Kdo má pravdu - PPP, nebo klinická psychožka?

3529
16.7.15 19:11

Kdo má pravdu?

Ahoj holky stále přemýšlím, kde je pravda a jestli se spokojit se situací nebo se obrátit na další odborníky.

Situace je následující, syn letos nastoupil do první třídy, ze začátku pohoda, byl šikovný, ale v pololetí se to zvrtlo, nevím zda tím, co se ve škole děje nebo tím, že paní učitelka začala normálně známkovat. Ale syn se velmi zhoršil v matematice a dle mého laického názoru jen díky velmi, ale velmi mírné paní učitelce měl dvojku. Začalo se také velmi měnit synovo chování jak ve škole tak doma. Řešili jsme to s tím, že nám škola doporučila návštěvu PPP. Objednali jsme se tam, ale kvůli zvyšujícím se problémům doma i ke klasické klinické psycholožce, se kterou měla velmi pozitivní zkušenost sestra.

Dle klinické psycholožky na zákadě testů, co mu dělala máme dítě s ADHD, bohužel klinická psycholožka je jen na naše povídání žádnou písemnou zprávu nám nedala a prý ani nemůže :nevim: Jsme s ní moc spokojeni, pomáhá nám, co a jak kolem syna. Něco jde líp něco hůř, něco vůbec.

V PPP nám po vyšetření bylo sděleno, že syn je hraniční, ale prozatím u něj neshledali nic, že se pohybuje na spodní hranici určitelnosti, takže žádný speciální přístup nebyl doporučen. Jsem z toho v rozpacích i z důvodů, že jsme se v PPP vlastně nedozvěděli vůbec nic (jak pracovat, co dělat nebo nedělat, apod.) a taky v průběhu testů došli k otázce pochopení zadání, kdy paní psycholožka vůbec syna nepochopila a jediné, co nám doporučila je vyšetření na ORL, že syn špatně slyší, přitom on to prý myslel zcela jinak (že není schopen vnímat paní učitelku, když se spolužáci třeba baví nebo jinak ruší během hodiny),po mém upozornění mi odpověděla jen, že to je možné, ale zprávu nijak neupravila. :nevim:

Jsem ráda, že mu nic nediagnostikovali, ale stále si pokládám otázku, kdo má pravdu, kdo se tomu líp věnoval. Pro mě doma to sice nemá vůbec žádný význam, protože pojedeme to, co si domlouváme u klinické psycholožky, ale jde mi spíš o tu školu, co když problémy s matematikou budou přetrvávat? Je to tím, že na ní není nadaný? Nebo má klinická pravdu a má nějaký problém a pomohlo by mu, kdyby se k němu přistupovalo jinak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

verulicek
16.7.15 19:18

@Paradise nenastupoval náhodou do školy o rok později? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
5021
16.7.15 19:18

Ahoj, toto znám velice dobře, taky se to zlomilo v první třídě u syna v pololetí. Byli jsme také v PPP, také hraniční výsledky s tím, že syn má nadprůměrné studijní předpoklady, a že ho stresují časové úkoly a známkování. Myslím, že strašně bude záležet na Tobě, jak k tomu přistoupíš, nám bylo doporučeno se vůbec neptat na známky, chválit, když se něco povede, když se něco nepovede, tak nekárat, ale říct, že příště to bude zase lepší a probrat to, co nejde. Ono u syna byl třeba i problém ho vůbec namotivovat aby se učil. Letos už byl syn v druhé třídě a zase to samé, strašné výkyvy, řada jendiček, pak třeba 4 čtyřky atd. Ze stejné látky, jen třeba měl problémy s počítáním na čas, ze všeho, co ho nějak časově omezuje. Myslím, že by nebylo od věci navštívit jinou PPP s tím aby Vám dali doporučení jak se synem pracovat, jak ve škole, tak doma. Určitě to pomůže. Nám tedy jo, syn nakonec samé jedničky. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20873
16.7.15 19:19

Diagnostikovat poruchu učení lze obvykle až ve druhé - třetí třídě u případů, jak je tento, kde není porucha až tak zjevná. Může se jednat o ADHD, může se jednat po dyskalkulii, ale taky nemusí a syn potřebuje jen delší čas, aby se adaptoval. Syn se třeba ve druhé tříd chytí nebo taky ne, protože na matematiku prostě nadání nemá. V PPP ti jistě dali termín kontrolního vyšetření, tam už budete vědět víc. Co se týče přístupu - myslím, že paní učitelka již k synovi individuálně přistupuje minimálně tím, že je benevolentní ve známkování, aby synovi matematiku nezprotivila. Moudrá učitelka nepotřebuje papír z poradny, aby s dítětem pracovala podle jeho schopností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2243
16.7.15 19:24

Klinická psycholožka mu určitě taky dělala inteligenční test, je to běžná část vyšetření a i od ní byste měli mít potvrzeno, jak na tom s nadáním synek je. Tento test může vyjít špatně třeba i vlivem únavy, horšího soustředění apod., takže pokud jednou v PPP vyšel na spodní hranici (čeho? určitelnosti? takový termín neexistuje) něčeho, ještě to tak nemusí být i v reálu. Test nejde ošidit na lepší, ale horší než je skutečnosti vyjít může. Asi bude potřeba používat názorné pomůcky, počítadlo, knoflíky, vršky od pet lahví, aby si vše dovedl lépe představit. Navíc se při těchto činnostech s konkrétními věcmi může lépe zabavit jeho hyperaktivita a měl by vydržet soustředit se na příklad. Možná by nebylo od věci vyzkoušet program KUPOZ, klinická psycholožka jistě zná, informace se dají najít i na netu. Jen mi nejde moc do hlavy, proč by klinická psycholožka nemohla dát nějaký papír, je to dost neobvyklé, zvlášť, pokud se jedná o školu, kde to na ty papíry prostě jede - bez písemného doporučení si učitelka nemůže žáka zapsat do seznamu znevýhodněných a váže se to na další věci (odměny, dotace atd.). Je pravdou, že ve školách preferují „papír“ z PPP, ale přesto by i zpráva od klinické psycholožky byla pro učitelku přínosná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47634
16.7.15 19:36

@Paradise jedině jít ještě někam jinam at máte víc názorů. Já např s posouzenim z PPP nesouhlasila a nakonec to ostatní lékaři taky hned vyloučili :jazyk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
16.7.15 19:50
@verulicek píše:
@Paradise nenastupoval náhodou do školy o rok později? :think:

Nee, je červnový a šel v šesti letech, tak jak měl. Spoléhala jsem se na názor učitelek ve školce a pak při zápisu, ale problémnebyl. Ale je pravda, že obě psycholožky nezávisle na sobě řekli, že měl mít odklad.

Další věcí je, což už jsem řešilai s ředitelkou ve škole, že je na zápiscíleně připravovali a tím pádem může dojít k jistému zkreslení, ale to jsou věci, které už nevrátím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
verulicek
16.7.15 19:52

@Paradise kdo připravoval děti na zápis? :zed: za paty do průvanu fakt…

• Nahlásit
  • Citovat
3529
16.7.15 19:55
@hanka.br. píše:
Diagnostikovat poruchu učení lze obvykle až ve druhé - třetí třídě u případů, jak je tento, kde není porucha až tak zjevná. Může se jednat o ADHD, může se jednat po dyskalkulii, ale taky nemusí a syn potřebuje jen delší čas, aby se adaptoval. Syn se třeba ve druhé tříd chytí nebo taky ne, protože na matematiku prostě nadání nemá. V PPP ti jistě dali termín kontrolního vyšetření, tam už budete vědět víc. Co se týče přístupu - myslím, že paní učitelka již k synovi individuálně přistupuje minimálně tím, že je benevolentní ve známkování, aby synovi matematiku nezprotivila. Moudrá učitelka nepotřebuje papír z poradny, aby s dítětem pracovala podle jeho schopností.

tak v PPP mi řekli, že pokud budu mít pocit, že je potřeba kontrola mohu se ona ně obrátit a ve zprávě je, že má platnost dva roky, jinak žádný termín nemáme. :nevim: Paní učitelka je takto velmi benevolentní na všechny na jednu stranu v tom spatřuji chybu, protože děti z ní nemají respekt na stranu druhou je to pro, alespoň mého syna, dobře, že nepociťuje takové zklamání. Každopádně mu to dávají sežrat děti, je prostě jiný a to se projevuje i v tom kolektivu.(řešíme šikanu).Bohužel paní učitelka chce mít vše černé na bílém než by začla něco dělat, což taky chápu, ale v určitých situacích to syna dost zraňuje, na jednu stranu dobrá škola do života na druhou zase krok zpět, protože on na to reaguje neadekvátním chováním, je to hrozně složité. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47188
16.7.15 19:58

Bych kluka vzala jeste jinam, nezavisle na vysledky, uplne jinam na vysetreni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20873
16.7.15 20:01
@Paradise píše:
tak v PPP mi řekli, že pokud budu mít pocit, že je potřeba kontrola mohu se ona ně obrátit a ve zprávě je, že má platnost dva roky, jinak žádný termín nemáme. :nevim: Paní učitelka je takto velmi benevolentní na všechny na jednu stranu v tom spatřuji chybu, protože děti z ní nemají respekt na stranu druhou je to pro, alespoň mého syna, dobře, že nepociťuje takové zklamání. Každopádně mu to dávají sežrat děti, je prostě jiný a to se projevuje i v tom kolektivu.(řešíme šikanu).Bohužel paní učitelka chce mít vše černé na bílém než by začla něco dělat, což taky chápu, ale v určitých situacích to syna dost zraňuje, na jednu stranu dobrá škola do života na druhou zase krok zpět, protože on na to reaguje neadekvátním chováním, je to hrozně složité. :nevim:
Čemu říkáte šikana? Synovi někdo opakovaně fyzicky ubližuje? To by paní učitelka asi nepřehlížela.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
16.7.15 20:34
@zuzkasim píše:
Klinická psycholožka mu určitě taky dělala inteligenční test, je to běžná část vyšetření a i od ní byste měli mít potvrzeno, jak na tom s nadáním synek je. Tento test může vyjít špatně třeba i vlivem únavy, horšího soustředění apod., takže pokud jednou v PPP vyšel na spodní hranici (čeho? určitelnosti? takový termín neexistuje) něčeho, ještě to tak nemusí být i v reálu. Test nejde ošidit na lepší, ale horší než je skutečnosti vyjít může. Asi bude potřeba používat názorné pomůcky, počítadlo, knoflíky, vršky od pet lahví, aby si vše dovedl lépe představit. Navíc se při těchto činnostech s konkrétními věcmi může lépe zabavit jeho hyperaktivita a měl by vydržet soustředit se na příklad. Možná by nebylo od věci vyzkoušet program KUPOZ, klinická psycholožka jistě zná, informace se dají najít i na netu. Jen mi nejde moc do hlavy, proč by klinická psycholožka nemohla dát nějaký papír, je to dost neobvyklé, zvlášť, pokud se jedná o školu, kde to na ty papíry prostě jede - bez písemného doporučení si učitelka nemůže žáka zapsat do seznamu znevýhodněných a váže se to na další věci (odměny, dotace atd.). Je pravdou, že ve školách preferují „papír“ z PPP, ale přesto by i zpráva od klinické psycholožky byla pro učitelku přínosná.

Tak v PPP mi psycholožka ukazovala graf jak vyhodnocovala sezení a testy se synem a ukazovala mi oblasti, kde je křivka na hraniční ose. A vysvětlovala mi, že pokud by to bylo pod osou, pak by se dalo brát, že ty poruchy má, ale že on je přímo na ose, takže se to nedá potvrdit ani vyvrátit.

A klinická mi ohledně zprávy říkala, že ona je klasická lékařka, tudíž musí zachovávat lékařské tajemství a pokud by mi dala zprávu, kterou bych dala do školy, kde by bylo x let k nahlédnutí, tak by tím porušila mlčenlivost a že mi ji kvůli tomu vydat nesmí. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
16.7.15 20:36
@verulicek píše:
@Paradise kdo připravoval děti na zápis? :zed: za paty do průvanu fakt…

školka, měli od školy požadavky a minimálně tři měsíce před zápisem to do dětí hustili-jak namalovat postavu se všemi zákonitostmi, co má mít, aby uměli vyprávět pohádku o Budulínkovi, zavazovat tkaničky, základní barvy,apod.Samy učitelky nás rodiče upozorňovali na nedostatky dětí, v té době mi to bohužel nedocvaklo, že to je špatně. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
16.7.15 20:40
@hanka.br. píše: Čemu říkáte šikana? Synovi někdo opakovaně fyzicky ubližuje? To by paní učitelka asi nepřehlížela.

Ano a bohužel to paní učitelka přehlíží. Syn je opakovaně fyzicky i psychicky napadán dvěma spolužáky. Od března to řeším ve škole, paní ředitelka si vzala na týden třídu na učení, aby mohla sama zhodnotit situaci, protože paní učitelka odmítala cokoliv uznat a přiznat a nakonec paní ředitelka dala za pravdu, že šikana tam probíhá, měla sezení s rodiči, všechny nás odeslali do zmiňované PPP, my se navíc objednali ke klinické, obě psycholožky po pohovoru s námi a se synem řekli, že se jedná o šikanu v pokročilém stádiu a je nutný okamžitý program proti šikaně, ale ředitelka to chtěla písemně, což jsem ji nyní z PPP dodala a rozjíždí se zařizování od září se program uskuteční a s oběma psycholožkama jsem domluvena, že dle kvality programu a efektu, který bude mít bychom syna případně od druhého pololetí druhé třídy přeřadili na jinou školu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
verulicek
16.7.15 20:42

@Paradise tak učitelky této školky bych normálně povyhazovala..copak jsou úplně bez vzdělání? zápis má vypovídat o schopnostech dítěte! není to přehlídka cvičených opic :zed: čeho se v tom školství ještě dnes dočkáme… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama