Cysta na levém vaječníku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 06:21
Cysta na levém vaječníku

Ahoj,

již delší dobu jsem mívala mírné gynekologické potíže, kterým jsem ale nepřikládala nějakou významnější váhu. Během posledních dvou let mě párkrát pobolívalo břicho, sem tam jsem cítila dost ostrou bolest při sexu a dvakrát se mi stalo, že jsem měla po sexu úmorné bolesti břicha (kdy jsem ležela na podlaze a myslela jsem, že za chvilku nebudu), které ale po cca 15 minutách odezněly a všechno bylo zase v pohodě. Ke svému gynekologovi chodím pravidelně a vzhledem k tomu, že mám zavedené tělísko, tak mi vždycky dělá i vnitřní ultrazvuk, a doteď bylo všechno vždy OK.

Nicméně včera jsem byla na kontrole a doktor mi mimoděk na ultrazvuku zjistil, že mám 8 cm dvoukomorovou cystu na levém vaječníku, která je naplněná krví. A že počkáme po třech měsíčkách a jestli se nezmenší nebo sama nepraskne, pošle mě na laparo. Když jsem se ptala, jestli mám mít nějaké omezení nebo jak můžu pomoct tomu prasknutí (zmenšení), tak mi řekl, že vlastně nijak a hlavně mám být v klidu a nestresovat se tím. Jen tak mimochodem mi ale sdělil, že i kdyby mi při operaci vzali celý jeden vaječník, tak se nic neděje, protože běžně ženy s jedním vaječníkem mají klidně i 5 dětí. Což mě teda moc neuklidnilo.

Máte, prosím, někdo s podobnou cystou zkušenosti? Je opravdu možné, aby takto sama praskla, když se nejedná o cystu naplněnou vodou? Dá se tomu případně nějak alternativně pomoct? Sama už jsem si koupila B-Komplex forte a taky kontryhelový čaj, který piju jak divá, ale pokud by Vás ještě něco napadlo, budu jenom ráda. Na operaci se mi totiž jít moc nechce.

Reklama

Reakce:

monulina1
Povídálka 25 příspěvků 29.03.18 07:22
Cysta na levém vaječníku

Já jsem ji měla dokonce v těhotenství, začalo to bolení podbříšku. Takže nástup na rizikové nic netahat. Nakonec se mi vstřebala. Potom jsem ji měla asi za 10 let a to mi praskla. Teď ji má má dcera poprvé jí praskla křeč v podbříšku a následně špína, ale ta potvůrky se jí udělala na opačné straně. MUDr. jí dala antikoncepci.

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 07:37

@monulina1 Tak to mám radost, že se to někomu i vstřebalo, nebo případně prasklo. Já jsem si totiž při pročítání všech možných diskuzí začínala myslet, že ty cysty naplněné krví spíše nepraskají, a když už, tak jsou při jejich prasknutí nebezpečné a dělají neplechu.

Můžu se jenom zeptat, jak to probíhalo po prasknutí té cysty? Bylo nějaké velké krvácení, nebo spíš jenom takové špinění? Mám přeci jenom strach, že kdyby mi praskla ta 8 cm velká, tak už by to asi nebyla žádná sranda :(

brumi
Kelišová 6305 příspěvků 29.03.18 07:51

@teraton měla jsem nedávno 2 cysty, naštěstí obě odešly s další ms a bez komplikací :), jelikož mi praskly při ms byly bolesti větší než normalně a ten den i o něco silnější krvácení, druhý den už ok, po skončí ms jsem musela na kontrolu zda je pryč všechno…

lucielorenc
Kecalka 287 příspěvků 5 inzerátů 29.03.18 08:04

Také jsem měla cystu na levém vaječníku, jelikož se zvětšovala, tak jsem šla na laparoskopii. V nemocnici mi řekli, že o vaječník s největší pravděpodobností přijdu ( to jsem obrečela, protože jsem se bála, abych pak mohla otěhotnět ) a nakonec mi vzali vaječníku jen část a nechali mi tam jakoby půlměsíc. Za 3 měsíce po operaci jsem otěhotněla. Držím palce, ať vše dobře dopadne :)

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 09:13

@lucielorenc @brumi Moc děkuji za reakce :) Trošku mě to uklidňuje, i když jsem z toho pořád taková nějaká špatná. Mám strach, aby mi to nějak špatně neprasklo, neobtočila se mi kolem vaječníků a celkově s tím nebyly nějaké komplikace. Proto mi ten termín „po třech měsíčkách“ přijde neskutečně dlouhý :(

monulina1
Povídálka 25 příspěvků 29.03.18 09:19
Cysta na levém vaječníku

Je pravda, že to může být nebezpečné, když ti to praskne a né výtečné ven. Já to měla u té druhé, šílené bolesti ani chodit jsem nemohla. Manžel mě odvezl ke gynekoložce ta mu udělala ultrazvuk a volná tekutina v břiše. Dostala jsem injekci na vstřebání ležet a pokud by se to zhoršilo okamžitě do nemocnice. Bolesti ustupovat a druhý den kontrola a začalo se to vstřebávat Ono je to u každého individuální, dceři gynekoložce řekla laparoskopicky odstranit, ale jí to prasklo bolest, jak při menstruaci a pár dní špinění. Je opravdu důležité hlídat velkou bolest mimo menses. Pokud je bolest a špinění, tak je to dobré, ale pokud je jen velká bolest šupajdy k lékaři.

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 09:23

@monulina1 Já právě uvažuju přesně tak :) Kdybych cítila nějaké zhoršení, měla jsem bolesti, okamžitě bych jela buď za svým doktorem, případně přímo do nemocnice. Nejhorší na tom je právě to, že to má každý úplně jinak. Někdy je to fakt jenom bolest a špinění, jindy zase volná tekutina v břiše a velký problém :( Určitě to nechci zanedbat. Děti mít s manželem chceme, takže není vůbec žádný prostor na nějaké riskování se zdravím.

Keyllah
Echt Kelišová 8290 příspěvků 29.03.18 09:29

@teraton 8cm je dost, ta cysta už tam nějakou dobu bude :think: z vlastní zkušenosti, čím je tam cysta déle a je větší, tím spíš nepraskne. Z mé zkušenosti -) v těhu mi jedna jediná praskla, jinak jsme musela na punkci, tam mi „vypustili“ dvě, ale hned se udělali znovu. Pak jsem čekala a čekala jestli neprasknou, ale nic, měly už cca 5 a 10cm a musela jsem na laparoskopii. U té druhé, 10cm, byl problém, už byla větší a museli mi s ní vzít i kousek vaječníku…teď beru anti, která by měla být dobrá proti vzniku cyst, ale brát dlouhodobě prášky se mi fakt nechce, tak jsem zvědavá, jak to všechno bude…

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 09:31

@Keyllah já právě hormonální antikoncepci kvůli trombofilní mutaci vůbec nesmím mít :( Doktor mi právě k té (pro mě teda ) gigantické velikosti cysty řekl, že do té velikosti může klidně narůst za dva měsíce, že se to plní dost rychle.

Keyllah
Echt Kelišová 8290 příspěvků 29.03.18 09:38
@teraton píše:
@Keyllah já právě hormonální antikoncepci kvůli trombofilní mutaci vůbec nesmím mít :( Doktor mi právě k té (pro mě teda ) gigantické velikosti cysty řekl, že do té velikosti může klidně narůst za dva měsíce, že se to plní dost rychle.

jj, chápu, bohužel mám spíš zkušenost, že praskají spíš ty menší a „mladší“, pak už jen rostou :,( každopádně držím palce, ať to dobře dopadne ;) mě to prasknutí bolelo asi jako slepák, už jsem myslela, že pofrčíme do nemocnice a pak z vteřiny na vteřinu byla ta bolest pryč.

teraton
Nováček 6 příspěvků 29.03.18 09:44

@Keyllah Snad se ta moje nějak umoudří, potvora :) Každý den tu moji Boženu (jak jsem si ji pro klid duše pojmenovala) přemlouvám, aby už v klidu odešla. Doufám, že mě pěkně po dobrém poslechne :)

Já jsem právě přesně takové bolesti, jak popisuješ, měla asi dvakrát v minulosti. Takže to taky mohla být nějaká cysta, akorát jsem o ní nevěděla. Nejhorší na tom je, že kdybych neměla zavedené tělísko, tak to vlastně doktor ani nezjistí, protože by mi jinak ten vnitřní ultrazvuk nedělal. To je děs :/

brumi
Kelišová 6305 příspěvků 29.03.18 12:34

@teraton určitě kdyby se cokoliv dělo budeš mít bolesti, takže raději hned k dr, ale věřím že to bude ok a na ko bych si zašla dříve klidně hned po ms. Také mi dr radil aby jsem nedělala nic zátěžového že by to mohlo přispět ke komplikaci, fungovat normálně ale náročné sporty a tak vynechat

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Vychcaný Bartoška to umí za každého režimu, míní Václav Klaus ml.

Poslanec za ODS a syn bývalého prezidenta Václav Klaus mladší opět dosáhl... číst dále >

Genderové psycho z Británie: Vláda vyhodila lékaře, pacienty dělil na muže a ženy

Má dlouholetou praxi a řadu zkušeností, přesto dostal lékař David Mackereth... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět nenápadných signálů vašeho těla, které byste neměli přehlížet

Možná i vy patříte k lidem, kteří nikdy nemají čas zajít k lékaři na... číst dále >

Čtyři snadné změny, které vám pomohou přestat s neustálým mlsáním

Chutě, stres, nuda, ale hlavně špatně sestavený jídelníček. To jsou... číst dále >

Reklama