Reklama

1. třída - problémy s psaním

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Vermun
Závislačka 3292 příspěvků 24.02.18 16:03
1. třída - problémy s psanim

Ahoj, dcera je v první třídě. Od prvopočátku bojujeme s psaním. Prosím o názory, zda Vaši prvnacci píší taky takto, či zda je to potřeba někde řešit.

Reklama

Reakce:

Hadumi
Extra třída :D 13394 příspěvků 24.02.18 16:07

Mně to přijde v pohodě. Dcera tedy píše lépe, ale ukázky, co si sem dala, rozhodně nejsou tragické.

Vermun
Závislačka 3292 příspěvků 24.02.18 16:11
@Hadumi píše:
Mně to přijde v pohodě. Dcera tedy píše lépe, ale ukázky, co si sem dala, rozhodně nejsou tragické.

Diky, to první foto je celá stránka té předlohy.

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 24.02.18 16:13

Nepřijde mi to taky nijak tragické. Písmenka nevynechává, zkouší i dodržet správný tvar - žádné z písmen není napsáno vyloženě špatně, jen celek působí tak „neuhlazeně“, ale na to má v pololetí první třídy nárok. Není ale nic proti ničemu vrátit se o krok zpět (obrazně řečeno) a zapracovat ještě na grafomotorice - uvolňovat pořád ruku (vrátila bych se ke grafomotorickým cvikům - existují různé pracovní sešity), cvičit obratnost (super je na tohle třeba inteligentní plastelína). Jak píše tužkou - je to úhlednější? Jestli ano, je taky možné, že jí nesedí typ pera.

Příspěvek upraven 24.02.18 v 16:15

Vermun
Závislačka 3292 příspěvků 24.02.18 16:14

@Maddlen ne, tužkou je to stejne. Občas písmena vynechává, či napíše úplně jiné slovo.

Sashie
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 24.02.18 16:18

Jak drží pero, jak při psaní sedí, jakým perem píše? Není to nic tragického, ale evidentně je ještě těžká ruka - chce to rozcvičit. Začít od velkých kloubů (rameno), pak pořádně zápěstí, prsty. Pokud má ruku při psaní v křeči, není uvolněná, tak lépe psát nebude.
Ujíží jí i sklon - máte nakloněný sešit? Jestli píše pravou rukou, tak přizvednout pravý horní roh sešitu (papíru).
Tohle bych radila a řešila s rodiči, kdybych měla takového žáka ve třídě. Doporučení - uvolnit ruku, hlídat správné držení pera, správné psací náčinní. Na uvolnění doporučuji ve stoje čmárat na velký papír (ten můžeš chytit izolepou na zeď) velké kruhy, ovály, ležaté osmičky… Hlavně jedním tahem, kratší intervali. Až se uvolní rameno (třeba po týdnu, 14 dnech… každý to má jinak), přejít na papír na ležato (ten bude menší) a zase to samé. Hezky ve stoje, celou rukou (chce to mít papír níž, ne nějakém menším stolku). Pak už v sedě (správném!) jedním tahem.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.18 16:19

Co na to říká učitelka? Učím prvňáky a tohle mi přijde ještě v pohodě. Drží radek, písmena jsou tvarově správná, napojuje správně. Uprava je lehce slabší, ale žádná katastrofa. Věř mi, že může být mnohem hůř. Mám ve třídě děti, co nedrží řádek, každé písmeno je jinak velké, doprostřed slova namontuji velká písmena…

Sashie
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 24.02.18 16:20

Teďka ještě čtu, že občas vynechá písmeno, zamění či napíše něco jiného - v 1. třídě se ještě může jednat o nepozornost. To se taky naučí jenom tím, že napíše jedno slovo (či slabiku, písmeno) a pořádně si ho rovnou přečte. Když tam bude mít chybu, rovnou ji neukazovat. Upozornit - v tomto slově je chyba a nechat jí, aby ji našla.

Maddlen
Závislačka 3248 příspěvků 24.02.18 16:20

@Vermun Je možné, že to vynechávání je proto, že se tak strašně soustředí na to, co má napsat, že zapomene. Neučím první třídu, ale mnozí třeťáci u mě ve třídě píšou o dost hůř a NEMAJÍ diagnostikovánu dysgrafii. Je pololetí první třídy, dala bych tomu opravdu čas, Moje dcera chodí taky do první a vím, že jsou u ní ve třídě děti, které píší podobně jako tvá dcera. Já bych vyčkala, dělala různé cviky jak jsem ti psala. Možná nakoukne @hanka.br - všimla jsem si jí tu coby zkušené učitelky, určitě se k tomu dobře vyjádří.

Zuzz
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 24.02.18 16:35

Mě to přijde v pohodě, syn psal mnohem hůř…I teď má ta písmena všelijaká, je ve druhé třídě…

Tableta
Závislačka 4009 příspěvků 24.02.18 17:22

V první třídě jsem psala o hodně hůř a teď, myslím si, píšu docela hezky. Tohle je na první třídu náhodou docela dobrý :)

lucenka
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 24.02.18 19:20

Mně to strašné nepřijde. Nechápu tu naší posedlost uhlednym písmem. Důležité je umět psát a přečíst to po sobě.

Ijen
Zasloužilá kecalka 881 příspěvků 24.02.18 22:09

Nas kluk psal v 1. tride mnohem hur. A i ted pise celkem desne. Ale zadna porucha to pry neni.

wonder_woman85
Nováček 8 příspěvků 27.03.18 15:45

Vzdyt pise hezky. Ne krasopisne, ale hruza to urcite neni. Syn taky bojoval - nikdy ho nebavilo, ani mu neslo kresleni, tuzku drzel jako kopyto, no des. Po case se to zlomilo. Osvedcila se mi metoda psychologa - nerika mu, co dela blbe, ale kdyz napsal radek pismenek, vzdycky jsem se ho zeptala, ktere mysli, ze se mu pismenko povedlo nejvic a ktere nejmin. Vzdycky je dokazal 100% urcit, takze se pomerne brzo naucil, jak maji vypadat ta spravna. Vypada to banalne, ale fungovalo to super :) Hlavne se z toho nehroutit a neznechutit ji to, ono se to podda ;)

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Konec „chodské truhly“: Šinkorová bez tuny líčidel vypadala skvěle!

O pořádné překvapení se v deváté řadě StarDance postarala Daniela Šinkorová... číst dále >

Mileniálové u kormidla: Skončí tahle generace jako Titanic, nebo ví, co dělá?

S moderními technologiemi jsou srostlí jak siamská dvojčata. Chtějí být... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >