Poprvé do školky - kdy, jak....???????

382
19.5.06 13:09

Poprvé do školky - kdy, jak....???????

Ahoj,

potřebuji poradit se školkou.

Mám dceru 32 měsíců, zdálo se mi, že je ráda mezi dětma, že se se mnou už doma dost nudí, tak jsem si řekla, že ji dám do školky trošku dřív.
Ale nastal nám velký problém. První den tam byla 1 hodinu se mnou a hodinu sama, tu hodinu co tam byla sama nepřestala řvát. Druhý den, půl hodiny se mnou, hodinu sama. Opět nepřestala řvát, vztekala se, kopala. Tak jsem si řekla, že jí dám chvíli pohov. Dvoudenní školka měla ještě dohru - noční můry. Křičela ze spaní : „já chci maminku“ a „nenechávej mě tady“. Taky od té doby nechce být beze mne, ani s tátou nebo s babičkou a přitom předtím jsme toto měli bez problémů. Řekla jsem si, že se na to vykašlu a počkám až jí budou tři roky, to bude po prázdninách. Ale stejně mám strach, že to neklapne ani potom.

Trošku mě zarazil přístup ve školce, řekli mi, že mají lepší zkušenosti, když tam máma s dítětem není a hned odejde. A navíc po mně chtěli, abych odešla v nestřežené chvíli. Já toto nemám ráda, i doma se s dětma vždy rozloučím. Ale nechala jsem se zmanipulovat a udělala to. Tak nevím - jak dlouho tam s dítětem zůstat? Nechat ho tam pár dní řvát ať si zvykne? (přijde mi to hrozné, radila mi to sousedka) Prosím, jak jste na tom byli vy????????

Díky za jakékoliv rady a náměty.

Kačkač

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2483
19.5.06 13:19

Ahojky KACKAC - cetla jsem tvuj prispevek. Ja mam doma 3 leteho chlapecka a jelikoz jsem citila stejne veci jako ty, ze se se mnou nudi atd. tak jsem se rozhodla, ze ho dam do skolky taky driv. Zacali jsme ve 2 a pul letech. Muzu ti rict, ze prvni dva dny byli peklo jak pro me tak pro nej, nebo teda spis pro me. Byla jsem tam taky, prvni den jsme tam byli spolu 2 hodinky, potom jsem se sla na pul hodinky projit a vratila se pro nej. Druhy den jsem tam byla hodinku s nim a on tam hodinku zustal a dalsi den jsem ho tam nechala a sla - teda sedela jsem asi pul hodinky v satne a cekala co se bude dit. Plakal a ja s nim. Rikala jsem si, ze to je hrozne, ze ho takhle mucim. Ale nevzdala jsem to a chodili jsme dal. Potom plakal, jen kdyz jsem ho tam davala a kdyz jsem pro nej sla - ucitelky rikaly, ze to mi dela naschval abych mela nervy. Ted chodi do skolky skoro rok a kdyz si chci treba nechat doma abych si ho uzila, tak place, ze chce do skolky. Trosku jsme si prohodili role, ja brecim, kdyz mi ted nosi obrazky a rika rikadla. On je naprosto v pohode. Byt tebou, tak to nevzdavam. Ono to bude dobre, jen to chce pevne nervy. Znam to i z pripadu kolem nas. Ted uz neplacou. Vydrz!
Uvidis, ze mala bude spokojena a nakonec se tam bude i tesit!!! Mej se hezky Terra :D :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
19.5.06 13:26

Ahoj, my máme na školku ještě čas, ale hodně jsem hlídávala děti (za penízky, takže ne v rodině), a ač to pro tebe vypadá drsně, tak opravdu nejlepší ve většině případů bylo, když přišli, trošku (5min) se porozhlídli, mamka dala pusu, řekla přijdu po svačince, až se vyspinkáš, … (prostě pro dítě přesný čas, který chápe) a šla. Taky byly pláče, visení na noze, ale většinou klaply dveře, mrňous párkrát škytl, vstal a šli jsme si hrát. U někoho funguje dobře to zmizení po anglicku, dítě se zeptá, ale bere to vcelku v pohodě. Během dne si vzpomněli na maminku, většinou když se jim něco nelíbilo, i třeba pofňukali, že chtějí mamku teď, ale to byla fakt chvilička a nechaly se znovu zabavit, většinou to bylo, když mamka přesně nevěděla, kdy přijde, nebo řekla, že je ZA CHVILKU zpátky, nebo když bylo děcko nemocné. Nestalo se mi, že by někdo třeba proplakal dopoledne. Kolikrát je největší drasťák to protahované loučení.

Neboj, oni by ti řekli, kdyby holčička to odloučení hodně špatně snášela.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1983
19.5.06 13:27

Ahoj,
já teda osobní zkušenost nemám, ale myslím si, že dávat dvou a půlleté dítě do školky je šílená zkušenost jak pro to dítě tak pro mámu. Mateřská centra jsou od toho že tam může být matka s dítětem a dítě si postupně zvyká na pobyt mezi lidmi a dětmi.
Pokud ve školce řve a navíc má noční můry (!!) kdy volá mámu, tak to prostě není v pořádku. Dětská psychika je ohromně křehká na to aby se na ní praktikovaly takovéhle drsné metody.
A odcházet aniž to dítě vidí?? Paní učitelka je velmi chytrá, ale jak to to dítě bude brát? Jako zradu!
Kdepak, brrr. :evil:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
19.5.06 13:27

Ahoj Kačkač,
tady máš jednu obdobnou diskusi, možná se z ní něco dozvíš…
http://emimino.cz/modules.php?…

Jinak my už taky pomalu řešíme nástup do školky - Sárka je zapsaná, několikrát se tam byla jen tak podívat s náma (hlavně s malou sestrou) na půlhodinku. Hrozně se těší a tak jsme zvědavá na září, kdy je nástup. Terezka v tom hraje velikou roli, protže si hrají pořád spolu - proto jsem to napsala :) .

Naše paní ředitelka je zastánce té „mírnější“ metody - zůstat hoďku-dvě s dítětem ve školce, ŘÁDNĚ se rozloučit a odejít s tím, že si přesně řeknete, kdy příjdeš. A Ty to samozřejmě musíš dodržet… Myslím si, že největší trauma pro ně je to nenadálý a neohlášený odejití - takže tomu bych se chtěla vyhnout a taky bych to doporučila i Tobě.

Já jsem naschvál čekala takto dlouho (Sárce budo téměř 4 roky při nástupu do školky), protože se s ní dá daleko lépe celá situace rozebrat…

Jinak si nemyslím, že se s Tebou nudí - opravdu to moc nechápu, když to někdo píše. U nás stačí „na nudu“ (mám na mysli ten denní stereotyp, který je nezbytný pro takto staré děti) jenom nasednout na MHD a jet se podívat do města do parku, na náměstí, na fontány a pod… Prostě malé vzrůšo udělá divy - a je to otázka 2 hodin… :D
Držím palec a hezké počteníčko…
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ro
2159
19.5.06 13:29

No prý má sousedka pravdu, opravdu si děcka zvyknou a přestanou jančit, ale přijde mi to stejně brutální jako vyřvávací uspávací metoda. A navíc ne na každého to musí platit.
Měla bych pak pocit, že jsem zradila vlastní dítě a zkazila si u něho reputaci o tom, že mi může bezmezně důvěřovat.
Asi bych pokračovala v návštěvách školky, zatím bez odchodu, po týdnu bych zkusila přijít se rozloučit na půl hodinky v okamžiku, kdy bude holka zabraná do hry (obvykle se mi nedostane sladké pusy, ale jen mávnutí, a't zmizím a nevotravuju).
A rozhodně bych nezačínala s novými pokusy, dokud nepřejdou ty noční můry. Jo a hodně fyzického kontaktu, to většinou pomáhá - objímání, hlazení, lechtání apod.
A taky je možné, že dcerce nejsou sympatické učitelky, přeci ne každému se musí každá učitelka líbit, že. Takže zkusit to, když tam bude jiná učitelka, nebo v jiné třídě.
Ještě jsem si vzpomněla, že je důležité, jak brečí - jestli je to hysterie a panika, nebo jen stesk. Když bude pofňukávat, nekomunikovat a stýskat si, tak bych to nechala na zvyku. Jestli opravdu hysterčí ze strachu, tak bych to přes koleno nelámala a jen se snažila více otužovat v kolektivu častějšíma návštěvama koutků, hříšť nebo srazíkama.
S tímto si neuměj poradit ani psychologové, jejich návody a rady ne vždy musej vystihnout situaci a když se něco zkazí, pak se to dlouho a těžko napravuje. Znáš své dítě nejlíp, takže asi raději věř své intuici.
ahoj
Romana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7708
19.5.06 13:31

Zrovna teď jsem četla jak dítě nejlíp připravit na školku. Domča by měl jít od září a nenápadně ho připravuju už teď :wink: Taky má rád děti a chce pořád do školky.Když jsem mu řekla že tam ale maminka nebude, jen paní učitelky a děti,tak řekl že né, že maminka taky a bude se koukat jak si hraje.....tak jsme mu řekla že maminka bude mít spoustu práce a tak…

V té knížce je psaný, že se rozhodně nemá odcházet v nestřeženým okamžiku,ale má se s dítětem rozloučit a ujistit ho že se pro něj vrátíte…
Prý je i dobrý tam s ním ze začátku být,ale to zas nevím co ostatní děti…asi každej si ze začátku pobrečel, trochu se bojím jak to bude u nás, jsem zvědavá…u zápisu hned běžel za dětma a ni si mě nevšiml,ale když člověk odejde uplně tak to asi dítě vycítí…

v každým případě bude chodit jen na dopoledne, protože po O. už od roka a něco nespává :wink:

opsala bych to sem z té knížky celý,ale jeden teď pryč tak nemám, čas,kdybyste to někdo chtěli,aspoń pro zajímavost, písněte mi mail.

Mějte se a školkám zdar :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7708
19.5.06 13:34

Jo, ještě jsem slyšela z několika zdrojů, že mateřský centra jsou nejhorší, dítě si zvykne že tam je maminka s ním a pak má stejně ve školce problémy...... :?
Třeba kamarádčina holčička chodila do školky od 2,5let a uplně v pohodě.Občas ráno brečela že se jí nechce vstávat,ale pak nechtěla domů… :idea:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
19.5.06 13:34

Jo, ještě mě napadla jedna věc - byla jsem na takovém povídání s paní psycholožkou o nástupu do školky. Hlavní myšlenka, která mně utkvěla v hlavě a je nesmírně důležitá je, že MUSÍ CHTÍT MÁMA DÁT DÍTĚ DO ŠKOLKY A MUSÍ O TOM BÝT VNITŘNĚ PŘESVĚDČENÁ. NESMÍ NASTAT SITUACE, ŽE DÁVÁŠ SICE DÍTĚ DO ŠKOLKY UČITELCE, ALE UVNITŘ MÁŠ POCIT, ŽE MU S TEBOU BUDE LÉPE (a vlastně ho jakoby taháš zpět). To dítě vycítí a taky mnohdy proto dělá celý humbuk…

Pamatuju si to proto, že jsem si uvědomila, že vlastně je to můj případ - to bylo v listopadu loňského roku. Teď už jsem se vnitřně přesvědčila...... :D :D Sárka mě totiž už taky asi rok „přesvědčuje“, že chce jít do školky, že se tam těší a pod. Ale když měla být někde sama, tak to se jí moc nelíbílo..
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1983
19.5.06 13:39

Ashely
Mateřský centra nejsou jenom pro děti ale i pro maminky :wink: ty samotou strádaj snad víc než děti, když si nemají s kým popovídat …
Také si myslím že MC jsou špatný když s tím dítětem neděláš nic jinýho. Tzn. každý den MC, pak si asi zvykne. Ale jako zpestření života je to fajn. A dítě se vpravuje do života postupně.
V jedné knize jsem četla, že dítě dokáže vnímat najednou tolik lidí kolik je mu let …

Jinak ne že bych byla radikálně proti školkám, jen si myslím že (jak tu někdo psal) je důležitý to dítě „nezradit“ a ono se pak do školky časem začne těšit.

Teď jsem se ptala mamky - dávala mě do školky ve třech letech a prý jsem se hrozně těšila, vždycky jsem milovala společnost. Ale i přes to, že jsem se těšila a do školky chodila ráda jsem prý po týdnu dostala šílenou teplotu … to tělíčko prostě nezvládlo takový „nápor“ nových dojmů. Pak to bylo zase v pohodě.

Takže si tak říkám že to je spíš o přístupu a trpělivosti :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
19.5.06 13:40

Ahoj,
my máme taky ještě rok čas, ale od minulého podzimu chodíme 1×týdně na cca 2hodiny do takové přípravky na školku - jsme tam teda spolu s dětmi, žádné odloučení, ale už je konečně znát, že se těší na společnost dětí, které zná, na tetu učitelku a na zábavu atak. Nemáme žádného introverta, je to pořádný čertík, ale ze začátku jen stála v koutě, popřípadě nalepená na mé noze a jinak než za ruku se nic nedělalo. Teď je odvázaná chviličku po příchodu a (naštěstí) mě nechává stát u zdi a nemusím s ní nikde běhat :) Školku nechci uspěchat (a podle toho jak jsou v našem okolí plné ani neuspěchám) ale myslím, že nás taky čekají chvilky kdy tam nebude chtít. Podle mě je to o tom, jak se jim zalíbí/nezalíbí učitelka, jaké děti tam chodí - pokud někoho zná, je to určitě lepší a jak bere odloučení od maminy.
Zkus vydržet, popovídat si s učitelkou, skamarádit se s nějakou jinou maminou co tam má dítě, třeba to pomůže… ono se to opravdu někdy zlomí a ty pak budeš vzpomínat na dobu cos ho měla hezky u sukně ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
19.5.06 13:42

Chichi, jsem ti zrovna chtěla napsat to, co o kousek výš Pavlas - pokud si nejsi úplně jistá tím, že je vhodný čas pro tebe i pro malou nebo že to je dobrá školka, spolehlivé a hodné učitelky atd., tak to dcerka vycítí, podvědomě znejistí a na jejím přístupu se to odrazí.

Toho dlouhého vysedávání mamky ve školce bych se trochu bála, že si dítě zvykne, že je tam mamča taky, jako v mateřském centru, a bude chtít „chodit do školky s maminkou“. :lol: S námi takhle jedna mamča strávila dvě dopoledne, aby si chlapečekna mě zvykl, jenže on si zvykl na to, že si bude hrát s mámou, s tetou a s dalšími dvěma dětmi, a maminka měla po žížalkách :wink:

Ještě mě napadlo - co se do dalšího pokusu zkusit skamarádit s někým z dcerčiny budoucí školkové třídy, taková známost z pískoviště - víš, aby měla někoho, kdo ji tam chytne za ruku a odvede do herny.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.5.06 13:46

Ahojte,
já teda nemám zkušenost se školkou ale s jeslema. Káča je dost společenská tak jsem si taky říkala že to zkusím. Dva měsíce před tím jsem ji na to připravovala, že jsme dost, chodily mezi děti do parku a tak a nechávala jsem jí hrát samotnou, nezasahovala, jen pozorovala. Nástup proběhl docela dobře, těšila se. Samo, že brečela, ale až přede dveřma po oblíkání když jsem měla jít pryč. Ale paní vychovatelka mi říkala že tak do 5-10 min. ji to přešlo. Za 14 dní si zvykla úplně. Teď tam chodí už 9 m. a spokojenst je na obou stranách.
Ale každé dítě je fakt jiné.

Tkanička

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
685
19.5.06 13:48

Ahoj,
z vlastní zkušenosti bych spíš s dítětem pokud možno ve školce nebyla už od začátku. Mám zkušenost s jeslemi, kde mi doporučovali hned dítě poslat do třídy samotné. Že když tam s ním bude ze začátku maminka, nebude ji chtít nechat odejít. Chvíli jsme si poplakali po příchodu, ale do týdne to bylo v pohodě a teď by nejradši chodila i o víkendu.
Taky souhlasím s tím, že matka musí být přesvědčená o výhodách tohoto zařízení a musí chtít, aby tam dítě chodilo. Nesmí být na vážkách, dítě to vycítí.

Jitka a Hanička (22m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
685
19.5.06 13:49

Ahoj,
z vlastní zkušenosti bych spíš s dítětem pokud možno ve školce nebyla už od začátku. Mám zkušenost s jeslemi, kde mi doporučovali hned dítě poslat do třídy samotné. Že když tam s ním bude ze začátku maminka, nebude ji chtít nechat odejít. Chvíli jsme si poplakali po příchodu, ale do týdne to bylo v pohodě a teď by nejradši chodila i o víkendu.
Taky souhlasím s tím, že matka musí být přesvědčená o výhodách tohoto zařízení a musí chtít, aby tam dítě chodilo. Nesmí být na vážkách, dítě to vycítí.

Jitka a Hanička (22m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama