Citace v diplomce - panika

10.12.19 16:12

Citace v diplomce - panika

Ahoj vespolek,
jdu si k vám (znovu) pro radu.

Včera jsem odevzdala hotovou diplomku (zaplať bůh), kterou hned po nahrání na školní web odeslali ke kontrole na Theses.cz kvůli možnému plagiátorství. Dopředu upozorňuji, že jsem se citacemi opravdu pečlivě zabývala - mám odcitovanou takřka každou větu, popř. odstavec.

Včera mě ale na studijním postrašili. Vždycky jsem žila v tom, že když např. z článku od Nováka parafrázuji větu, kterou má sám Novák citovanou (třeba od Dvořáka), najdu ten původní Dvořákův článek a ten ocituju. Nikdy mě nenapadlo dělat citaci v citaci (jakože Novák ve svém článku cituje Dvořáka, který tvrdí, že…). To bych se třeba taky mohla ucitovat k smrti, ne? Co když Novák omylem ocituje Dvořáka, ale Dvořák tu informaci ještě upravil od Chmely apod. To už by byly čtyři citace v jedné :nevim: Jsem fakt bezradná. Mám tam spoustu vět parafrázovaných ze sekundárních článků a u nich autora primárního článku.

Teď mi, prosím, řekněte, že jsem žila v bludu a celá práce je vlastně špatně :,( Myslela jsem si, bůhvíjak nejsem seriózní a dobrá, že hezky cituji každého autora (předesílám, že jich mám na konci v seznamu 307) a najednou taková panika :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1108
10.12.19 16:17

Čím Tě postrašili na studijním?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
205
10.12.19 16:19

Zásadní problém by to být neměl, ale je fakt, že citace se běžně dělají, jak ti říkali na studijním (např. citován Novák,…, podle Svobody,…), určitě jsi na to musela narazit během studia, hlavně u odborných publikací. Takže vracet ti ji nebudou, pokud budou hodně velcí hnidopiši, tak snížené hodnocení v daném hodnotícím segmentu. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2651
10.12.19 16:19

Tak uvádí se primární zdroj, nikoli kdo to někde někdy přepsal a sám citoval.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 16:23

Ano, i v našem oboru platí, že se cituje primární zdroj - tj. ten, kdo to objevil, popsal, spočítal, a napsal o tom jako první odborný článek.
Pokud teda s toho sekundárního zdroje nemáš otrocky vzaté doslovné věty nebo odstavce - ale to bys neměla mít, citace necitace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3216
10.12.19 16:23

@VikinaJánská
Ty mas 307 zdroju na diplomku? 8o A na studijnim te strasili s cim? 8o
Jinak, pokud jsi cerpala z puvodniho, primarniho zdroje, logicky citujes ten. Pokud jsi cerpala z jineho, ktery ho cituje, asi bys parafrazovat mela, jak uz psali vyse. Nebo si vyhledat primarni zdroj a cerpat z nej. :palec: :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 16:25
@Cenarius píše:
Tak uvádí se primární zdroj, nikoli kdo to někde někdy přepsal a sám citoval.

No, ale jen pokud jsem ten primární zdroj měl v ruce a pracoval s ním. Co když Novák Dvořáka blbě pochopil? Nejpřesnější v tomto případě je Dvořák in Novák. Ale není to nějaké zásadní provinění

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
205
10.12.19 16:30
@Mmmanka píše:
@VikinaJánská
Ty mas 307 zdroju na diplomku? 8o A na studijnim te strasili s cim? 8o
Jinak, pokud jsi cerpala z puvodniho, primarniho zdroje, logicky citujes ten. Pokud jsi cerpala z jineho, ktery ho cituje, asi bys parafrazovat mela, jak uz psali vyse. Nebo si vyhledat primarni zdroj a cerpat z nej. :palec: :mavam:

To je taky fakt, 307 citací - máš tam vůbec nějakou vlastní myšlenku? :lol: Nebo to máš na 200 stran? /to je jen vtípek, u některých oborů to asi jinak nejde/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
511
10.12.19 16:38

Kliiiid to je u diplomky v pohode, pokud jsi nevykradla celou strukturu novaka, tak to neni nic hroznyho..nektere primarni zdroje bys taky mohla hledat v 18. stoleti..jinak jo, cituji se primarni zdroje, takze bys mela jednodussi parafrazovat novaka a dat citaci od dvoraka, horsi by bylo kdybys to necitovala vubec a delala ze to jsou tvoje myslenky..a to dvorak in novak se dela hlavne kdyz je novak review..myslim ze jsi v pohode. Theses resi opsane odstavce, proste tvrdej plagiat..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 16:45

Zakladatelka

Mám to poněkud dlouhé, 126 stran. Těch 307 autorů je normálně počáteční rešerše, pak samozřejmě diskuze a vzadu jako příloha ještě rozsáhlá tabulka, kde je jich další hafo. Kapitoly Metodika a Výsledky jsou samozřejmě moje vlastní.
Postrašili mě tím, že jestli jsem se např. nechala inspirovat nějakou jinou diplomkou a parafrázovala odsud větu, kterou ten diplomant sám převzal a ocitoval, nestačí jen ocitovat toho primárního autora, ale i tu diplomku. Já se za celou dobu koukla asi do čtyř bakalářek pro inspiraci a pár vět se mi tam líbilo, tak jsem je parafrázovala, ale uvedla jsem jen původního autora, nikoli bakalářku, ve které to bylo napsané :,( Nerada bych někomu ohrožovala jeho autorská práva a duševní vlastnictví, ale pořád si myslím, že rozhodující je ten primární autor. BTW - vždycky jsem si vyhledala toho původního autora a zkontrolovala, jestli tam ta informace je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
205
10.12.19 16:55
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25821
10.12.19 16:56
@VikinaJánská píše:
Mám to poněkud dlouhé, 126 stran. Těch 307 autorů je normálně počáteční rešerše, pak samozřejmě diskuze a vzadu jako příloha ještě rozsáhlá tabulka, kde je jich další hafo. Kapitoly Metodika a Výsledky jsou samozřejmě moje vlastní.
Postrašili mě tím, že jestli jsem se např. nechala inspirovat nějakou jinou diplomkou a parafrázovala odsud větu, kterou ten diplomant sám převzal a ocitoval, nestačí jen ocitovat toho primárního autora, ale i tu diplomku. Já se za celou dobu koukla asi do čtyř bakalářek pro inspiraci a pár vět se mi tam líbilo, tak jsem je parafrázovala, ale uvedla jsem jen původního autora, nikoli bakalářku, ve které to bylo napsané :,( Nerada bych někomu ohrožovala jeho autorská práva a duševní vlastnictví, ale pořád si myslím, že rozhodující je ten primární autor. BTW - vždycky jsem si vyhledala toho původního autora a zkontrolovala, jestli tam ta informace je.

Pokud Nováka Dvořáka správně pochopil a oponent nemá Nováka komplet načteného, tak to nemá šakci poznat. Žes čerpala z Nováka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 17:03

Zakladatelka

Tak děkuju moc za rady a uklidnění :-) nejspíš mi jen vlezlo na mozek to, že jsem to konečně odevzdala a teď na tom začínám hledat mouchy :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1108
10.12.19 17:05
@VikinaJánská píše:
Postrašili mě tím, že jestli jsem se např. nechala inspirovat nějakou jinou diplomkou a parafrázovala odsud větu, kterou ten diplomant sám převzal a ocitoval, nestačí jen ocitovat toho primárního autora, ale i tu diplomku. Já se za celou dobu koukla asi do čtyř bakalářek pro inspiraci a pár vět se mi tam líbilo, tak jsem je parafrázovala, ale uvedla jsem jen původního autora, nikoli bakalářku, ve které to bylo napsané :,( Nerada bych někomu ohrožovala jeho autorská práva a duševní vlastnictví, ale pořád si myslím, že rozhodující je ten primární autor. BTW - vždycky jsem si vyhledala toho původního autora a zkontrolovala, jestli tam ta informace je.

tak to buď v klidu… jistě, že rozhodující je primární autor :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 17:20

Ještě jeden doplňující dotaz. Jak to vlastně funguje v Theses.cz? Odhalí to až celé odstavce (nedejbože strany) nebo i pár jednotlivých vět?
A co když třeba někdo fakt okopíruje (metodou ctrl+c, ctrl+v) dejme tomu celou stranu, ale přidá tam citace? I to je považováno za plagiát?

Díky moc a pardon, tohle jsem nikdy moc nechápala :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama