Cholesterol - jak snížit?

Anonymní
25.7.11 20:02

cholesterol - jak snížit?

Manžel (33let) má už několik let vysoký cholesterol (zdědil po tátovi) - dnes přišel z kontroly s tím, že je to horší a dostal další léky :roll:

máte nějaké tipy jak chol. snížit? snažíme se jist zdravě, bohužel má muž sedavé zaměstnání, které je na škodu :-(

omlouvam se za anonymitu, je to pro me citlive tema

H.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

15028
25.7.11 20:18

Pěkný večer :kytka:

No obecně… zařadila bych do denního režimu víc pohybu a víc potravin, co cholesterol snižují. Mezi jinými cholesterol například snižují i ovesné vločky, mořské ryby,…

Zkus počíst tady http://www.zdn.cz/…-krvi-451561

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
80
25.7.11 20:20

Hodnotu cholesterolu může pomoci kontrolovat několik přírodních doplňků. Začněte užívat zároveň vitaminy C, E a česnek; jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání a lze je užívat společně s klasickými léky. Vitamin E nesnižuje cholesterol přímo, ale zvyšuje hodnotu HOL cholesterolu a brání počátkům tvorby koronárních plátů. Vitamin C zvyšuje účinnost vitaminu E a předpokládá se, že kromě toho zvyšuje hladinu ochranného HOL cholesterolu.
Schopnosti česneku snižovat hladinu cholesterolu není zcela prokázaná, ale ve vyváženém množství je prospěšný. Chrom pomáhá snižovat škodlivý cholesterol u lidí, jejichž strava obsahuje příliš mnoho chemicky čištěných potravin, a zároveň zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu. Stravu chudou na vlákninu můžeme obohatit semínky jitrocele blešníkového a ovesnými otrubami, které mají podobný účinek. Ke snížení vstřebávání cholesterolu z potravy.
Doktorka mi doporučila každý večer 1 nebo 2 jablka, ale nevím jestli pomohlo. Snažila jsem se jít více zdravě - hodně zeleniny a ovoce. Nakonec jsem ho snížila na 4,1…doktorka byla spokojená a proto prášky neberu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
25.7.11 20:35

No mám jenom takové „babské rady“. U některých pokrmů se maso a vaječné těstoviny dají nahradit ovocem azeleninou, nejlíp z vlastní zahrádky. Je to případ od případu. Nebo co zkusit tavené a jiné sýry nahradit třeba tofu? Sice je to chuťově něco úplně jiného, ale zase si tím holt může prodloužit život… :nevim:

Jo - a cholesterol nemám taky nejnižší… :nevim: Ale zatím se bez léků obejdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
25.7.11 21:10

Snad pomůže toto:
http://www.zdn.cz/…-krvi-451561
Deset zásad pro boj s cholesterolem

Snižte spotřebu tučného masa a uzenin, vyvarujte se vnitřností. Používejte rostlinné oleje a tuky s vyšším obsahem vícenenasycených mastných kyselin.
Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu, zařaďte do stravy margarín obohacený rostlinnými steroly.
Dávejte přednost nízkotučným mléčným výrobkům. Konzumujte hodně zeleniny a ovoce, převážně v syrovém stavu (500 g denně).
Vybírejte si celozrnné výrobky (pečivo, ale také např. celozrnné těstoviny či neloupanou rýži), cereálie a luštěniny, které obsahují vlákninu.
Zařaďte do svého jídelníčku tučné ryby – nejlépe 2krát týdně (vhodné jsou např. losos, makrela, sardinky).
Dbejte na přiměřený tělesný pohyb (minimálně půl hodiny alespoň čtyřikrát týdně, nejlépe každý den; například svižná chůze či kolo jsou vhodné pro každého).
Omezte spotřebu cukru, a tedy i konzumaci sladkostí, moučníků a bílého pečiva.
Při tepelné úpravě jídla se vyhněte častému smažení.
Naučte se zvládat stresové situace – jinak škodíte sami sobě!

Sedavé zaměstnání je sice na škodu, ale určitě tam není celý den, tak nějaký pohyb po práci jistě zvládne, když bude chtít udělat něco pro zdraví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25007
25.7.11 22:19
jaja78 píše:
Stravu chudou na vlákninu můžeme obohatit semínky jitrocele blešníkového a ovesnými otrubami, které mají podobný účinek. Ke snížení vstřebávání cholesterolu z potravy.
Doktorka mi doporučila každý večer 1 nebo 2 jablka, ale nevím jestli pomohlo.

zrovna dnes jsem koukala na pořad o cholesterolu..má se konzumovat víc potravin, které obsahují tzv. viscous fiber- právě jako oves.vločky, fazole, pektin (vláknina v jablkách), lilek a další..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35692
26.7.11 04:55

Zkusenosti pry ukazuji na to, ze dietni opatreni maji ve snizovani cholesterolu jen maly vyznam. Dieta se doporucuje, ale brani leku je zasadni. zejmena kdyz se jedna o hypercholesterolemii dedicnou. tak se hlavne nezrikejte vsech poteseni z jidla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
26.7.11 07:11

I tak se člověk nemusí ani tak moc omezovat ve skladbě jídelníčku,když si vybírá vhodné potraviny. Prý existují i vajíčka, která jsou vhodná, pomáhají dokonce i proti vyššímu cholesterolu. Jen jsou dražší a asi ne úplně všude k dostání (viděla jsem je např. v Globusu). Zkus pohledat na netu, určitě na ně narazíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.7.11 07:11

dekuji za rady, jak jsem psala, snazime se jist zdrave, ale rizek apod si samozrejme doprejeme :-)

bohuzel se manzel asi leku uz nikdy nezbavi, krome leku na choles. bere i leky na vysoky tlak :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
26.7.11 07:12
El-Brno píše:
I tak se člověk nemusí ani tak moc omezovat ve skladbě jídelníčku,když si vybírá vhodné potraviny. Prý existují i vajíčka, která jsou vhodná, pomáhají dokonce i proti vyššímu cholesterolu. Jen jsou dražší a asi ne úplně všude k dostání (viděla jsem je např. v Globusu). Zkus pohledat na netu, určitě na ně narazíš.

my vajicka mame pouze domaci, takze kupovat nemusim, verim, ze ty domaci nebudou uplne nejhorsi :-)

• Nahlásit
  • Citovat
5480
26.7.11 07:12

No jo, toho mýho asi taky brzo čekají léky na tlak. Jenže vysvětlit mu, že by měl jíst zdravě, prostě nejde. Kašle na to, tak snad brzo dostane rozum :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
26.7.11 07:51

Tak třeba řízky a vajíčka (konzumovaná vcelku) se mě vůbec netýkají. V pečivu počítám zkonzumuju tak pět vajíček za měsíc. Takže i střídmost v jídle snad může působit jako dieta… :nevim:
Tlak i cholesterol se mně drží jakžtakž, no a to pracuju i v noci, v horku a zvedám těžké věci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
26.7.11 08:54

Prý se ve vejcích spletli (těch obyč) a nemají tolik cholesterolu (jako inspirace odkaz první) a co se týče těch „lepších“, o nich píší ve druhém odkazu. Jmenují se omega vejce (vkládám jejich test).
http://www.fitweb.cz/…-ale-zly-pan
http://ekonomika.idnes.cz/…t-/test.aspx?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
1.2.12 18:37

Blbost, moje známá, která má cholesterol dědičný a brala celý život léky, je vysadila před rokem, cca v 45letech, díky tomu, že se velice zdravě stravuje a jí potravinové doplňky. Lékař byl nadšený a nechápal, jak to dokázala-hold lékaři nejsou vzdělaní alternativní medicínou. Léky nyní nebere:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
1.2.12 18:38

můj příspěvek souvisel s příspěvkem od Pudloslava

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu