Co (ne) dovolíte patnáctiletým?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
sianka
Kecalka 175 příspěvků 06.12.18 10:24
Co (ne)dovolíte patnáctiletým?

Ahoj, chci se zeptat, jestli ještě nějak omezujete děti 15+, jestli je pouštíte na diskotéky, příp. do kolika hodin. Zajímá mě i jaká máte příp. ohledně toho pravidla, jaké mají děti povinnosti. I např. do kolika můžou být venku přes týden, jak často někam chodí o víkendu atd. Příp. jestli to nějak podmiňujete např. známkama (např. když se špatně učí, tak je nikam nepustíte apod.) nebo jestli to do toho nijak netaháte.
Mám dceru, skoro 15 letou (ještě na zš) a hodně v tomto tápu. Když si vzpomenu na svoje mládí, tak rodiče byli přísní, nechtěli mě nikam pouštět – měla jsem být třeba doma do 22h. Nesnášela jsem je za to (v té době) a stejně jsem se časem zařídila po svém – žádné jejich zákazy mě nedonutily k tomu, abych někam, kam chci nešla, něco nedělala – lhala jsem, že u někoho spím, klidně jsem utekla z domu, šla za školu, zkusila jsem jak alkohol, tak drogy, klidně i odpoledne…
Zkrátka nemám pocit, že ty zákazy něco vyřešily, jen naopak bylo dusno doma, přestala jsem jim říkat o svém životě, vše jsem dělala tajně. Na druhou stranu z pohledu mámy už vnímám ta nebezpečí… Tak nevím, jak k tomu přistoupit. Tak se chci inspirovat u ostatních, jak to mají.
Třeba včera za mnou dcera přišla a kecaly jsme do půlnoci, šlo poznat, že ji už tento svět – diskotéky atd. začíná lákat, že by ráda po těch patnáctinách už někam šla, i když se přímo nezeptala, spíš si mě asi oťukávala, jak se budu tvářit. (diskotéka ve vedlejší vesnici je právě od 15 ti). Taky vykládala o spolužácích, že mnozí kouří, pijí nebo zkusili drogy. Snažila jsem se moc nemoralizovat, spíš jsme o tom prostě mluvily a jen jsem jí tak připomněla to, co mi přijde nejdůležitější – pít pomalu, klidně i předstírat, že pije víc, pokud bude mít pocit, že je to in. Nesedat s nikým opilým do auta, radši zavolat rodičům nebo i taxíka, jít radši v partě, než někde v noci sama atd.
Tak uvítám vaše zkušenosti, jak to máte s dětmi nastavené, příp. i tipy, co ji ještě připomenout…
Dcera je odmala povahou akční dítě, není to taková ta slušná holčička, ale na druhou stranu v důležitých věcech na ni byl spoleh, žádný průšvih neměla.

Reakce:
Petra Z
Hvězda diskuse 52185 příspěvků 06.12.18 10:28

Tím pít míň.....to jako alkohol??? 8o 8o

jannina1
Závislačka 4179 příspěvků 06.12.18 10:31

Zalezi kde bydlite.My v centru Prahy,v noci tu hulakaji vselijaky existence,to mi nepripada bezpecne pri patnactku.Takze samotni v noci v tomto veku nechodili a nechodi.

hospodki
Zasloužilá kecalka 902 příspěvků 06.12.18 10:39

@Petra Z já když si vzpomenu na sebe, tak už před rokem bylo pozdě. Holt vesnická zabava. @sianka ještě bych zabrousila na sex, že je sice v tomhle věku normální chodit s klukama, ale nemusí se s každým hned vyspat. Jednou by toho mohla litovat až ji někdo předhodí rozhodnozku. Taky princip početí..viz napoprvé se nemůže nic stát ;) Cigarety jsou in tak do 20, pak to u nás v partě až na jednoho (z 10) polozili. Ukaž par fotek fetaku ať vidí ty trosky, to by ji taky mohlo odradit.

sianka
Kecalka 175 příspěvků 06.12.18 10:39
@Petra Z píše:

Asi jsem to napsala nejasně a pomotala víc věcí dohromady, včera jsme se zkrátka bavily na tato témata. Teď nepije vůbec. Ale jednou nejspíš přijde den, kdy to bude chtít zkusit i ona. Samzřejmě budu ráda, když to bude co nejpozději, ale… Asi nemá cenu se tvářit, že se to nikdy nemůže stát. Tak jsem jí říkala, že jednou až to bude chtít zkusit, tak že je dobré být opatrná. Že každý rok jsou v tv zprávy, kdy nějaký náctiletý vypije půl lahve vodky (nebo nevím kolik) a bojuje o život. Tak jsem jí jen poučovala, že když už to jednou bude chtít zkusit, tak ať pije s opatrností a raději ať začne menším množstvím a pomalu.

smurfka
Vesmírná mluvilka 30022 příspěvků 06.12.18 10:42
@Petra Z píše:

ne..sodovku..si myslíš že 15tky nepijou? mi to rozjeli na loučení v devítce…teh­dá..ted už vidíš i mladší v hospodách nebo flašou v ruce v parku..

hospodki
Zasloužilá kecalka 902 příspěvků 06.12.18 10:44
@jannina1 píše:
Zalezi kde bydlite.My v centru Prahy,v noci tu hulakaji vselijaky existence,to mi nepripada bezpecne pri patnactku.Takze samotni v noci v tomto veku nechodili a nechodi.

Já měla v 15 dovoleno na diskotéku o stanici vedle-zlicin. Samosebou jsme jezdili do centra a do půlnoci doma … Rodiče nic nevěděli. V 17 když naší jeli na chalupu, tak jsem byla venku klidně až do rána… Přístup zakladatelky mi přijde dobry. Čím víc se zakazuje, tím je to horší. Lepší je podle mě poučit. Naši zakazovali a byli hodně přísní a stejně jsem si našla cestu. Na druhou stranu jsem nse neopijela, nefetovala, nespala s každým na potkání…

cocomoon
Kecalka 212 příspěvků 06.12.18 10:46

Já na ZŠ nemohl nikam. Jak sem skončil ZŠ, tak mě už bez problému pouštěli.
A podle mě je nejlepší první seznámení s chlastem nějak víceméně pod dohledem.
Vím že holky co nikdy nepili tak většinou první zábavu to neodhadli a skončili v bezvládném stavu, protože nevěděli jak to na ně působí.
A podle mě je lepší nezakazovat. Jak píše nademnou. Měla povoleno jen někam vedle a stejně jezdila do centra. Tak podle mě je lepší, jí pustit a vědět, kde v tom centru je.

Martina 94
Ukecaná baba ;) 1250 příspěvků 06.12.18 10:53

@sianka ahojky já napíšu jak jsem to měla ja je mi 24 let není to zase až tak dávno :-) já jako dítě jsem byla prý nejhodnější že všech sourozencu jsme 3 ale za to puberta stála za to :-D no mamka mě pouštěla v 15 letech k nám na vesnici s partou kamosek v mém věku a školy a byli jsme tam se spoluzakama :) ty diskotéky u nás byli 2 krát do roka :-) vždycky nějak do 10 hodin ,když povolila moc tak do půlnoci :) v 16,17 jsme chodili i do jiných vesnic :-) mozna vam to připadá brzy vím :-) ale byli jsme tam všichni nebudu lhát cigarety a alkohol jsme zkoušeli taky ale alkohol třeba jen malý pivo žádné velké opijeni :-) naposledy jsem na diskotéce byla snad v 19 letech :-) a za sebe můžu říct ,že já za tohle mám svoji mamku řada ,protože jsem se vyřadila vyblbnula a ve 21 jsem se postavila na vlastní nohy pracují nám svůj domek a na diskotéky mě,už to neláká jsem nebyla od svých 19 let :-) a někteří moji vrstevníci právě tohle prožívají třeba teďka ,že jim to rodiče zakazovali a chodí teďka v 25 letech apod a nic jiného je nezajímá než diskotéky ,zábavy a akce já,uz to mám za sebou :-)

sianka
Kecalka 175 příspěvků 06.12.18 10:59
@hospodki píše:
@Petra Z já když si vzpomenu na sebe, tak už před rokem bylo pozdě. Holt vesnická zabava. @sianka ještě bych zabrousila na sex, že je sice v tomhle věku normální chodit s klukama, ale nemusí se s každým hned vyspat. Jednou by toho mohla litovat až ji někdo předhodí rozhodnozku. Taky princip početí..viz napoprvé se nemůže nic stát ;) Cigarety jsou in tak do 20, pak to u nás v partě až na jednoho (z 10) polozili. Ukaž par fotek fetaku ať vidí ty trosky, to by ji taky mohlo odradit.

Samozřejmě jsme se na tato témata bavily průběžně, ale přišlo mi že dřív to ještě šlo víc mimo ni, teď mám pocit, že ji to začíná lákat.
Bydlíme sice v malém městečku, ale v dosahu velkého. Tam jsou běžně k vidění i právě hodně zoufalé existence, feťáci… Takže jsem jí je připomněla. Mám pocit, že z těch drog má respekt a strach. Včera mi říkala, že s kamarádkou chtěly zkusit cigaretu, ale že ani to se nakonec neodhodlaly.
O sexu asi ještě než ji někam vypustím, taky ještě připomenu… Včera jsem to jen zmínila v souvislosti s přehnanou opilostí, že pak se může stát, že takovou holku někdo znásilní atd. Nebo opilá udělá, co nechce.

sianka
Kecalka 175 příspěvků 06.12.18 11:09

@hospodki @cocomoon @Martina 94

Děkuji za zkušenosti a názory. Já jsem právě i přes zákazy stejně řádila a dělala jsem fakt věci na hraně. Přitom do 15 jsem byla takové to hodné dítě :-). Na druhou stranu mě to pak i rychle přešlo, v 17 už jsem zas měla rozum.
Proto si nedělám iluze.

Nemám z dcery pocit, že by se chtěla hned vyloženě někde opít a zfetovat, spíš ji prostě láká ta diskotéka, kamarádky, to kouzlo „dospělosti“… Ale zas právě z osobní zkušenosti vím, že říct, že moje dítě toto nikdy nezkusí, neudělá… je naivní.

marg
Ukecaná baba ;) 1819 příspěvků 06.12.18 11:35

Měla jsem to štěstí že akorát v těch mých cca 15 letech se začaly prodávat normální mobily, běžne finančně dostupné (už nestaly 20, ale třeba 5 tisic :lol:) Čili jsem vyfasovala telefon a domluva byla že budu na telefonu a budu se hlásit. Kdy jsem kam dojela, kdy vyjíždím, kde jsem…Takže jsem se hlásila. Mohla jsem chodit kam jsem chtěla, žádné zákazy do kdy. Mohla jsem spát u kamarádky. Nemusela jsem jít vlastně vůbec spát. Jen na mě musel být 100% spoleh. Samozřejmě se pilo, soulozilo :lol: Jenže já byla slusnacka a vždycky jsem si držela zásady, moc se neopit, používat kondom, do auta s nikým opilym pochopitelně nelézt, nechodit nikde sama. Přežila jsem to ve zdraví tyhle krásne doby. U své dcery teda asi nebudu tak free jako moji rodiče, ale teď už je bohužel jiná doba, horší. Tak mám v plánu s ní hlavně hodně mluvit a tyhle moje zasady ji vtloukat do hlavy. Taky ji budu chtít všude dovážet a vyzvedávat. Musím ji vstipit, že tuhle maminu taxikarinu nesmi brát jako opruz, ale naopak jako velkou výhodu. Naštěstí je zatím malá, takže zatím řeším malé starosti, r a ř momentálně.

hanullllka
Povídálka 49 příspěvků 06.12.18 13:02

Já se přidám. Teď je mi 24, poprvé mě naši pustili večer na zábavu v deváté třídě. Celou střední jsme pak s partou vymetali vesnické zábavy a samozřejmě zkoušeli i alkohol (víno s kolou, pivo, jelziny, atd.) Ale nikdy jsme se přehnaně nestřískali a ani nesouložili někde za kulturákem (teda alespoň mě nejbližší parta). Na těch vesnicích mi to přijde takové čistčí, protože se většina navzájem zná. Pravidla byla dána jasně, do dvou do rána doma, mobil u sebe a kdybych se zdržela, tak napsat proč (většinou kvůli odvozu) a po příchodu domů probudit mámu, aby se o mě nebála, tím si aspoň ověřili, že nejsem opilá. Sama bych změnila jen ty odvozi, moje máma neřídí a táta pro mě odmítl jezdit. Byla jsem často závislá na tom, kdo mě vezme. Nejčastěji nás vozila máma mé kamarádky, ale mě štvalo, že to nemám jak oplatit. Později i kamarádi, co měli řidičák (teda ti dost rozumní, aby nepili) a pak jsem začala řídit já, protože jsem chtěla vynahradit ty roky před. Zpětně na ty roky ale vzpomínám hezky, my se vyřádili a teď už jsme všichni vybití, zatímco spolužáci, kteří byli pod palbou zákazů se toho teď nemůžou nabažit. Tohle jednou dožene každého, za mě lepší dřív než později. Největší tragédie podle mě je, když vás to dožene a vy už máte děti. :nevim:

divine woman
Echt Kelišová 9142 příspěvků 06.12.18 15:45

@sianka Hlavně si uvědom, že až do 18 let věku dítěte za něj neseš plnou odpovědnost. Myslím, že v tomto věku se nepotřebují potloukat někde po diskotékách až do rána. Děti jsem pustila a ve stanovenou dobu vyzvedla já nebo nějaký další dospělý. Cigarety a alkohol dětem neprospívají, ale samozřejmě se nelze vyhnout. Řekla jsem jim, jestli si chcou zakouřit a opít se, tak jedině se mnou do doby, kdy budou plnoletí. Když chytí tvou nezletilou dceru na diskotéce pod vlivem, nahlásí tě sociálce a budeš mít popotahování.

sianka
Kecalka 175 příspěvků 06.12.18 21:57

@marg Děkuji za zkušenost. Užívej si to r a ř :-)
Mně ta výchova doposud přišla celkem v pohodě, na všem jsme se nějak domluvily, ale teď nějak nevím a hledám tu cestu, jak si to teď doma nastavit. Ona na mě zatím nijak netlačí, zatím to fakt tak spíš naťukla, ale chci si to nějak v hlavě ujasnit.
V jádru duše mám ráda svobodu a mám tu svou zkušenost, na druhou stranu se samozřejmě bojím a představa mého dítěte na nějaké víceméně dospělácké diskotéce se všemi pokušeními, je na mě moc :-)

@hanullllka díky za zkušenost, u nás by to asi jinak než s odvozy zatím nešlo. Já jsem v pubertě bydlela ve velkém městě a jezdilo se tramvajema, takže tam to bylo jiné, ale tady kde jsme teď nějaká veřejná doprava v noci nehrozí.

@divine woman No vím, že to nepotřebují a že jim nic neuteče, ale v jejím věku jsem to viděla jinak, tak ji chápu. Díky za připomenutí zodpovědnosti, uvědomuju si to, ale asi mi přijde nerealistické ji nikam nepouštět až do těch 18, kdy teda tu zodpovědnost mít za ni nebudu.
Ta diskotéka, o které mluvila, kontroluje občanky a těm pod 18 dává razítko na ruku a prý to dodržují a nenalívají jim, ale vím, že to není záruka - existují starší kamarádi, co pití objednají atd.
Znám jen málo lidí, co do 18 nezkusilo alkohol.
A jakou jsi měla stanovenou dobu pro vyzvednutí dětí? A v jakém věku?
Myslím, že ze začátku bych to taky viděla nějakou pevně danou hodinou, kdy ji vyzvednu, ale zatím spíš o tom tak přemýšlím a chtěla jsem zjistit, jak to mají ostatní.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >