Angličtina - středoškoláci

Anonymní
8.6.21 22:39

Angličtina - středoškoláci

Předem se omlouvám za anonym, ale nechci, aby byl můj nick spojen s mou profesí.
Takže učím středoškoláky angličtinu a často mám pocit, že jim v některých věcech nestačím. Nastoupila jsem po mateřské a připadá mi, že buď mi trochu ujel vlak, a nebo se celkově ten vývoj posunul a zrychlil a ti mladí na to reagují mnohem flexibilněji a dynamičtěji než já. Připadám si někdy jak stará vrána.
Týká se to hlavně toho živého jazyka, někteří z nich jsou prakticky denně v kontaktu s živým jazykem prostřednictvím her, seriálů na netflixu (mě to prostě nechytlo), přes sítě komunikují s anglicky mluvícími známými.
A to nemluvím o tom, že jsem tak trochu (spíš dost) zakrnělá v těch nových věcech. Sotva se skamarádím s nějakou aplikací, tak oni už jsou zase ne o krok, ale o deset dál. Vidím to nejen na svých studentech, ale vlastně i doma na svých dětech.
Nevím, jestli jim mám ještě vůbec co nabídnout. A i když nemám nechuť se učit nové věci, tak ne všichni, ale někteří jsou prostě pořád o krok dál.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
342
8.6.21 23:13

To víš, že máš co nabídnout! Buď prostě autentická, nesnaž se být někým jiným. Děti a puboši ve škole získávají nejen znalosti, ale také těží z prostého kontaktu s ostatními dětmi a učiteli. Klidně jim to v neformální situaci řekni - že možná žijete tak trochu v jiném světě, ale právě proto se máte čím vzájemně obohatit.
Mně je 38, učím na VŠ studenty okolo 20 let. Rozdíl mezi mnou a jimi je obrovský. Ráda s nimi komunikuji, poslouchám je, nechávám se inspirovat, vzpomínám na sebe před 20 lety… Jednou z výhod učitelského povolání je právě to, že člověku umožní zůstat (relativně) duchem mladý :srdce:
A že je někdo vždy „o krok dál“ - copak život je nějaká soutěž?

Příspěvek upraven 08.06.21 v 23:14

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1579
8.6.21 23:14

A kde jsi se ty ucila anglictinu? Byla jsi nekde v cizine?
Ja mela super profesora, co nas fakt naucil skvele anglicky, byl v Anglii, hodiny s nim byly zabavny, ne jenom nudna gramatika, ale i jako hra…

Ja ted bydlim v Anglii a kdyz obcas vidim, co mi neter posila za ukoly, je to bida des.

A nemuzes se jeste vic v anglictine vzdelavat, doplnovat? Ja po 17 letech stale objevuju novy slovicka, nikdy moje anglictina nebude perfektni. Asi by do toho chtelo dat vic srdce. Nebo vyucovat, co te vic bavi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
342
8.6.21 23:19
@Lenka76 píše:
A kde jsi se ty ucila anglictinu? Byla jsi nekde v cizine?
Ja mela super profesora, co nas fakt naucil skvele anglicky, byl v Anglii, hodiny s nim byly zabavny, ne jenom nudna gramatika, ale i jako hra…

Ja ted bydlim v Anglii a kdyz obcas vidim, co mi neter posila za ukoly, je to bida des.

A nemuzes se jeste vic v anglictine vzdelavat, doplnovat? Ja po 17 letech stale objevuju novy slovicka, nikdy moje anglictina nebude perfektni. Asi by do toho chtelo dat vic srdce. Nebo vyucovat, co te vic bavi.

Já jsem vystudovala AJ a FJ na peďáku. Delší dobu jsem byla jen ve Francii. V anglicky mluvících zemích jen v rámci dovolené. Angličtina je ale všude, mám pocit, že jí člověk nemůže uniknout, ani kdyby chtěl.
Filmů, seriálů, webů v angličtině je k dispozici nekonečné množství.
Jasně, že cizí jazyk se dá učit donekonečna - a ono je třeba ho umět na 100% dokonale?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
8.6.21 23:19

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je fakt vopruz mít učitelku, která je sto let za opicema. Zvlášť když se jedná o mluvenou angličtinu, to jsem si kolikrát připadala jako že učím já ji a ne ona mě… :? Co zkusit nějaké doplňující kurzy/semináře v angličtině? Třeba by ti to trochu zvedlo a upevnilo sebevědomí. Nebo se zeptej svých dětí co teď frčí a o co se zajímají, a tomu se pak povenuj.. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1579
9.6.21 07:01

@Valerie83 samozrejme, ze ne. Ne jen jako ucitelka by jsi mela umet dobre, lip nez studenti.

A teda klonouk dolu, ze umis 3 jazyky! To me by se vsechno pletlo. A co ucit francouzstinu? Ta by te nebavila vic?

Ten nas anglictinar nam treba nechal vybrat pisnicku, jakoukoliv a pak jsme ji vsichni spolecne poslechli, udelali preklad…
A nemas ty moznost se setkat s anglicky mluvicim clovekem?
Ale treba si to jenom mydlis ty, ze jim nic vic nenabizis, zase je potreba se naucit spravnou gramatiku, kterou ty umis. Slysim od rodilych mluvci, jak to rikaji spatne. A ja jim nadavam, ze jsem za to nela znamku dolu. ( treba reknou IT DON’T MATTER nebo WE WAS…to me fakt trha usi)

Mimochodem… ted jsem ja narazila v ceske televizi, co mam pres internet, nove ceske slovicko..SEROS..serial :lol: takze ono je i v cestine se co ucit stale.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
308
9.6.21 09:15

Mám kamarádku, učitelku angličtiny na gymplu. Sama vystudovala v USA a spoustu let pobývala v Anglii. Přesto má pocit, že dnešním dětem nestíhá. Je to proto, že ona sama už nemá na komunikaci v jazyce tolik času (děti, domácnost, únava prostě), kdežto ty děcka jsou v kontaktu s jazykem NEUSTÁLE. Nicméně, ona si nezoufá. Umí anglicky velmi dobře, a to že nezná poslední slangové výkřiky ji asi trápit nemusí. Učitel nemusí být jako rodilý mluvčí, ale měl by umět USMĚRNIT a učesat to, co ty děcka nasají. Dát tomu směr a tvar, dovysvětlit a třeba připravit na mezinárodní zkoušky. Těm by měl učitel AJ rozumět velmi dobře a tam svou výuku dost směřovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat