Dcera 3,5 roku, která lže

370
27.3.17 21:30

Dcera 3,5 roku l

Dobrý večer všem. Potřebovala bych poradit a vypsat se. Dceři je čerstve 3,5 roku. Poslední dobou se poměrně často stává, ze nám lze. V podstatě v úplně normálních věcech, kdy je podle mě zbytečne aby lhala. Je to někdy i něco mezi lhaním a vymýšlením. Pokaždé mě to od ni hrozne mrzí a vůbec nevím jak reagovat. Popisu dneska situaci. Přišla ze školky a zacala se převlékat. Ptala jsem se proč se prevleka a řekla mi, ze má mokré tričko. Když jsem se ptala od čeho, tak mi řekne, ze neví. Sahám na triko a to bylo suché. Po nějakých otázkách z ni nakonec vylezlo, ze se chce prevlect jen tak, aby byla princezna. ( máme teď období princezen a prevlekani do šatů) takže se prevleka pravidelně a nemám s tím problém. Proč tedy lze o mokrém triku? Pak vyhrabala na zahradě kabel ze země, který kouká kus ze země. Je to připravené pro elektrikáře. Ani jsem si toho nevšimla. Ona mě na to sama upozornila. Povídala: mamko, tady je to vyhrabany. Tak ji říkám, ty jsi to vyhrabala? A proč? A ona zase lže: ne! To já ne! Takže zase par otázek, kdy pořad zapira. Pak ji říkám: nikdo jiný to nemohl na zahradě udělat. Tak se aspoň přiznej. A ona odpoví: já ale nevěděla, ze se to nesmí. Vysvětluji, ze OK. Ze když to nevěděla, tak se nic neděje. Ale ze to musíme jít říct taťkovi, aby o tom věděl, protože já nevim, jestli to panu elektrikari nebude vadit. Přijdeme k tátovi a ona zase zapira a nepřizna se. Přitom jde o hloupost a vlastně se nic neděje a o nic nejde. Ani ode mne nedostala vynadano. Jen jsem vysvětlovala, ze když udělá něco takového, tak se má přiznat, protože lhát se nemá. OK… přikyvuje, jako ze chápe. Nicméně tátovi se neprizna. Přijdeme domu a ona je rychleji svlecena a je už v obýváku. A povídá nám s manželem oběma.,,támhle na tom okně když jsem přišla pršelo a jsou na něm kapky,, tak se zarazí a ptám se na jakem okně. Už je vidět jak se tváři, ze něco vymysli. Jen ukáže z dálky na okno, kde jsou vidět kapky na okně a hned je mi jasné co se stalo. Tak se znovu ptám: na tom okně pršelo? Opravdu? A ona mohutne kyve, ze ano. Tak říkám, ať nelže a přizná se co se stalo. Nic!! Opravdu tam mami pršelo. To už ji celkem naštvaná posílám do pokojicku, ať se vrátí až se přizná co se stalo. Nepřiznala se do večeře. Tak za trest nebyla pohádka. Ani tak se nepriznala. (Pro vysvětlení: měla jsem vedle kytek rozpracovac a ona pravděpodobně stříkala na okno. Někdy mi pomáhá střídat kytky, takže možná i chtěla jen postříkat kytky) kdyby na to sama neupozornila, tak si možná ani nevšimnu. Kdyby řekla, ze mi postříkala kytičky, tak ji ještě pochválim. Postrikany okno bych ani neřešila. A tak se ptám jak na takové lhaní reagovat? Je to normální nebo z ni roste lhářka? Nekdy je to několikrát denně. Ptám se po WC splachla jsi? A do oči mi lze, ze ano. Stejne tak s mytim rukou. Přitom jasné slyším, ze ne. Začínám z toho být už zoufalá. Nepomáhá žádné domlouvani, ze lhát se nemá. Ze si s ni třeba děti nebudou chtít hrát, když bude lhát. Fakt nevím jak to řešit? Nebo to je třeba v tom věku normální a přejde to? Děkuji za rady a omlouvám se za roman

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

805
27.3.17 21:37

V tomto období děti objevují lež, lžou záměrně neb zkouší reakce okolí. Když za tebou zase přijde vůbec bych na to nereagovala, ono to přejde. Nebo to zahrát do vtipu, Jééé on tu čouhá drát, asi tady máme krtka hahaha

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2029
27.3.17 21:37

Normální mi to tedy nepřijde, neřeknu občas, děti někdy udělají něco, ani neví proč nebo kdyby si dělala jako legraci, ale takhle pořád? Naše to tedy nedělala. Co zkusit nějakou pohádku, ve které princezna lhala a narostl jí dlouhý nos/změnila se v čarodějnici apod.?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
959
27.3.17 21:38

Myslím, že postupujete správně. Je třeba vysvětlovat a netrestat (nebo jen výjimečně).
Ona si vymýšlí, aby si ulehčila život a připadá mi, že někdy říká to, co si myslí, že budete raději slyšet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17737
27.3.17 21:48

Syn to taky zkoušel, rovnou jsem mu řekla že lže a je to ošklivý, že mu taky nelžeme. Nespláchl řekla jsem že lže a poslala jsem ho spláchnout znova. přešlo ho to do dvou měsíců

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2303
27.3.17 21:50

Tohle patří k vývoji, je to normální v tomto věku. Mozek začíná rozlišovat mezi realitou a fantazií, ona si to jen zkouší. :) Prostě jen opakujte, že toto je lhaní a že se vám to nelíbí. Musí si to jen „osahat“, naučit se s tím pracovat - s tím jí můžete pomoct. Neberte to tak, že to dělá naschvál nebo z nějaké potměšilosti, prostě objevila novou schopnost a zkouší, co to udělá :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
370
27.3.17 21:54
@ka2ka píše:
Syn to taky zkoušel, rovnou jsem mu řekla že lže a je to ošklivý, že mu taky nelžeme. Nespláchl řekla jsem že lže a poslala jsem ho spláchnout znova. přešlo ho to do dvou měsíců

Zrovna tahle situace jde rychle vyřešit. Slyším jasné, ze nesplachla. Řeknu, ze lze. Pošlu spláchnout a je to vyřešeny. Ale co v situacích, kdy to nejde jasné vyřešit a nebo si nemůžu být 100% jistá :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2174
27.3.17 21:54

Mne to teda přijde v tomto věku normální. Přijde mi, že to moc resis a děláš z komára velblouda. Možná to holku baví, vidět tě, jak tapes a nevíš, jak zareagovat. Nevím, náš to asi občas taky dělá, ale mně to od něj přijde jako sranda, jako že oba víme, že keca. Když je to maličkost, řeknu mu, že je kecal. Když už mi to přijde moc, tak mu to vysvětlím. Co na tom chceš řešit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
370
27.3.17 21:57
@Akivasha píše:
Tohle patří k vývoji, je to normální v tomto věku. Mozek začíná rozlišovat mezi realitou a fantazií, ona si to jen zkouší. :) Prostě jen opakujte, že toto je lhaní a že se vám to nelíbí. Musí si to jen „osahat“, naučit se s tím pracovat - s tím jí můžete pomoct. Neberte to tak, že to dělá naschvál nebo z nějaké potměšilosti, prostě objevila novou schopnost a zkouší, co to udělá :)

No a co když přijde na to, ze to někdy neudělá nic. Respektive ze ta lež proste někdy prochází

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17737
27.3.17 21:58

Kytky bych neřešila, pochválila bych že pomohla :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17737
27.3.17 22:00

A že se chtěla převléknout tak řeknu ano to můžeš ale nemusíš si kvůli tomu vymýšlet to se nedělá to je lež

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9077
27.3.17 22:01

Já si taky myslím, že zkouší, co se stane a jak to funguje. Jen já bych jí asi nenutila tak moc se přiznávat, spíš bych se jí snažila neustále dokola opakovat, že to co udělala nevadí (myslím jako ten vyhrabaný kabel nebo postříkané okno, ne ten fakt, že lhala) a že se občas stane, že člověk udělá něco, co by se dělat nemělo, ale že je vždycky lepší říct pravdu, protože z toho mohou být později větší problémy. Prostě bych se jí snažila ukázat, že v těch věcech co se jí stanou není potřeba lhát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
370
27.3.17 22:02
@ka2ka píše:
Kytky bych neřešila, pochválila bych že pomohla :nevim:

Pochválila bych taky. Ale ona neřekla, ze stříkala kytky a postrikala okno. Ona začala lhát, ze tam pršelo :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
27.3.17 22:02

Proč to všechno tak hrotis? Proč děláš z postrikanyho okna kovbojku s přiznáváním se a tresty, tím spíš bude příště lhát.
Převléknuti bych byla vůbec nekomentoval, vyhrabaný kabel bych rovnou okomentovala, že se to nesmí, a z okna, na které pršelo bych si spíš dělala srandu, jestli byly i blesky, jak se stalo, že je zaprsene jen jedno a navíc zevnitř…

Mladší syn má velikou fantazii, dokáže fakt vykládat neuvěřitelný věci, tak jsem asi zvyklá.
Jeden čas mi lhal o tom, jestli se před spaním vyčítal, jen zašel na záchod, tam počkal, splachnul a vyšel, tak to jsem ho asi týden kontrolovala a stala jsem vždy nad ním jak dráb, pak ho to přešlo. Ale že bych z něj pak dodatečné lámala přiznání nad pocuranou posteli, že před spaním nebyl, to by mi přišlo trapný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
370
27.3.17 22:03
@ka2ka píše:
A že se chtěla převléknout tak řeknu ano to můžeš ale nemusíš si kvůli tomu vymýšlet to se nedělá to je lež

To jsem ji přesně řekla. Ale mě spis zarazí to ze ji proste napadne lhat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama