Reklama

Šikana - pohled učitelky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PansT
Povídálka 33 příspěvků 21.02.18 12:42
Šikana- pohled učitelky

Dobrý den,
jsem třídní učitelka ve třetí třídě. Máme ve třídě integrovaného chlapečka s vývojovou disfázií, výraznou vadou řeči a snad se všemi poruchami učení, včetně dispraxie. Chlapec je z velmi slušné rodiny, je křesťaňsky vedený, je slušný a hodný. V mých hodinách nepozoruji žádné problémy co se týče začlenění do kolektivu. Děti hodinu znají od první třídy a opravdu se k němu chovají hezky. Občas vznikne nějaký konflikt, ale opravdu nic, co by bylo přes čáru. Vše ihned řeším, vysvětlujeme. Zase nechci být chlapečkovi neustále v patách, chci, aby si jednoduché konflikty řešil sám ( např. někdo mi nechce půjčit pastelku apod.)
Problém je v družině, kde u nás jsou děti různě pomíchané, není u nás systém co třída, to vlastní oddělení. Některé děti z jiných tříd se chlapci údajně posmívají, nechtějí s ním být v družstvu apod.
Rodiče s tímto za mnou přišli, že chlapec je rozrušený a smutný. Řešila jsem situaci se školní družinou, navrhla jsem, aby má třída tvořila samostatné oddělení, to bylo smeteno ze stolu s tím, že situace není tak zlá, že chlapec si vše moc bere.
Svým způsobem je to částečně pravda, chlapec je opravdu přecitlivělý a měl by se trošku otrkávat, to ale samozřejmě je potřeba"cvičit" jiným způsobem, než nechat děti se mu posmívat. Navrhla jsem rodičům schůzku se mnou, vedoucí školní družiny, výchovnou poradkyní a speciální pedagožkou, která s chlapcem pracuje. Také jsem informovala vedení i situaci. Rodiče však konzultace odmítli se slovy, že mám situaci řešit já.
A já už opravdu moc nevím, co dělat. Mám pocit, že bez kooperace škola- rodina podobné situace řešit nejdou. Já se do družiny nedostanu, ale domnívám se, že situace je tak půl na půl- děti umí být zlé a chlapec je špatný z věcí, co jiní přejdou. Družina sama nic řešit nebude, rodiče také ne a já mám pocit, že víc dělat nemohu a nevím, nechci, aby se chlapec trápil.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

carola
Kelišová 6698 příspěvků 21.02.18 12:46

Dobrý den, tý jo, vy jste zlatá, že se o malého tak staráte. Je to od Vás moc hezké. Rodiče se zachovali nesprávně, přeci nejde hodit to na Vás, když se Vás to v podstatě ani netýká. V tomto případě bych jim napsala slušně email ve smyslu, že je mi líto, ale udělala jsem, co bylo v mé moci a pokud budou pozorovat, že je situace horší, jediné řešení je sejít se se všemi, tak jak jste původně navrhovala.

rozmaryna1234
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 21.02.18 12:47

Je těžké když rodiče nechtějí nic řešit a vse hodi na tebe, at se pak nediví, ze je syn rozhozeny. Myslím, ze jsi udělala maximum

P4ja
Kelišová 5783 příspěvků 21.02.18 12:50

@PansT No tohle je hodně těžké. Děti ze třídy ví, co a jak a máte nastavená nějaká pravidla.

Tak je potřeba najít kompromis mezi tím, co funguje u vás a pravidly v družině. I když tam je určitě taky jasné, že se nikomu nenadává. Je to problém hlavně družinářky, která by to měla mezi dětmi vyjasnit. Ty nemůžeš být všude, i když jseš třídní a cítíš za to zopdovědnost. Takže to určitě probrat s tím, kdo je za družinu zodpovědný. Můžete si sednout říct jaká máte pravidla, jak to řešíš ve třídě, aby kolegyně věděla.
A pak taky si sednout ve třídě a probrat s dětmi, co děláte, když se někdo špatně chová k někomu ze třídy. Nemusíš zdůrazňovat, že jde o něho. Pokud tam děti z tvé třídy chodí taky, tak by mu v tomhle mohli pomoct a zastat se ho.

Podobný případ máme v oddílu a na veřejných akcích, se o klučinu naprosto v pohodě starají děti ze třídy a v oddíle si ho zase oddílové děti brání a berou ho jako člena smečky, takže když jsme někde mezi víc oddíly, tak k němu nikoho moc nepustí. A stačí jedno křivé slovo.

P4ja
Kelišová 5783 příspěvků 21.02.18 12:52

A není zatím není potřeba řešit to s rodiči. Spíš bych si to vyjasnila v rámci učitelského sboru. A rodičům pak napíšeš, jak jste se dohodli.

To že se někdo někomu posmívá je přece obecný problém a nespojovala bych to jen s tím konkrétním žákem.

PansT
Povídálka 33 příspěvků 21.02.18 12:54
@P4ja píše:
@PansT No tohle je hodně těžké. Děti ze třídy ví, co a jak a máte nastavená nějaká pravidla.

Tak je potřeba najít kompromis mezi tím, co funguje u vás a pravidly v družině. I když tam je určitě taky jasné, že se nikomu nenadává. Je to problém hlavně družinářky, která by to měla mezi dětmi vyjasnit. Ty nemůžeš být všude, i když jseš třídní a cítíš za to zopdovědnost. Takže to určitě probrat s tím, kdo je za družinu zodpovědný. Můžete si sednout říct jaká máte pravidla, jak to řešíš ve třídě, aby kolegyně věděla.
A pak taky si sednout ve třídě a probrat s dětmi, co děláte, když se někdo špatně chová k někomu ze třídy. Nemusíš zdůrazňovat, že jde o něho. Pokud tam děti z tvé třídy chodí taky, tak by mu v tomhle mohli pomoct a zastat se ho.

Podobný případ máme v oddílu a na veřejných akcích, se o klučinu naprosto v pohodě starají děti ze třídy a v oddíle si ho zase oddílové děti brání a berou ho jako člena smečky, takže když jsme někde mezi víc oddíly, tak k němu nikoho moc nepustí. A stačí jedno křivé slovo.

To u nás relativně funguje, problém je, že děti jsou různě rozházené po oddělení a zrovna v tom jeho oddělení jsou jen dvě holčičky, které už ze své povahy se ho nezastanou. Chtěla jsem, aby byl alespoň s chlapci ze své třídy- vedoucí družiny to zamítla, vedení mi právě řeklo, že to mám vyřešit s ní, že to je její kompetence. :nevim:

PansT
Povídálka 33 příspěvků 21.02.18 12:59
@P4ja píše:
A není zatím není potřeba řešit to s rodiči. Spíš bych si to vyjasnila v rámci učitelského sboru. A rodičům pak napíšeš, jak jste se dohodli.To že se někdo někomu posmívá je přece obecný problém a nespojovala bych to jen s tím konkrétním žákem.

Problém je, že rodiče jsou vnímáni jako problémoví- důsledně vyžadují dodržování IVP apod. Já to za problém nepovažuji, ale kolegům ( některým) to vadí a vnímají to negativně.
Podle toho, co jsem zjistila ani nejde o „posmívání“ v pravém slova smyslu, spíše o „rypání“ ve smyslu-„Neříkej mi to, já ti stejně nerozumím.“ Atd. Pro chlapce tedy velmi nepříjemné, ale reakce od dětí pochopitelná- chlapci opravdu nerozumí. Nepomlouvam je, jen chápu, že oni vs svých očích jen konstatují„fakt.“

P4ja
Kelišová 5783 příspěvků 21.02.18 12:59
@PansT píše:
To u nás relativně funguje, problém je, že děti jsou různě rozházené po oddělení a zrovna v tom jeho oddělení jsou jen dvě holčičky, které už ze své povahy se ho nezastanou. Chtěla jsem, aby byl alespoň s chlapci ze své třídy- vedoucí družiny to zamítla, vedení mi právě řeklo, že to mám vyřešit s ní, že to je její kompetence. :nevim:

No jasně, je to hlavně problém vedení družiny. Ty jim můžeš být nápomocná s radou, jak to řešíš ty, ale to je tak všechno. A primárně bych šla po tom, že je to věc konkrétního člověka, co tam má děti na starost.
Zkusila bych promluvit s tím dotyčným a najít kamaráda, se kterým se cítí jistě a toho k němu do družiny dát. A nebo se ho zeptat, s kým by chtěl být.

Pokud to nebude vedoucí družiny akceptovat, tak jít za vedením školy a řešit to tam.

PansT
Povídálka 33 příspěvků 21.02.18 13:01
@P4ja píše:
No jasně, je to hlavně problém vedení družiny. Ty jim můžeš být nápomocná s radou, jak to řešíš ty, ale to je tak všechno. A primárně bych šla po tom, že je to věc konkrétního člověka, co tam má děti na starost.
Zkusila bych promluvit s tím dotyčným a najít kamaráda, se kterým se cítí jistě a toho k němu do družiny dát. A nebo se ho zeptat, s kým by chtěl být.Pokud to nebude vedoucí družiny akceptovat, tak jít za vedením školy a řešit to tam.

To je začarovaný kruh- vedení říká: řešit s vedoucí ŠD, ta říká nelze a rodiče bohužel více než toto řeší, zda byl správně zadaný test z AJ a toto nechávají na mne.

P4ja
Kelišová 5783 příspěvků 21.02.18 13:02
@PansT píše:
Problém je, že rodiče jsou vnímáni jako problémoví- důsledně vyžadují dodržování IVP apod. Já to za problém nepovažuji, ale kolegům ( některým) to vadí a vnímají to negativně.
Podle toho, co jsem zjistila ani nejde o „posmívání“ v pravém slova smyslu, spíše o „rypání“ ve smyslu-„Neříkej mi to, já ti stejně nerozumím.“ Atd. Pro chlapce tedy velmi nepříjemné, ale reakce od dětí pochopitelná- chlapci opravdu nerozumí. Nepomlouvam je, jen chápu, že oni vs svých očích jen konstatují„fakt.“

Pak je to zase o družinářce, aby si těmi dětmi vyjasnila, tak jako jste to udělali vy ve třídě.

A opravdu to není o rodičích, tohle není problém IVP.

terinka4444
Hvězda diskuse 67204 příspěvků 21.02.18 13:03

Rodiče to řešit nechtějí? Tak pak smůla. Aniž bych chtěla být zlá, dali nestandardní dítě mezi ostatní do běžné školy, takže sakra museli počítat s tím, že ho bude kolektiv vyčleňovat. Ty se snažíš, jak můžeš, a oni odmítnou i schůzky? Tak pak nechť si to řeší oni. Je to problém rodičů a družinářky.

Ou
Kelišová 5095 příspěvků 21.02.18 13:04

Je to především zodpovědnost osoby, která má děti v družině na starosti. POkud nezvládá svou práci a umožňuje agresorům, aby si našli a trápili oběť, tak jde o profesní selhání a zcela konkrétní zodpovědnost.

Dotyčná či dotyčný si toto musí přiznat, včetně toho, že prostě zatím problematice nerozumí a nechat se proškolit a naučit se takovým situacím předcházet.

Ta konkrétní osoba, komise to nevyřeší, maximálně jí komise může vysvětlit, že prostě svou nečinosti umožňuje šikanu.

P4ja
Kelišová 5783 příspěvků 21.02.18 13:04
@PansT píše:
To je začarovaný kruh- vedení říká: řešit s vedoucí ŠD, ta říká nelze a rodiče bohužel více než toto řeší, zda byl správně zadaný test z AJ a toto nechávají na mne.

Tak zkusit promluvit s rodiči s tím, že se tohle projeví i na známkách ve škole. A že bych jim radila navrhnout přeřazení.
A jinak pokud to vedení družiny udělat nechce, tak holt musí zajistit to, aby tam ten kluk byl v bezpečí a tyhle reakce neprobíhaly. Resp. to dětem někdo vysvětlil.

BaMaK
Závislačka 2804 příspěvků 45 inzerátů 21.02.18 13:05

@PansT Rodice za vami prijdou, ze nekde (navic mimo vasi tridu a kompetenci) je problem a odmitaji se podilet na reseni…co k tomu dodat? Je to fenomen dnesni doby-hodit zodpovednost, rozhodnuti a reseni problemu na nekoho jineho. Zduraznila bych tyto dva momenty a ze bez nich nemate moc moznosti jak to resit. Jinak mate muj obdiv za takovyto pristup-kde ucite? Jestli jste v okruhu 100km budu k vam vozit svoje deti :).

Ou
Kelišová 5095 příspěvků 21.02.18 13:06
@terinka4444 píše:
Rodiče to řešit nechtějí? Tak pak smůla. Aniž bych chtěla být zlá, dali nestandardní dítě mezi ostatní do běžné školy, takže sakra museli počítat s tím, že ho bude kolektiv vyčleňovat. Ty se snažíš, jak můžeš, a oni odmítnou i schůzky? Tak pak nechť si to řeší oni. Je to problém rodičů a družinářky.

a jak asi mají rodiče řešit to, co se děje v družině? To že se někomu nechce na výchovnou komisi, zejména pokud jejich dítě se obětí neprofesionalisty vychovatelky, to docela chápu.

Většinou se taková komise shodne na tom, že jsou vinni rodiče, protože dítě špatně vychovali. Čistě proto, že jsou v přesile, na domácí půdě, jsou kolegové a je to pro ně nejjednodušší.

Chyba je u toho vychovatele či pedagoga, který šikanu dopustí.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Prsten ve vagině, zvracení nebo zbořený dům. Tyto žádosti o ruku se moc nepovedly

Žádost o ruku je sakra důležitá věc. Někdo to provede klasicky, moc se s tím... číst dále >

Bavil lidi, teď je překvapuje svou vážností: Donutilova herecká proměna

Téměř každé Vánoce nás baví rolí důstojníka, který demonstrativně roztrhá... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >