Reklama

Autismus? Asperger? Nebo jen náročné dítě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 09:49
Autismus? Asperger? Nebo jen narocne dite?

Ahoj vsem, asi se potrebuju jen vypovidat, je mi jasne, ze doopravdy mi tu poradit nemuzete.
Jde o meho 3,5leteho synka, ucitelka z MS mi rekla, ze by to videla na nejakou poradnu, ze je jiny nez ostatni deti.. Musim rict, ze jsem tim trochu zaskocena, vim, ze syn je v nekterych ohledech narocnejsi, ale je to inteligentni, mily kluk a nenapadlo me, ze by mel mit vyznamnejsi problem. Navic v nem hodne vidim povahove rysy manzela, ktery je velmi silnou osobnosti s vlastnim pohledem na svet.
Pokusim se uvest par prikladu chovani syna.
Je umineny, musi byt po jeho, kdyz neni, tak zalezi zda je unaveny, pokud je v pohode, da si to vysvetlit a za cenu nejakeho pro me nevyznamneho kompromisu se domluvime. Kdyz v pohode neni, zacne rvat, odchazet z mistnosti, propadne si klekne a breci do podlahy. Vsimla jsem si ale, ze kontroluje, zda se divam. Kdyz vidi, ze ano, krik zintenzivni. Pokud odejde do pokojicku, behem chvilky z revu usne.
Nosi sebou vsude plysaka, i kdyz to posledni mesice uz polevilo. Nosi ho i do skolky, kde ho ma cely den, ale posledni dobou uz ho vetsinou nekde necha lezet, zavislost se zmirnuje. Zkusim to odbourat. Ma velmi rad policejni auta, chce si o nich cist (pohadky), divat se na pohadky o nich, stavi jim garaze atd. Posledni dobou si oblibil navic i sanitky a hasice, nekdy stavi koleje, lego, magnetky.. do rad rovna hracky vyjimecne, vzdy to vysvetli hrou (ma to dalsi smysl, nez jen mit je v rade).
Ma oblibena jidla, neco nesni vubec (napr nesmi mit namazane pecivo). Omacku si na prilohu necha dat az po chvilce presvedcovani, pak to bez problemu sni. Ve skolce na to ale neni prostor, tam dostane na talir vse hned a tak se sekne. Ucitelka pak rika, ze nesni smichane jidlo, coz se tak muze ve skolce jevit.
Brzo mluvil ve vetach, je zvidavy, ma oblibene tema ty sve policajty, ale zajima jo vse.
Ve skolce nekdy spolupracuje, nekdy ne. Kdyz ne a pram se ho na to, tak pry nemel cas nebo to neumi. Na rucni tvorbu vazne dobry neni, spatne maluje, ale jak to nevyhledava, tak to ani netrenujeme. Vzteka se jim pri necekanych zmenach. Kdyz jedou na vylet, musim mu rict, co bude a pak je relativne v pohode, kdybych záomnela, tak se urcite sekne. Ale to mela i starsi dcera.
Zacatkem leta jsem nas objednala do poradny, ale jsem z toho spatna. Co myslite vy? Treba ma nekdo podobne dite a je uz o krok dal..
Dekuju za reakce.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

kve-tinka
Závislačka 4366 příspěvků 7 inzerátů 11.05.18 09:56

A není nic jednoduchšího než do té poradny zajít a mít třeba pro učitelku papír, kde je černé na bílém, že je syn zcela v pořádku? Což podle mě taky je. ;)

Russet
Extra třída :D 11017 příspěvků 11.05.18 09:56
@Anonymní píše:
Ahoj vsem, asi se potrebuju jen vypovidat, je mi jasne, ze doopravdy mi tu poradit nemuzete.
Jde o meho 3,5leteho synka, ucitelka z MS mi rekla, ze by to videla na nejakou poradnu, ze je jiny nez ostatni deti.. Musim rict, ze jsem tim trochu zaskocena, vim, ze syn je v nekterych ohledech narocnejsi, ale je to inteligentni, mily kluk a nenapadlo me, ze by mel mit vyznamnejsi problem. Navic v nem hodne vidim povahove rysy manzela, ktery je velmi silnou osobnosti s vlastnim pohledem na svet.
Pokusim se uvest par prikladu chovani syna.
Je umineny, musi byt po jeho, kdyz neni, tak zalezi zda je unaveny, pokud je v pohode, da si to vysvetlit a za cenu nejakeho pro me nevyznamneho kompromisu se domluvime. Kdyz v pohode neni, zacne rvat, odchazet z mistnosti, propadne si klekne a breci do podlahy. Vsimla jsem si ale, ze kontroluje, zda se divam. Kdyz vidi, ze ano, krik zintenzivni. Pokud odejde do pokojicku, behem chvilky z revu usne.
Nosi sebou vsude plysaka, i kdyz to posledni mesice uz polevilo. Nosi ho i do skolky, kde ho ma cely den, ale posledni dobou uz ho vetsinou nekde necha lezet, zavislost se zmirnuje. Zkusim to odbourat. Ma velmi rad policejni auta, chce si o nich cist (pohadky), divat se na pohadky o nich, stavi jim garaze atd. Posledni dobou si oblibil navic i sanitky a hasice, nekdy stavi koleje, lego, magnetky.. do rad rovna hracky vyjimecne, vzdy to vysvetli hrou (ma to dalsi smysl, nez jen mit je v rade).
Ma oblibena jidla, neco nesni vubec (napr nesmi mit namazane pecivo). Omacku si na prilohu necha dat az po chvilce presvedcovani, pak to bez problemu sni. Ve skolce na to ale neni prostor, tam dostane na talir vse hned a tak se sekne. Ucitelka pak rika, ze nesni smichane jidlo, coz se tak muze ve skolce jevit.
Brzo mluvil ve vetach, je zvidavy, ma oblibene tema ty sve policajty, ale zajima jo vse.
Ve skolce nekdy spolupracuje, nekdy ne. Kdyz ne a pram se ho na to, tak pry nemel cas nebo to neumi. Na rucni tvorbu vazne dobry neni, spatne maluje, ale jak to nevyhledava, tak to ani netrenujeme. Vzteka se jim pri necekanych zmenach. Kdyz jedou na vylet, musim mu rict, co bude a pak je relativne v pohode, kdybych záomnela, tak se urcite sekne. Ale to mela i starsi dcera.
Zacatkem leta jsem nas objednala do poradny, ale jsem z toho spatna. Co myslite vy? Treba ma nekdo podobne dite a je uz o krok dal..
Dekuju za reakce.

Nevím, autistu bych v tom nehledala. Na druhou stranu bych klidně na vyšetření šla, aby učitelka dala pokoj. Za půl roku bude kluk třeba úplně jiný :nevim: Řekla bych prostě, že ma rád věci po své a je tvrdohlavý. Zkouší, kam může zajít.

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 09:57

Až na toho plyšáka mi připadá jako normální děcko, ale učitelka může vidět něco, co ty nevidíš nebo nechceš vidět… za to nic nedáš když tam zajdete :) aspoň budete pak všichni v klidu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 10:03

Omlouvám se za anonym, ale nebudu veřejně psát o svém synovi.

Autismus to není, to by se choval mnohem hůře.

Aspergera ti v tomto věku zřejmě nikdo nepotvrdí.
Můj syn má skoro 6 let a psycholožka zatím nechce dát diagnozu, že ho raději uvidí vícekrát s časovým rozestupem, taky čeká, jak se projeví nástup do 1. třídy. U něj je podezření na aspergera, chování má podobné jak popisuješ. Akorát u nás vedou hasiči.

Jak tvůj syn reaguje na vtipy? Pochopí je aspoň trošku nebo vůbec? Chápe, že ne vše co dospělí říkají je pravda?

Ať je to jakkoliv, tak buď hlavně v klidu, nic s tím nenaděláš a syna nezměníš, buď je to jen věkem a vyroste z toho, takže musíš čekat, nebo je „jiný“ a v tom případě mu musíš být oporou.

brumi
Kelišová 6447 příspěvků 11.05.18 10:06

Nevím ale příjde mi jako normální klučina co má roupy a zkouší co s mí a nesmí :D, sama říkáš že vztek je podle toho zda ho pozoruješ či ne, to je cílené provokování a zkouší, když zjistí že ty nic dá pokoj, to dělají snad všechny děti, že má svou hračku bez která nedá ránu, je taky normální, děti mám 3 a všechny mají svoji nej kterou tahají všude dokonce i 11 letá má svého nej plyšáka a jít spát či někam jet bez něj nepřichází v úvahu :). S tím jídlem by učitelky mohly trošku přimouřit oči, priostřední dcera měla zase problém že nesnesla smíchané jídlo prostě buď přílohu nebo maso, učitelka semě dokonce ptala zda nemáme doma dělenou stravu, ale to fakt nemáme, bylo to jen její období, naštěstí paní učitelka byla rozumná a snažila se malé vyhovět, cca po roce jí to přešlo a baští zase normálně. 6e má rád plány předem někteří takoví jsou, já taky mám den nalajnovaný a když se pak něco semele a je úplná změna dokáže mě to pěkně vykolejit a to opravdu nemám ani autismus ani aspergera :). Každopádně do poradny klidně zajdi nic to není a budeš mít klid. Každé dítko má svá různá období kdy má určité zvyky a někteří to prstě vyžadují celý život

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 10:10

A emočně se projevuje jak? Umí se smát, plakat? Píšeš, že řve. Tím myslíš brečí nebo se vzteká? Synovec má poruchy autistického spektra, tam je to jasně vidět v tom emočním prožívání (neviděla jsem ho klasicky se třeba smát), nerad má kolektivní hry, nechtěl se zapojovat, měl svoje oblíbené vlaky, ale hodně se to lepší, když se s ním nyní pracuje. Také nesnáší nic namazaného třeba chleba, mám pár svých oblíbených jídel. Nebo bude syn více na řád, vše podle pravidel. Takovou mám dceru, v poradně jí zjistili, že má IQ 136. Je jiná, ale tam je to dáno jiným myšlením, o všem moc přemýšlí a úplně jinak. Ale třeba když má někdo slabšího Aspergera, tak se to ani moc nepozná. To jedině opravdu odborníci na autismus v Nautisu. Dříve to moc nediagnostikovalo, plno lidí se to dozvědělo až třeba v dospělosti. Ten člověk bych brán jako podivín.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 10:10

Můj syn byl to samé. Do poradny jsem s nim šla na doporučení ve školce.
Nyní mu je 6 a vše se věkem u něj uklidnilo a znormalizovalo. Jediné co mu zůstalo, je ten zmiňovaný plyšák. On ho tahá naprosto všude.

Šaruš 79
Stálice 60 příspěvků 11.05.18 10:10

Já na tom nic tak divného nevidím, ale nejsem odborník. Někdy ty učitelky přehánějí. To, že se zajímá o policejní auta, sanitky a hasiče je úplně v pořádku, někoho zajímají letadla, dalšího zase dinosauři. Co se jídla týče, tak chce mít úhledný talíř, to jsme museli taky našemu staršímu synovi dělat i vláčky na snídani, aby vůbec baštil. Nečekané změny nemám moc ráda ani já. Pokud máte doma určitý řád a plánujete si výlety, tak, že o tom syn ví dopředu, tak je jasné, že to tak požaduje i jinde. Sama píšete, že i Vaše starší dcera to tak měla. Plyšáka už odkládá, to si myslím, že, kdyby měl problém, tak zájem o něj nepolevuje. Jestli chodí do školky teprve půl roku, tak třeba jen hledá jistoty na které byl zvyklý doma. A vztekání se, hlavně, když je unavený, je taky v normě u dětí jeho věku, hlavně, když se maminka dívá :lol:. Za mě, máte doma bystrého prcka, který si prostě hlídá to svoje. Určitě Vám to potvrdí i v poradně. :hug:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.18 10:21
@Anonymní píše:
Omlouvám se za anonym, ale nebudu veřejně psát o svém synovi.

Autismus to není, to by se choval mnohem hůře.

Aspergera ti v tomto věku zřejmě nikdo nepotvrdí.
Můj syn má skoro 6 let a psycholožka zatím nechce dát diagnozu, že ho raději uvidí vícekrát s časovým rozestupem, taky čeká, jak se projeví nástup do 1. třídy. U něj je podezření na aspergera, chování má podobné jak popisuješ. Akorát u nás vedou hasiči.

Jak tvůj syn reaguje na vtipy? Pochopí je aspoň trošku nebo vůbec? Chápe, že ne vše co dospělí říkají je pravda?

Ať je to jakkoliv, tak buď hlavně v klidu, nic s tím nenaděláš a syna nezměníš, buď je to jen věkem a vyroste z toho, takže musíš čekat, nebo je „jiný“ a v tom případě mu musíš být oporou.

Ahoj, muzu se zeptat, co pro vas bylo tim spoustecem, ze jste to zacli resit? Co z toho je ten projev, ktery je nejvic varujici?
Ucitelka rikala, ze on se proste seka jinym zpusobem, nez ostatni deti. Ja to moc neumim odhadnout. Za prve manzel je taky jiny, nez vetsina dospelaku, taky je takovy narocnejsi :) a za druhe mi prijde, ze syn se vzteka zpusobem jako ostatni deti, jen casteji (skoro vzdy kdyz neni po jeho) a ty epizody jsou delsi (ale pokukuje, co to se mnou dela)
S temi vtipy nevim, vyzkousim. Ostatni komunikace mi prijde v pohode, ze chape, jak je to mysleno. Ale zamerim se na to.
 Zakl.

hulala
Kecalka 441 příspěvků 11.05.18 10:22

Přijde mi úplně normalni :P

mau-mau
Závislačka 3171 příspěvků 11.05.18 10:29

Já mám postižené dítě, tak mám trochu přehled, a jsem dost opatrná říkat, že jsou věci v pohodě, ale tady fakt nějaký větší průšvih nevidím. Z těch možností, co jsi dala, se mi jeví jako to náročné dítě. Autista to není určitě a jestli aspík, tak lehčí a myslím, že se budoucnosti nemusíš zas nějak moc bát. :srdce: Na vyšetření určitě jdi, pro tvůj klid i učitelky. Nejspíš tam synátor bude šlapat jak hodinky. ;)

vertunka
Závislačka 4623 příspěvků 11.05.18 10:33

Me prijde taky normalni. Ale pro klid v dusi bych zasla do poradny. Jinak nase mala miluje Masu a Medveda ma na to uplnou uchylku. Tak doufam, ze ve skolce nebudou tvrdit, ze je jina.

věrasek80
Extra třída :D 10989 příspěvků 11.05.18 10:34

Přijde mi úplně normální, mám syna 3roky a taky se dokáže vzteknout a tvrdohlavý dokáže být taky a co se týče jídla tak mám celkem 5dětí a 4 děti mají jídla která mají rádi a ostatní jídla nejí.

věrasek80
Extra třída :D 10989 příspěvků 11.05.18 10:36

@vertunka neboj nic tě učitelky tvrdit nebudou náš 3leták chodí každý den s dinosaurem do školky a není jediný. :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Podvedená Bohdalová v thrilleru o důvěřivosti seniorů: Z toho jde Strach!

Klobouk dolů! Jiřina Bohdalová (87) je profík každým coulem. S Jiřím Strachem... číst dále >

Asia Argento zakouší vlastní hořkou medicínu: Vraťte mi moji práci! škemrá

Herečka Asia Argento (42) přišla o post porotkyně v italském X Factoru, neboť... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >