Antidepresiva, jaké jsou účinky a za jak dlouho nastoupí

Anonymní
29.1.21 19:57

Antidepresiva účinky

Zajímalo by mě jaké jsou nejčastější účinky, když jedinec pobírá antidepresiva a po jak dlouhé době nastoupí účinek..? Popřípadě jaké se u Vás nejčastěji vyskytly nežádoucí účinky? Děkuji za odpověď.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3799
29.1.21 20:16
@Anonymní píše:
Zajímalo by mě jaké jsou nejčastější účinky, když jedinec pobírá antidepresiva a po jak dlouhé době nastoupí účinek..? Popřípadě jaké se u Vás nejčastěji vyskytly nežádoucí účinky? Děkuji za odpověď.

To je vše individuální. Já třeba brala 13 druhů AD a po mirtazapinu jsem byla jako omámená a 14 dní jsem spala a pak už začínal semestr, tak jsem ho vysadila, po citalopramu jsem měla hrozné zhoršení úzkostí, že jsem málem úzkostmi po stropě lezla, po moclobemidu to samé a po vortioxetinu každé ráno zvracení, po trazodonu mám ucpaný nos a často mi z něj teče krev, tak ho vysazujeme. Po ostatních AD jsem NÚ neměla naopak vůbec žádné. Ty s nějakými AD začínáš? Určitě neboj, většinou ty počáteční NÚ tak do 2 týdnů mají odeznít, ale účinek začíná najíždět tak od třetího týdne, ale může to trvat i třeba dva měsíce, než AD plně najedou. Prostě fakt individuální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2990
29.1.21 20:34

NÚ jsou různé, u každého můžou být jiné, jinak závažné, tady se prostě nedá porovnávat. Pokud s AD začínáš, tak se ničeho neboj. Na začátku se může tvůj stav i zhoršit, ale je to přechodné. AD je velké množství, lékař ti dá napoprvé nějaká obecně osvědčená a podle toho, jak ti (ne)zaberou, nebo jaké (ne)budeš mít nú ti může léčbu upravit. Buď upravit dávkování, nebo lék změnit. Ale musíš s lékařem komunikovat a říkat mu pravdu.
Napíšu svoji zkušenost:
Brala jsem Itakem, tím jsem začínala, nežádoucí účinky žádné. Na začátku užívání jsem po cca třech týdnech cítila lehkou úlevu, po šesti týdnech plný nástup. Ale po pár letech přestal účinkovat.
Dostala jsem Brintellix, účinky na psychiku dobré, ale silné každodenní nevolnosti a zvracení nastoupilo hned první týden užívání. Měnila jsem různě dobu užívání (po dohodě s lékařem), ale nepomohlo nic, takže po půl roce hrůzy vysazen.
Následoval ApoParox účinkoval na mě slabě i při plné dávce, a po půl roce už neúčinkoval vůbec.
Teď mám nově nasazený Velaxin, zatím nemůžu posoudit, beru ho pár dnů a teprve budu navyšovat dávku. Zatím bez nú.
Celou dobu beru Trittico, to mi výborně zabírá na spánek. Vezmu v osm večer a kolem desáté už spím jako dudek a až do rána. Ráno má trochu dojezd a někdy jsem ještě hodinku dvě ráno unavená. Jinak bez nú.
Brala jsem taky Mirtazapin, po kterém jsem nebyla schopná ničeho. I po minimální dávce jsem usínala kdykoliv a kdekoliv jsem se zastavila, ve frontě u kasy, u oběda nad talířem atd.

Neboj se a pokud jsou AD nutná, začni je úžívat. V ŽÁDNÉM případě nevysazovat sám/sama, ale vždy po konzultaci s lékařem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.1.21 21:23

@Murka Mockrát Vám děkuji za odpověď. Ano, začínám, po 4 letech odmítání si připustit, že to sama nezvládnu jsem se objednala. Mívám jeden den v týdnu celkem přijatelný, kdy se cítím ze mám plno energie, ale naoplatku vždy tuším, ze po takovém dni pak přijde velké utrpení v podobě silné deprese. Potřebuji hlavně cítit vnitřní klid, vyklidnit se. Nebýt tak agresivní, náladová, hádavá, plačtivá, věčně smutná a ospalá. Jsou dny, kdy nejsem ani schopná vstát z postele. Nechápu co se to semnou děje. A takhle to mám už 4 roky, proto jsem se rozhodla k lékům. Potřebuji fungovat, jako žena, jako matka. S NÚ počítám, vím, že se mohou objevit v prvních týdnech, jde mi spíše o to, abych toho nemusela vystřídat hodně, ideálně aby mi sedli léky hned na poprvé. Už tak je to velká zátěž pro tělo. Také doufám, že je nebudu potřebovat na dlouho, samozřejmě počítám s tím, že budu na své situaci pracovat, na sobě. A ne to jen nechat na lécích…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.1.21 21:30

@Lollitka Děkuji za odpověď. To je ale to, co přesně nechci. Vystřídat hodně druhů léků, proto se budu snažit uspokojit alepson s malém. Aby mě to do určitě míry vyklidnilo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.1.21 21:53

Ahoj, beru antidepresiva teď od podzimu a nežádoucí účinky to na mě nemá. Jen ze začátku trochu únava ale nic hroznýho vzhledem k tomu že jsem je začala brát kvůli nespavosti. Teď už spím minimálně šest nocí v týdnu v pohodě a jako bonus mě tolik nerozčiluje moje okolí.

• Citovat
  • Nahlásit
3799
29.1.21 22:05
@Anonymní píše:
@Lollitka Děkuji za odpověď. To je ale to, co přesně nechci. Vystřídat hodně druhů léků, proto se budu snažit uspokojit alepson s malém. Aby mě to do určitě míry vyklidnilo.

Já je většinou nestřídala kvůli NÚ, ale spíš kvůli tomu, že mi pořád nebylo dobře a nestřídala jsem je zas nějak rychle, jakože by to bylo 5 AD po sobě, to ne. Hlavně já jsem farmakorezistentní, což většina lidí není, proto si myslím, že je veliká šance, že ti AD zaberou. Ale určitě bych k nim doporučila ještě psychoterapii, na tu chodím taky a je pro mě moc důležitá. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.1.21 22:24

Já brala 2 roky Zoloft. Prvních 14 dní mi přišlo, že se mi všechno ještě zhoršilo a pak přišla úleva a cítila jsem se mnohem víc sama sebou. Konečně jsem to byla já, bez těch otravných výkyvů nálad, vzteku, pláče, pocitů že se cítím na dně a přesně nevím proč, apod. Hrozně mi to pomohlo a pak už jsem měla problém málokdy. Vedlejší účinky jsem nepozorovala. Asi jsem ale měla štěstí, že mi to hned sedlo. Momentálně už neberu 2 roky nic, veškeré moje problémy pak odezněly s tím jak se mi urovnal můj osobní a vztahový život. Ale nedám na AD dopustit. Pro mě to byla záchrana.

• Citovat
  • Nahlásit
9118
30.1.21 07:53

Už roky beru Trittico a teď třetí měsíc Cipralex. Po Trittico spím jak miminko a díky Cipralexu jsem se zbavila úzkostí a panik. Nežádoucí počáteční účinky Cipralexu jsem měla - bolesti hlavy, nevolnost, sucho v ústech, hlavně zhoršení psychiky, ale protože jsem s tím počítala, tak jsem těch pár týdnů zvládla. Teď už je mi opravdu skvěle. Cítím se jak znovuzrozená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.2.21 13:02

Chtěla bych se zeptat. Beru Argofan zatím tedy jen 5 dní a je mi celkem dobře, akorát mám špatné spaní. Byl mi předepsán zolpidem na spaní. Má s tím někdo zkušenosti.
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 11:05
@Murka píše: NÚ jsou různé, u každého můžou být jiné, jinak závažné, tady se prostě nedá porovnávat. Pokud s AD začínáš, tak se ničeho neboj. Na začátku se může tvůj stav i zhoršit, ale je to přechodné. AD je velké množství, lékař ti dá napoprvé nějaká obecně osvědčená a podle toho, jak ti (ne)zaberou, nebo jaké (ne)budeš mít nú ti může léčbu upravit. Buď upravit dávkování, nebo lék změnit. Ale musíš s lékařem komunikovat a říkat mu pravdu.
Napíšu svoji zkušenost:
Brala jsem Itakem, tím jsem začínala, nežádoucí účinky žádné. Na začátku užívání jsem po cca třech týdnech cítila lehkou úlevu, po šesti týdnech plný nástup. Ale po pár letech přestal účinkovat.
Dostala jsem Brintellix, účinky na psychiku dobré, ale silné každodenní nevolnosti a zvracení nastoupilo hned první týden užívání. Měnila jsem různě dobu užívání (po dohodě s lékařem), ale nepomohlo nic, takže po půl roce hrůzy vysazen.
Následoval ApoParox účinkoval na mě slabě i při plné dávce, a po půl roce už neúčinkoval vůbec.
Teď mám nově nasazený Velaxin, zatím nemůžu posoudit, beru ho pár dnů a teprve budu navyšovat dávku. Zatím bez nú.
Celou dobu beru Trittico, to mi výborně zabírá na spánek. Vezmu v osm večer a kolem desáté už spím jako dudek a až do rána. Ráno má trochu dojezd a někdy jsem ještě hodinku dvě ráno unavená. Jinak bez nú.
Brala jsem taky Mirtazapin, po kterém jsem nebyla schopná ničeho. I po minimální dávce jsem usínala kdykoliv a kdekoliv jsem se zastavila, ve frontě u kasy, u oběda nad talířem atd.Neboj se a pokud jsou AD nutná, začni je úžívat. V ŽÁDNÉM případě nevysazovat sám/sama, ale vždy po konzultaci s lékařem.

Zabral vám prosím Velaxin? :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
16
2.4.21 11:18
@Anonymní píše:
Já brala 2 roky Zoloft. Prvních 14 dní mi přišlo, že se mi všechno ještě zhoršilo a pak přišla úleva a cítila jsem se mnohem víc sama sebou. Konečně jsem to byla já, bez těch otravných výkyvů nálad, vzteku, pláče, pocitů že se cítím na dně a přesně nevím proč, apod. Hrozně mi to pomohlo a pak už jsem měla problém málokdy. Vedlejší účinky jsem nepozorovala. Asi jsem ale měla štěstí, že mi to hned sedlo. Momentálně už neberu 2 roky nic, veškeré moje problémy pak odezněly s tím jak se mi urovnal můj osobní a vztahový život. Ale nedám na AD dopustit. Pro mě to byla záchrana.

Dobrý den, mohu se zeptat, kdy jste se konečně pri užívání těchto léku cítila jako dříve?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2990
2.4.21 11:49
@Anonymní píše:
Zabral vám prosím Velaxin? :kytka:

Zabral, je mi mnohem líp, mám čistou hlavu a konečně mi to normálně myslí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 12:00
@Murka píše:
Zabral, je mi mnohem líp, mám čistou hlavu a konečně mi to normálně myslí.

Jak dlouho se léčíte antidepresivy prosím a trpíte depresemi nebo jinou psychickou nemocí?

• Citovat
  • Nahlásit
2990
2.4.21 12:30
@Anonymní píše:
Jak dlouho se léčíte antidepresivy prosím a trpíte depresemi nebo jinou psychickou nemocí?

Celkově dvanáct let. Těžká deprese, úzkosti, docela silná sociální fobie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat