Japanologie

43
9.12.19 08:57

Japanologie

Ahojky, našel by se tu někdo, kdo studoval/studuje japanologii nebo zná někoho takového? Vím, že to není zrovna nejlehčí studium, že budu muset hodně dřít, abych to zvládla, jen bych se chtěla zeptat, kolik hodin denně/týdně vám přibližně zabralo učení s tím, že jste to zvládali? Vím, že každý to má jinak, chtěla bych jen mít nějakou přibližnou představu. Chci studovat v Brně. Jinak stačilo vám pouze bc na to, abyste mohli bez problémů překládat, případně museli jste pokračovat se studiem? A pracujete stále v oboru po dokončení studia, nebo děláte něco úplně jiného? Případně jak velkou mzdu jakožto překladatel japonštiny (nebo jinou práci zaměřenou na jap.) je zaměstnavatel ochopen nabídnout? Když jsem hledala inzeráty, tak za japonštinu nabízeli kolem 35t měsíčně, je to reálné? Jinak nerozhoduju se ještě mezi jiným oborem, mám už jasno, že na tento obor chci, ráda bych jen slyšela ‚realitu‘ od někoho, kdo s tím má zkušenosti. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19719
9.12.19 09:01

A už japonský něco umíš? Tady bych extra uplatnění nečekala. Aspoň ne adekvátně zaplacené. Na překlady myslím první stupeň VS nestačí. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1023
9.12.19 09:05

Po bc. má většina studentů úroveň tak N3 - na překládání je to málo. Brigády u toho stihneš, zvlášť jestli na to máš talent. Ze začátku to půjde pomaleji, než se naučíš radikály, pak už ty znaky půjdou lépe. :D Japanologii jsem nestudovala, ale učila jsem se ji k oboru, a chodila jsem na přednášky s japanology. Jinak aktuálně je trochu horší uplatnění, protože lidí, co umí japonsky je v ČR hodně (každý rok jde tak 200 lidí na jazykové zkoušky), navíc i lidi právě z jiných oborů, a ti mají v tom překladatelství výhodu, protože znají i tu odbornou terminologii a navíc umí i další věci. Ale jazyk je to krásný. :srdce: :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6652
9.12.19 09:48

@Thorn48 Pokud k tomu nemáte jiný zájem nebo odbornost tak je to škola pro adepty na pracák. Znám několik lidí co jí mají vystudovanou a když kromě jazyka (pokud se o jazyk živé nezajímali už dříve tak ani s MGR nejsou na úrovni překladatele) nic dalšího neumí tak uplatnění nenašli. Jedna začala fotit, další sedí za kasou,… Jenom jeden spolužák s japanologií se uplatnil, ale on ji studoval dálkově během studia na Matfyzu a teď dělá u Toyoty v robotice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1023
9.12.19 09:53

Taky znám japanology tatéry, a to je dobře placené, zejména pokud tetuješ rizikové partie. Ale chce to pevnou ruku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
9.12.19 10:06

@listento Tak snad to zvládnu.. :D Jinak je tu i jiné uplatnění krom překládání a učení japonštiny? Hádám že něco s cestovním ruchem ale nevím co si pod tím přesně představit :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19719
9.12.19 10:13

@Thorn48 diplomacie nebo práce v Japonsku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1023
9.12.19 10:14

@Thorn48 Můžeš dělat cokoli v kultuře (i v umění, když se zaměříš třeba tím směrem), mezinárodních vztazích, diplomacii (ale tam je nával, to chce přibrat jak jazyky, tak případně i ekon. obory)…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3611
9.12.19 10:21

Jeden můj spolužák šel na vš na japanistiku. Ale nevím, jak je na tom teď, jestli se tím živí.

Nicméně můj příbuzný studoval takhle jiný jazyk/kulturu na VŠ a co vyprávěl, tak to vážně není taková „lepší jazykovka“, chodila s ním na tu VŠ třeba i kupa rodilých mluvčích, nejde tam o to, dotyčného dobře naučit ten jazyk - jde o studium toho jazyka, etymologie a já nevím co všeho - stejně jako Češi studují bohemistiku. Takže bych to brala tak, že samotný jazyk jako v jazykovce se budeš učit spíš tak nějak bokem - ne-li ve volném čase nebo třeba i na nějakém kurzu - a ve škole samotné jde o studium toho jazyka, řeči a kultury do hloubky a učení se o nich, ne jich.

Alespoň tolik co jsem se doslechla o těchto oborech studia jazyků, nevím, jestli to platí 100 % u všech. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1023
9.12.19 10:24

V Japonsku spíš ne, leda bys byla zároveň vědec, technicky/přírodovědně studovaná. Nebo jako lektor češtiny, a to by po tobě chtěli vystudovanou bohemistiku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
9.12.19 10:30

@Heivka To mi prijde divné že by člověk s bc nebo dokonce mrg skončil u kasy a nenašel lepší práci, přeci jenom má i maturitu s jiným zaměřením (pokud teda nemá jen gympl). Zvlášť ten člověk s mgr. :think: Dost mě to teď ale vyděsilo.. Jinak mám ještě obchodní akademii s maturitou a teď po pomaturitní jazykovce si plánuji udělat Cambridge certifikát snad na úrovni C1. Tak když se k tomu přidá ta bc nebo mgr japonština, tak snad bych neměla doufám skončit někde na pracáku nebo u pokladny někde v supermarketu? Vážně mě teď váš příspěvek vyděsil.. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1023
9.12.19 10:33
@Thorn48 píše:
@Heivka To mi prijde divné že by člověk s bc nebo dokonce mrg skončil u kasy a nenašel lepší práci, přeci jenom má i maturitu s jiným zaměřením (pokud teda nemá jen gympl). Zvlášť ten člověk s mgr. :think: Dost mě to teď ale vyděsilo.. Jinak mám ještě obchodní akademii s maturitou a teď po pomaturitní jazykovce si plánuji udělat Cambridge certifikát snad na úrovni C1. Tak když se k tomu přidá ta bc nebo mgr japonština, tak snad bych neměla doufám skončit někde na pracáku nebo u pokladny někde v supermarketu? Vážně mě teď váš příspěvek vyděsil.. :?

To se neděs, jen může být problém v tom, že u kasy, či jako skladník si vyděláš víc než třeba v té kultuře…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19719
9.12.19 10:44
@listento píše:
V Japonsku spíš ne, leda bys byla zároveň vědec, technicky/přírodovědně studovaná. Nebo jako lektor češtiny, a to by po tobě chtěli vystudovanou bohemistiku.

tím je samozřejně myšleno, mít VŠ, znát jazyk a jít tam dělat třeba IT nebo prostě něco jiného :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lalelale
9.12.19 11:27

Uplatnění neodpovídá extrémní náročnosti studia. Pokud chceš pracovat v japonsku, nepotřebuješ japanologii ale zkrátka umět jazyk a k tomu něco, co tě dostane před místní, mám tam několik kamarádů. Pokud nechceš vyloženě učit, tak bych se tomuto oboru vyhla obloukem.

• Citovat
  • Nahlásit
Lalelale
9.12.19 11:29
@klamonožka píše:
Jeden můj spolužák šel na vš na japanistiku. Ale nevím, jak je na tom teď, jestli se tím živí.

Nicméně můj příbuzný studoval takhle jiný jazyk/kulturu na VŠ a co vyprávěl, tak to vážně není taková „lepší jazykovka“, chodila s ním na tu VŠ třeba i kupa rodilých mluvčích, nejde tam o to, dotyčného dobře naučit ten jazyk - jde o studium toho jazyka, etymologie a já nevím co všeho - stejně jako Češi studují bohemistiku. Takže bych to brala tak, že samotný jazyk jako v jazykovce se budeš učit spíš tak nějak bokem - ne-li ve volném čase nebo třeba i na nějakém kurzu - a ve škole samotné jde o studium toho jazyka, řeči a kultury do hloubky a učení se o nich, ne jich.

Alespoň tolik co jsem se doslechla o těchto oborech studia jazyků, nevím, jestli to platí 100 % u všech. :nevim:

Přesně tak, tyto školy neučí jazyk, od toho jsou tu jazykovky a jazykové kurzy.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat