ČEZ - věcné břemeno

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hamouzka
Kecalka 110 příspěvků 31.07.18 19:41
ČEZ - věcné břemeno

Mám na vás dotaz. ČEZ nám předělával přípojku elektriky. Přišla mi Smlouva o zřízení věcného břemene. Oznámili mi, že společnost XY dokončila stavbu přípojkové skříně (máme ji na baráku). Provozovatel distribuční sítě je povinen po dokončení stavby uzavřít s majiteli smlouvu o zřízení věcného břemene do Katastru nemovitostí. Poslali mi dvě smlouvy, z toho jednu chtějí s ověřeným podpisem poslat zpět, aby mohli dát věcné břemeno do Katastru. Za to nabízejí jednorázově tisícovku.

Jak to máte vyřešené? Nechce se mi zavazovat v Katastru věcné břemeno. Navíc tam nefiguruje přímo ČEZ, ale k ní jsou přidruženy další dvě firmy. Každopádně s břemenem nesouhlasím. Má někdo s břemenem zkušenost? Děkuji Rena

Reakce:

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 31.07.18 20:15

Nechceš kabel, ale chceš elektriku. Se zeptej zda by ti jí neposlali bezdrátově, třeba wifinou.

Hamouzka
Kecalka 110 příspěvků 31.07.18 20:30

@AlphaOmega na internetu čtu, že se lidi proti věcnému břemenu brání. A jaký zmatky může udělat.

angellik23
Ukecaná baba ;) 2232 příspěvků 31.07.18 21:15

Většinou se před pokladkou kabelů sepisuje uz smlouva o smlouvě budoucí. Pokud jste ji podepsali a s břemenem pak nesouhlasíte hrozí vám pokuta.navic se břemeno vztahuje jen opravdu na to nejnutnější takže zabremeni na šířku asi 0,5 metrů,ale stejně je ochranný pásmo metr od kabelu na každou stranu.

nozu
Extra třída :D 11671 příspěvků 31.07.18 21:19
@Hamouzka píše:
@AlphaOmega na internetu čtu, že se lidi proti věcnému břemenu brání. A jaký zmatky může udělat.

prosím tě a jaké zmatky to může dělat? My takto máme věcné břemeno u bytového domu, několikrát jsme refinancovali hypotéku na byt a banka s tím problém absolutně žádný neměla (nekolik bank). Kabely patří distribuční společnosti, položili je ale na tvůj pozemek a ty je využíváš. K tomu, aby v té zemi mohly kabely ležet, musí to mít ošetřené právě věcným břemenem. Bez toho elektřinu do domu nedostaneš. Jo, možná drátem ve vzduchu, ale i tam bude potřeba věcné přemeno na to uchycení na domě. Já bych nehledala zbytečné problémy tam, kde nejsou.

SAJ
Závislačka 3155 příspěvků 31.07.18 21:34
@Hamouzka píše:
Mám na vás dotaz. ČEZ nám předělával přípojku elektriky. Přišla mi Smlouva o zřízení věcného břemene. Oznámili mi, že společnost XY dokončila stavbu přípojkové skříně (máme ji na baráku). Provozovatel distribuční sítě je povinen po dokončení stavby uzavřít s majiteli smlouvu o zřízení věcného břemene do Katastru nemovitostí. Poslali mi dvě smlouvy, z toho jednu chtějí s ověřeným podpisem poslat zpět, aby mohli dát věcné břemeno do Katastru. Za to nabízejí jednorázově tisícovku.Jak to máte vyřešené? Nechce se mi zavazovat v Katastru věcné břemeno. Navíc tam nefiguruje přímo ČEZ, ale k ní jsou přidruženy další dvě firmy. Každopádně s břemenem nesouhlasím. Má někdo s břemenem zkušenost? Děkuji Rena

Nepodepsala jsem a věcné břemeno nebylo zřízeno. Elektřinu odebíráme bez problémů dál.

eumedon
Extra třída :D 13618 příspěvků 01.08.18 19:41
@Hamouzka píše:
Mám na vás dotaz. ČEZ nám předělával přípojku elektriky. Přišla mi Smlouva o zřízení věcného břemene. Oznámili mi, že společnost XY dokončila stavbu přípojkové skříně (máme ji na baráku).

Z čí iniciativy?

@Hamouzka píše:
Provozovatel distribuční sítě je povinen po dokončení stavby uzavřít s majiteli smlouvu o zřízení věcného břemene do Katastru nemovitostí.

A to je kde psáno? V zákoně? V nějaké smlouvě, kterou jste podepsali? Jestli ve smlouvě, tak k čemu ta smlouva zavazuje vás a pod jakou sankcí?

Hamouzka
Kecalka 110 příspěvků 01.08.18 19:54

@eumedon z iniciativy ČEZ, nahlásil, že stávající připojení je staré a udělá novou přípojku.
Ta druhá věta je citace z jejich dopisu, co mi poslali.

eumedon
Extra třída :D 13618 příspěvků 01.08.18 21:17
@Hamouzka píše:
@eumedon z iniciativy ČEZ, nahlásil, že stávající připojení je staré a udělá novou přípojku.
Ta druhá věta je citace z jejich dopisu, co mi poslali.

Já jen, že je tam napsáno, že „provozovatel distribuční soustavy je povinen“.

No, ale zkušenosti nemám a nevím ani, co by vás mělo vést k tomu tu smlouvu uzavřít, ani co by vás mělo vést tu smlouvu neuzavřít.

Čili asi není pravda to, co píše
@angellik23 píše:
Většinou se před pokladkou kabelů sepisuje uz smlouva o smlouvě budoucí. Pokud jste ji podepsali a s břemenem pak nesouhlasíte hrozí vám pokuta.

Tedy, že jste podepsali smlouvu o smlouvě budoucí se smluvní pokutou? Popis situace mi přijde značně útržkovitý a absurdní: Že je provozovatel distribuční sítě s vámi povinen uzavřít smlouvu je sice informace zajímavá, ale co z uzavření či neuzavření smlouvy kouká pro vás? Je to jeho povinnost (ne vaše), ale kdo mu tu povinnost uložil? Je to povinnost ze zákona? Co ten zákon ukládá vám a pod jakou sankcí? Je to povinnost, ke které se zavázal smlouvou? Co ta smlouva ukládá vám a pod jakou sankcí?

Hledal jsem tuto informaci na Internetu strýček Gůgle mi vyplivl jen toto diskusní vlákno. Ale když jsem ji zkrátil na „Provozovatel distribuční sítě je povinen“, tak mi to vyplivlo spoustu odkazů, mimo jiné i zápis z jednání zastupitelstva města Kunštát, kde se píše:
Ing.Kolář sdělil, že společnost E.ON plánuje rozšíření distribuční soustavy v lokalitě Kunštát, V Lávkách, kde je plánována výstavba rodinných domů. Provozovatel distribuční sítě je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizích nemovitostí. Z tohoto důvodu předkládá společnost E.ON návrh na uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení práva odpovídajícímu věcnému břemenu na dobu neurčitou za jednorázovou úplatu stanovenou v celkové výši 3.000Kč.

A pak je zápis hlasování, ale není zformulován návrh, o kterém se hlasovalo. Asi, že zastupitelstvo souhlasí s uzavřením té smlouvy o smlouvě budoucí.

zoidberg
Extra třída :D 11889 příspěvků 02.08.18 08:09

Takže kousek pravdy: od roku 1994 je v energetickém zákoně skutečně uvedena povinnost pro distributora uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene a následně provést vklad do KN. Ovšem to je jejich problém, pokud to neuděláš, ještě tě dvakrát vyzvou a pak si zaškrtnou, že břemeno nelze zřídit. Bývá to tak 10% u všech staveb, jsou lidé, pro které věcné břemeno je jak rudý hadr na býka, v tomto případě naprosto zbytečně. Vyvlastňovat tě kvůli přípojce nebudou. Ovšem pokud nastane porucha, nebo plánovaná rekonstrukce, zřídí hranici vlastnictví přípojky na svém zařízení (sloupu, kabelové skříni) a připojit se již budeš muset sama. V tomto případě je lepší to břemeno zřídit, mají to vážně skoro všichni a nikomu to nikdy nevadilo. Naopak v případě poruchy tam nesmí vstoupit a zařízení opravit, protože k tomu nejsou oprávnění.

adresa
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 02.08.18 08:32
@SAJ píše:
Nepodepsala jsem a věcné břemeno nebylo zřízeno. Elektřinu odebíráme bez problémů dál.

Taky jsme nepodepsali, ne že bychom nechtěli, prostě nedokopali jsme se k tomu zajít na poštu udělat ověřený podpis na smlouvu a poslat na ČEZ. Na kraji našeho pozemku stojí sloup, z něj vedou podzemní kabely do domu. Bylo to před 10 lety, kdy jsme stavěli a měli spoustu jiných věcí na starost, tak na tohle jsme se vykašlali. Nikdo neupominal, elektřinu bez problémů odebíráme. Na nějaké věcné břemeno jsme šťastně zapomněli, nikdy jsme nepremysleli o možných dusledcich. Ale to co píše @zoidberg je samozřejmě logické a varující, takže na to budu myslet, abychom to co nejdřív udělali. A pak na to zase šťastně zapomněli.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

„Když chce, tak chce!“ Borkovec ukázal fotku jako důkaz o vztahu s Knechtovou

Petr Borkovec (18), známý coby problémový zajíček ze soutěže SuperStar,... číst dále >

Co je zač bipolární porucha, kterou má trpět dcera premiéra Babiše?

Nevíte, co je bipolární porucha? Vzpomeňte si na Karla Svobodu! Tak zněl... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pro lidi je jednodušší se dál trápit, než si krizi přiznat, říká psycholog

Většina vztahů zažije krizi, není možné se jí vyhnout. Znamená jak ohrožení,... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >