Bránit dítě proti agresivním vrstevníkům?

804
12.6.06 09:21

Bránit dítě proti agresivním vrstevníkům?

Ahoj holky, nedávno jsem se dostala do situace, kdy jsem vůbec nevěděla, jak reagovat.
Chodíme na hřiště kousek od nás jezdit na kole. Máme ještě kolo s kolečkami, dcera je na něm dost nejistá. Vždycky tam jezdívá sposta jiných dětí. No a naposled se dva stejně staří (asi 3,5 letí) kluci, co už na kolech jezdí bez koleček jako draci, domluvili na naši Lucku, že do ní budou narážet.
Ty výrazy, kterými se domlouvali, bych vám nepřála slyšet :evil:, asi doma sledují akční filmy.
Holka samozřejmě vyděšená, tak jsem na ně vlítla, a poměrně slušně, ale důrazně jim vysvětlila, že toho mají nechat, ačkoli bych jim nejradši v tu chvíli aspoň pořádně vynadala. Jejich maminky se bavily opodál a nevšímaly si nás.

Tak teď nevím, udělala jsem správně, že jsem Lucku bránila? Nebo jsem ji měla nechat, ať se za sebe postaví sama? Myslím, že by se nedokázala bránit, byla z toho sama v šoku, proč to dělají, ale možná se mýlím.

Jak byste na mém místě reagovaly vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4035
12.6.06 09:36

zabít, včetně jejich matek!!!! :twisted:

ne vážně Evulko, v podobné situaci jsem nebyla a fakt nevím, jak bych reagovala. Asi zbaběle a jela bych radši se svým dítkem jinam. Popravdě, já jsem typ, že když vidím narvané hřiště, tak radši otočím kočárek a jedeme sbírat broučky na louku - do samoty.

Ale k těm agresivním dětem. V první řadě by si to měli vyřešit se svými dětmi ty matky, který pindaly opodál a bylo jim jedno, co ty jejich sígři dělají… :twisted: a jestli mají ke svým dětem tenhle přístup, nemusíš se divit, že se ty frackové chovají tak, jak chovají. Patrně nezájem…žádná důsledná výchova…
Kdyby tohle udělal náš kluk, tak bych se styděla až na zadku a kluk by dostal čočku, že by si to za rámeček nedal…

Nevím co poradit, snad jen jet radši na louku sbírat broučky :lol:
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
225
12.6.06 09:43

ahoj Evulka,podla mna bolo spravne,ze si zasiahla.Su niektore situacie,kde sa ja sama nemiesam medzi Vanessku a ine deti.Ale len v tom pripade,ze nehrozi nic vazne jej alebo inemu dietatu.Napr.hadka o lopatku na pieskovisku,predbiehanie na smyklavke.Ale ak vidim,ze jej niekto ublizuje (bije,hadze piesok narocky,sace)tiez ju branim a dohovorim detom co robia zle.Vzdy slusne s kludom aj ked vo vnutri by som niektore decka najradsej vyplatila po zadku :evil: Zvlast ak vidim matku co sa v dialke len usmeje pokruti hlavou a cita casopis dalej :x Urobila si dobre,ze si dcerku obranila ved jej mohli ublizit a pad z bicykla nemusi skoncit len odrenym kolenom :!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
12.6.06 09:44

j

Evulko - můj chlapeček je teprve 1,5roční…ale ve vaší situaci bych jednala naprosto stejně.
Podle mě dítě potřebuje vědět,že v tobě má oporu a zastání - jak píšeš, Oucinka na kole ještě tolik neumí - čili její šance postavit se klukům sama je malá.

Ale jednala bych jako ty - pány bych upozornila,že tohle ne,že hřiště tu nění jen pro ně atd. Pokud bych viděla,že je to k ničemu,tak bych zašla za jejich maminkama - řekla bych vklidu svůj problém - pokud jsou rozumné, jistě by své miláčky zpacifikovaly. Pokud ne, šla bych jinam.

Držím ti palce a řeji pevn nervy. Nás tohle období čeká taky :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
12.6.06 09:45

Ahoj,
já mám zatím malé mimi :) a lehce se mě radí, ale přijde mě, žes jednala správně, přece v tom nenecháš dcerku plácat, když je evidentně vyděšená a neví co má dělat. Ale doma bych si s ní o tom promluvila, řekla bych jí, že se tohle nedělá, že se kluci chovali špatně a zkusila bych vymyslet nějakou taktiku, jak by se příště mohla bránit… i když teda nevím jakou, proti tomuhle se snad ani bránit nedá, leda slovně a to na tyto typy nezabírá… a kdyby se to opakovalo, zašla bych to pak ještě vysvětlit rekreujícím se maminám, pravděpodobně jim budeš pro smích, ale zkusit se to musí. (Já jsem spíš srabák, co od problémů utíká, ale tohle bych asi nepřešla)
Věrka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
12.6.06 09:51

Ahojky,

myslím, že jsi reagovala dobře, byli v přesile a pokud tvoje holčička není zvyklá se bránit ( ze školky, starší sourozenci) tak by se nejspíš rozplakala. Což by ty klučiska ještě víc potěšilo. A já osobně bych se musela hodně držet abych jim jednu nevlepila a to děti nebiju. Já bych zasáhla už jak bych je slyšela se domlouvat. Stalo se mi ještě než byla malá, že se takhle domlouvali dva kluci (5-6 let) na to že chytnou mého psa. Byl na volno v jedné části parku se to může. Je malý jen čtyři kila. A já je slyšela. No tak to, co jsem jim řekla by si za rámeček nedali. A to se na mě ještě jedna z jejich maminek osočila prý co si to dovoluju. Tak jsem jí řekla, že nikdo mého psa chytat nebude a ať si kluka hlídá, protože s takovou by mohl být taky brzo pokousaný.
Jinak jsem též typ co raději někam nejde když vidí plné hřiště. Prostě ty cizí děti nějak nemusím. :roll: :oops:

Ahojky Iva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
12.6.06 09:59

Ivo nestyď se, já cizí taky nemusím. A když jsou navíc rozjívený víc než jejich volnomyšlenkářský matky… :wink: NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ibu
627
12.6.06 10:10

Ahoj Eviku,

také si myslím, že jsi reagovala správně, vždyť dcera je ještě malá. Navíc každé dítě je jiné a potřebuje mít ve svých rodičích oporu. Mně se stalo něco podobného, synovi sice bylo cca 14 měsíců, ale byli jsme v herně a přišla tam asi dvouletá holčička a začala do Kubíka strkat, malej upadl a vyjeveně koukal. V té době ještě moc dobře nechodil, tak byl jak brambora. Jelikož jsem zrovna byla v jiném stavu jdenala jsem asi trochu impulzivněji a holku chytla za ruku a pořádně jsem jí vynadala. No a pak jsem ještě sprdla tu maminu, že by si na svoje dítě mala dávat větší pozor. Seděla tam ještě s nějakou jinou maminou a vůbec se nestarali co tam jejich ratolesti dělaj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
12.6.06 10:16

Evulko:

tak já znám obě situace - když je moje dítko agresivní, i když je utlačovaný…

Dobře jsi udělala, ty jako máma můžeš zvážit situaci, a když je vážná a hrozí i úraz, dítko se samo bránit neumí - tak zasáhnout . Protože to už není dětská agresivita jako taková, to už je spíše šikanování… Takže příště znovu zasáhnout a třeba i něco říci maminkám… vždyť to hřiště je pro všechny…

Na druhou stranu - když je agresivní moje dítko, tak většinou zasáhnu dříve, než by se něco stalo. Párkrát jsme odešli dříve, a dítko to potom pochopilo, a bylo příště hodné… v rámci věku, protože braní lopatiček na písku je asi u nich normální a zase se musí naučit pro:,–(it se ale ne silou, ale „rozumem“…

Zatím většinou u mě stačilo vysvětlit dítku, že ty ostatní jsou zlý děti a s nimi by si neměli hrát - a zatím se to daří…

Tuhle byl Lukáš dost agresivní na děti na pískovišti - narážel do nich a oni si to nechtěli nechat líbit, tak jsem se jim snažila domluvit, že Lukáš je ještě malý a neví o tom, že je zlobí, a oni byli starší - okolo 6ti let- a tak se ho snažili i samy potom usměrnit a taky si to nechali tak trochu líbit… Velikostně byl s nimi, ale rozumem dost pokulhával, ale postupně se to uklidnilo, takže na písek chodíme dál…

Takže držím palce, aby to příště vyšlo lépe… ať tak či onak, udělala jsi správně.

Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
203
12.6.06 10:19

Ahoj Evi,urcite jsi udelala spravne.Vsak Lucinka se jeste nauci branit sama.Ti kluci by potrebovali dostat na zadek :evil:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
203
12.6.06 10:22

Souhlasim s Verkou napsala to dobre.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
804
12.6.06 10:43

Děkuju, holky, za vaši podporu.

Lucka je vůči dětem naprosto neagresivní, vždycky se s nimi snaží domluvit, zeptá se, když si chce něco půjčit, a zdá se mi, že vůbec nechápe, proč se někdo chová zle. Do školky půjde v září.

Máte pravdu, je to už šikana, dva silnější kluci se domluví na slabší holku. Nedalo by mi ji v tom nechat. A to nechci pomýšlet na následky případného pádu, když na ni každý najížděl z jedné strany a dost rychle. Jde mi hlavně o princip a zá:,–(y slušného chování a samotné je mi nanic z toho, jak dokážou být takové malé, člověk by řekl nevinné, děti zlé. A ty příšerné ostré „chlapské“ výrazy.

Nejdřív jsem čekala, že zasáhnou jejich matky, jenže ty to očividně vůbec nevzrušovalo, až když jsem přiběhla já a chytla jednoho z nich za řídítka, protože už by Lucku vážně srazil, aspoň jedna z nich trochu zareagovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
12.6.06 10:50

Ahoj, ja bych taky svoje ditko branila. Zatim je ale Charlie ta, ktera jine deti odstrkuje a prave proto ji neustale hlidam a napominam!!! Nechapu matky, kterym je jedno, ze jejich dite ublizuje jinym. Ale bohuzel i v detskem centru potkavam mnoho takovych, ktere se citi ublizene, protoze obcas domlouvam jejich detem.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1718
12.6.06 11:29

smazáno autorkou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
12.6.06 12:04

Ahoj,
souhlasím s tím, že jsi se malé zastala.
Já mám opačný problém, naše malá má 2 roky, velikostně vypadá na 3 a ona je taky většinou docela agresivní dítě! Když se jí líbí najaká hračka nějakého jiného dítěte, tak se neptá, rovnou ji drapne a když ji chce ono „poškozené dítě“ vráti, tak je schopná se o ni poprat. To už zasahuji a hračku vracím.
Popravdě už nemám moc sil s ní na písek chodit, protože neustále reším tyhle situace. Nedá si říct ani rozumně vysvětlit, že děti plácat nesmí. Je pravda, že když ji vezmu, že jdeme domů, když neumí být na děti hodná, tak plácne i mě. Pak nevím, jak reagovat, jestli jí mám taky plácnout, nebo jen pevně sevřít a nepustit.
Když se takhle sbalíme, že se jde domů ( i v případě, že mi začne z písku utíkat a neposlechne, aby se zastavila), tak pláče a chce zůstat. Vidím, že by raději zůstala venku. Tak doufám, že když budu důsledná, tak jí to docvakne a bude líp poslouchat!!

Uvítám každou radu, jak na tokové dítě!!

Nemyslím si, že bych byla horší matka, než vy, co máte hodné děti! Píšu, aby jste to viděly i z té druhé stránky, že to s těmi zlobidly taky není jednoduché a přes všechnu snahu se mi asi nepodaří její povahu nějak zá:,–(ně změnit!

minonka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama