Bydlení pod svahem

354
31.5.16 07:28

Bydlení pod svahem

Zdravím všechny. Prosím o radu kdo má zkušenosti s bydlením v rodinném domě pod svahem. S manželem jsme koupili starší rodinný dům, který stojí na rovné ploše. Ovšem za domem je cca 1,5m a poté začíná svah. Svah je vysoký cca 1 m, potom se postupně vyvyšuje nahoru a je vysoký cca 50-70 m. Není to žádný extra prudký svah, dá se po něm chodit aniž by se člověk kutálel dolů. Bohužel sklon svahu neznám. Dům je starý 85 let a já se obávám, aby ten kopec ten dům třeba časem neposouval. Uklidňuji se tím, že když tam ten dům takto dlouho stojí, tak by za tu dobu rozhodně už někam musel odjet a ne teď když jsme se nastěhovali, přesto ty obavy mám. Bojím se i vlhkosti, je mi jasné, že svah bude nabírat vodu, která se pod svahem bude někde tlačit a mám strach aby se netlačila pod dům. Dům je podřezaný, ale předpokládám, že podřezání se dělalo když se dům stavěl, takže i to podřezání už má svá léta. Někdo mi říká, že podřezání je na celý život, někdo, že se po čase musí obnovovat. V domě je z této strany od svahu vlhko. S manželem se teď chystáme obkopání domu, nopovku, odvod vlhkosti od domu pryč, ale nejsem si jistá, zda to bude dostačující. Prosím moc prosím kohokoliv, kdo má zkušenosti s bydlením takto pod svahem o jakoukoliv radu co a jak udělat nejlépe, abychom mohli žít spokojeně a já se nemusela pořád obávat.
Děkuju moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

59251
31.5.16 07:40

@wiwinka se obáváš trochu pozdě.. takový dům bych nekupovala.. nemusí se stát vůbec nic, ale taky může.. větší liják a svah vám hupne na dům…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11625
31.5.16 07:48

Asi bych vyhledala statika, já bych tam nebydlela  :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
31.5.16 07:52

Já prosila o zkušenosti kdo tam bydlí a ne o názory ostatních jestli by tam bydleli nebo ne. Prosím tohle mě nezajímá jestli by jste tam šli bydlet nebo ne. Já prosila o zkušenosti kdo pod svahem bydlí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7531
31.5.16 08:09

@wiwinka tak pokud máš obavy, zavolej statika, nechte si vypracovat studii, protože to co tu píšeš, tak všechny obavy se můžou ale taky nemusí vyplnit, no já bych to asi řešila už před koupí, ale asi vám dům učaroval. Pokud máš pocit že na straně svahu je v místnostech vlhko, začněte stím dělat něco hned, protože v zimě s vlhkostí nic moc neuděláš a opravdu tam ta vlhkost může od toho svahu jít

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1132
31.5.16 08:16

Zavisi, kde v ČR to je, nektere oblasti jsou na sesuvy nachylnejsi, muzes se podivat treba sem

http://mapy.geology.cz/…nestability/

To, jestli je oblast nachylna na sesuvy, se trosku da odhadnout, napada me treba pritomnost opilych stromu…

https://www.google.cz/search?…

Nebo jestli mate studnu, starou kamennou, mrkni do ni, jestli je porad rovne…

A sousedi, jestli se nekdy sesuv vyskytl.

Jestli chces mit jistotu, objednej si geologa. Takhle bez podrobnosti se to na dalku neda urcit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1963
31.5.16 08:23
:mavam:

Záleží na celém okolí. Máme za chalupou stráň jako sudokopytník a přesto se statikou, ani s vlhkostí nemáme sebemenší problémy, chalupa je i podsklepená a sklep je suchý.
Ale okolí je spíše skalnaté, není to „pohyblivá“ půda. Naopak má pro nás bydlení pod svahem tu výhodu, že i přes sucha (ťuk ťuk na dřevo) máme studně plné vody.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18441
31.5.16 08:23
@wiwinka píše:
Já prosila o zkušenosti kdo tam bydlí a ne o názory ostatních jestli by tam bydleli nebo ne. Prosím tohle mě nezajímá jestli by jste tam šli bydlet nebo ne. Já prosila o zkušenosti kdo pod svahem bydlí…

Zkusenosti lidi, kteri bydleli v tom vasem dome? Protoze jinak ti ty zkusenosti budou na nic, na neco se neptej na emiminu, ale najdi nejakou nejlepe mistni firmu zabyvajici se inzenyrskou geologii. Ale to jste meli udelat pred koupi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1916
31.5.16 08:29

@wiwinka Sice v domě pod svahem nebydlím, ale zato mám jakési zkušenosti se stavbami. Pokud nemá dům praskliny a stojí na místě 85 let, tak za statika jen zbytečně vyhodíš peníze. To jak je stabilní svah Ti řekne jedině geolog. Záleží na podloží, jestli je tam skála, písek atd. Ale jak říkám, za 85 let by se asi určitě nestabilita svahu projevila. Po takové době, by mohly spustit něco leda nějaké výrazné zásahy zvenčí. Buď přírodní (třeba zemětřesení) :D nebo lidské (velké bagrování v okolí a pod.).
A co se týče vlhkosti, tak pokud nemáte mokré fleky vevnitř na zdech, tak nopovka a drenáž s odvodem do vsakovací jímky, případně na povrch před dům, je nejlepší volba. :palec: Jen by to měl dělat někdo, kdo o tom něco ví, protože špatně provedené opatření proti vlhkosti, je kolikrát horší, než žádné. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
31.5.16 09:05

Na svahu jsou stromy, nahoře kde končí náš pozemek a navazuje pozemek souseda, tak je celý osázený vysokými stromy a všechny ty stromy rostou naprosto rovně, žádné opilé stromy. Na naší části pozemku jsou předchozími majiteli nasázené ovocné stromy a též všechny ovocné stromy jsou rostlé rovně. Zahrada je oplocena plotem, který je připevněný na starých drážních pražcích, které jsou tam dost usazené a po zkoušce se vůbec nijak nikam nekácí ani neposouvají. Ve svahu jsme popravdě zatím my nic nekopali, ale zahrada, rovina, na které stojí dům je celá z navážky, předpokládám, že to bylo kvůli tomu aby se dům neposouval. V kopci je z roku 1992 udělaný sklípek, který je celý z kamene, je v něm vlhko, ale to je pochopitelné, je naprosto skrytý v kopci a je vysoký, že se v něm dospělý člověk nemusí žádným způsobem sklánět.
Praskliny na domě, no jsou jisté prasklinky v místnostech od kopce, jsou tam ty místnosti 4, jedno je koupelna, která je naprosto bez jakéhokoliv praskance, je nová, předchozí majitelé ji zrekonstruovali a nejen tu koupelnu, v domě je u dělaná nová elektrika, nové odpady, rozvod vody, nové podlahy. Ale tu část od svahu si dali jen práci s tou koupelnou ta je super, ale ty zbylé místnosti jsou takřka odfláknuté. Ale zdi nejsou vlhké, pouze v chodbě, která je uprostřed domu se mi objevily vlhké zdi, ale podle odborníka který tyto zdi oměřil je to pouze sražená voda a nejedná se o vzlínající vlhkost, která by šla od základů. A ohledně těch praskanců, tak praskance jsou v místech venkovní fasády, kde byly tahané rozvody plynu, takže předpokládám, že jsou to praskance způsobené manipulací při předělávce plynu. V pár místech jsem praskance osekala a cihly nijak porušené nejsou. Předpokládám, že pokud by to bylo statické narušení domu, objevilo by se to nejen z venkovní strany, ale i z vnitřní strany. Vnitřní zdi jsou naprosto bez porušení. Předchozí majité byli v domě spokojeni, chystali se do velké rekonstruklce, proto započatá rekonstrukce v podobě té elektřiny, vody, nové rozvody plynu, nové radiátory, všude položená dlažba, nová koupelna, záchod, v patře komplet nová podkrovní místnost. Ale jednou prostě pánovi ujeli nervy a s paní se nehezky poštěkali a skončilo to tím, že šli od sebe.
Dům jsme chtěli nechat zkontrolovat ještě před koupí, ale z jistých důvodů to nešlo. Někdo mi možná řekne, že to bylo nerozvážné, ale s manželem jsme měli byt na hypotéku a museli jsme dům koupit zároveň s prodejem bytu. Neměli jsme jinou možnost kam jít a řešit to stěhováním do nájmu a pak do domu jsme nechtěli. KDyž jsme našli tenhle dům, naprosto nás okouzlil. Dům prodával realitní makléř, se kterým jsme už měli zkušenosti, takže jsme mu důvěřovali. Druhý den po prohlídce domu se nám objevil zájemce o byt, který byt chtěl koupit hned. My na to kývli s tím, že si musíme ještě zjistit vše ohledně domu, no ale tlačil nás čas, rpotože na dům se objevili 3 zájemci, kteří chtěli zaplatit zálohu a dům koupit, takže my se museli rozhodnout, buď zaplatit zálohu jako první( nabídku jsme měli pouze ze známosti) a nebo o něj přijít a hledat dál. Všechny problémy jsem začala řešit až když jsme se nastěhovali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
31.5.16 09:06

@wiwinka měli jsme tak první chatu.. prodali jsme.. pár let na to o ni noví majítelé přišli, skončila v labi :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
31.5.16 09:11

Nejsme jediný dům v tomto svahu, bydlíme na vesnici, kde je celá část obce ve svahu, když svah vyběhneme nahoru, tak tam pokračují další a další stavby. Soused vedle nás má dům víceméně přímo vložený v tom svahu, jeho dům je podstatně o takových 50 metrů výše než náš. My jsme v části, kde svah končí a navazuje rovina. Možnost mluvit se sousedy jsem zatím neměla, ale rozhodně se na to chystám. Dům máme prakticky i vysoko, do domu vstupujeme do výše cca 1,2 metry.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1916
31.5.16 09:19

@wiwinka Podel popisu to vypadá v pohodě. Ale od počítače Ti nikdo neporadí. Já bych se zajímal o stav okolí a pokud bych měl zbytečné peníze, tak bych kontaktoval geologa. Ale je to asi zbytečná starost.
A progresivita prasklin, se zjišťuje jednoduše. Udělá se platle ze sádry přes prasklinu a pozoruje se, jestli praskání pokračuje. Obvykle tak 3-6 měsíců. (platle = sádrou se překreje prasklina a udělá se na ní trochu rovná plocha o průměru aspoň 10cm.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
31.5.16 09:23

Takto vypadá ten svah nad domem, lepší fotku bohužel nemám, ale ten celý svah za domem patří k pozemku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1916
31.5.16 09:37

@wiwinka Jak říkám. Nejsem vševědoucí ani věštec, ale vypadá to v pohodě. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu