním stromku. Okna se myla dvakrát ročně a záclony a závěsy se při té příležitosti máchaly ve vaně, neb pračka, rovněž polofunkční tak velké kusy nepobrala.

Veliké pokoje byly po obvodu lemovány krabicemi a igelitkami, jenž byly důmyslně maskovány nejrůznějšími přehozy a dekami. V krabicích se nacházely poklady typu porcelánový servis po prababičce, který se však nepoužíval, protože je přece škoda vyhodit omlácené talíře, když ještě slouží. V igelitkách se krčilo prvorepublikové oblečení, které třeba ještě někdy někdo unosí. Oblečení ve skříních se neobměňovalo, botník byl plný rozpadlých křusek, ve špajzu a komoře deset let staré zavařeniny. Byla jsem nabádána, abych si uklízela hračky a školní věci, ale třeba to, že se koupelnové zrcadlo musí otírat, to už mě nikdy nikdo nenaučil.

V každém, zvláště ve starém cihlovém bytě se časod času stane nějaká ta nehoda. Sousedka o patro výš si napouští vanu a zakecá se po telefonu s kamarádkou a malér je na světě. I v našem bytě se taková ozdoba v podobě obrovského fleku na stropě našla. Ale proč strop malovat? Vždyť v koupelně se nahoru nikdo nedívá a navíc nás stejně zase brzy ta bláznivá ženská vytopí. Jednou taky praskla stoupačka ve zdi a po zásahu jakéhosi odborníka nám v chodbě krom dalšího fleku zůstala vysekaná díra a čouhající rákos. Takto bych mohla pokračovat do večera. Holt nebyl nikdo, kdo by vymaloval, zasádroval, opravil…

Žila jsem s mámou a prarodiči. Když prarodiče zemřeli, nemohla si máma dovolit platit horentní sumu za nájem a tak jsme byly donuceny byt pustit. Směšné odstupné pokrylo výdaje na stěhování mimo Prahu a brzy se v malé chatičce sešly věci ze dvou domácností. A život mezi krabicemi začal nanovo. Přes týden jsem byla v Praze, v útulné garsonce naší známé. Najednou jsem viděla, že slovo úklid neznamená jen vynesení koše a poskládat si oblečení. Utírala jsem prach, myla sprchový kout, na záchodě jsem neměla žádný vodní kámen a najednou se mi úklid zalíbil. Asi každý puberťák má doma čurbes v podobě poházených časopisů a zapomenutých skleniček pod postelí, ale byt vypadal rozhodně líp než ten, který jsem opustila.

Za dva roky už si máma nemohla dovolit ani placení služeb v pražském bytečku, tak jsem se musela odstěhovat natrvalo za ní na chatu. Upřímě, dodnes nechápu, že jsme přežily, neboť máma nepracovala, na pracáku vedena nebyla, ale to by bylo na jiný deníček. V létě jsem okupovala půdní pokojíček, kde nebyl ani proud, ale já tam měla své království a hlavně svůj klid. V zimě jsem spala na matraci a nohy courala v bedně s dřívím na topení. O soukromí se mluvit nedalo. Jednoho dne přišla máma s tím, že se k nám nastěhuje její přítel, jehož poznala v nové práci. Toho dne jsem se definitivně přesunula na půdu a v zimě spala ve spacáku, pod dvěma peřinama, s přímotopem a strachem, kdy prodlužovačku vedenou pode dveřmi překouše pes.

Moji radost, že si máma konečně po dvou letech našla práci ale brzy vystřídalo rozčarování z toho, co všechno je schopna donést domů. V třídírně plastů se najde opravdu kde co. Nádobím počínaje, hračkami a DVDčky konče. Opravdu denně tahala máma se svým přítelem domů mimnimálně dvě tašky s nejrůznějšími poklady, a tak ke krabicím z Prahy, které už tři roky nebyla schopna vybalit, přibývalo další harampádí a z chatičky se pomalu ale jistě stávala skládka. I můj přítel, který nějakou dobu v třídírně pracoval (často před ostatními vtipkujeme, že jsme se seznámili na smetišti) se mi nedávno přiznal, že si klepal na čelo, co pořád můžou v těch taškách tahat za krámy. Styděla jsem si pozvat kamarádky, bylo mi trapně, když někdo přišel na kafe a máma řekla, že se omlouvá za nepořádek, ale že zrovna vyklízí komoru…

Když jsme před rokem s přítelem a naši dceruškou v bříšku stěhovali do vlastního, byla jsem nadšená, že konečně opustím skládku. Konečně jsem přišla na to, že to každodenní příšerné pálení očí opravdu způsoboval prach. Konečně jsem mohla doma chodit bosa a konečně jsem se zkrátka cítila doma. A brzy přišlo další zklamání. Není náštěvy na chatě, kdy by mi máma bez zeptání nenapakovala do auta nějaké „poklady“.

„Mami, já se nejdřív musím zeptat, kde je v bytě ventil, aby se dal nafouknout,“ řeknu a tašky ji postrčím zpět. „Ale tak se na to podívej a kdyžtak to vyhoď, jen ať to odsud mizí,“ odvětí maminka a šoupne tašky do auta. Já doma vyndám jednu hračku, kterou vydezinfikuji a zbytek letí do kontejneru a vždy, když tašku vyhazuji, tipuji si datum, kdy se mi zase vrátí domů. Řeknete si, ať mámě důrazně řeknu, že už nic nehci. To už jsem řekla tolikrát. Kolikrát jsem před ní něco vyhodila… A ona mi i do mikulášského balíčku pro malou šoupne plyšáka ze skládky. Teď jsem jen zvědavá, jestli i přes mou prosbu budeme mít kontejnerové vánoce :roll:

Je to moje máma, porodila mě, vychovala mě a já na ni nedokážu být zlá, hnusná. Jenže pohár mé trpělivosti se pomalu ale jistě plní a mám strach, že se jednou opravdu neovládnu, a řeknu jí, že mě mrzí… ne… že mě s prominutím sere, že za celý život koupila malé dvě bodýčka a jedno chrastítko, a že zbytek jí tahá ze skládky (o penězích to ale není, když si mohli koupit pánve za sedmnáct tisíc), řeknu jí, že moje výmluvy ohledně návštěv jsou z toho důvodu, že je mi zle z pomyšlení, že by malá lezla po jejich neluxovaném koberci. Popravdě už nevím, co dělat. Jak se konečně definitivně vyhnout mámině nepořádku a s klidným svědomím ji v létě dát malou na hlídání.

Tenhle deníček mi posloužil jako „vykecání se“ a ráda si přečtu vaše názory, ať už plné podpory, pochopení, nechuti či peprných výrazů. A v neposlední řadě se chci velice omluvit, že deníček píši pod jiným nickem, než mě tu znáte. V diskuzích se dá využít anonymního příspěvku, když se za něco opravdu stydíme, ale deníčky takto bohužel psát nejdou :oops:

Hodnotilo 17 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Betynka87
Kelišová 6176 příspěvků 1 inzerát 14.12.11 07:03

Klobouk dolů, že jsi tohle přežila ve zdraví! Za rodiče nikdo nemůže, ale buď ráda, že jsi se nepomamila :oops: Hodně štěstí v životě!

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 14.12.11 08:04

Ty brďo… A já jsem si myslela, že jsem bordelář a sběratel 8o

 
TornadoLou
Ukecaná baba ;) 1268 příspěvků 14.12.11 08:55

Anguo-ahoj!
Autorke:
Teda-to musel byt pocit! Raz som bola na navsteve u kamaradky-pochopila som preco je v skole utiahnuta,je citit cigaretovym popolom,a je taka „zašednuta“… V 4 izbovom byte vsade plne popolniky,na kobercoch vrstva macacich chlpov,prachu a asi aj toho ihlicia,pradlo hodene na hromadu ciste so spinavym…
Neviem si to predstavit a hanbim sa za bordel v mojej skrini-nestiham si skladat pradlo-ale uz budem ;-)
Vela sily aby si si udrzala cisty byt aj dusu!

Příspěvek upraven 14.12.11 v 08:57

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 14.12.11 09:05

Ja bych tvou mamu poslala nekam na leceni nebo k psychologovi, ale to asi nejde, vid? Neni ted nejakej novej porad na Prime o uklizeni? Chtelo by to, aby si uvedomila, ze zije priserne, ale ne od tebe, to nebere. Ja osobne bych dite nikdy nedala do jejiho prostredi, fuj! A to jsem vcelku bordelar ;)

 
Hanzlici  14.12.11 09:07

Já myslím, že i pod pravým nickem by tě nikdo neodsoudil nebo nevim co. To, co píšeš, je naprosto šílený a osobně bych to teda fakt nedala. Na druhou stranu si pořádku umíš vážit, to já zas ne. Já jsem bordelář hadr, ale na druhou stranu zbytečnosti doma nekupím. Takže smekám, jak jsi strávila kus života! A do toho dalšího už jen samé lepší situace :-)

 
Corinaaa
Povídálka 50 příspěvků 14.12.11 09:45

Stůj si za svým, jsi jednoznačně v právu. Trocha špíny sice nikoho nezabije, ale co je moc je moc! Tak trochu vím, jaké to je handrkovat se s rodiči, u nás je jablkem sváru kouření - mamka i babička s prominutím hulí jak fabrika a já to teď, když máme děti, nedokážu překousnout. Věčně je prudím, vnoučátka jim kvůli tomu také nechci moc půjčovat a oni naoplátku každou návštěvu u nás doslova protrpí, sedí jak na trní, protože si nemohou zapálit … Život je o kompromisech, že, ale z něčeho prostě ustoupit nelze

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 14.12.11 09:50

No s maminkou už nikdo nic nenadělá, ta taková bude stále a ják já vždycky říkám, a bude hůř… Teda nevím, jestli to ještě je vůbec možný, ale doufat v to, že by to někdy bylo lepší je zcela absurdní. Já to vidím na svý rodině. Starýho psa, novým kouskům nenaučíš i kdyby nevim co…
Jestli bys chtěla dceru posílat k babičce na prázdniny, tak bych to udělala úplně jednoduše. Babičku bych někam vyexpedovala třeba na víkend a v jejím příbytku bych udělala čistku. Nekompromisně bych jí úplně všechno vyházela a hlavně ten bordel vyvezla daleko od jejího bydliště. Sice je úplně jasný, že krámy bude zase shromažďovat, ale aspoň tam na chvíli dceru můžeš poslat… Můžeš to vzít jako otužování dcery před mikro světem…

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 14.12.11 09:52

…hlavně jí nesmíš svůj plán, co chceš s tím harampádím udělat, ani naznačit. Jinak se nehne z domova ani na milimetr… :-D

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 14.12.11 09:56

Corinaaa: a proč nechodí hulit na balkon nebo před barák nebo tak něco? U nás se to tak běžně dělá. Nakonec to dopadá sice tak, že su sama doma a celá návštěva i s mužem se rekreujou s kafíčkem na balkoně :-D Ale aspoň nikdo nepropadá histerii, že by nemohl kouřit… ;)

 
Gabika  14.12.11 10:31

Súhlasím s Rascal. Maminka je aká je, a iná nebude. Pokiaľ nezhromažďuje veci preto, lebo má fakt hlboko do kapsy a naozaj ich potrebuje, asi by som tiež radila dôkladnú čistku v jej neprítomnosti.

Držím palce! :palec:

 
minime
Kecalka 248 příspěvků 14.12.11 10:45

Hromadeni veci je podle mne diagnoza… Vetsinou clovek timto zpusobem odsouva nejaky jiny problem, ktery nechce nebo neumi resit. Tvoje maminka by proste potrebovala psychologa a to opravdu nemyslim nijak ve zlem nebo posmesne.
Jinak co se tebe tyce, jsi skvela, ze jsi z toho vseho vysla bez nasledku a svemu diteti predas jinou zivotni zkusenost. A ze ji tam nechces vodit se nedivim, nejsem pro sterilni prostredi, to je taky nezdrave, ale tohle uz je o zdravi viz tve problemy s ocima…
Takze tobe :potlesk: a maminka holt potrebuje promluvit do duse, aby si nasla odbornika a vyklizeci firmu :?

 
MéDruhéJá
Povídálka 11 příspěvků 14.12.11 11:23

Děkuji za příspěvky.
Jak radíte vyházet jí čurbes, to by bylo řešení(alespoň na chvíli), děkuji. Aleto abych objednala troje stěhováky :P Vím, že je to asi jistá forma psych. nemoci, ale maminka by mě asi vydědila, kdybych jí navrhla psychologa… Každopádně to zkusím nějak promyslet, protože takto se dcera na prázdniny k babičce nedostane. Doma rozhodně nemáme sterilní prostředí a nějak neřeším, když mi malá vleze na chodbu a přeleze boty na rohožce, ale všeho moc škodí :roll:

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 14.12.11 11:50

no já bych jí objednala i ty stěhováky. ale je to jen dočasný řešení. Samozřejmě že kdyby se šla léčit, tak by to byla značka ideál, ovšem otázkou zůstává, jak ji k tomu přesvědčit? Je to obyčejná závislost jako každá jiná. je jedno jestli to je alkohol, drogy, čokoláda, shromažďování čehokoliv nebo můj mužskej je závislej na Coca Cole light… :zed: pro všechny ty lidi je vůbec těžký si tu závislost přiznat a další věc je ochota k léčbě a pak ještě nakonec spolupráce s daným odborníkem… Zkusit bys to určitě měla. Na tvým místě bych ji teda nejdřív oťukla, jak se k tomu postaví, ale nepočítala bych jakejkoliv kladnej postoj. A asi bych sama vyhledala experta na danou problematiku a za ním zašla a poradila se co s tím. A možná bych zkusila na netu najít i najít nějakou skupinu, nějaký lidi, co se s tím léčí, ideálně úspěšně a pak dotyčnýho s matkou seznámit. Byla by velká škoda, aby malá nemohla k babičce kvůli tomu, že ona sama si neumí pomoct…

 
sweetpretty
Ukecaná baba ;) 2142 příspěvků 14.12.11 12:01

Já mám takovou tchýni (podobný nepořádek) :zed: a malýho jí tam na hlídání nedám,dokud nebude uklizeno a já udělám kontrolu,jinak jí řeknu,že se má jít léčit už. Co je moc to je moc,je to tvrdé,ale ať se rozmyslí,co je důležitější,jestli ty krámy (byt není nafukovací) nebo to,aby si tam mohla s malou hrát a vůbec tam s ní být atd. To je tak aby ještě z toho bordelu něco chytila :poblion: já to nesnáším…ono zdravý nepořádek nikomu neublíží,ale nemytá podlaha…a když si představím,že po ní můj synek lozí a pak si dává ručičky do pusy no :poblion:
Obdivuju tě,že jsi takto vyrostla a udělala jsi si zdravý úsudek na věc…ono i to těhu a rodičovství potom hodně změní člověka v názoru na pořádek-já uklízím teď jako divá,pořád vidím špínu někde :)

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 14.12.11 12:22

A to jsem si myslela, že když utírám prach jen 1× týdně a okna 3× ročně, že jsem čuně - nejsem. Hlavně se to nehodí k dětem, ani v Tvém případě, ani v případě Tvé dcery. Máš ode mě medaily za statečnost :-)

 
MéDruhéJá
Povídálka 11 příspěvků 14.12.11 12:24

Rascal děkuji, ten nápad s někým „vyléčeným“ ráda vyzkouším. Snad někoho takového najdu.

 
MéDruhéJá
Povídálka 11 příspěvků 14.12.11 12:26

Kalla: Taky nelítám od rána do večera s hadrem v ruce a za čuně se nepovažuju.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 14.12.11 12:31

No hustý. Hele přihlaš mamku do toho novýho pořadu, teď jsem viděla upoutávku, bude ho moderovat Bendová myslím Životní úklid se to jmenuje. Tvoje máma je jasný adept. ;)

 
MéDruhéJá
Povídálka 11 příspěvků 14.12.11 12:40

Gina108 to mě taky napadlo, ale pochybuju, že by do toho šla dobrovolně a když ji přihlásím bez jejího vědomí, do konce života se mnou nepromluví :jazyk:

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 14.12.11 13:02

Buď ráda, že jsi ráda. Že mámu máš a že tě má ráda (soudím z toho, že ti dává dárky) a že ti nevisí na krku, nekomanduje a neřídí tvůj život. Nezáviď drahé nádobí a darovanou veteš vytřiď na použitelnou a ostatní (tu nekompromisně a klidně veřejně vyhoď). Respektuj matčin naturel a styl života chceš-li aby i ona respektovala tvůj.
Stačí jen trochu víc nadhledu, myslím, že nemáte špatný vztah. Dceru od babičky neseparuj, riskni i návštěvy v nesterilním prostředí, nauč ji brát babičku takovou jaká je. To se ti může jen v dobrém vrátit narozdíl od hádek, pohrdání a studu za matku dávaným ostatním na odiv.

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 14.12.11 13:24

No to je rachot !Chtělo by to nějakou zlatou střední cestu!A vzala bych to přes malou!Mamko mám tě ráda ..ale malá potřebuje vytřeno ,v harampádí je … může z toho mít ,je třeba alergiská…!Pojd uklídíme to ,pomůžu ti a místo veteše pojedeme a třeba si spolu něco hezkýho koupíme …byť levnou blbost ,ale novou!A psycholog by neuškodil ,ale zase je to maminka tak po dobrém !!!! :hug:

 
ŠárušN  14.12.11 13:52

No, tak já si o sobě taky myslím že jsem čuně. Vysávám teda skoro denně, prach utírám 2× týdně, 2× týdně umývám koupelnu a vytřu podlahy, ale jinak - ve špajzu mám taky binec a okna myju tak 1-2× ročně, povlečení měním 1× do měsíce a teď mám navíc čerstvé miminko, takže o to hůř stíhám uklízet… Ale tohle co popisuješ už je moc. Moje tchýně je něco podobného. Vysává se u nich snad jenom před vánoci, a to jenom v jedné místnosti. V těch dalších je bordel celý rok. Podlahu stírá jenom v kuchyni, a to jenom když tam někdo nanosí bahno (u nich se chodí v botech), nebo když se tam pes počůrá nebo kočka vys… Když se chcete u nich najíst, musíte si všechno nádobí ještě jednou očistit. Prach nestírají myslím vůbec a okna taky ne. Střecha jim padá na hlavu, ale to oni neřeší. Tchýně je sice v invalidním důchodu, ale aspoň tchán by se mohl snažit, ale ten už dlouhou dobu nikde nepracuje, a akorát tahá peníze ze své manželky, aby to mohl prochlastat. A největší radost je, že i oni jsou sběratelé - tchán nepohrdne ničím, co najde v kontejneru nebo vedle něj. Našim klukům dávají hračky z kontejneru a nedokážete si představit, jak je mi trapně, když od nich dostanou k vánocům nějakou hračku a já se musím ptát, kde to koupili, abych si ověřila, že to není z kontyše! Minulý měsíc jsem porodila a když jsem byla v porodnici, manžel se o kluky dva dny staral a pak je odvezl k babičce (tedy k mé tchýni). Bylo mi do breku, když mi to říkal do telefonu. Chudáci kluci! Jel pro ně, až když jsem byla z porodnice doma, a přijeli totálně špinaví!!! Celou dobu, co jsem byla pryč, na sobě měli jedno oblečení - to, ve kterém se se mnou loučili. Obličeje úplně hnědé. Otřesné! Hned jsem je hodila do vany a utvrdilo mě to v tom, že dělám dobře, že je u babičky nenechávám a když potřebujeme hlídání, dovezeme si babičku k nám domů. Po jejím odjezdu mě tedy čeká vždycky generální úklid a veškeré nádobí, které umyla, musím umýt znovu, ale pořád lepší, než aby byli v tom jejich bordelu! Pisatelku deníčku tedy naprosto chápu, i když jsem v tom nevyrůstala, ale vím co to je. A můj manžel je bohužel po své mámě, takže to mám těžké. Sama nejsem nějak obzvlášť čistotná, ale co je moc, to je příliš!

 
anonym757  14.12.11 15:07
To znam

Ahoj, tak tohle taky dobre znam, nase mamka byla odjakziva bordelar. Bydleli jsme v obrovskem byte v centru Prahy (neco pres 120m) a musim rict, ze asi dokud jsme byly se segrou male, tak celkem uklizela, nebo to delal tata. Jak jsme zacaly chodit do skoly, uklizeli jsme hlavne my se segrou. Stydela bych se za tuny prachu, talire zespodu opatlane, a haldy obleceni v loznici, zapatlanou kuchyn a sporak atd atd.

Ovsem jak jsme se se segrou jako dospele odstehovaly, slo to s poradkem v byte pekne dolu. Oba s tatou pak zacali pit a diky restituci se museli z bytu vystehovat. tatka pak po par letech bohuzel umrel, ale to je snad na denicek. No a mamka zila v novem byte 2+1 s sedmi!!!! kockama. Podotykam, ze nekteri kocouri nebyly kastrovani. No dovedete si to predstavit. Kocicinec jak hadr, smrdela mi i posta, co mi k mame prisla. Mela jsem u ni porad trvale bydliste… No mama si zila svym zivotem, uz nas ani nezvala domu (nebyla jsem u ni doma asi 3 roky), taky dost pila a vsechny darky, veci i ona sama smrdela jak deset certu.

Pak se nam narodila dcera. No mama obcas hlidala u nas a to jen kdyz nebyla napita. Podotykam, ze mam mamku moc rada, mame hezky pratelsky vztah a porad jsem se ji snazila pomoci. Pak jsem byla podruhe tehotna a mamce jsem rekla, ze nemuzu zadne veci od ni brat, ze se bojim toxoplazmy. Konecne jsem ji opravdu natvrdo rekla jak divne zije, ze micha antidepresiva s alkoholem, ze si zmatala uplne mozek a ze ji nechci ztratit jako tatu. Ten se holt upil… Mamka se hrozne vzchopila, nechala se odvezt do Bohnic, kde prosla lecbou, bylo to krusne, ale 4 mesice tam vydrzela dostala i nove leky, co ji trochu srovnaly. Mezitim, co se lecila manzel se svagrem ji vyklidili byt. Kocky jsme dali do utulku (za ty potvory jsme utratily skoro 8000,– aby si je nekde vzali :twisted: )Byt byl v prisernem stavu, kdo neco takoveho nevidel, nepochopi. Manzel doted s moji mamkou nejak nemuze najit spolecnou rec. Pry porad vidi ten desivej, ale opravdu desivej ekl.

No ale mamka se jiz 2,5 roku drzi, nepije, byt ma na dnesni pomery skromne ale hezky zarizeny a musim rict, ze i uklizi. Kdyz prijedeme s detma, tak se nebojim. Jasne, sklenicky nejsou uplne leskle, cisty pribor obcas pred jidlem jeste oplachnu, ale oproti tomu, jak zila to je krasa. Kocoura ma jednoho, uz vykastrovaneho a nejaka cmouha a vlas v koupelne se taky snese…Ted jsem moc rada, ze mamku mam a jsem vdecna, ze to nejak prekonala. Hrozne miluje vnoucata, tak i to ji asi dava silu zit normalne. Stale chodi na nejake skupiny abstinujicich alkoholiku na psychoterapii do tech Bohnic. I o sebe se stara na 60 let je zase kocka, jen zadneho chlapa mema a pry nechce.

Uff asi jsem se taky potrebovala vypsat, tak se omlouvam.

Takze Me mile druhe ja. Hlavne ver, ze se to muze zmenit. Pokud s mamkou mate hezke vztahy, byla by skoda o ni prijit. Huc do ni, nabizej pomoc, obrat to ve srandu, vsak se treba mamka chytne za nos… Moc drzim palce, at se mamka hlavne kvuli male vzchopi. U nas to uz taky vypadalo beznadejne…

 
vopičkaa
Kelišová 6051 příspěvků 14.12.11 15:49

no není to ideálka, je to hnus, co si budeme povídat - na druhou stranu tě netloukla, zřejmě i s láskou vychovala řekla bych že jí nepředěláš, ale svůj život si udělej podle svého a nenech si nic vnucovat

Příspěvek upraven 14.12.11 v 15:50

 
softvelvet  14.12.11 17:21

To tě obdivuji, že jsi jiná, než tvoje mamča. Já taky nejsem zrovna uklízecí typ, ale viděla jsem spoustu domácností, ze kterých mi bylo šoufl.

 
Anonymní  14.12.11 17:46

No jo, s tím moc nenaděláš. Někdo je holt takový. Škoda, že si v tom musela žít. Ale jak tady někdo napsal, mamku máš, má tě ráda. Když ti mamka něco naloží, ber to tak, že jí alespoň toho zbavíš a neuloží si to ona. Vyhlídni si cestou domů popelnici, do které to hned vyložíš. Asi ale mamce řekni, že si to bereš, jen aby to nezůstalo jí a že to vyhodíš, aby si nemyslela, že o to stojíš a nezačala ti nosit víc. A jestli chce hlídat, tak ať si alespoň trochu uklidí, mimino opravdu nemůže lézt po tak špinavém koberci.
Jojo, není to s rodiči jednoduché a bude hůř. Držím palce.
 Alena

 
Anonymní  14.12.11 20:12

Tento deníček mne inspiroval k napsání toho ,jak sem vyrůstala já.Je to pravý opak a také jsem ráda že jsem se až tak nepomamila.Moje mamka byla absolutně posedlá úklidem.Vysávala denně,prach utírala nejméně 3× denně.Ložní prádlo,záclony a okna se myla každý týden.Byla jsem jedináček a nemohla jsem si dovést ani kamarádku abychom náhodou neudělaly bordel.Když jsem si stejně nějakou tajně přivedla (mamka pracovala na směny)potom vše pečlivě uklidila, zaručeně našla spadlý cizí vlas.Jednou jsem dostala krásnou novou chodičku a zapoměla jsem si ji uklidit,zůstala ležet na koberci,druhý den byla v popelnici.Po příchodu ze školy jsem musela po přezutí ihned do koupelny,vykoupat ,obléct domácí oděv a pak sem teprve mohla do zbytku bytu.Bylo mi trapně když k nám přišla nějaká návštěva, a mamka před ní otírala židle aby se snad neumazala.Nejradši by jí snad také prohnala nejdřív kooupelnou.Kdyby si jí někdo sedl na židli v montérkách, tak ji snad klepla pepka.Nic sem nesměla,musela sem nosit jenom šaty a běda kdybych se umazala.Musím říct že tedy opravdu své matce v úklidu nesahám ani po kotníky ,ale sem za to ráda.Proto s ní nikdo nevydržel a byla bez partnera.

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 14.12.11 22:44

Tohle znám - konkrétně je takovéhle čuňátko moje babička.Prostě to v sobě nemá, svinec nevidí, nevadí jí.To nepředěláš. :nevim: A co se týče toho, dát jí malou na prázdniny - já malého do bytu k naší babi ještě nikdy nepustila a ani nehodlám. Takže ani případné prázdniny by nepřicházely v úvahu.U ní je to ale fakt super extrém - celé dny sedí na houpacím křesle, hulí a kouká na TV.Pod jejím stolkem je asi 5 kilo popela a to nekecám.Sem tam i vajgl, jak jí to upadne a dohoří si tam (ještě že táta uzavřel pojistku na barák, páč ten stopro vyhoří).Na záchod bych nešla, to bych se raději vyčůrala do gatí.Na koberec v obýváku šlapu jedině v botech, ani v pantoflích bych na něj nestoupla.Záclony mají odstín žluté až hnědé. :poblion: :poblion:
Takže tak - „výslužku“ bych za rohem hodila do popelnice, mámu si zvala raději k sobě domů a pobyt dítěte v takovémhle prostředí o prázdninách, ani by mě nehlo.

Příspěvek upraven 14.12.11 v 22:46

 
jizvíková
Extra třída :D 12491 příspěvků 15.12.11 08:40

Mámě to řekni na plná ústa, moožná jí to probere.

 
WIWIEN  15.12.11 12:51

JA TE TEDY OBDIVUJU 8o TO MUSELO BYT HROZNE.
JA BY JSEM TO RESILA RADIKALNE-TVA MAMA POTREBUJE POMOC-JE TO MESSI,NEBO JAK SE TO PISE ANGLICKY.ODPADKAR-TAKOVY LIDI POTREBUJI UKAZAT JINY SMER V ZIVOTE-UZ KVULU NI A JEJIMU ZDRAVI JAK PSYCHICKEMU,TAK FYZICEMU.PRAVE PROTO JESTLI TE JINAK MELA RADA A TY JI-TAK S TIM NECO UDELEJTE-MOZNOSTI JE PLNO VIZ-ANONIMNI.DRZIM PALCE :palec: :kytka:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 15.12.11 13:00

No ty bláho… divím se, že jsi to přežila ve zdraví. Držím palec aby to maminka brzy pochopila a neměla by ses stydět jí to říct. :palec: :hug:

 
constanta
Povídálka 50 příspěvků 15.12.11 15:12

Já mám takovou tchýni, ale takového člověka už nepředěláš…Bohužel

 
marye
Neúnavná pisatelka 17581 příspěvků 15.12.11 17:13

taky obdivuju, žes to přežila ve zdraví a navíc jsi tím „nenačuchla“. doslova. :kytka:
u tvého deníčku jsem si vzpomněla, jak jsem si před časem povídala tady s ředitelem záchranky a říkala mu, že už po to všem, co viděl, musí být hodně otrlý. a on mi odpověděl: „taky se mě pořád leccos dotkne. pomáhali jsme paní s infarktem v neuvěřitelně zabordeleném bytě plném odpadků. doslova jak na skládce to tam vypadalo. a za tím vším byl pokojík, ve kterém bydlel její 16letý syn. a s tím jsem se nemohl vnitřně smířit, že ten kluk nikomu nic neudělal a přesto musí žít v takovém chlívu…“ :(
mámu nepředěláš, ale je dobře, že stejnou křivdu neuděláš svým dětem :hug:

 
MeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 15.12.11 17:19

Lituju tvojí éru dětství a dospívání. „Užila“ sis. Divím se, že s toho nemáš nějaké trvalé potíže - alerge atd., nebo máš? Ale co, hlavně, že jsi ve svém a spokojená. :)

Mám teď chřipku jak prase a UŽ týden jsem neuklízela. Začíná mě znervózňovat viditelný prach na televizi :D Nejsem puntičkář, ale jednou týdně se snažím udělat vše od „a“ do „z“.

 
evousek
Ukecaná baba ;) 2312 příspěvků 15.12.11 22:08

tak to je mazec :) Ja mam sama dva psy a je fakt, ze moc nevytiram, protoze to neni videt (mame dobrou barvu lina :D).. ale koupila jsem si novy vysavac - bezsackovy - na psi chlupy. Cekame dvojcata a jak jsem tu nekde cetla - prece jen, to lezeni po zemi.. takze pekne povysavat a vklidu vytrit. Ale jinak jsem asi taky bordelar :D Ted se snad budeme stehovat a tak vyklizim a tridim a uz jsem nasla tolik papiroveho odpadu, ze nechapu, proc jsme to doma vubec meli :D

 
marra  15.12.11 22:33

Tak jedna se o nemoc zvanou messi(asi teda).Je to opravdu nemoc ktera se da lecit,ale je k tomu nutna podpora rodiny.Videla jsem nejaky dokument,jak syn byl nestastny ze sve matky,taky tahala tuny bordelu domu,a kdyz jeli kolem popelnice tak ona mela malem hysterak kdyz ji nechtel zastavit :lol: Osobne bych si s maminkou sedla,a razzne a tvrde ji rekla co si myslim,ze at nepocita s tim dokud tam bude mit takovej chlivek ze tam jeji vnouce nepustis.Mozna bych si primyslela,nejakou alergii na prach ci neco :think: Hele a ten jeji pritelo,ji zrejme ve vsem podporuje co?to ej taky naprd :think: drzim palce,a verim ze najdete schuden reseni,prece jen si myslim ze vas ma mamina rada :kytka:

 
mamaho
Kecalka 405 příspěvků 25.12.11 09:15

No to je síla. Není na to nějaká diagnóza ???
Mamince bych doporučila léčení a tobě kurzy asertivity . Ale jinak super deníček :palec:

 
Anonymní  26.12.11 02:05

dovedu si představit… četla jsem nedávno nějakou diskusi, stejný problém ale dcera s mámou ještě bydlí, jsou tam linky na fotky, opravdu drsné fotky

- rozumím tomu, že si v jistém ohledu připadáš rozumnější než máma, ale role máte prostě takto dané příchodem a svět - a to nelze myslím otočit

  • snažila bych se aspoň částečně bordel eliminovat než by šla dcera k babi, prostě uklidit co lze
  • nápad vše vyházet může zafungovat a nemusí, dobře je to vidět v pořadu „Máte doma uklizeno“ - How clean is your house. Pár lidí ze seriálu bylo v depresích a paralyzoval je nejen původní (skrytý) problém, ale už i bordel samotný. Úklid Kim and Aggie jim pomohl začít nový život. Vybavuju si dva díly, kdy motivací ke změně byla právě nemožnost toho přivést si domů vnoučata. Na jiných je ale vidět, že jim v úklidu brání lennost nebo že ten stav v podstatě ani měnit nechtějí, a tam už se 14 dní po kompletním úklidu vrší odpadky a špína zas.
  • na Tvém místě bych se pokusila trochu na mámu zatlačit s tím, že bys ráda měla u ní vhodné prostředí pro dítě, ale takto že to opravdu nejde. Já byla na mámu hodně drsná, asi až moc, ale jistých změn jsem dosáhla (např. bylo mi umožněno k ní domů koupit myčku, máma opravila, uklidila a vydrhla některé věci atp.) Sterilní to tam není, ale alespoň část domu je ukliditelná a baby friendly.
 
Anonymní  13.02.12 18:03

tyjo snad se mi až ulevilo, že nejsem jediná co vyrůstala „na hnoji“ moji rodiče tedy neschromažďovali harampádí.. měli jiný způsob jak žít ve špíně… bydleli jsme na vesnici, na statku, kráva či kůň uprostřed obýváku nebyl ničím ojedinělým, posléze nějaký ten kravinec obtisklý na zdi… seno v obýváku, kůra ze dřeva.. jiné věci co by zřejmě ani ten nejlepší vysavač nevzal… to, že do baráků jsou vhodnější podlahy mým rodičům nedošlo doteď.. krom toho si vzpomínám jak dlouhé roky ohříval táta teplou vodu v brutaru na dvoře protože zarostli trubky a už nebyli lidi co by s tím něco udělali, že… a taky bych takto mohla pokračovat a popsat tu tak dvacet stran a stejně bych ten hnus nepopsala ani z půlky… každopádně já jsem ta, jak jsem si tu všimla v komentářích co bydlí v bytě 3+1, každý týden meju okna, peru záclony… každý den utírám prach, 3* denně luxuji, vytírám… nesnesu ani jediný špinavý hrníček atd. jsem mnohýma považovaná za fanatika.. nemám sterilní domácnost, kdo sem příjde obdivuje útulnost našeho hnízdečka… ale nebojím se posadit jen v kalhotkách na gauč, koberec.. bordel nesnáším …

 
Mišanila  14.02.12 10:26

Teda, to jsou věci. Člověku přijde tak nějak automatické a samozřejmé, že je doma vcelku čisto, pokud v tom vyrostl jako dítě, tohle si nedokážu představit. A to nejsem nějaká milovnice sterilní domácnosti, teď s malýma dětma máme doma bordel, ale proti tvojí mámě jsem úplný Mistr Propr a uklízecí maniak :)

Taky si myslím, že je to diagnoza, ale pokud to maminka jako problém nevidí, tak budeš mít těžké pořízení. Každopádně batole bych tam asi bez dozoru nenechávala a asertivně bych se pokusila sdělit proč a za jakých podmínek by ho hlídat mohla.

Jednou jsem byla na návštěvě u staré paní s podobnou shromžďovací úchylkou. Byla to chaloupka jen s úzkýma chodbičkama a malýma místnostma, protože okolo stěn bylo neskutečné množství harampádí. Bordel, jak v tanku, v obyváku trůnily slepice, na gauči a všude po zemi slepičince a babča v tom spokojeně žila :)

 
Anonymní  03.04.12 00:19

No musím se přiznat,že situace ve které těd žije má matka po rozvodu a nastěhování jejího přítele je také… Na prt. Bez elektřiny už rok… :-(

 
misicka38
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 02.05.12 11:33

Tak to je síla,přiznávám se že okna myju také 2× max 3 x ročně,ale přesně takovýhle lidi nechápu…seš dobrá že si to vadržela… :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama