Potřebuji zkušenosti rodičů starších dětí (+-15let)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
nejsemmama
Nováček 6 příspěvků 06.12.18 06:15
Potřebuji zkušenosti rodičů starších dětí(+-15let)

Ahoj holky,
tak jsem si také založila účet zde u vás. Je mi 23 let, nejsem ještě máma. Ale-S přítelem si k sobě budeme brát 15ti letého kluka-vlastní bratr mého přítele(resp. už je u nás ale musí se to vzít vše oficiální cestou).Matka se o něj nestarala, kluk byl zvyklý jen ležet u tv a spát(odpolední program)ve škole aktuálně zameškáno 130h(omluvených od jeho rodiče),2× propadl a je v 15ti letech v šesté třídě. V jeho věku je to těžké, zjištovala jsem si to a budeme muset žádat o to, aby mohl dochodit základní školu-Moc toho neumí. Ne že by byl hloupej ale ona se s ním neučila a nevěnovala se mu, ještě ho nechávala doma jen tak. Není se čemu divit. Nebyl navyklý ani na hygienu(že se po záchodě myjí ruce, že se chodí do sprchy každý večer, že se mění čisté prádlo atd). Žil s matkou na ubytovně v jedné místnosti(sprchy na chodbě) a doma neskutečnej bordel-vše doslova na jedné hromadě. Takže se není čemu divit.
A ted k věci- Je to s ním ted hrozně těžké-nic se mu nechce, neví co v životě chce dělat(ani nemuže, když nemá žádné záliby),rád kouká na filmy a hraje hry na pc(který jsme mu pořídili ale už to omezíme),občas na nás zkouší takové to aby nemusel do školy(ale stejně musí),pak tvrdí že ve škole si nedělají výpisky a mají jen pár sešitů-Což je také podle mě nesmysl.Sama jsem chodila do školy. Je u nás tři týdny. Teprve se vše bude řešit přes ospod atd. Ale k věci- Potřebuji rady zkušených rodičů-ten kluk nemá žádné vyžití volného času, já se s ním sice odpoledne učím tak hodinku(a to jsem ho trochu musela naučit jak na to),učím ho hrát na piano(jsem samouk a jeho to docela baví) a občas pomuže něco uklidit. Pc mu nebudeme nechávat na celý den, protože se od toho pak nehne. Potřebovala bych nějaké typy na využití volného času-nejlépe aby tam byly i nějaké ty povinnosti, nějaká ta zábava apod. (finančně to ted máme náročné, vše táhneme zatím sami bez alimentů takže kroužky a výlety až příští rok)Klidně i když popíšete jak vypadá typický týden vašeho dítka, nebo den, bude to pro mě inspirací. Snažím se ho motivovat a trochu vést k tomu aby něco do toho života pochytil. Už jsem na něj musela udělat i trochu bububu protože to měl vše na háku. Vysvětlila jsem mu že musí něco dělat a snažit se ve škole aby nedopadl špatně. Ale i tak… Když by jste mi uvedli i příklad dne vašeho dítka od rána až do večera tak by to bylo fajn. On třeba vstává po sedmé ráno, ve 43 mu jede kousek od domu bus. Ale než ho vytáhnu z postele, než si chvíli posedí v obývaku, než ho naženu do koupelny aby si pořádně umyl obličej(to většinou odflákne protože „je to moc studený“ :mrgreen: ) než si vyčistí zuby.. Tak to má tak tak. Odpoledne se s ním chvili učím, pak umyje nádobí-kde mu já napouštím dřez, a utírám a on myje. I to mu leze krkem že něco musí dělat. A každou chvili mu připomínat at si uklidí pokoj. Ale to asi všechny znáte. No myslím že jsem napsala vše. Ve zkratce-chci tomu klukovi pomoc, byla bych moc ráda kdyby se začal snažit a třeba bych ho i inspirovala k lepším známkám(třeba kapesným-btw-jaké dáváte kapesné?),chtěla bych aby se do toho života něco naučil a neskončil špatně. Pozornost kterou u nás má se mu líbí, k matce už se vrátit nechce, dokonce i to učení dává když si s ním sednu a učím se s ním. Moc děkuji za vaše rady. Ještě mamča nejsem a v mém věku se starat o 15ti letého kluka je trochu perlička ale určitě se to zvládnout dá. Vím že matku mu nenahradím ale nějakou tu autoritu by mít měl a měl by něco se svým životem udělat. Aby zjistil co ho baví a naplňuje a že život neexistuje jen u počítače a telefonu. Ani ven s kamarády nechodí-skoro žádné nemá.
Těším se na rady od vás :srdce:

Příspěvek upraven 06.12.18 v 06:38

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
vokishka
Extra třída :D 12896 příspěvků 06.12.18 06:30

Těžko mohl propadnout 2× v šesté třídě,to prostě nejde. Na každém stupni může jen jednou.

nejsemmama
Nováček 6 příspěvků 06.12.18 06:31
@vokishka píše:
Těžko mohl propadnout 2× v šesté třídě,to prostě nejde. Na každém stupni může jen jednou.

Ne že by propadl 2× v šesté třídě. Propadl 2× celkově. A šestou třídu teď opakuje znovu.

mall1976
Kecalka 358 příspěvků 06.12.18 06:36

No, naložila jste si dost. Bude to těžké, ale určitě zvládnutelné. Nepíšete, jestli je to klučina z rodiny nebo úplně cizí. Oni jsou v tomto věku kluci takoví, alespoň ten můj. Ráno potřebuje delší rozjezd, nic se jim nechce, všechno komentují. Ale pokud mu budete dávat najevo, že ho máte rádi, že se na vás může spolehnout, budete mít čas s ním hezky mluvit tak určitě pochopí, že musí přijmout i nějaké povinnosti. Můj syn má 16, ale určitě má nějaké povinnosti - vyklízí a nandává myčku, chodí s odpadem (tříděný), se smetím. Vše se mu musí říct a několikrát zopakovat, protože jak se mu nechce, tak to brzo zapomene. Samozřejmostí jsou takové běžné práce jako je vysávání, škrábání brambor, úklid. Samozřejmě ne denně, ale podle potřeby. K tomu bydlíme v domku, takže taky seče zahradu, vozí a štípe dřevo (pod dozorem), chceme ho pomalu učit topit v kotli. Prostě musí doma pomáhat, ale taky jsou dny, a je jich docela dost, kdy nedělá nic, sedí u PC.
S mým synem je to ještě trochu těžší, má aspergerův syndrom, ADHD a také je diabetik. Takže je u něj nutný dohled, někdy přimhouření oka, protože on sice zadanou práci udělá, ale podle sebe - takže to není ideální, ale to nevadí. Třeba naháže nádobí do myčky, já pak musím jít a trochu ho přeskládat…Jo a kapesné má 200 měsíčně, ale stejně mu ještě bokem občas něco koupím (je legomaniak). Na autobus a svačiny mu dávám peníze zvlášť.
Přeju pevné nervy a hodně lásky.

nejsemmama
Nováček 6 příspěvků 06.12.18 06:42
@mall1976 píše:
No, naložila jste si dost. Bude to těžké, ale určitě zvládnutelné. Nepíšete, jestli je to klučina z rodiny nebo úplně cizí. Oni jsou v tomto věku kluci takoví, alespoň ten můj. Ráno potřebuje delší rozjezd, nic se jim nechce, všechno komentují. Ale pokud mu budete dávat najevo, že ho máte rádi, že se na vás může spolehnout, budete mít čas s ním hezky mluvit tak určitě pochopí, že musí přijmout i nějaké povinnosti. Můj syn má 16, ale určitě má nějaké povinnosti - vyklízí a nandává myčku, chodí s odpadem (tříděný), se smetím. Vše se mu musí říct a několikrát zopakovat, protože jak se mu nechce, tak to brzo zapomene. Samozřejmostí jsou takové běžné práce jako je vysávání, škrábání brambor, úklid. Samozřejmě ne denně, ale podle potřeby. K tomu bydlíme v domku, takže taky seče zahradu, vozí a štípe dřevo (pod dozorem), chceme ho pomalu učit topit v kotli. Prostě musí doma pomáhat, ale taky jsou dny, a je jich docela dost, kdy nedělá nic, sedí u PC.
S mým synem je to ještě trochu těžší, má aspergerův syndrom, ADHD a také je diabetik. Takže je u něj nutný dohled, někdy přimhouření oka, protože on sice zadanou práci udělá, ale podle sebe - takže to není ideální, ale to nevadí. Třeba naháže nádobí do myčky, já pak musím jít a trochu ho přeskládat…Jo a kapesné má 200 měsíčně, ale stejně mu ještě bokem občas něco koupím (je legomaniak). Na autobus a svačiny mu dávám peníze zvlášť.
Přeju pevné nervy a hodně lásky.

Děkuji za rady :) Je to bratr od toho mého přítele. Takže je z jeho rodiny. Táta mu už umřel. Ale s tím se kupodivu rychle vyrovnal. O ADHD jsem něco slyšela a určitě to také nemáte jednoduché. Ono je to s nimi v tomhle věku asi všude trochu podobné. Jen mě štvou ty jeho aktivity-že žádné nemá. Občas za mnou doma chodí jak ocásek a nemá co dělat. Tak bych mu chtěla vymyslet nějakou tu aktivitu. Můžu se mu třeba občas i věnovat a třeba s ním něco tvořit nebo tak ale chtělo by to i něco,co by mohl dělat sám. :mrgreen:

dasajur
Kecalka 203 příspěvků 06.12.18 06:58

Můj chodí do knihovny, čte knihy. Ale kdybych ho nehonila do jiné činnosti, tak jen sedí u PC. Kamarády taky nemá. Co se povinností týče, tak mýt nádobí a luxovat.
V týdnu teda chodí na kroužky. Ale v pátek a o víkendu, kdybych ho nechala, tak je schopný být celou dobu u PC/tabletu/mo­bilu. Chodíme do bazénu, na kolo, na výlety. Teď v zimě je to horší. Nikam se mu nechce, nad vším ohrnuje nos, když už se vypravíme třeba na vánoční trhy, tak je protivnej a na facku.

jahuhudka
Extra třída :D 11304 příspěvků 06.12.18 07:04

Kdyz ho bavi pocitac ,co nejake zaklady programovani nebo grafiky.

jasietka
Zasloužilá kecalka 947 příspěvků 06.12.18 07:58

Mám dvoch synov, aktuálne 17 a 20, starší je na VŠ. Ráno - zobudili sa sami, ak by bolo podozrivo ticho, šla som pozrieť, či nezaspali. Svačinu do školy si nachystali sami. Na autobus/vlak sami, po príchode zo školy sa najedli, potom už čas rozdelili medzi prípravu do školy a domáce práce, príp. šport a záľuby - domáce práce máme už dlho rozdelené (po týždni si striedali kuchyňu - umyť riad, dlážku, vyniesť smeti), v lete chodili viac na bicykle, bazén, futbal, doma ping-pong. Večer počítač - starší sa naučil programovať, od 17 si zarába na seba sám, mladší bol skôr na tie hry, ale starší mu na Vianoce kúpil kurz na tvorbu foto/video, tak sa začal venovať tomu.
Vreckové nepotrebujú - starší, ako som písala, si začal zarábať sám, teraz je na VŠ a zároveň má živnosť, mladší vzal po mne brigádu - cca polhodinu práce na PC z domu (čosi ako zber dát pre jednu firmu), má to cca 60 €/mesačne (asi 1500 Kč), oblečenie a potreby do školy kupujeme my, čo on zarobí, má na vlastnú útratu a je spokojný. Tohtoročné prázdniny bola v obci aj brigáda, keď potrebovali mladých chlapcov na natieranie plota, na pošte sme dohodnutí od budúcich prázdnin, že môže počas dovoleniek brigádovať ako doručovateľ.
Staršia dcéra si zarábala tvorbou s korálkami a v lete brigáduje tiež (teraz je na VŠ).
A ešte som aj chlapcov naučila aspoň základy varenia v kuchyni a košeľu si tiež vedia ožehliť, ak treba (aj keď radšej to nechajú mne).

kačka39
Kecalka 334 příspěvků 06.12.18 09:05

To jsi si zakousla pořádné sousto. Přeji ti hodně sil. Ale je zase pro tebe výhoda, že si ze školy ještě pamatuješ, a i ty aktivity pro 15 leté ti nebudou cizí. Nevím jak jinde, ale u nás na malém městě žádné kroužky pro tuhle věkovou kategorii nejsou. Když sport, tak chtějí nějaké výsledky a né nováčka, co si chce jenom poskakovat. Jazyky to samé. Neteř chodila spoustu let do rybářskýho, ale jak jí bylo 15, tak mluvili o tom, že už nebude moct. (nevím proč, snad že potřebuje rybářský lístek pro dospělé?) To by třeba ho bavilo. Nebo focení, tam chodila moje dcera, ale po roce to zrušili. Upravovali to na pc, dělali videa a animace, něco se naučila za ten rok.
Na základce jsem holkám dávala 500 kapesný, teď jsou v prváku, tak jim dávám 1000+ na autobus. Byly i na brigádě, ale moc si nevydělaly. Dokud neukončí základku, tak na ofiko brigádu nemůže, i když mu už bylo 15 let.

Hanulínek
Ukecaná baba ;) 2418 příspěvků 06.12.18 09:25

Ahoj, taky mám 15.leťáka a je to s nimi těžké už jen kvůli pubertě.
Vůbec Ti to nezávidím.
Denní rozvrh má 2 verze- buď jsem doma tak chystám snídani, svačinu, budím ho (když nejsem doma- dělá vše sám i svým mladším bráškům), odjíždí na gympl, odkud přijíždí kolem 15.h a to se pak musí postarat o psa (krmení, čistá voda, procházka), uklidit nádobí a učení do školy. Kdybych ho nehlídala, je schopný sedět u PC/mobilu celý den. Kroužků moc teď nemá, ale kamarády jo a ty má dovolené pokud končí ve škole brzo a má vše hotovo, nebo o víkendu.
Navíc hodně pomáhá tátovi v dílně a babičkám na zahradě. Kapesné má pouze 150kč na měsíc- obědy, jízdné, kroužek má zaplacený a díky pomoci si sám dost vydělá.
K Tvému ,,synovi"- určitě bych zašla do školy- minim.vysvětlit situaci a poptat se o možnostech doučování, příp.co mu nejde/jde.....- třeba mají nějaký kroužek, který není moc fin.náročný, bavil by ho a mohl by naskočit i teď (mladšího syna teď např.naprosto nadchl kroužek vaření).
Jinak bych kroužky moc nehrotila, puberta je potvora.
Ale kamarády by to chtělo a pokud je s tím problém- co pořídit zvířecího spojence?- křeček, morče apod.nejsou moc fin.nároční a přibude mu starost a péče o něj, ale radím nepořizovat jako dárek na tajno, ale probrat to, vybrat spolu, nechat ho ať si nastuduje např.na internetu náročnost a péči o dané zvířátko......
Možná by mu bodla i nějaká brigáda?- roznos letáků, vybalování zboží, úklid…
Zdravím a držím palce!! :mavam:

Hanulínek
Ukecaná baba ;) 2418 příspěvků 06.12.18 09:27

@kačka39 -Dokud neukončí základku, tak na ofiko brigádu nemůže, i když mu už bylo 15 let.- Fakt??-to jsem nevěděla, tak to se případně zakladatelce omlouvám!

Lalelale
Závislačka 2708 příspěvků 06.12.18 09:28
@vokishka píše:

Je to fake. Další nováček s nepravděpodobným srdceryvnym příběhem. Styl psaní odpovídá dalším, i ten nablbly nick :mrgreen: a lidi na to stejně skočí

Ou
Kelišová 5434 příspěvků 06.12.18 09:35

Je to hodně složitá situace, do které vás život poslal.

Obecně to co chce je respekt a ocenění - a férové zacházení, pak bude průchozí i to, aby dělal věci, co se mu nechtějí.

Ale - tak jako tak prostě bude testovat hranice, bude naprosto nesnesitelný a možná bude zkoušet i velmi závažně narušit křehkou důvěru a čekat, jak to zvládnete a jestli ho taky odepíšete a nebo ne.

V principu na to jdete dobře. Otázka je, co to dělá s vámi a s partnerským vztahem a jestli to není na jeho úkor. A co se stane, až přijde první krize ve vztahu s bratrem vašeho partnera. A ta přijde a pak další a větší. To je tak podstata života - že periodicky přichází krize, které nám umožňují zbavit se nefunkčních mechanismů a zkusit to znovu a lépe. Jen se musí ustát…

Úplně nejjednoduší by bylo abyste všichni tři párkrát zašli za nějakým rodinným terapeutem a nastavili si vztahy a pravidla tak, aby vyhovovala vám všem.

Tomu klukovi bylo docela dost ublíženo a zároveń je ale ve věku, kdy prostě nebude chtít svůj systém, který mu umožnil doposud přežít a nezbláznit se měnit. Zejména když nový systém po něm chce daleko víc námahy.

Po vás nikdo nemůže chtít, abyste tak z fleku uměli se složitým puberťákem komunikovat tak, abyste si vzájemně rozumněli - moc to nejde ani lidem, co s takovým člověkem žijí od malinka a znají ho, natož někoho, kdo k tomu přijde v takhle rozjetém stavu.

Nejde napsat nějakou radu, která bude fungovat -společně všichni tři potřebujete hledat cestu k tomu, aby se vám žilo tak, abyste si co nejméně ubližovali.

No a k tomu je ideální rodinná terapie - funguje to tak, že společně pracují s terapeutem-průvodcem všichni, co žijí v jedné domácnosti. Terapeut pomáhá najít vzájemné porozumění a nastavení pravidel. A je neutrální a pomáhá se vyhnout obvyklým pastem, které jsou v takovém procesu schované.

Adresář lidí co to umí najdete tady http://www.soft-zs.cz/…ce/terapeuti

držím palce.

Příspěvek upraven 06.12.18 v 09:39

modravlocka
Kecalka 371 příspěvků 06.12.18 09:38

Kroužky bych úplně nezavrhovala. On je teď ve věku a ve stavu, kdy potřebuje nějaké mužské vzory, které bude obdivovat a které ho můžou posunout v životě trochu dál. Nevím, jak je např. pohybove zdatný, ale ideální pro takového kluka by mi přišlo např. Aikido, taekwon do, šerm…nejaky takový sport, který není čiste jen o fyzicce, ale i o hlavě. Zkusila bych kouknout do nějakých organizací tipu Sokol, finančně to u nich bývá za hubičku, např. za členský příspěvek 300Kc/rok.

Hoa Mai
Kelišová 5810 příspěvků 21 inzerátů 06.12.18 10:15

@nejsemmama Bohužel neporadím, ale chci ti vyjádřit obdiv. Budeš to mít těžké, ale zaujala jsi k tomu skvělý přístup a držím ti palce, ať tobě a klukovi jednou tvá snaha přinese ovoce. Podle mě by ti práci hodně ulehčilo to, kdyby kluk měl nějaké pravidelné zájmové aktivity a i nějakou pořádnou chlapskou autoritu, někoho kdo mu půjde příkladem a bude ho motivovat. Ty to máš dost těžké v tom, že jsi jen o pár let starší, takže pro něj tu potřebnou rodičovskou autoritu představovat nebudeš. Jestli ho baví ten klavír, bylo by fajn, kdyby na něj mohl chodit do ZUŠky a taky by bylo dobré, kdyby měl nějakou fyzickou zájmovou aktivitu, kterou povede chlap a kde se bude klást důraz na fair play a týmového ducha a smysl dlouhodobého úsilí (nějaký bojové umění, americký fotbal apod. pokud by ho něco takového bavilo). Vím, že jsi psala, že na to nemáte peníze. Ale nedávno jsem přispívala na něco takového prostřednictvím www.patrondeti.cz, tak mě napadlo, jestli je nechcete kontaktovat a jejich prostřednictvím požádat o finanční podporu na zaplacení kroužků. Takhle by to organizování jeho volného času nebylo jen na tobě, on by si třeba našel kamarády a měl by šanci tam najít někoho, kdo mu bude za vzor, což by mohlo pomoct ho motivovat k tomu, aby byl aktivní a o něco se snažil.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Daniel Nekonečný vedle pobledlé Vignerové už nevypadá jak z toho světa

Kromě finalistů Muže roku 2018 se na křest kalendáře vydal celý zástup hvězd,... číst dále >

Peče, vaří a skvěle vypadá: Rosická je největší trefou slavného fotbalisty

Radka Kocurová (37) je velmi prozíravá žena. Kromě toho, že s léty neztrácí... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >