Studium informatiky - zkušenosti

Anonymní
7.6.21 21:39

Studium informatiky - zkušenosti

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti se studiem informatiky?
Jediné co jsem slyšela bylo to, že nejvíce studentů v technických oborech vyletí z matiky.

Díky, za radu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1422
7.6.21 21:43

Ano, i když jsou síta pořádná, tak značná část absolventů je potom v oboru nepoužitelná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
969
7.6.21 21:49

Myslím, ze zrovna u informatiky je dost důležité analytické myšlení, na což sposta lidí narazí. Znám několik programátorů a jejich schopnost kombinatoriky a řešení problémů (rozumněj technických) je neskutečná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
728
7.6.21 21:56

Síto není jen matematika, je toho víc. Naopak si myslím, že matematika a fyzika, elektro, to jsou předměty, které jsou takové to první síto. Potom jsou další víc odborné, například teoretická informatika atd…Kde prostě lidi dojedou. Nebo že nedají ta kvanta naráz. Ale má osobní zkušenost je ta, že pokud člověk má logické myšlení a není lempl, tak tu školu dá v pohodě. Co se týče praxe, jak psal výše někdo, že většina je ze školy nepoužitelná, to bych netvrdila. jde jen o to, najít si tu svou oblast, která danému jedinci sedí. Ne každý musí být programátor kernelu…je x oblastí IT, kde se dá upíchnout a dobře realizovat, ale chce to dobře vybírat. Za mě je základ, aby měl člověk o obor zájem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1109
7.6.21 21:59

Za mne se lítalo z matematiky, z fyziky, z teorie obvodů a teorie pole. Teď se dá jít na FIT, kde už se teorie obvodů a teorie pole neučí a matematiky je tam taky míň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
7.6.21 22:11

Já mohu přispět svojí vlastní zkušeností studia FIT VUT. Je pravda, že ta matematika je ze začátku šok, protože člověk přechází od středoškolského učení se zajetých postupů a práce s čísly na kompletně abstraktní principy a důkazy. Nejednalo se ale o stěžejní předměty a hromadně se na tom nevyhazovalo. Hlavní problém pro mnoho studentů ze začátku bylo se rychle naučit programovat. Hned od začátku 1. semestru byla řada projektů a studenti se do toho museli bez předchozí průpravy prostě ponořit. Celkově to množství praktických projektů bylo na bakaláři zdaleka to nejnáročnější a vždycky jsem se těšila na zkouškové jak si konečně odpočinu. Takovým prvním sítem tam byl předmět operační systémy, kde se řešila správa paměti, souborový systém atd.
Magisterské tam začínalo dvěma těžkými matematickými předměty (matematické struktury v informatice, teoretická informatika). Na těch každoročně pohořelo opravdu velké množství studentů. Myslím, že celkově studium dokončila tak polovina studentů, kteří na školu nastoupili. Byl tam mix studentů z gymnázií a průmyslovek a přišlo mi, že podstatně lépe to zvládali gymnazisti. Já chodila na střední na technické lyceum se zaměřením na programování a výpočetní techniku a to mi tam dalo myslím úplně optimální start, protože jsem řadu věcí z 1. semestru už znala, takže pro mě bylo snažší se adaptovat.

Vím, že někdy loni ale škola předělávala osnovy, takže je dost možné, že se náročnost studia změnila nebo jsou nyní jiné vyhazovací předměty, ale jsem přesvědčená, že pořád to nejnáročnější bude množství projektů. Celkově ta škola produkuje kvalitní vývojáře.

Je to ale opravdu jen moje zkušenost z jedné konkrétní školy a na ostatních se to bude lišit. Co vím, ta Masaryčka je třeba zaměřena zas podstatně více teoreticky a mají mnohem méně praxe. ČVUT a případně další školy zhodnotit nedokážu.

Nevím, jestli je to úplně přesně to, na co ses ptala, ale snad to pomůže. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9296
7.6.21 22:53

Za mě, dělala jsem informatiku souběžně s matikou a dalším oborem - matika a teoretické předměty super, jak přišlo na hrubé bušení (praxi), přestalo mě to bavit - málo abstrakce, málo lidí. :mrgreen: Zdrhla jsem zpátky k matice. :mrgreen:

Nicméně jsem si tam našla svou spřízněnou duši, tak to za to stálo. :palec: Naše děti směřují jinam, jedno dokonce do humanitních vod, rozdýchávám to dost těžce… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
728
7.6.21 23:08

@SAJ Uaaa ty humanitni obory u deti me decanko desi :D Starsi se zatim profiluje do technickeho smeru. Ale mladsi sourozenci jsou hodne malinci. My jsme takova rodina extrem, bud matika clenum jde, nebo je to uplna tragedie a obory typu knihovnice, coz me prijde takova nuda :D Tak jsem zvedava…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9296
7.6.21 23:15
@vbu píše:
@SAJ Uaaa ty humanitni obory u deti me decanko desi :D Starsi se zatim profiluje do technickeho smeru. Ale mladsi sourozenci jsou hodne malinci. My jsme takova rodina extrem, bud matika clenum jde, nebo je to uplna tragedie a obory typu knihovnice, coz me prijde takova nuda :D Tak jsem zvedava…

Ono je to naše humanitní dítko z těch, co mu jde vše. Takže samé jedničky, podstatě jen tak mimoděk… Bohužel nám inklinuje k historii, politologii (hlavně moderní dějiny) a podobným zvěrstvům. Možná práva? Uvidíme.

Ale věř, že z toho radost rozhodně nemám…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1422
7.6.21 23:24
@vbu píše:
Síto není jen matematika, je toho víc. Naopak si myslím, že matematika a fyzika, elektro, to jsou předměty, které jsou takové to první síto. Potom jsou další víc odborné, například teoretická informatika atd…Kde prostě lidi dojedou. Nebo že nedají ta kvanta naráz. Ale má osobní zkušenost je ta, že pokud člověk má logické myšlení a není lempl, tak tu školu dá v pohodě. Co se týče praxe, jak psal výše někdo, že většina je ze školy nepoužitelná, to bych netvrdila. jde jen o to, najít si tu svou oblast, která danému jedinci sedí. Ne každý musí být programátor kernelu…je x oblastí IT, kde se dá upíchnout a dobře realizovat, ale chce to dobře vybírat. Za mě je základ, aby měl člověk o obor zájem.

Já v oboru pracuji a firmy hledají konkrétní zaměstnance na určené pozice. Takže s tím „najít si tu svou oblast“ u nich moc nepochodíte, to je možné, pokud chcete dělat na sebe. A rok od roku je to s tím výběrem horší. Hodně absolventů končí ve zkušební lhůtě. Pak se z nich stávají kodeři nasazující wordpress a hrající si s tvarem tlačítka. Já třeba už jsem programování zanechal před sedmi lety. Jednak se začala snižovat má výkonnost, a zcela jsem přehodnotil smysl své práce. Zkrátka jsem to nechal mladším. No a když si občas otevřu jejich výtvory, tak se nedivím, že firmy raději své projekty outsourcují za hranice a tady jen validují kód. Sice se programuje rychle, ale poměrně nekvalitně, jelikož z velké části odpadlo testování a vše se nasazuje do plného provozu, přestože by to před lety mělo označení alfa, či beta verze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
728
8.6.21 06:18

@Aquarius79 ja taky delam v oboru a za me je proste problem ve vyberovem rizeni. Kazdy chce at ten jedinec je hotovy clovek. Pritom vim, ze po te skole na juniora by stacilo rozpoznat, zda ten clovek je schopny se ucit, mysli mu to a hodi se do tymu. Porad vsichni breci, jak nejsou kvalitni lidi, ale je pro ne priorita mit v hlave nasrocene veci, co si ten uchazec najde za vterinu v dokumentaci. Pak se nedivim, ze nenajde. Ano, za nas taky byly studenti, co si znamky umeli vybrecet nebo podvadeli, pak byl problem pri hledani prace. Ale spoluzaci co se snazili, tak maji ok mista nebo delaji na sebe. Jo polovina cca vyletela, ale vetsina co zvladla udelat statnice se upichla dobre.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
8.6.21 06:35

Taky pracuju v IT a nevím, jestli je to až tak školou. Spíš bych se klonila k názoru @vbu, že je to o schopnosti se učit a vyvíjet. Z jednoho kolegy „rosteme“, protože se prostě nepoučí, má extrémně vlastní hlavu a teď momentálně není ani schopen se připojit do práce, protože si prostě nedal poradit a dělal po svém. Čili tuhle „pružnost“ považuju za dost zásadní.
Jinak ano, o FITu VUT se říká, že je praktičtější, Masárna teoretičtější, ale te´d mají hodně programů i s praxí, takže tam studenti k realitě hodně přičichnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
728
8.6.21 06:51

@Cassiopea10 presne tak, taky jsme meli takoveho v tymu a je to celkem silene. Na pohovory se umel nadrtit, vypadal jako velky borec, ale pracovat s nim neslo…naopak nekoho, kdo nebyl tak nadrceny, toho nevzali, i kdyz slo videt, ze se zauci rychle a bude dobry kolega. Mne se treba na pohovoru nikdo neptal na projekty na kterych jsem delala atd, proste buch test a jedem. Za me to je uplny nesmysl. Ale kazde firmy ve finale vec. Ja jsem teda studovala ve Zline na FAI UTB, to mi kazdy rikal, jak musim na VUT nebo Masarnu, ze nas nikdo nezamestna protoze ta skola neka jeste jmeno a je tam ten obor nove, ale vsichni mame ok mista…ani nebyl s hledanim prace problem. A jsem spokojena, ze jsem tam sla. Byli jsme fajn trida a jak je to mensi skola, tak ten pristup byl hodne osobni a fajn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1422
8.6.21 09:14
@vbu píše:
@Aquarius79 ja taky delam v oboru a za me je proste problem ve vyberovem rizeni. Kazdy chce at ten jedinec je hotovy clovek. Pritom vim, ze po te skole na juniora by stacilo rozpoznat, zda ten clovek je schopny se ucit, mysli mu to a hodi se do tymu. Porad vsichni breci, jak nejsou kvalitni lidi, ale je pro ne priorita mit v hlave nasrocene veci, co si ten uchazec najde za vterinu v dokumentaci. Pak se nedivim, ze nenajde. Ano, za nas taky byly studenti, co si znamky umeli vybrecet nebo podvadeli, pak byl problem pri hledani prace. Ale spoluzaci co se snazili, tak maji ok mista nebo delaji na sebe. Jo polovina cca vyletela, ale vetsina co zvladla udelat statnice se upichla dobre.

Jasně, že ne všechna výběrová kritéria jsou promyšlená, to je věc managementu firmy. Pokud je neschopný, tak těžko najdou schopné lidi. Proto jsou prováděny také různé restrukturalizace a optimalizace. Teď díky covidu v mnohých firmách zlaté časy managementu končí. Důvod je jednoduchý, prostě to šetří nemalé peníze.

Ale jsou firmy, které na jednu pozici berou více uchazečů, které vybírají podle různých parametrů. Ke konci zkušebního období si nechají toho nejschopnějšího (který zase musí splňovat nějaké minimální parametry) a se zbytkem se rozloučí. Třeba firma před patnácti lety začínala s dvěma uchazeči a vždy si z těch dvou vybrala. V období před deseti lety už to byli tři uchazeči, protože se stalo, že naposledy dva nestačili, což byl tehdy celkem prů…, protože ta práce se musela rozdělit už do tak velmi přetíženého týmu. No a v období před pěti lety už musejí brát pět uchazečů, protože naposledy museli vzít někoho, kdo nesplňoval ty minimální požadavky. Ale aby před týmem nevypadali jako neschopný blbci, tak ho prostě vzali. No a teď přemýšlí, jestli budou navyšovat počet uchazečů, nebo ne… Takže i když mají velmi dobře promyšlení výběrko, tak se jim za ty léta obsazování pozic celkem prodražuje. Ale pak mají lidi, které potřebují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
728
8.6.21 09:40

@Aquarius79 no narovinu, vyberka promyslena kolikrat nejsou… Ale chapu, ze kdo dela v personalisticemusi si to obhajit, protoze ho to zivi. Za me treba v IT narazit na schopneho personalistu je zazrak. A treba ja bych ty pohovory delala uplne jinak v 80% pripadu. A aai na tom neco bude, protoze to neni o nekvalitnich lidech. Lide porad jsou, ale holt kdo umi nepujde delat za maly plat a podle toho, jak pristupuje firma k vyberku si i vybiraji. Ted naposled mi kamaradka HR poslala inzerat na IT pozici, ze nemuze nikoho najit. Inzerat uplne mimo napsany, rikam to nikoho nesezenes. A ona ale tak to firma vede a jinak to nejde. Takze tento typ si bude radsi stezovat nejsou lidi nez se zamyslet nad tim, ze jsem mimo ja :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat