Alimenty - do jakého věku "dítěte" ?

1156
26.4.17 10:15

Alimenty - do jakého věku "dítěte" ?

Ahoj holky, prosím o radu pro jednoho z našich zaměstnanců (strašně hodný chlapík, kterého evidentně zneuživá dcera)… dle mého názoru :nevim:
Má dceru, která již dosáhla 26let věku a je to „tzv. věčná studentka“ - teď mu oznámila, že jede na 2 roky na stáž a tudíž stále studuje…
Myslela jsem si, že je nějaká lhůta, do kdy jsou rodiče povinni hradit výživné (slyšela jsem do 26 let věku).
Jak to je? Má někdo zkušenosti?
Všem děkuji za odpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

70084
26.4.17 10:19

@Verkom Ne, žádná hranice stanovena není, je na uvážení soudu, zda se stále jedná jedná o přípravu na budoucí povolání a není schopna se sama živit nebo ne. Tedy pokud studuje třeba postgraduál a v rámci něj jeden na stáž, tak s největší pravděpodobností bude výživné schváleno jako oprávněné. Naopak pokud by třeba začínala nějakou jinou školu stejné úrovně, jako již má, tak to povětšinou neprojde, ale nevím kolik platí, zda to stojí za to u soudu řešit, plus je tedy vůbec otázka, zda on to řešit chce - to je to zásadní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 10:23

Žádná hranice stanovená není.
Prakticky se dá ale říct, že pokud nepředloží papír o tom, že je stále studentka (ze studijního oddělení), tak má smůlu.
Ta stáž je jako co? Jako ze školy? Nebo pracovní? Nebo co?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1156
26.4.17 10:31

Holky, mám to zprostředkovaně:
@hudečice, @j.a.n.i1 - vystudovala SŠE, pak 3 nástavbu s dosaženým titulem Bc. Teď studuje dál (tuším na Mgr), který by měla letos ukončit státnicemi - ale domluvila si 2 letou studijní stáž. Do toho ale rozhodla, že by ji bavilo asi učit, takže studuje zároveň střední pedagogickou a letos má maturovat…

Což už je podle mě blbost, ne??
Jinak alimenty platí 6000,– (při výdělku jako OSVČ zhruba 25tis.).
Na brigády ofiko nechodí, protože se prý musí učit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 10:33

@Verkom hele, kdyby si dodělávala po Mgr titul Phd tak to beru, to je další pokračování ve studiu. Ale že si chce zrovna zase dělat maturitu fajn, ale už ze svého. Jinak s tím titulem může pracovat a dálkově si dělat maturity v jiném oboru. Dle mě ji na denní studium už nepřijmou a tím pádem už nebude mít status studenta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 10:38

@j.a.n.i1 ma statut studenta? Myslela jsem, ze po hranici 26 let uz neni student.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1156
26.4.17 10:40

@hudečice - takhle jsem to nějak odhadovala, moc děkuji. Měl by po ní asi chtít originál potvrzení o studiu (vyzvat jí asi písemně - nemluví spolu, jen platí) a pak se případně obrátit na soud o zrušení vyživovací povinnosti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1156
26.4.17 10:40

@xjuklickova - to jsem si právě myslela taky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70084
26.4.17 10:54
@Verkom píše:
@hudečice - takhle jsem to nějak odhadovala, moc děkuji. Měl by po ní asi chtít originál potvrzení o studiu (vyzvat jí asi písemně - nemluví spolu, jen platí) a pak se případně obrátit na soud o zrušení vyživovací povinnosti?

To asi jo, ovšem pokud si tu stáž domluvila v rámci studia a toho Mgr. dodělá až potom, tak to potvrzení o studiu dostane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 10:54
@Verkom píše:

Ano, pokud nedoloží, že je studentkou prezenční formy studia (například si dodělává čtyřletý doktorský titul). POkud nedoloží, tak si stáž hradí ze svého a tím pádem, pokud nedoloží papír, může otec zajít na soud a požádat o zrušení - vše samozřejmě písemně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70084
26.4.17 10:55
@xjuklickova píše:
@j.a.n.i1 ma statut studenta? Myslela jsem, ze po hranici 26 let uz neni student.

To ale na alimenty nemá žádný vliv, pokud soud uzná, že opravdu studuje…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 10:56
@j.a.n.i1 píše:
To asi jo, ovšem pokud si tu stáž domluvila v rámci studia a toho Mgr. dodělá až potom, tak to potvrzení o studiu dostane.

Tak stáž může mít, ale škola jí musí vystavit doklad /potvrzení o tom, že je studentkou prezenční formy studia. Pokud toto nedoloží, stejně se bude muset zaregistrovat na úp, případně si zdravotní platit sama, případně jít do zaměstnání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70084
26.4.17 10:57
@hudečice píše:
Tak stáž může mít, ale škola jí musí vystavit doklad /potvrzení o tom, že je studentkou prezenční formy studia. Pokud toto nedoloží, stejně se bude muset zaregistrovat na úp, případně si zdravotní platit sama, případně jít do zaměstnání.

A co jiného jsem psala? Taková stáž je pak v rámci studia.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
26.4.17 11:04

Pokud je ta stáž v rámci studia na magisterský titul, tak je vše v pořádku.
Pokud studium přeruší, dalo by se polemizovat.
Pokud je ale v rámci studia, je to chválihodné a já bych jako rodič byla za takové dítě ráda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9007
26.4.17 11:06
@Verkom píše:
Ahoj holky, prosím o radu pro jednoho z našich zaměstnanců (strašně hodný chlapík, kterého evidentně zneuživá dcera)… dle mého názoru :nevim:
Má dceru, která již dosáhla 26let věku a je to „tzv. věčná studentka“ - teď mu oznámila, že jede na 2 roky na stáž a tudíž stále studuje…
Myslela jsem si, že je nějaká lhůta, do kdy jsou rodiče povinni hradit výživné (slyšela jsem do 26 let věku).
Jak to je? Má někdo zkušenosti?
Všem děkuji za odpověď.

Zákonem určení hranice není, záleží na rozhodnutí soudu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama