Alimenty od obou rodičů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Katke
Nováček 1 příspěvek 09.01.18 11:43
Alimenty od obou rodičů

Ahoj, měla bych na Vás dotaz. Mé sestře je devatenáct let, naši rodiče jsou od jejich necelých dvou let rozvedení. Teď je v prvním ročníku na vysoké, do té doby bydlela u matky, kde má trvalé bydliště. Já už jsem samostatná a mám svoji rodinu, ale na moji sestru stále platí otec alimenty. Potom co se přestěhovala do města, kde studuje ji i matka začala dávat určitou částku na přilepšení. Sestra bydlí v podnájmu ještě se spolubydlící, normálně chodí do školy a na brigádu. Jenže naše matka se rozhodla, že když má u ní trvalé bydliště, nemusí ji platit nic. A proto se chci zeptat, jestli někdo nevíte, zda mají vyživovací povinnost oba rodiče, nebo jen jeden, když u toho druhého oficiálně bydlí? Děkuji Vám za odpovědi :)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Keyllah
Echt Kelišová 8581 příspěvků 09.01.18 11:45
@Katke píše:
Ahoj, měla bych na Vás dotaz. Mé sestře je devatenáct let, naši rodiče jsou od jejich necelých dvou let rozvedení. Teď je v prvním ročníku na vysoké, do té doby bydlela u matky, kde má trvalé bydliště. Já už jsem samostatná a mám svoji rodinu, ale na moji sestru stále platí otec alimenty. Potom co se přestěhovala do města, kde studuje ji i matka začala dávat určitou částku na přilepšení. Sestra bydlí v podnájmu ještě se spolubydlící, normálně chodí do školy a na brigádu. Jenže naše matka se rozhodla, že když má u ní trvalé bydliště, nemusí ji platit nic. A proto se chci zeptat, jestli někdo nevíte, zda mají vyživovací povinnost oba rodiče, nebo jen jeden, když u toho druhého oficiálně bydlí? Děkuji Vám za odpovědi :)

Povinnost ze zákona mají oba rodiče a to bez ohledu na to, kde má dítě napsané trvalé bydliště. Jde o to, jestli se sestra rozhodně do sporu s matkou jít, zákon by byl na její straně, ale je otázkou, co by to udělalo se vztahy mezi nimi. Na druhou stranu normální matku by to mělo napadnout samotnou :think:

Fazulina
Závislačka 3328 příspěvků 09.01.18 11:47

Píšeš, že matka dává částku na přilepšenou, tu už nedává?

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19033 příspěvků 09.01.18 11:49

Ano, vyživovací povinnost mají oba rodiče, dokud je dítě nezaopatřené.
Pokud se s mámou nedá domluvit normálně, tak může ségra požádat i soud.
Sestra bydlí ve stejném městě jako matka?
Pokud by sestra studovala mimo bydliště, tak není o čem debatovat. Pokud by studovala v místě bydliště, tak by se dalo polemizovat o tom, že matka dceři bydlení může zajistit u ní doma a proto není potřeba jí dotovat někde jinde podnájem, ale to by spíš pak řešilo výši alimentů. Jestli si ségra myslí, že se odstěhuje o tři bloky vedle a mámu pumpne o polovinu nájemného, tak tak jednoduché to asi nebude ;)

Na výživné má každopádně právo od obou ročičů.

Sany80s
Kelišová 6129 příspěvků 09.01.18 11:49

Oba.

zoidberg
Extra třída :D 11318 příspěvků 09.01.18 11:57

Pokud ji matka dává možnost plnit výživu nepeněžním způsobem (bydlení, strava) a sestra to odmítá, tak se matce nedivím, že nechce nic platit.
Pokud se dítě rozhodne, že se osamostatní, ale někdo jiný to bude cálovat, tak má smůlu. A soud by k tomu přihlédnul.

andelka83
Neúnavná pisatelka 19003 příspěvků 09.01.18 11:57

Oba, zvlášť pokud v podstatě bydlí i stravuje se jinde, v místě školy. Že má brigádu je super, ale stále není schopna se samostatně živit, tudíž to mají dělat rodiče.

andelka83
Neúnavná pisatelka 19003 příspěvků 09.01.18 11:58
@zoidberg píše:
Pokud ji matka dává možnost plnit výživu nepeněžním způsobem (bydlení, strava) a sestra to odmítá, tak se matce nedivím, že nechce nic platit.
Pokud se dítě rozhodne, že se osamostatní, ale někdo jiný to bude cálovat, tak má smůlu. A soud by k tomu přihlédnul.

Jenže to bydlení a stravování nemusí probíhat doma, v bydlišti matky.

zoidberg
Extra třída :D 11318 příspěvků 09.01.18 12:01
@andelka83 píše:
Jenže to bydlení a stravování nemusí probíhat doma, v bydlišti matky.

Právě na to koukám, není známa vzdálenost školy od bydliště, což je asi největší proměnná.

andelka83
Neúnavná pisatelka 19003 příspěvků 09.01.18 12:04

@zoidberg to jo no.
Já jsem na VŠ dojížděla denně do jiného města, na kolej jsem neměla nárok a na privát peníze, to vycházelo fakt dost draho. Takže mamka mi peníze nedávala samozřejmě žádné, alimenty od otce jsem měla na jízdné, studijní materiály apod. Kdybych šla na školu daleko, tak by mi mamka bydlení a jídlo platila. Tak to měli spolužáci, kteří nedojizdeli a bydleli v místě školy.

Eliza2
Echt Kelišová 8300 příspěvků 09.01.18 12:06

@Keyllah nárok má, ale to by se muselo projednat u soudu na jakou částku, přiklání se na její příjem, pak když má trvalé bydliště u matky, tak matka platí za ní i jiné věci, jako voda, teplo, odpad atd… Tím že tam má trvalé bydliště může zadělat mamince i o malér jako exekuce atd, kdyby si vzala půjčku a neplatila či tak. A jestli matka má doložené že dceři dává peníze třeba přes účet, tak soud tomu také přiklání. Takže to záleží na nich zda se domluví a nebo dcera natvrdo zatlačí. Já se s dcerou domluvila a posílala ji peníze na účet. Než ukončila školu. Po ukončení jsem peníze přestala posílat, protože si našla hned práci i když měla stále bydliště u mě.
Je pravda že ona měla školu daleko. Tady je menší háček v tom že se dcera sama osamostatnit, matka ji z domu nevyhodila i když věděla že na bydlení nemá či nebude mít.

Příspěvek upraven 09.01.18 v 12:11

zoidberg
Extra třída :D 11318 příspěvků 09.01.18 12:10
@andelka83 píše:
@zoidberg to jo no.
Já jsem na VŠ dojížděla denně do jiného města, na kolej jsem neměla nárok a na privát peníze, to vycházelo fakt dost draho. Takže mamka mi peníze nedávala samozřejmě žádné, alimenty od otce jsem měla na jízdné, studijní materiály apod. Kdybych šla na školu daleko, tak by mi mamka bydlení a jídlo platila. Tak to měli spolužáci, kteří nedojizdeli a bydleli v místě školy.

Přesně tak to vidím. Pokud je za tím velká vzdálenost, je samozřejmě výživné na místě. Ale pokud chce dceruška jen pařit mimo kontrolu rodičů a ty to matko a otče zaplať, tak to by neprošlo.

andelka83
Neúnavná pisatelka 19003 příspěvků 09.01.18 12:15

@zoidberg tak moji spolužáci obvykle na hadry a parby měli peníze z brigády, nebo ušetřili z toho od rodičů. Já jsem měla brigády o prázdninách, jinak byla denně škola a úplně pitomý rozvrh. Někdo to řešil že na některé předměty, přednášky nechodil, ale na to já nebyla ten typ.

Keyllah
Echt Kelišová 8581 příspěvků 09.01.18 12:16
@Eliza2 píše:
@Keyllah nárok má, ale to by se muselo projednat u soudu na jakou částku, přiklání se na její příjem, pak když má trvalé bydliště u matky, tak matka platí za ní i jiné věci, jako voda, teplo, odpad atd… Tím že tam má trvalé bydliště může zadělat mamince i o malér jako exekuce atd, kdyby si vzala půjčku a neplatila či tak. A jestli matka má doložené že dceři dává peníze třeba přes účet, tak soud tomu také přiklání. Takže to záleží na nich zda se domluví a nebo dcera natvrdo zatlačí. Já se s dcerou domluvila a posílala ji peníze na účet. Než ukončila školu. Po ukončení jsem peníze přestala posílat, protože si našla hned práci i když měla stále bydliště u mě.
Je pravda že ona měla školu daleko. Tady je menší háček v tom že se dcera sama osamostatnit, matka ji z domu nevyhodila i když věděla že na bydlení nemá či nebude mít.Příspěvek upraven 09.01.18 v 12:11

I kdyby se sama odstěhovala za studiem, tak ze zákona pokud se bude jednat o nezaopatřené dítě, tak nárok má. Samozřejmě že by bylo nejlepší si promluvit s maminkou, třeba se na nějaké částce dohodnou a třeba ne. U zakladatelky jsem to pochopila tak, že dřív něco maminka dceři posílala a teď už jí nedává nic a zřejmě to ani není kompenzováno bydlením doma. Podle mě za této situace nárok má a to od doby, kdy jí matka přestala peníze posílat. Výše toho výživného už pak je na určení soudu, tam už se pak bude řešit vícero aspektů. Nicméně blbá situace, trochu bych čekala, že to maminku třeba napadne, když dítě studuje a chodí po brigádách a nestačí to :think:

Eliza2
Echt Kelišová 8300 příspěvků 09.01.18 12:26

@Keyllah Toto nevyřešíme my, ale jedině soud, třeba může být maminka v invalidním důchodu nebo se stará o další děti nebo nemá sama práci na všechno soud přihlíží. Hledá důvod proč dítě odešlo z domu jestli strádalo, když tam mělo všechno potřebné. Takže jestli chce po matce peníze a není s ní domluva tak jedině tak. Nárok na alimenty má od obou rodičů a dokonce od 18 let se peníze musí už posílat dítěti na účet a ne matce v tomto případě je to už jasné. Mám doma ještě jedno dítě na které dostávám alimenty, je v posledním ročníku a osmnáct mu bude o prázdninách, ale stále váha jestli si bude dělat maturu nebo ne a čekám co se mu v té makovici zrodí. Pak je možné že budu řešit stejnou situaci. Vím že by to byla pro mě finanční zátěž už kvůli tomu že mám další tři malé děti. Takže se sním budu muset také domluvit jak to vše bude dál.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Saša Rašilov se podruhé oženil: Nevěsta Lída si počmárala šaty!

Populární herec si dnes po poledni vzal za manželku svoji o čtrnáct let... číst dále >

Vondráčková se uzavřela do sebe. Jaké jsou teď její plány a co bude dělat?

Prožívá nejhorší období svého života a projevuje se to na její psychice.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Reklama