Darování vajíček - je to velká hormonální zátěž?

23.8.06 13:57

Darování vajíček

Ahojka holky :lol: !

Chtěla bych se zeptat, jestli některá z vás darovala vajíčka?
Zajímalo by mě, jak velký je to zákrok do organismu, nemyslím přímo ten chirurgický, ale hlavně ten hormonální. Osobní zkušenost :?:
Uvažuji o tom :? . Pravděpodobně nejblíž domovu asi Zlín.
Hodně mě nakoplo čtení těch, které otěhotnět nemohou a dárkyně nerostou bohužel na každém stromu.
Vím, že to bude pravděpodobně i bolestivé, ale jestliže to pro mě nebude znamenat nějaké zdravotní ovlivnění do budocnosti, vážně o tom budu uvažovat.

Díky

Petka :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

511
23.8.06 14:28

Take by me to zajimalo. Sla bych do toho sice az po druhem diteti, ktere planujeme na pristi rok, ale vazne o tom uvazuji. Taky by me zajimalo, zda se zabyvate tim, ze po svete treba bude chodit vase dalsi dite a vy o nem nebudete vedet. jako ve smyslu kde je, zda se mu dari dobre…je to mozna blbost, ale dost o tom premyslim. Jsem asi prdla, ale vzdy kdyz vidim nebo slysim jak se ublizuje detem, tak me chytaji hrozny ochranitelsky matersky pudy a ted by slo treba prave o vase dite…
Alca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
23.8.06 14:40

Re: Darování vajíček

Ahoj Petko,
je to od tebe moc milé, že chceš darovat vajíčka. Dárkyň je opravdu málo. Já sama jsem měla problémy s otěhotněním, i když darovaná vajíčka jsem nepotřebovala. Ale jelikož jsem o neplodnosti hodně přečetla, dala jsem si závazek, že pokud do 35 let budu mít 2 děti, půjdu se pokusit taky vajíčka darovat.
Ono to není tak jednoduché, ne každá žena je na dárkyni vhodná. Musí projít řadou vyšetření.

Co se týká hormonálního zásahu do organismu, tak určitě uslyšíš 2 rozdílné názory. Jeden bude tvrdit, že hormony, které je potřeba při stimulaci píchat jsou pro tělo bomba a že to nějaký vliv do budoucna určitě má. Druhý názor bude zase naprosto opačný - tedy, že se hladiny hormonů srovnají s následující menstruací a žádný vliv do budoucna to nemá. Pravda je možná někde uprostřed, ale co je hodně důležité, záleží na každé konkrétní ženě, jak se s hormony vyrovná. Opravdu je to u každé jinak. Ale jak bude tvé tělo reagovat na hormony ti dopředu nikdo neřekne.

Já mohu uvést příklad pouze ze své vlastní zkušenosti. Přesto, že jsem měla pravidelně ovulaci a při stimulaci na IVF jsem si píchala dost vysoké dávky hormonů, moje tělo vyprodukovalo pouhých 5 vajíček (optimum je tak 10 - 15). IVF se nepovedlo a další cyklus jsem měla veškeré hladiny hormonů v normě a v pořádku tak, jako kdybych žádné hormony měsíc před tím nedostala.

Alas - myslím si, že v tomto směru se o „své“ dítě bát nemusíš - tedy, že by mu někdo ubližoval. Děti z umělého oplodnění jsou doslova vymodlené a jejich rodiče prochází očistcem, takže si dítěte váží opravdu jako daru. Stejně tak, jako není jednoduché se smířit, že někde po světě bude chodit tvé dítě, není jednoduché přijmout darované vajíčko nebo spermie.

Přeji co nejjednodušší rozhodování.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
648
23.8.06 14:44

Hasmandko, tos napsala moc hezky, uvažovala jsem podobně jako Alča, ale je to asi tak jak píšeš. Žádná strana to nemá jednoduché, ani dárce, ani příjemce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1930
23.8.06 15:53

Peťko, zkus pohledat… Už tu diskuze na toto téma byly…

Já jsem vajíčka darovala. Ale neuvažovala jsem v rovině „jak se má moje dítě“, ale spíš jestli byly moje vajíčka použity pro příjemkyni či dvě (darovala jsem 11 vajíček) nebo na výzkumy. Bohužel mi na tuto otázku nikdo neodpověděl. Já jsem tedy nestimulovala přímo pro účel darování, ale pro vlastní IVF, které se nemohlo pro vážný úraz manžela uskutečnit.

Stimulace je stejná, jako by ses připravovala na vlastní IVF, jen to odběrem končí. Samotný odběr se provádí v celkové anestezii, takže bolestivý není, jen potom trošku bříško bolí (je to přece jenom zákrok), ale za pár dní o tom nevíš… Odměna za to je asi v každém CAR trošku jiná, já tehdy dostala 5tis. Ale je mi jasný, že pro peníze to udělat nechceš, to snad ani nejde…

Jak je to s ovlivněním organismu po hormonech do budoucna netuším… Mám za sebou 11 cyklů s různými hormonálními léky na stimulaci a zatím se cítím normálně :wink: … Ne, to je legrace… Třeba se to ještě nějak projeví, fakt nevím…

Pro dárkyně jsou určena určitá kritéria. Má to být zdravá žena, která má věk 18-35 let a má min 1 zdravé dítě a v pořádku genetiku.

Jinak tvoje rozhodnutí chválím, určitě tvým přičiněním bude na světě o jednu šťastnou maminku víc! :)

Dadla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.8.06 19:49

Ahoj holky :P !

Díky za reakce.
Upřímně: nikdy jsem se na dárcovství nedívala z pohledu, že někde po světě chodí další mé dítě a kdoví, co se mu neděje. Brala jsem to jako Hasmandka, že tyto děti jsou vymodlené a moooc chtěné.
Na jiném serveru jsem četla článek o dárcovství a tam to lékařka přirovnávala ke zdravému zubu (možná se někdo urazí, ale miminko to ještě není, … já vím, ale bude nebo může být), zub ti vytrhnou, ale nic zá:,–(ního ti nechybí.
A krom toho si hlavně myslím, že by se dalo říct, že zdravá žena může v každém cyklu otěhotnět (z hlediska přírody), chci říct, že přirozeně se vajíčko(vajíčka) vytváří každý měsíc. Dalo by se říct, že je má vlastně ta žena navíc (pokud je zdravá a je vše v pořádku), já vím, příroda s tím počítá a má to zařízené, ale proč by je nemohla darovat??

Hasmandko: Přemýšlím nad tím, jak jsi napsala, že ti nikdo nedokázal říct, jestli z vajíček byly potenciál.miminka nebo šly na výzkum. Myslím, že by mi ten výzkum až tak hrozně nevadil, protože si zase říkám, že to může posunout někde dál asistovanou reprodukci a zvýšit počet možností, jak pomoci neplodným párům.

A co jsem chtěla hlavně podotknout: přesto, že jsem plánovaně otěhotněla po druhém cyklu, je mi hrozně líto holek, kterým se to nedaří, třeba i po umělé reprodukci. Myslím, že touha po dítěti musí být hrozně zničující, neustálá naděj, že možná, snad, …
Všem, které s tímto bojují přejí hodně štěstí a myslím, že vajíčka darovat budu a třeba to některé z vás pomůže a ani o tom nebudeme vědět. Hodně štěstí.

Díky pa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.8.06 20:20

Ahoj holky :P !

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s konkrétními centry: Ostrava, Zlín, Olomouc????

Díky pa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1930
23.8.06 21:54

Petko,
o tom výzkumu jsem psala já…
Mě to samozřejmě nevadí, jestli šly ty vajíčka na výzkum. Jen mě trochu zamrzelo, když mi to nechtěli říct. Vždyť jsem nechtěla jméno a adresu příjemkyně :), jen jsem chtěla vědět, co se s nimi stalo…

Dadla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1279
23.8.06 21:55

Ahoj Petko,
je to od tebe hrozně hezké, že se rozhoduješ k tomuto kroku. Já sama se o mimi snažím už tři roky, z toho rok už chodím do CARu. Teď právě procházím stádiem stimulace před svým 1. IVF, v sobotu mě čeká odběr vajíček, tak ti pak můžu napsat „jaké to bylo“. Dárcovství je totiž podle mě dost podobné, jestli ne stejné.

Ale píšu hlavně proto, že ses ptala na zkušenosti s CARem v Olomouci. Chodím do Fertimedu v Olomouci, a musím říct, že ty lidičky tam jsou opravdu super. Jsou tam všichni hrozně moc milí a ochotní, opravdu můžu doporučit.

Petko, přeji ti co nejjednodušší rozhodování a mnoho štěstí a odvahy!!!

Pa, Perla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
24.8.06 08:02

Já mám zkušenosti s centrem ve Zlíně. Byla jsem tam spokojená, lékři i sestry byli moc milí. Někdy se tam sice sešlo hodně lidí a muselo se dost dlouho čekat. S tím se ale musí počítat - do CARu se nejde objednávat jako třeba k zubaři, ale vše se řídí cyklem ženy.

Jen pro doplnění, pokud žena potřebuje darovaná vajíčka, tak čekací doba na ně se pohybuje zhruba kolem jednoho roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
24.8.06 12:50

Ahoj holky, me by zajimalo, jak dlouho takova stimulace trva, nez se odeberou vajicka k darcovstvi. Jeden cyklus? A za jak dlouho muze zena zase sama zkouset otehotnet? Nevite? A proc chteji, aby mela jedno zdrave dite? Jako kdyby se neco stalo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
24.8.06 12:55

Jo a jeste jsem chtela napsat, ze me by asi ani nenapadlo, ze nekde chodi moje dite. Pokud bych dala vajicko. Nebo pak asi jo. Ale jde o to, ze by me to vlastne vubec netrapilo. To vajicko by nebylo oplodneno u me:-), neodnosila bych ho ja, netesila bych se z kazdeho dne tehotenstvi. Proste je to jen „cast meho tela“ . Asi by me spis jen sem tam napadlo, jak se ma ta rodina a jestli maji dite. A ani nepredpokladam, ze by vymodlene dite nebylo milovano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
89
25.8.06 18:12

Ahoj,také se na to chystám. Mělo by to být celkem bezbolestné.
Renys

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
953
6.9.06 10:33

Ahojky,

chtěla jsem se zeptat, jestli si někde můžu přečíst konkrétní podmínky pro darování. Zajímalo by mě hlavně, jestli je při darování omezující prodělané zamlklé těhotenství.
Už když jsem čekala Mišáka, tak jsem o darování hodně přemýšlela, říkala jsem si, že jestli bud mít štěstí na zdravý dítě, tak do toho půjdu. Pak jsme chtěli brzo druhý, takže jsem chtěla počkat až po druhým. Teď v srpnu jsem bohužel musela na revizi, diagnoza anembryomola. Teď bych chtěla zase co nejdřív otěhotnět a pokud to tentokrát dopadne dobře, tak hodně přemýšlím o tom darování. Ale právě nevím, jestli vadí to jedno nepodařené těhu.
Dík
P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.1.12 08:55

Dobrý den , chci se zeptat jak je to s darováním vajíček jsem mladá maminka 3 lumpíků a už delší dobu přemejšlím o dárcovství . Byla jste už některá na takovým to zákroku ? Platí se za tento zákrok nějaké korunky ? A ještě sem se chtěla zeptat jestli někdo nemáte skušenosti s centrem v Praze myslím tím gennet nebo tak něco :-) :D :D
děkuji za odpovědi miminečko25 ( mirka)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama