Asperger nebo autismus?

Anonymní
4.11.12 00:12

asperger nebo autismus??

Dobrý den,
nevěděla jsem kam napsat, tak to zkouším tady. Mám totiž dotaz ohledně tohoto tématu.
Jde o mého synovce. Je to 2,5 letý veselý chlapeček, ale všimla jsem si u něj několika zvláštností v chování a co jsem se tak koukala na internetu, tak mám podezření na aspergerův syndrom. Chtěla bych proto poprosit ty, kteří s tím mají zkušenosti, zda se přiklání k možnosti, že by o něj mohlo jít, nebo třeba jen zbytečně plaším:)
Moc často ho nevídám, ale co se týče těch „zvláštností“ jsou následující:
Ve svém věku nemluví, jeho téměř jediné slovo, které používá téměř na vše je „ne“. říká „mami“, „toto“- nebo podobný výraz a ještě pár takových. Onehdá jsem ho pozorovala a jak si hraje s vláčky- má vagóny spojené do dlouhé řady a jen co s řadou popojede o centimetr, všechny mu spadnou, on je trpělivě všechny narovná a ujede další centimetr. Takhle si hrál asi hodinu. Také byl úplně fascinovaný pračkou, jak se točí a musela se pouštět furt dokola- nemohl se toho pohledu nabažit. Má rád věci urovnané. Třeba běží, zakopne o rohožku, která se ohne, on se vrátí, narovná jí a běží dál. Je velký puntičkář. Má rád jen určité předměty. Pribináček sní jednou konkrétní lžičkou, jiné odmítá použít. Má svoje „rituály“, má oblíbenou hračku, kterou pořád tahá všude s sebou a například bez ní neusne. Musí usínat sám v pokoji, nikdo tam nesmí být. Když se na něj podívám, začne se strašně vztekat a opakuje pořád „ne“, uhýbá mi pohledem. Je hodné fixovaný na maminku, nemá rád cizí lidi. Je plachý. Dá se říci, že přeskočil batolecí věk- má 7mi letého bratra a od roku si hraje se stejnými hračkami jako on, chce mu být na úrovni, chce si všechno dělat sám, sám se obléká, sám jí, nikdo mu nesmí pomáhat, jinak se vzteká. Má záchvaty vzteku bezdůvodně. Rád „opravuje“ různé věci pořád dokola. Například vyndavá a zandavá dokola špunt na tyčce u kuchyňské linky. Šroubovákem opravuje tříkolku, rád se houpe a točí. No už si nevzpomínám na další příklady..
Jinak je to normální chlapeček:) Jak říkám, moc často ho nevídám, ale jeho chování mi připadá zvláštní- sama mám 2 děti. Tak jestli by jste někdo byl tak hodný a napsali by jste mi Váš názor, budu moc ráda. S jeho maminkou jsem se o mém podezření nebavila- nechci ji třeba zbytečně vystrašit, ale kdyby někdo, kdo s nemocí máte zkušenosti mě v mém podezření potvrdil, promluvím o tom i s ní, aby například navštívila co nejdříve psychologa a tak. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32895
4.11.12 00:15

Tak ¨podle popisu by to mohlo být to, čemu se dnes říká Asperger. :nevim:
Dřív se prostě řeklo, že kluk je trochu zvláštní a nijak zvlášť se to neřešilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9918
4.11.12 00:28

No tak přesně kvůli takovým příspěvkům na internetu jsem plašila, že má moje dcera autismus :cert: :cert: Jen to pak všechny maminky vyplaší, protože do toho vzorce chování, které jsi popsala, se vejde kdejaké dítě. Autismus se pozná po 3. roce života, tak klíííd. Má ještě čas se plně rozvinout a lidé jsou různí, mají různé fóbie a různé požadavky a začíná to v dětském věku. O spoustě dospělých si řekneme „to je podivín“ a u malých dětí hned hledáme diagnózu :zed: :zed: :zed: :zed:

Jinak můj syn byl velký puntičkář, dodnes mě poučuje, že něco nedělám tak, jak by se mělo a od kamarádky syn nemluvil do dvou a půl let a až pak se rozmluvil a teď ve třech letech počítá i anglicky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.11.12 00:28

To je pravda- to si také myslím. Však zatím v rodině babičky a ostatní řeknou, že je trochu „zvláštní“.. ale když má nemoc svoji diagnózu a lze mu po pschyatrické stránce pomoci, předejít zbytečným posměškům a nepochopení ve škole a ve společnosti vůbec, ráda bych pomohla:) :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3713
4.11.12 00:29

Muj bratranek byl taky jiny, kdyz byl maly, ale ted je mu 17 a je v pohode a je strasne chytry, treba je na nastence ve skole jako nejchytrejsi student, jezdi na ruzne souteze a ma spoustu kamaradu. Kdyz byl maly tak se s nikym nebavil, kdyz meli navstevu, daval si na oblicej rucnik, aby se na nej nikdo nemohl divat a taky byl strasny puntickar. Ja bych to nijak neresila, vyroste z toho :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8651
4.11.12 00:34

To je podle mě úplně běžné chování dítěte v tomto věku :nevim: Nebo mají moje děti a mnoho dětí z okolí aspergera :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
fellix
4.11.12 00:35

Náš Vojta je v lecčems hodně podobnej, krom toho mluvení - mluví krásně od 2 let. Ale jinak má taky svoje rituály, lidi spojené s určitými věcmi a jak mu někdo ten systém naruší, tak je vzteklej. To je třeba když k němu jde ráno táta a ne já, nebo když si hraje u babičky a já tam přijdu. Nemá mě spojenou s tím místem. Je fixovanej na plácačku, chodí všude s ní. Ale řekla bych, že se to s věkem trochu zlepšilo, teď už může plácat třeba klackem, co najde venku, nebo si stáhne rukavici a plácá a u toho přemýšlí, jak on říká. Když je někde něco nového a on nemá nic na plácání, tak hned běží a dožaduje se něčeho aby „si mohl popřemýšlet“. Manipulace s jeho oblíbenou dekou musí probíhat podle pravidel, jinak je zle. Nicméně čím je starší, tím je to lepší. S dětma si nikdy moc nehrál a nejvíc ho baví, když mu čtu třeba o Soše svobody, nebo o Eiffelovce. Klasický dětský aktivity ho nebaví. Nemyslím, že má AS. Je prostě svůj.

• Citovat
  • Nahlásit
6256
4.11.12 00:45

Já si hlavně myslím, že to takhle nepoznáš. Psalas, že se vídáte málo :nevim: a hlavně nevím co bys pak chtěla dělat. Jít za švagrovou a říct ji, že má dítě a AS syndromem nebo autistu :think: :think:
Můj kluk by mohl trávit na houpačce půlku dne a jeho nejoblíbenější je dělat letadlo :mrgreen: :mrgreen: A taky pořád vytahuje věci z poliček, ale teda bohužel už nezandává :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.11.12 00:51

Ale já vím, že to nepoznám. Nehledám tu diagnózu odborníka a nehodlám jít za švagrovou s tím, že jsem odhalila to a to.. :! jen jsem chtěla slyšet názory na mé podezření a mám radost z toho co čtu- totiž že není sám takový, že fakt asi zbytečně plaším :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
430
4.11.12 06:44

Doporučuji Vám neřešit to, co Vám k řešení nepřísluší. Chlapec má jistě svého pediatra, který ho při tříleté prohlídce zkontroluje, v MŠ na něj budou také dohlížet odborníci na dětský vývoj. Jediné osoby, kterým přísluší řešit chlapcův vývoj a případné odchylky od něj, jsou jeho rodiče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
kaštinka
4.11.12 06:57

Ahoj,
na toto téma asi tyto dvě knihy z Portálu, jak orientačně poznat autismus:
Hilde De Clercq/Mami, je to člověk nebo zvíře?
Christine Preissmann/Život s Aspergerovým syndromem

Anna Strunecká: Přemůžeme autismus?
Natasha Campbell: Syndrom trávenia a psychologia

• Citovat
  • Nahlásit
17761
4.11.12 07:13

Malinko by mohl pomoct tenhle dotaznik
http://auticekjenicek.blogspot.cz/…ty-dach.html
pozor, neni diagnosticky, spis „vyhledavaci“- muze poukazat na problem…

ale- osobne bych se nemontovala do veci, ktere mi „neprislusi“- a tezko budes „vypracovavat“ dotaznik ty, kdyz s malym nejsi casto…

(Aspergera stejne neradi diagnostikuji driv nez v mladsim skolnim veku- tam hodne zavisi na vyhodnoceni socialnich vazeb…dg driv jen v pripade, ze je to dite „hodne citelne“- jedno takove mam doma :) )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Janulikkk
4.11.12 07:39

Ach jo, zase se nekdo stara, „s nejlepsimi umysly“ do zivota blizke rodiny, ovsem ne te sve. Tyhle typky „miluji“! :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
13066
4.11.12 08:18

Já ti nevím. Možná jenom mě trochu zarazila délka toho hraní - hodiny a to, že uhybá pohledme. Jinak to, co popisuješ dělá vlastně i můj syn a autista ani aspergen rozhodně není :nevim: Ale toho klučíka jsem neviděla na živo, takže takhle těžko soudit, že.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
4.11.12 08:23

Ahoj, nemyslím, že se montuješ do něčeho, do čeho ti nic není. Máš prostě starost. Rodiče často u svých dětí nevidí, že jejích dítě je jiné a když přijdou problémy, hledá se někdy dlouo, než se dojde k diagnóze asperger. I když dnes je autismus a asperger dost „populární“.
Nicméně souhlasím se Zuziky. Asperger se většinou diagnostikuje až v mladším školním věku, to dítě nastoupí do školy a začnou problémy. Pokud teď synovec funguje a rodina jeho zvlášnosti zvládá (ať už jsou způsobené AS nebo jeho osobností a charakterem), nechala bych to být. Pokud nastanou později nějaké potíže, můžeš je na AS navést. Možná to přijde už ve školce, možná z toho chování úplně vyroste.Co se týče řeči, má ještě čas se rozmluvit.
Toť můj názor (jsem speciální pedagog a pracuju s dětmi s autismem - to jen na vysvětlenou, proč mám potřebu se zapojovat do diskuze).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat