Reklama

Dávej nebo padej

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 22:49
Dávej nebo padej

Zdravím, ženy. :mavam:
Budu se snažit být stručná ale i tak to bude dlouhé počtení, tudíž předem děkuji za pozornost i jakoukoliv radu. Na úvod bych ráda představila hlavní aktérku mého trápení; babičku. Je v dobré kondici a v hlavě jí to stále celkem dobře běhá až na pár občasných výpadků. Neměla to v životě ani za mák jednoduché a i když se budu soustředit na jeden primární problém, rozhodně netvrdím, že je od základu špatný člověk. Má dvě dcery; Marcelu a Moniku. Marcela má mamka; má mě a syna. Monika dvě dcery a syna. Marcela je ze strany babičky odjakživa velmi protěžována. (Netuším proč)
O nás se babička vždy starala jak nejlépe dovedla; brala nás na prázdniny, hrála si s námi když jsme byli děti, Marcela nikdy moc nepracovala a babička za ní platila nájem, celkově jí přispívala, byly v každodenním kontaktu. Babička sice uvařila, hrála si se mnou když už jsem si řekla ale jakékoliv projevy citů nikdy nepřicházely. Zkrátka to v ní není, objala mě tak dvakrát za celý život ale každý jsme nějaký, to je jedno. Co se týče dětí Moniky; o nejstarší Karin se starala když byla dítě, jelikož Monika lovila mužský a dceru k babičce a dědovi odkládala. Pokud vím, to trvalo celých 5-6 let. Poté si konečně našla manžela se kterým je nyní snad 30 let a mají ještě Aleše (starší) a Verču (nejmladší). No, ty babičku skoro neznají. Přijela za nimi tak dvakrát za celý jejich život, k narozeninám a svátkům nezavolá (Ani nemá jejich číslo), nikdy nezavolala jak se mají, jak se daří ve škole, jak se mají celkově, neví o nich nic. Aleš mi kdysi brečel na rameni, že by chtěl s babičkou být v kontaktu víc, že ho to mrzí. To jsem jí i vyprávěla a vyloženě se ptala PROČ. Nedostala jsem nikdy odpověď. Takže bůh ví. Jenže s Monikou a jejím manželem Karlem si notuje. Kdykoliv něco potřebuje (peníze, dřevo, odvézt někam…) to neváhá volat a oni jí vždy vyhoví. Ale ani těch se nezeptá, jak se daří, jak jde práce. Dám příklad; Karlovi zemřel táta. Babička mu volá a slyším; No a co táta? Hm, hm, jo to mě mrzí. Hele prosím tě a nebudeš mít cestu kolem, že bys mě vzal rovnou na nákup? No já zůstala jako opařená. Nejdřív jsem si říkala; to je od ní krásný, že se alespoň v těžkých chvílích zajímá a ejhle-klasicky. Zrudla jsem až na zadku za ní. :oops:
Další příklad byl ten, že jí vyloženě požádali aby Verče zavolala a popřála k narozeninám další den. „Zapomněla“ na to tak jí říkám, ať jí tedy pozve, já koupím (ze svého) dort a nějaké dárky a oslaví to s ní. (Já s nimi všemi nejsem jít několik let v kontaktu vůbec, nemáme dobré vztahy ale to nemá s babičkou co dělat) Vykašlala se na to. Když přijede Monika s Karlem tak primárně vymýšlí, co by pro ní mohli udělat nebo jak je využít. Neexistuje že by je jen tak pozvala na oběd nebo alespoň kávu. Ale tak řekněme, že by se v minulosti stalo něco, co by mohla mít Monice či Karlovi hodně za zlé ale to samé se odehrává ohledně Karin. Od té doby, co povyrostla se o ní přestala též zajímat. Nyní má Karin dítě a jedinkrát babička nezavolala a nezeptala se, jak se mají, co malá a že by je třeba chtěla vidět. Zvali jí dokonce k sobě několikrát ale nejela nikdy. Když u ní byli tak se ptám; a jak bylo? - super, vzali mě na oběd, zaplatili to, já si dala… Oni si dali… Vypadalo to tam… Byli jsme tam… - No dobře a jak se má malá? - Ale jo, dobře.
Co se mě a přítele týče je to podobná pohádka. Posekejte zahradu, opravte tohle, odvezte mě tam a ahoj, čau. Čekáme mimčo a vyjma jednoho týdnu kdy byla nadšená se už nezeptala na nic. Ani nemluvím o tom, že jsem na začátku vztahu zakázala příteli pro ní cokoliv dělat jelikož si z něho začala dělat regulérní rohožku. Je to takový dobrák a ona mu téměř den co den vyvolávala že potřebuje někam odvézt, něco opravit, nahazoval jí omítku, dělal nové dveře od kůlny… (Mě volat přestala téměř úplně když jsem jí jako těhotná k prdu.) Na to konto když jí přítel řekl, že to všechno nestíhá kvůli práci, že si potřebuje někdy odpočinout nebo si udělat čas na mě -řekl jí to s omluvou a velmi slušně tak ho seřvala že je parchnt, hazl a práskla s telefonem. O měsíc později láskyplně opět volala, že potřebuje se psem k veterináři. A to samé je teď s Monikou a Karlem. Nebudu popisovat celý problém který nastal ale poslední dobou už není taková vřelá, hodná protože k ní přestali celkem jezdit a už je předpokládám omrzelo po letech se nechat využívat. Každou chvíli Karlovi volá a nadává mu, že se na ní všichni vykašlali a že nechápe, proč se k ní všichni takto chovají. Monice nevolá nikdy. No a to samé je se sousedy; baví se pouze s jedním sousedem který jí občas poseká trávu nebo něco přiveze; ostatní jsou hazlvé, nenávidí je, oni jí určitě pomlouvají, nechápe, co proti ní mají apod.. na poště je problém, v krámě je problém; zlá prodavačka která lže, krade, dělá naschvály, blbě čumí, nepozdraví…, autobusáci jsou taky hajzlvé, jen jeden jí bere zadarmo, ten je fajn. Ale výčepní v hospodě je taky strašně hodnej člověk protože jí občas dá zadarmo pivo.
Já měla nedávno svátek, nezavolala a volá až dnes a tvrdí mi, že volala a vzápětí začala vyprávět, jak jí kdo kde naštval, jaký je Karel ha*zl a že se na ní všichni vykašlali. To už je takhle pár let, kdy mi volá jen a pouze proto, aby si postěžovala či nadávala na všechny a všechno. Když si dovolím oponovat, tak mi vyčte že jsem na jejich straně a položí telefon. Dám další příklad kdy jsem u ní musela minulou zimu dva měsíce bydlet. Dvě strany baráku, na mé vyhořela elektřina a nešlo jediné topení. Půjčila jsem si s jejím svolením jedny kamínka abych alespoň v ložnici nemrzla. (Má jedny další a krb v každé místnosti vyjma koupelny a WC). Po týdnu po mě začala ječet jestli mi nevadí, že na WC mrzne a dost nevybíravě naznačila kdy konečně vypadnu aby si mohla vzít kamínka. Vrátila jsem jí je a raději mrzla, než se kvůli takové prkotině hádat a snášet její scény. Stejně mi akorát přijde, že většinou hledá k hádce záminku. Dnes jsem jí slušně požádala, jestli bysme se nemohly bavit o něčem normálním, že se nechci stresovat jelikož to mimču nedělá dobře. Což je fakt. No, to byla opět průtrž na téma jaký jsem sobec že ona má oteklou hlavu (odmítá jít s čímkoliv k doktorovi, já jí nakoupila spoustu léků za nemalé peníze - žádné kšunty, kterých se ani nedotkla) a já řeším akorát sebe. Karel jí požádal, zda by si k ní mohli nechat poslat kus nábytku a jestli by byla tak hodná a dala řidiči co to přiveze 100kč. Nikdy po ní nic nechtěli a ona na něho skoro začala ječet, že se v tom vedru nepotáhne na bankomat, že nemá čas a ať si sem přijede a zařídí si to sám.
Další chvíle kdy mi jich bylo dost líto byla, když Aleš složil maturitu, nadšený jí volá a ona; Jé, to mám radost. Hele klidně se zastavil už dneska a vzal bys mi cestou cigarety a vzal mě se psem na očkování?
Ona je jedna věc minulost, kdy tu pro nás (mě, bráchu, Karin) opravdu byla a udělala nám relativně krásné dětství, mě před rokem dokonce do nového bytu darovala pračku a sedačku za což jsem byla a jsem vděčná (a věřte, že mi to již mnohokrát připomněla a jistě připomene…) ale nevím, jak se postavit k tomuhle. Vyčerpává mě to, nebaví mě třikrát týdně poslouchat jak se proti ní všichni spikli a že ona přeci nikomu nic nedělá. Vůbec nevidí, jak s lidmi jedná. Když před ní kdokoliv začne povídat o sobě, vyloženě je vidět, jak začne posouvat věci po stole, rozhlížet se, absolutně jí to nezajímá a jak mile se dotyčný „vykecá“ tak začne: „A TO JÁ…“ A poslední perla je úklid. Všude po baráku zvířecí moč, blitky, zahrada plná bobků, v létě to tam smrdí všude močí a výkaly jako v pavilonu opic, musí to být cítit i u sousedů, to samé uvnitř, pod skříní, za skříní, na skříni bobky a blitky-jezdila jsem jí tam uklízet jednou do týdne. Stálo mě to vždy celý den, jednou se mi i na těle udělaly vředy, infekce a myslíte, že to k něčemu bylo? Dva dny poté to tam vypadalo úplně stejně. A když jsem jí poprosila, jestli by to mohla jen udržovat, ne uklízet tak mi řekla, že se o to neprosí a ať to tedy nedělám. Ale vy byste chtěli aby takhle žila vaše babička na kterou máte i pěkné vzpomínky? Nevím jak s tím naložit ale tohle se nedá snášet. Kdykoli zavolá tak jsem z toho špatná, neumím nad tím mít nadhled a nechápu proč je taková. Copak si to neuvědomuje? Nevidí to? :? Když jí nevezmu telefon tak mám potom výčitky, protože si říkám, že ona to nevidí, nechápe a bude si myslet, že jsem se na ní vykašlala, že jí nemám ráda a hlavně zůstane už beze mě potom úplně sama. Ale vysvětlit si to taky nenechá. :( Když řeknu příteli; volala babička tak už mě brzdí a říká; prosím tě, vyprávěj mi cokoliv ale toho mě ušetři, v práci mám špatných zpráv dost. :roll: I bych řekla, že je to stářím ale byla taková celý život když už jsme nebyli děti. S mámou po sobě do telefonu akorát hystericky ječely ale dělaly to pravidelně jako nějaký sport. :roll: Mohla bych se rozepsat i o tom, babiččině dětství ale to jsou kapitoly samy o sobě.
A teď dámy poraďte, jak se k tomu postavit a nezbláznit se. Už je to po tolika letech moc. Přitom by stačilo, aby se chovala alespoň normálně a bylo by tu pro ní spousta lidí ale takhle.. :think: :oops:

Reklama

Reakce:

sahrazad1
Nováček 8 příspěvků 30.07.18 22:57

Dlouhy text :-) odstěhovala bych se, budete rodici, tak at mate klid, babca jina nebude, případné rány z minulosti nezahojis, akorat obávám se s přibývajícím věkem to bude jen horší. Později by se o ni ovsem meli postarat obe dcery, to zase at je jaka chce, to by asi svedomi nedovolilo. Reci poslouchat jednim uchem sem a druhym zase ven.

Celeste97
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 30.07.18 22:58

To je síla 8o Asi to bude znít tvrdě, ale já bych se s ní nestýkala. Věřím že tě to bude mrzet, protože máš hezké vzpomínky, ale tohle chování je hrozný. Jako aby všechny využívala a neudělala pro vás nic, ani blbý převzetí nábytku :roll: Pokud je pohyblivá a dokáže si dojít na nákup, úřad, se psem tak bych se odřízla, zvládne se o sebe postarat a nepotřebuje chůvy. :nevim:

vertunka
Závislačka 4577 příspěvků 30.07.18 23:01

Skoncila jsem v pulce. Absolutne netusim kdo je Karel, Monika nebo Karin. :nevim: Je to silene dlouhe takhle navecer.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 23:03

moc dobře ti rozumím, mám to podobné s maminkou, taky negativisticky založený člověk, hodně mě vyčerpává už jen poslouchat, jak je všechno špatně. Ona je největší chudák, všichni na ni kašlou a i kdyby jsme se se sourozenci přetrhli, tak si bude stěžovat, jak je na všechno sama -je vdova, dost ji pomáháme, ale pořád nespokojenost… Mám na ni i hezké vzpomínky, ale čím je starší, tím víc brblá. Snažím se ji nelitovat a nehrát tu její hru na největší chudinku, občas ji taky řeknu ne (i když se uráží a hraje na city). Už ji nepřevychovám, jinou mamku nemám, tak ji beru takovou, jaká je -ale někdy na ni sílu nemám…Nese si hodně věcí z dětství, hodně studený odchov, tak si myslím, že to z toho pramení.

Ukulina
Extra třída :D 14371 příspěvků 30.07.18 23:07

To nejde dočíst. Aspoň odstavce by to chtělo. A jestli jde o vypočítavou babku, tak co s ní? Nic, nedělat ji blbce.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 23:09

Chapu, s jednou takovou zijem. Libuje si v zamestnavani lidi kravinami. Kdo zrovna pro ni neco udela, je nejhodnejsi, ostatni jsou xxxx. A kdyz dotycny zrovna nejhodnejsi nemuze, zaradi ho hned zpet. Lze jako kdyz tiskne. Ale u nasi to neni jen stari, je takova uz spoustu let.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 23:12

@sahrazad1 Nebydlíme u ní, to by se vzhledem k mimču a stavu baráku nedalo. I vzhledem ke konfliktům, které by přicházely. To bysme se všichni zbláznili.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 23:15
@vertunka píše:
Skoncila jsem v pulce. Absolutne netusim kdo je Karel, Monika nebo Karin. :nevim: Je to silene dlouhe takhle navecer.
Tak stačí diskusi zavřít, není povinné přidávat komentáře. Bohužel kratší to nejde, je mi líto. :)
@Ukulina píše:
To nejde dočíst. Aspoň odstavce by to chtělo. A jestli jde o vypočítavou babku, tak co s ní? Nic, nedělat ji blbce.

Odstavce jsem dělala ale smrsklo se mi to opět takhle k sobě, chápu, že se to dost nepříjemně čte v takovém formátu. :oops:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.18 23:23

@Celeste97 Pohyblivá je, když jde o to, že jí dojdou cigára tak je schopná běžet klidně přes tři vesnice. :roll: :nevim: Holt jsem asi pitomec ale je mi jí líto když ani nepochopí, proč s ní nebudu chtít být v kontaktu. :oops: Ale jak zde píšou ostatní, to je asi v člověku a nikdo druhý s tím nepohne bohužel. :?

e008
Závislačka 3204 příspěvků 31 inzerátů 30.07.18 23:25
@Anonymní píše:
@Celeste97 Pohyblivá je, když jde o to, že jí dojdou cigára tak je schopná běžet klidně přes tři vesnice. :roll: :nevim: Holt jsem asi pitomec ale je mi jí líto když ani nepochopí, proč s ní nebudu chtít být v kontaktu. :oops: Ale jak zde píšou ostatní, to je asi v člověku a nikdo druhý s tím nepohne bohužel. :?

Rozhodně ji nezměníš a jen z tebe bude vysávat energii.

elena.78
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 31.07.18 04:50

Aleše a Verču skoro vůbec nezná,… přijela za nimi dvakrát za celý jejich život". „Aleš jí volal, že složil maturitu“.

Hmm, takže babička se s nima vůbec nestýká, vnuka to mrzí, ale volá jí, že má maturu, jo?

Vy s tou rodinou od tety Moniky nemáte dobré vztahy, ale máte o nich přehled jako byste to psala o sobě. Nevěřím tomu. Troll.

arinecka
Závislačka 4599 příspěvků 31.07.18 10:48

Je to strašně dlouhé, nedočetla jsem až do konce :mrgreen: ona se k vám všem chává tak, jak jí dovolíte :nevim:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co bude Kristelová řešit na YouTube? Záhadnou věc, kterou nikdo nezná

Moderátorka Kateřina Kristelová se rozhodla začít natáčet videa na YouTube,... číst dále >

Zemřel zpěvák Vláďa Štěpánek: Proslavily ho kapely Harlej a Walda Gang

V úterý 18. září zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (†46). Fanoušci ho poznali... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Reklama