Dá se omezit růst u dítěte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

teeerinka
Kecalka 286 příspěvků 24.01.17 11:51
Dá sa obmedziť rast u dieťaťa?

Mám syna (o 2 týždne bude mať 10 rokov) s výškou 160cm. My rodičia sme dosť vysokí - ja 178cm, manžel 188cm. Napriek tomu stale uvažujem, či je to v poriadku, či tu výšku nezačať nejak riešiť a či je vlastne možné niečo s tým robiť. Je minimálne o pol hlavy vyšší ako jeho spolužiaci, je vyšší ako chlapci, ktorí sú starší o 3-4-5 rokov…Bojím sa, že v dospelosti bude mať možno 220cm? :/.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:

Litta
Extra třída :D 13488 příspěvků 24.01.17 11:52

@teeerinka Nechodí na prohlídky k pediatrovi? Tak ho tam vezmi. :nevim:

M_Tereza
Povídálka 34 příspěvků 24.01.17 12:00

Já teda neporadím ale tenhle příspěvek mne zaujal.
Zajímalo by mě, jak by měl jít pozastavit růst? :think: :think:
To je stejné jako kdybych já chtěla být vyšší.. a nepomohlo ani tahání za uši! :lol:

unuděná
Kelišová 5586 příspěvků 2 inzeráty 24.01.17 12:00

Mám taky hodně vysokého kluka. Jsou mu 4,5 a má 120cm. Od malička vypadá o rok starší, nyní by zapadl v klidu mezi prváky. Já 183cm, manžel 190. Taky myslím, že nás přeroste, ale pediatrička to vidí v pohodě. Vím, že se nechá udělat nějaké vyšetření dlouhých kostí (byla jsem na něm jako malá), které určí přibližnou výšku v dospělosti. Mě tehdy řekli 185 a mám o 2cm níž. Od první MS (11let) už jsem nevyrostla. U kluků je to ale trochu jinak, rostou déle. Možná bych si na to vyšetření skočila, taky na štítnou žlázu, zda je to ok.
Pro uklidnění, máme taky holčičku a ta je sice z dlouhodobého hlediska vždy o pár cm menší, než brácha, ale bude taky dlouhá. A to je horší, přeci jen 2metrový chlap a 2metrová slečna… :nevim:

unuděná
Kelišová 5586 příspěvků 2 inzeráty 24.01.17 12:01
@M_Tereza píše:
Já teda neporadím ale tenhle příspěvek mne zaujal.
Zajímalo by mě, jak by měl jít pozastavit růst? :think: :think:
To je stejné jako kdybych já chtěla být vyšší.. a nepomohlo ani tahání za uši! :lol:

No hele, růstové hormony, říká ti to něco? ;)
A že děti kuřáků jsou menší? Nebo ty špatně živené. Jenže to rozhodně není rada, jak zastavit růst :mrgreen: :mrgreen:

teeerinka
Kecalka 286 příspěvků 24.01.17 12:10

Viem, že u dievčat sa to dá nejak hormonálne, že im skôr príde menštruácia a prestanú rásť, jednu takú pani poznám, no u chlapcov je to asi iné…

Teraz pôjdeme na 10 ročnú povinnú prehliadku, skúsim sa na to opýtať. Síce nedávno sme u lekára boli a k výške nepovedal ani slovo.

@unuděná - dievčatko máme tiež, má zatiaľ 2 roky, tiež sa bojím ako to bude vypadať s ňou :/. No asi budeme riešiť úplne rovnaký problém :(

Meeshab
Ukecaná baba ;) 1801 příspěvků 24.01.17 12:14

@teeerinka Za prvé si nemyslím, že je to zase tolik. Prostřední syn měl 160 cm v 10,5 letech (v 10 měl 157) a i když je vysoký, nenapadlo mě to řešit (já mám 171cm, manžel 192cm). Podívej se do percentilových tabulek třeba na stránkách www.rustovyhormon.cz a uvidíš. Pokud se syn pohybuje dlouhodobě nad 97. percentilem, je to už na konzultaci s endokrinologem. Růst určitě omezit jde. Řešila to jedna paní ze školy, jejíž syn hodně rostl a ve čtvrté třídě už měl přes 170cm. Bohužel nevím podrobnosti - jen jsme se zdravily a prohodily pár slov. Vím že ale jeli někam do Prahy na nějaké specializované vyšetření a klukovi růst zpomalovali. Kluk má nakonec něco přes dva metry, ale naštěstí už neroste. POkud to ale řešit chceš, tak to chce začít co nejdřív, než na kluka přijde ten pořádný pubertální růst, pak už se to asi zastavuje dost těžko.

Tichošlápek
Extra třída :D 10837 příspěvků 24.01.17 12:16

Jako Fík ne? Vypít sud piva :lol:

Zeptala bych se dr ;) když ti k tomu nic neřekl, tak je to asi OK

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 24.01.17 12:20

Tak nepřijde mi to nic hrozného…holt nemůžete čekat, že bude malý. Podle grafů a současné výšky by měl mít v dospělosti cca 190 cm. To je na chlapa naprosto OK. ;)

HankaS82
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 24.01.17 12:26

Dcera má v 11letech 170cm. Také jsem se ptala při prohlídce dr.Ta koukala do tabulky a prý je to OK.Bude mít prý 175cm. Já měřím 170,muž 190.

MaličkáD
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 24.01.17 12:31

@teeerinka jste s mužem stejně vysocí, jako jsou rodiče mého muže. A ten má teď 210cm. Je na svou výšku pyšný a docela těžce nese když je někdo koho pozná vyšší. Má ještě bráchu a ten má jen 190. U kluka je ta výška spíš plus. Manžel sice nemá úplně konfekční velikost, ale vše seženeme třeba přes internet a ani to není drahé. Jen holt potřebujeme větší auto a doma jsme bourali a zvyšovali futra dveří. Více by mě trápila ta vaše holčička, z vlastní zkušenosti (mám 190) vím, že na základce jsem byla vyšší než všichni okolo, a až v devítce mě začli kluci dorůstat. A vyloženě mě to netrápilo, že jsem vysoká, až v pubertě, že nenajdu vysokýho chlapa, ale o ty také nebyla nakonec nouze.
S manželem jeho maminka chodila po vysetrenich, ct, magnetická rezonance, různé rentgeny, vyšetření krve… Vše v pořádku, prostě jen hodně rostl. Vím že nějaká hormonální léčba na zastavení/zpomaleni je, ale určitě ji nedoporučí vašemu synovi. Je jen vyšší, není to žádný extrém.
My máme dva kluky, a jsem zvědavá kolik budou měřit až vyrostou.

loppy
Kecalka 238 příspěvků 24.01.17 12:38

@teeerinka syn měl teď 11let a měří 159cm.Je nejvyšší ze třídy. Ono taky to, že je syn vysoký teď, neznamená, že bude růst pořád stejným tempem. Já byla nejmenší až do 8.třídy a mám 178cm a holky, které byly vysoké (vyspěléjší)se zasekly s růstem v osmičce, kdy já teprve začala růst. Celkově jsou teď ale děti vyšší, když vidím ty dvoumetrový puberťáky, tak si připadám jak skrček.

VikiJ
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 24.01.17 12:39

@teeerinka nepříjde mi na tom nic zvláštního. Můj brácha měl ve dvanácti taky nějak kolem 160-165 cm. Teď ve 14 má přes 180 cm (asi 184). Můj táta má 184 cm a mamka 173 cm. Je vysoký, vypadá starší, ale není to nic divného. Spíše divné je to, že mám já 158 :mrgreen: Moje osmiletá sestra je mi až k bradě :oops:

loppy
Kecalka 238 příspěvků 24.01.17 12:46
@VikiJ píše:
@teeerinka nepříjde mi na tom nic zvláštního. Můj brácha měl ve dvanácti taky nějak kolem 160-165 cm. Teď ve 14 má přes 180 cm (asi 184). Můj táta má 184 cm a mamka 173 cm. Je vysoký, vypadá starší, ale není to nic divného. Spíše divné je to, že mám já 158 :mrgreen: Moje osmiletá sestra je mi až k bradě :oops:

To je zajímavý, že se ty geny tak pomíchají. Syn je vysoký, ale dcerka je špunt, tak jsem zvědavá, jestli to budem mít podobně jako u vas. Manžel je stejně vysokej jako já, takže na chlapa prcek.

Janli
Kelišová 6242 příspěvků 24.01.17 12:52

Tvůj syn má jen lehce nadprůměrnou výšku. Ne, pokud není nadměrný růst způsobený onemocněním, žádný lékař nebude do růstu zasahovat. U zdravého dítěte by to byl taky nápad hodný Mengeleho. Nemůžou být přece všichni průměrní. Buď ráda, že budeš mít doma pořádného chlapa. Jestli máš pochybnosti, nech ho vyšetřit na endokrinologii.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Matka Daisy Lee je ve vážném stavu v nemocnici. Její dcera se těší na veřejnou soulož!

Uplynul přesně měsíc od požáru v bytě příbramské političky Aleny Ženíškové,... číst dále >

Konec pohádky u Petra Vojnara: Moderátora opustila matka jeho syna

Když se moderátor Petr Vojnar na konci září na Facebooku podělil o informaci,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději.... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >