Boj s pubertální dcerou

366
18.7.15 12:11

Boj s pubertální dcerou

Ahoj maminky, trápí mě už nějakou dobu má starší dcera (15). Snad mi pomůžete.
Již delší dobu s ní tříská puberta. Ona je velmi inteligentní, ve svém věku umí plynně anglicky a celkem obstojně finsky, čte Dostojevského a Orwella, sama píše. Jenže má svou vlastní hlavu a začíná se chovat nesnesitelně.
Od útlého dětství ji vedeme k toleranci, ale i přesto se chová hrozně. Třeba nedávno prohlásila o mé dlouholeté přítelkyni, že jí připadá hloupá, protože cituji „Neovládá naprosté základy pravopisu a její slovní zásoba odpovídá žumpě. Vyjadřuje se jako osmiletý parchant a nepřeji si, aby mne dále obtěžovala prostřednictvím Facebooku.“ A v konverzcích na Facebooku se k lidem chová skutečně hrubě, když napíší gramatickou chybu, napíše hvězdičku, slovo či větu ve správném tvaru a AŽ POTÉ pokračuje v normální konverzaci. To rozhodně není normální, vždyť se tímto stylem dané osobě posmívá a nedej bože se jí snaží naznačit, že je snad lepší než ona. Když jsem si s ní chtěla promluvit na toto téma, řekla mi, že je to snad její věc, co a s kým si píše. Problém je v tom, že úplně ohlídat stejně nejde. I když se většinou neodhlašuje ze stránek, kde chodí, většinou si píše anglicky, případně se doučuje finštinu.
Dále ostře kritizuje imigrační zákon. My ji vychováváme s láskou k ostatním bez ohledu na rasu či pohlaví, ale i přesto zjišťuji, že mé dítě je xenofob. Já jí nebráním ve vlastních názorech, ale ať se o tom moc nevyjadřuje na internetu nebo před mladší sestrou (12), aby ji náhodou nezblbla. Bylo by fajn, kdyby to raději zůstalo vše v její hlavě. Tam jí nikdo nevidí.
To je jen krátký výčet z řady jejich problémů. Chovají se takto i vaši puberťáci? Zdá se mi, že všichni v jejím věku řeší jen osoby opačného pohlaví a zábavu po večerech. Ona si čte, píše, občas si zpívá (nahrávání jsem jí nepovolila), řeší politiku. To mi v jejím věku nepřipadá optimální. Nevím, co dělat dál. Připadám si naprosto bezradná a mám strach o její sestru. Pokud jste někdy řešili stejné či podobné problémy, ocenila bych, kdybyste se podělili se svými zkušenostmi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1532
18.7.15 12:20

Myslím, že nic tak hrozného nedělá, časem trochu zmoudří a bude v pohodě. Spíš bych byla pyšná, že moji dceru zajímá literatura a ne diskotéky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
791
18.7.15 12:25

Nechápu co řešíš. Dcera je inteligentní, tak se tak projevuje :nevim: Říkáš, že jí nebráníš ve vlastních názorech, přitom to celé vyznívá stylem, že právě naopak vůbec nechceš aby vlastní názor měla :think:

To že opravuje gramatiku dělá spousta lidí. To, že ti řekla, ať ji tvá kamarádka neobtěžuje na fcb je taky normální. To bych mamce v pubertě řekla taky…

Nechala bych ji žít ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6455
18.7.15 12:27

To ti prijde jako problematicka pubertacka?!!! 8o nech ji zit, mas uzasnou dceru, ktera je chytra a shazujes ji.
Ma pravdu - muze si psat a rikat co chce na svem FB - ty ji jeji FB smirujes?!! V 15letech?!!
Promin ale prijdes mi jako prestarostliva matka bacharka
Bud rada, ze mas chytrou slusnou dceru a nemontuj se tak do ni, nekontroluj kazdou ptakovinu co pise…rika..- vymsti se ti to!!! Je to opravdu jeji vec a boj jak se prezentuje
A to ze ma xenofobni sklony jen potvrzuje jeji inteligenci, nevim proc by nesmela vyjadrovat svuj nazor? Proc ma mit kdokoliv sve myslenky jen v hlave?! :-O to mi prijde dost smutne.
Vice nez tvoje shazovani, neduveru a omezovani by urcite ocenila diskuzi na urovni (ne styl: ale to prece nemuzes rikat, to neni slusny, co si lidi pomysli :roll: atd atd…)
Nech ji dospet v sebevedomou osobu s vlastnim nazorem (ktery se v tak mladem veku tak snadno meni) a dej ji PROSTOR a SVOBODU

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21625
18.7.15 12:30

Taky nechapu o co jde. Prostě je jiná, ta profilace oproti společnosti se vyznačuje jinak. Byla bys radši kdyby pařila, fetovala, měla propichane kde co, střídala kluky..? Je poněkud striktní, ale to k tomu patří. Možná má v něčem pravdu, dospělí se kolikrát vyjadřují jako kdyby ani ZŠ neměli. Ona na to jen nevybíravě poukazuje. Ohledně imigrantů má názor jako minimálně půlka lidí a ani se nedivim. Tolerance je pěkná věc, ale konfrontace s realitou jí slušně zamava. Vydržte, ač se vám to nelíbí, ona se hledá, tak ji nechte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
802
18.7.15 12:32

Také doma mám 15letou pubošku je pravda že všechny okolo kritizuje a snaží se jim vnutit svůj názor má dlouholeté zdravotní problémy a její dieta a vše okolo nemoci dokáže prezentovat líp než lékař :zed:, dokázala 14kg zhubnou a tak všichni okolo jsme tlustí :nevim: a musíme se hýbat a něco s váhou dělat :potlesk: komentáře na Fb nekomentuji je to prostě puboška
nese to věk a asi i dnešní doba, musíme věřit že přijdou k rozumu, nejsi v tom sama je nás více tak sei držme pěsti :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4905
18.7.15 12:33

Já teda nevím, ale mě její chování přijde normální…čekala jsem něco ve stylu, že kouří, chlastá, coura se po nocích a ne že chudák holka sleduje politiku a má na věc svůj názor :) s tím pravopisem to dělá dobře :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
753
18.7.15 12:33

To jako vážně? ani jedno mi jako problém nepřijde ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
brko
18.7.15 12:34

Já čekala drogy, zaškolactvi,… gratuluj si, ze máš dceru s názorem a ne stádovou ovci. v budoucnu to určité zúroči. pokud máš obavy o mladší dceru, zkusila bych se dohodnout, ze před mladší sestrou nebude tak angažovana.

• Nahlásit
  • Citovat
rokris
18.7.15 12:40
@markur59 píše:
Ahoj maminky, trápí mě už nějakou dobu má starší dcera (15). Snad mi pomůžete.
Již delší dobu s ní tříská puberta. Ona je velmi inteligentní, ve svém věku umí plynně anglicky a celkem obstojně finsky, čte Dostojevského a Orwella, sama píše. Jenže má svou vlastní hlavu a začíná se chovat nesnesitelně.
Od útlého dětství ji vedeme k toleranci, ale i přesto se chová hrozně. Třeba nedávno prohlásila o mé dlouholeté přítelkyni, že jí připadá hloupá, protože cituji „Neovládá naprosté základy pravopisu a její slovní zásoba odpovídá žumpě. Vyjadřuje se jako osmiletý parchant a nepřeji si, aby mne dále obtěžovala prostřednictvím Facebooku.“ A v konverzcích na Facebooku se k lidem chová skutečně hrubě, když napíší gramatickou chybu, napíše hvězdičku, slovo či větu ve správném tvaru a AŽ POTÉ pokračuje v normální konverzaci. To rozhodně není normální, vždyť se tímto stylem dané osobě posmívá a nedej bože se jí snaží naznačit, že je snad lepší než ona. Když jsem si s ní chtěla promluvit na toto téma, řekla mi, že je to snad její věc, co a s kým si píše. Problém je v tom, že úplně ohlídat stejně nejde. I když se většinou neodhlašuje ze stránek, kde chodí, většinou si píše anglicky, případně se doučuje finštinu.
Dále ostře kritizuje imigrační zákon. My ji vychováváme s láskou k ostatním bez ohledu na rasu či pohlaví, ale i přesto zjišťuji, že mé dítě je xenofob. Já jí nebráním ve vlastních názorech, ale ať se o tom moc nevyjadřuje na internetu nebo před mladší sestrou (12), aby ji náhodou nezblbla. Bylo by fajn, kdyby to raději zůstalo vše v její hlavě. Tam jí nikdo nevidí.
To je jen krátký výčet z řady jejich problémů. Chovají se takto i vaši puberťáci? Zdá se mi, že všichni v jejím věku řeší jen osoby opačného pohlaví a zábavu po večerech. Ona si čte, píše, občas si zpívá (nahrávání jsem jí nepovolila), řeší politiku. To mi v jejím věku nepřipadá optimální. Nevím, co dělat dál. Připadám si naprosto bezradná a mám strach o její sestru. Pokud jste někdy řešili stejné či podobné problémy, ocenila bych, kdybyste se podělili se svými zkušenostmi.

Vaše dcera je zjevně velmi inteligentní a myslím, že si není na co stěžovat. Toto jsou běžné věci. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
8959
18.7.15 12:40

Holky, mě to přijde jako provokace.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2734
18.7.15 12:42

:) tohle jsem přečetla manželovi, protože něco takového se nevidí často (a pozor, píši to v dobrém).

Co se týče poučování ostatních - z toho vyroste, zkušenosti jí nafackují. Sama jsem si tím prošla, jen v době mého mládí nebyl internet, ale dopisní papír. Když nám nějaký kluk poslal dopis, tak první co jsme se sestrou dělaly bylo, že jsme podtrhávaly hrubky :) Já z toho vyrostla, takže za tohle buďte vklidu.

Vaše kamarádka a facebook dcery - no je to Vaše kamarádka, ne dceřina. Buďte ráda, že to dcera oznámila Vám, a ne přímo Vaší kamarádce. Vy máte možnost sdělit to Vaší kamarádce citlivěji.

A co se týče názorů Vaší dcery - to jestli je její nedůvěra k imigrantům oprávněná nebo ne, prozatím nemůžeme posoudit, nejsou tu. Ale zkuste si přečíst nějaké informace třeba z Německa, kde jich je hodně. Názory tamějších „domorodců“ se spíše přiklánějí k názoru Vaší dcery.

Na závěr bych Vám chtěla k dceři pogratulovat. Dívka jejího věku, která čte Orwella a vzdělává se, se ve světě neztratí. Doufám, že až můj syn vyroste, bude jako Vaše dcera.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6455
18.7.15 12:43
@Lejaa píše:
Holky, mě to přijde jako provokace.. :nevim:

Vid, to nejni mozny a jestli jo tak chudak holka - ma v hlave tolik co by chtela prodiskutovat, probrat a narazi na bazlivou svazanou matku špeha. V jejich ocich samozrejme navic nemoznou a hloupou..
Jeste, ze mam chytreho manzela co s holkama v puberte bude vest salodlouhe diskuze o nesmrtelnosti brouka :lol: ja bych na to priznam se taky nemela :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5827
18.7.15 12:44

@markur59 Ted přesně nevím o co ti jde :think: Chceš slyšet, jak úžasnou, chytrou, sečtělou dceru máš? Dobře, máš úžasnou, chytrou a sečtělou dceru. Stačí? ;) :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19251
18.7.15 12:48

@markur59 Myslím si, že můšeš být ráda, že si ráda čte a netoulá se někde po diskotékách. Ale měla by si hlídat vyjadřování. Pokud se o někom vyjadřuje tak, jak jsi napsala, tak se sama shazuje na nižší úroveň. Vzhledem k její inteligenci, kterou nejspíš nemá malou, bych ji to tak podala. Třeba by se začla krotit v projevech a shazování druhých. Přece moudrý a inteligentní člověk neponižuje druhé a nevysmívá se nikomu, tím že tak okatě a povýšeně upozorňuje na gramatické chyby. Nikdo přece není dokonalý. :nevim:
Nehledě na to že i nadprůměrně inteligentní člověk může být dysgrafik.

Dceři bych vysvětlila, že může mít vlastní názor, to ostatně každý člověk, ale není dobré se o jiných lidech vyjadřovat hrubě nebo je urážet, vysmívat se apod. S takovou ji nebude mít nikdo rád. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama