4-letá mateřská

1128
3.9.05 13:43

4-letá mateřská

Ahoj holky, i když je nato ještě dost času, zajímalo by mě jak to je s mateřskou prodlouženou do 4 let věku dítěte. Kde se žádá? Jestli to zaměstnavatel musí povolit? A pobírá se ještě rodičovský příspěvek? A pak mě taky zajímalo, kdy děti nastupují do školky, teď nemyslím věk, ale jestli do školky nastupují v průběhu celého roku? Díky moc Lenka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

460
3.9.05 14:00

Ahoj,
tak se 4 letou mateřskou bohužel moc neporadim, protože jsem ji ani u jednoho děcka nevyužila - jsou rychle po sobě :) . Ale MŠ u nás funguje tak, že na jaře bývá zápis a tam nahlásíš od kdy by dítě nastoupilo a je jedno jestli v září nebo třeba v listopadu, ale kvůli nemocem je lepší léto než zimní období chřipek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.9.05 14:11

Ahoj, možná mě někdo vyvede z omylu, ale co mám informace od kámošky, tak rodič.příspěvek se pobírá do 4 let věku dítěte, zaměstnavatel ti musí umožnit zůstat na RD, pokud chceš, ale v té době už nejsi „pod ochranou“ a můžeš dostat výpověď - firma ti nemusí už dál držet místo. Snad je tato informace aktuální, třeba se ozve někdo znalejší problematiky.
Johanka

• Nahlásit
  • Citovat
1128
3.9.05 14:12

Takže když je narozen v únoru? Tak by jsme např. šli k zápisu v březnu (tzn. ve dvou letech a měsíc) a nastoupil by teda až za rok v březnu? Asi se ptám hloupě…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.9.05 14:15

4roky MD

Ahoj,

rodičovský příspěvek můžeš pobírat až do 4 let věku dítěte, pokud ho nedáš do školky na víc než 5 dní v měsíci. Uplynutím 3 let od data narození dítěte končí další rodičovská dovolená. O neplacené volno na péči o dítě do 4 let musíš požádat zaměstnavatele, který této žádosti ale nemusí vyhovět.
Co se týká MŠ, na další školní rok se děti zapisují na jaře. Pak záleží na konkrétním zřizovateli školky, jak postupuje. Někde můžeš mít dítě zapsané a nastoupit kdykoliv během roku, bez poplatku za dobu, kdy dítě do školky nechodí. Někde i kdýž do školky dítě nechodí a je pouze zapsané, musí za něj rodiče platit. Někde nezapsané dítě nevezmou vůbec, protože by na něj od zřizovatele nedostávali příspěvek. Někde vezmou i nezapsané dítě, pokud mají volné místo. Petra

• Nahlásit
  • Citovat
143
3.9.05 14:33

Já jsem slyšela že v rámci té 4leté MD je i ta změna že může dítě chodit do školky na 4h denně a stále se pobírá rodičovský příspěvek. Ví o tom někdo něco?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
300
3.9.05 19:21

Ahoj holky,
já vůbec nerozumím těm termínům, vysvětlíte mi prosím někdo, co je to „rodičovský příspěvek“? Můj malý začal chodit do školky, sice na 3,5h denně ale přece. Tak si říkám, doufám, že jsem někde neměla něco nahlásit… :oops:
Iriss+2svišti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
530
3.9.05 20:37

Ahoj Betynko,
pokud jsem to dobře pochopila, tak od nového roku může maminka dávat dítě do školky na 4 hodiny denně a nepřijde o rodičovský příspěvek. Dítě musí mít ale nejmíň 3 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
3.9.05 22:33

Ahoj holky,
vysvětlení pojmů:
mateřská dovolená:
nastupuje matka 6 týdnů před očekávaným termínem porodu (stanoví Dr.) a trvá max 28 týdnů (u žen samoživitelek je to déle). Dávky jsou placeny z nemocenského pojištění a dělají 69% průměrného platu (snad se nemýlím v těch procentech, zkoušku jsem z toho měla už asi před 5 lety… :-))

rodičovská dovolená:
nastupuje matka nebo otec (jen jeden!) a trvá max. do 4 let věku dítěte (u zdravotně postiženého až do 7 let). Dávky vyplácí sociální odbor (snad, teď se to všecko nějak měnilo, ale je to ten stejný úřad, který vyplácí dětské přídavky…) a v současné době je dávka něco kolem 3500,– měsíčně (u nezaopatřené matky, např. pokud studuje, je to trošku víc). Po 3 roky rodičovské dovolené musí zaměstnavatel držet ženě(muži) původní místo, do 4 let věku dítěte Vás zaměstnavatel musí zaměstnat, ale POZOR - ne na stejné pozici! (Tzn. jak jsem to pochopila: když se po MD vrátím do 3 let, a předtím jsem dělala účetní, musí mě zaměstnavatel zaměstnat opět jako účetní. Pokud bych nastoupila až po 4 letech od porodu, může mi zaměstnavatel nabídnout třeba místo uklízečky nebo dělnice u pásu…).

Umístění do školky souběžně s pobíráním rodičovského příspěvku:
do 3 let věku lze umístit dítě do školky max na 5 dnů v měsíci. Dítě starší než 3 roky lze do školky umístit max na 4 hodiny denně - NOVINKA, nevím, odkdy platí, jestli až od ledna 2006?. (Pokud máte 2 děti, může být to starší (předpokládám že 3-leté a starší) ve školce celodenně a rodičovský příspěvek pobíráte na to mladší, se kterým jste doma.)

Přivydělávání si při pobírání rodičovského příspěvku:
od ledna 2005 si může matka (otec) na RD přivydělat libovolné množství peněz - po dobu své výdělečné činnosti musí zajistit péči o dítě jinou dospělou osobou.

Umístění do školky nás čeká až příští rok, takže k tomu ještě informace nemám a nemůžu přihodit :-D. Doufám, že jsem to moc nepopletla a nepsala tady bludy…
Mějte se Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1790
3.9.05 23:19

Ahoj holky,

v posledním čísle časopisu Betynka (9/2005) je to tomto podrobný článek.
Původní místo je povinen zaměstnavatel držet po dobu mateřské dovolené (6 měsíců), po rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte) je to místo odpovídající pracovní smlouvě.

Miroušek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1305
4.9.05 16:15

Ahojky
takze rodicovsky prispevek se pobira automaticky do 4 let veku ditete???? Nemusim teda po 3 letech na socialce zadat o nejake prodlouzeni do 4 let pokud je se mnou doma???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama